HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

> Care Face!, M-am saturat de nulitati si aplaudacii lor
Cucu Mucu
mesaj 31 Oct 2008, 08:05 PM
Mesaj #1


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Dap, m-am saturat de nulitati, hoti, lichele si de aplaudacii lor.

Haideti sa ne facem si aplaudacii oamenilor care fac, gospodarilor care isi fac meseria foarte bine, oamenilor despre care presa nu prea zice nimic. Nu ma intereseaza culoarea politica, nu ma intereseaza culoarea pielii sau limba in care injura, vreau doar sa dam exemple de oameni care isi fac treaba bine. Incep eu cu 3:

- Klaus Johannis, primarul Sibiului

- George Scripcaru, primarul Brasovului

- Radu Mazare, primarul Constantei

Va astept, chiar si cu poze din orasele lor.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
3 Pagini V   1 2 3 >  
Start new topic
Raspunsuri (1 - 34)
abis
mesaj 31 Oct 2008, 09:15 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Tocmai pe Mazare l-ai gasit? Acum ne apucam sa ridicam statui mafiotilor?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anitra
mesaj 31 Oct 2008, 09:18 PM
Mesaj #3


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 61
Inscris: 2 September 08
Forumist Nr.: 11.934



Pe Sripcariu l-ai gasit? Ma gandesc ca cei care poate isi fac treaba ca lumea sant anonimi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Oct 2008, 09:18 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Nov 2008, 07:57 AM
Mesaj #4


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Bai frate, da' carcotasi mai sunteti. Eu am fost in orasele lor si mi-a placut cum sunt gestionate. Frumoase, ingrijite, in continuare in reconstructie. Ca sunt mafioti sau nu, intereseaza mai putin.

Scripcaru ce are?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 1 Nov 2008, 10:25 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



Locuiesc in Bucuresti dar sunt din din BV si recunosc ca Scripcaru ( habar n-aveam ca asa il cheama) e singurul care ( sau, ma rog, sub al carui mandat), de cand am plecat eu din BV, a facut CEVA in zona unde mai merg din cand in cand. S-au asfaltat alei, facut parcari, strans gunoaie, plantat copaci, in patratica "mea" de cartier....
La Sibiu nu am fost de mult timp, dar inclin sa fiu de acord cu cei care il lauda pe Johannis.

Cu Mazare nu sunt nici eu de acord...Intamplator l-am cunoscut acum multi ani, si am mai aflat cateva lucruri... Ce a facut pt. Constanta e putin fata de ce a facut pt. el si ai lui...

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Nov 2008, 09:23 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



De neamtul de la Sibiu, jos palaria, am fost in aceasta vara la Sibiu si parca te simti intr-un oras din occident are un aer diferit de alte orase din Romania. Totusi o nota discordanta o faceau tiganusii chiar in centru unde fie se balaceau la fantana fie acostau turistii pentru cersit, toata activitatea era supravegheata de tiganci si nici urma de politist. Am mai remarcat soselele care arata bine iesirea spre Brasov care s-a dezvoltat dar si aglomeratia din centru.
Brasovul arata bine dar acolo ma duc mai des si nu pot sa fac diferenta intre ce a fost si ce este, am remarcat doar ca este mai curat, mai multa aglomeratie si dezvoltarea imobiliara dinspre Poiana Brasov. Acolo isi fac unii case direct in panta muntelui, la panorama, deh. Nu pot sa nu amintesc centura care te scuteste sa intri in Brasov daca vrei sa treci catre Sibiu.
Constanta, arata cam la fel, nu se vad inca sosele intretinute, rute ocolitoare, infrastructura moderna, etc.. Transportul in comun si dezvoltarea unor centre comerciale par sa fie marile realizari a lui Mazare. Oricum e diferenta mare intre neamtul Klaus si romanul Mazare, primul tace si face al doilea daca face ceva zici ca a inventat apa calda atat de maret se da. Mazare este tipul politicianului nou post revolutionar care se sprijina pe prietesuguri si cumetrii, gura mare, haine scumpe, pe langa atitudine asta de dandy boy care are fel de fel de activitati sportive care de care mai periculoase si caruia ii place sa apara pe sticla cu trabucul in coltul gurii Tipul asta daca nu s-ar comporta ca un roman imbogatit peste noapte dornic sa epateze cu orice pret ar fi perceput ca un primar care chiar a facut ceva in afara de bariera de la Mamaia. Mai are si noroc cu portul si turismul care aduc venituri la bugetul local.

Acest topic a fost editat de marduk: 2 Nov 2008, 03:03 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anitra
mesaj 2 Nov 2008, 12:28 PM
Mesaj #7


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 61
Inscris: 2 September 08
Forumist Nr.: 11.934



QUOTE(Anitra @ 31 Oct 2008, 09:18 PM) *
Pe Sripcariu l-ai gasit? Ma gandesc ca cei care poate isi fac treaba ca lumea sant anonimi.


Brasovul a fost si ramane un oras curat ,doar e Kronstadt ohyeah.gif In alta ordine de idei ansambluri rezidentiale se construiesc langa padure, in cartierele ursilor ,nu sant respectate regimurile de inaltime nici cadrul arhitectonic al zonei.Distanta mica dintre gardul de la zoo si constructie genereaza disconfort pentru ursi si lei .Poate ca viitorilor locatari le vor place sa vada tigrii plimbandu-se in custi ,dar nu si tigrilor sa asculte manelele locatarilor ohyeah.gif
Biserica SF Nicolae afost daramata cu participarea lui I Nicolae si binecuvantarea lui Sripcariu.
UIte cateva linkuri.

http://reporterspecial.ro/articol1028/Ansa...tea-ursilor.htm

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...tele-la-Brasov/

Dar pacat ca lucarile au fost oprite... ohyeah.gif

DEspre Sibiu,jos :palaria thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Nov 2008, 09:52 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(marduk @ 2 Nov 2008, 09:23 AM) *
Transportul in comun si dezvoltarea unor centre comerciale par sa fie marile realizari a lui Mazare.

Centrele comerciale despre care spui sunt cu adevarat marile realizari ale lui Mazare. Realizarile lui, in sensul ca sunt mall-urile lui.

Numele "Ionut Barbu" iti spune ceva? Ori "Seaview Advertising"?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 2 Nov 2008, 11:55 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



buna initiativa lui Cucu Mucu de a incerca sa gasim edili practicieni.
Sibiul si Constanta le-am vizitat recent si le cunosc de foarte multa vreme: printre altele in Sibiu am petrecut 9 luni din viata si am trecut destul de des in drumurile spre munte. Constanta o vizitez macar odata pe an.
Sibiul era de mult oras civilizat dar se vede mana de om gospodar a primarului actual. Inclusiv proiectul Sibiu capitala culturala europeana a fost un succes in opinia mea.
Constanta era destul de prost intretinuta inainte de Mazare iar Mamaia pana prin 2000 ajunsese in urma altor statiuni de pe litoral, arata jalnic.
In Mamaia s-a facut cu mult mai mult decat o bariera unde platesti o taxa, inclusiv soseaua a fost radical schimbata (pana sa apara rondurile era un cosmar, schimbarile de sens erau aventuri ce se soldau adesea cu mari blocaje).

Sigur ca Mazare e un tip suspect de diverse afaceri mai putin legale (nedovedite deocamdata).
Dar nu exista om politic fara de astfel de pete.
Diferenta majora dintre Mazare si altii este ca asta mai face ceva si pentru urbe.
Sunt aproape convins ca nu face asta din simtul datoriei, dar cred ca are o calitate rara la noii imbogatiti din Romania: nu se simte bine doar sa fie bogat, are nevoie si de un spatiu aferent unde sa-si poata consuma bogatia.

Sa nu ne facem iluzii ca pot apare in timp cetateni devotati societatii care vin la primarie sa conduca dupa principii franciscane.
Nu exista nicaieri asa ceva, sunt personaje la fel de ireale precum Mos Craciun (scuze copiilor de pe forum daca le-am distrus acum un mit).
Cucu-mucu are insa dreptate: e bine sa-i identificam pe astia imperfecti care mai si fac ceva.
Eu ca bucurestean pot spune ca as fi extaziat sa am un primar macar ca mazare, johannis sau scripcaru.
Pana acum am avut numai dezastre, catastrofe, primari cazuti ca un blestem peste oras.
Sa vedem daca Oprescu va reusi sa faca ceva, mai astept un pic pana sa ma pronunt.

Candva Ciuhandu era un reper intre primari.
Nu stiu insa ce mai face, nu am mai vazut de multa vreme Timisoara.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 3 Nov 2008, 01:39 AM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



aş fi prea subiectiv, timişorean fiind, să spun că Ciuhandu face sau nu face ceva pentru oraş... din păcate ceea ce s-a făcut nu se compară cu Sibiul sau Braşovul (care m-au impresionat plăcut, de curând), este loc mult de mai bine, mai ales că Timişoara a fost în avangarda investiţiilor străine, s-au colectat multe mii de miliarde la bugetul local din taxe şi impozite, dar pe străzi şi în clădiri istorice nu s-a investit decât foarte puţin. În ce priveşte centrul istoric există încă multe clădiri degradate, doar cele cumpărate de italieni au fost renovate. Gurile rele şoptesc că Ciuhandu are afaceri imobiliare de care s-a ocupat mai mult decât de restul urbei care a crescut aproape de la sine... Nu pot să mă pronunţ în privinţa lui ca primar, dar ceea ce se vede cu ochiul liber este o mare discrepanţă între ceea ce construiesc firmele private şi ceea ce face primăria. Cartiere rezidenţiale întregi abia acum în prag de alegeri, au fost atinse de febra reparaţiilor şi asfaltărilor, altele aşteaptă încă "binecuvântarea" primăriei ca să scape de noroaie. Şi cel mai tare ne doare trăgănarea şi tergiversările cu care se construieşte şoseaua de centură, lipsa acută de locuri de parcare, nu numai în centru ci şi în cartiere, lipsa unui sistem unificat de dirijare a circulaţiei, lucrări începute şi lăsate baltă nu se ştie din ce cauză.



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Nov 2008, 10:50 AM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Leonardo @ 2 Nov 2008, 11:55 PM) *
Eu ca bucurestean pot spune ca as fi extaziat sa am un primar macar ca mazare, johannis sau scripcaru.

Eu ca bucurestean pot spune ca prefer un primar care sa nu faca nimic decat un individ ca Mazare. Mi se pare penibil sa ne extaziem de firimiturile care ii scapa printre degete mafiotului.

Despre ceilalti nu ma pronunt, despre ei nu stiu atatea cate stiu despre Mazare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Nov 2008, 11:30 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Leonardo @ 2 Nov 2008, 11:55 PM) *
Sunt aproape convins ca nu face asta din simtul datoriei, dar cred ca are o calitate rara la noii imbogatiti din Romania: nu se simte bine doar sa fie bogat, are nevoie si de un spatiu aferent unde sa-si poata consuma bogatia.

Tare de tot poanta asta, sincer mi-a placut ohyeah.gif rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 3 Nov 2008, 11:35 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



in Bucuresti s-au cheltuit fonduri uriase fara sa se simta ceva substantial, nici macar firimituri nu au scapat printre degete. In asemenea conditii prefer unul care mai si face cate ceva.
In Bucuresti se incep lucrari si nu se mai termina niciodata, sunt firme care traiesc numai din cateva contracte de acest gen. Mafiotul ala a mai si finalizat cate ceva si asta face sa apara o mare diferenta in favoarea ultimului.

Un primar care sa nu faca nimic nu exista. Poate doar daca se elimina aceasta pozitie din organigrama administratiei publice.
Si nimicul nu ma incanta, in curand va fi vizibil pentru oricine ca 'a face nimic' e echivalent cu furtul; in ambele cazuri banii dispar, doar ca in prima situatie ai gasit o scuza: 'nu a facut nimic'.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 3 Nov 2008, 11:08 PM
Mesaj #14


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Singurul primar despre care as spune (numai) lucruri bune ar fi Johannis.

In ce-l priveste pe Mazare... In mod normal as trece cu vederea niste porcarii, daca ar fi vorba de cineva care chiar face. Dar in cazul lui Mazare nu pot. Nu stiu cate a facut Mazare pentru Constanta, dar banuiesc ca votul constantenilor poate insemna cadin punctullor de vedere Mazare a mai miscat. Mah, da' mai mare mafiot ca asta, cu greu mai gasesti asa ceva. In cazul lui prezumtia de nevinovatie, nu functioneaza. MAFIOT!
Si ca veni vorba de hoti (mai mici): Videanu asisderea. Am slujba pe Floreasca. In toamna lui 2006, cand m-am angajat eu, au spart asfaltul, pus oleaca mai inainte si au pus altul nou. Apoi,prin 2007 l-au spart din nou si au pus altul. Dupa care au mai spart pe ici pe colo, ca s-au apucat de canalizare. In final lucrarile s-au terminat, in mare, anul asta, cam la o luna dupa alegerea lui Oprescu. Si sa nu uitam de borduri, supraborduri si paraborduri.
In Craiova mea de bastina, alt (semi)dobitoc: Solomon, a umplut orasul de fantani, doua cantatoare si o multime care deocamdata nu canta. Banii de canalizare curg la tasnitoare. Trebuie sa recunosc insa ca a mai largit drumurile, a reparat multe trotoare si a facut parcari. E mai bun decat fostul primar, dar tot nu-mi e simpatic deloc.

Imi cer scuze ca nu pot vorbi despre "care face", ar vorbim despre primari romani.

Acest topic a fost editat de kumarbi: 3 Nov 2008, 11:14 PM


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ĄEn
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Nov 2008, 03:57 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Numai 3 primari din tara asta pot fi adusi in discutie pe acest forum? frusty.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Nov 2008, 12:05 PM
Mesaj #16


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Raed Arafat


Si pentru ca m-ati suparat pe topicul celalalt, o sa urmeze o lista cu toti ne-romanii care au facut ceva in tara asta. rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Nov 2008, 12:10 PM
Mesaj #17


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Cum ziceam (incepem cu ne-romani din trecut):

- Carol I
- Ferdinand I
- Mihai


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Nov 2008, 12:12 PM
Mesaj #18


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Sasi:

în ordine alfabetică:

* Johann Michael Ackner, arhelolog şi naturalist
* Arthur Arz, general, ultimul şef al Marelui Stat Major al armatei imperiale cezaro-crăieşti
* Valentin Bakfark, muzician renascentist
* Wilhelm Georg Berger, compozitor, muzicolog, violist şi dirijor
* Franz Binder, explorator
* Samuel von Brukenthal, guvernator al Transilvaniei, colecţionar de artă
* Günther Bosch, antrenor de tenis
* Martin Bottesch, politician
* Otto Dahinten, arhitect
* Ricky Dandel, solist vocal
* Hermann Fabini, arhitect, istoric de artă şi politician
* Carl Filtsch, pianist
* Franz Friedrich Fronius, profesor, biolog şi etnolog
* Arnold Graffi, oncolog
* Josef Haltrich, pedagog, filolog, preot şi etnograf
* Johann Martin Honigberger, medic şi farmacist
* Johannes Honterus, gânditor umanist, reformator religios
* Klaus Johannis, politician, primar al Sibiului
* Michael Klein, fotbalist
* Peter Maffay, cântăreţ, compozitor, actor şi producător
* Hans Mattis-Teutsch, artist expresionist: pictor, sculptor, grafician
* Adolf Meschendörfer, scriitor
* Harald Meschendörfer, pictor şi grafician
* Eduard Morres, pictor, topograf artistic
* Dieter Nisipeanu (după mamă), şahist
* Hermann Oberth, fizician
* Oskar Pastior, poet şi scriitor
* Erhard Plesch, politician german
* Stephan Ludwig Roth, cărturar, reformator al învăţământului, om politic
* Iancu Sasul (mamă săsoiaică), domnitor al Moldovei
* Christian Schesaeus, poet umanist
* Ludovic Spiess, tenor, director al Operei Române din Bucureşti, ministrul culturii
* Christian Tell, jurist
* Eginald Schlattner, scriitor
* Hellmut Seiler, poet, traducător şi scriitor satiric de limbă germană
* Martin Siebenbürger, primar al Vienei
* Georg Daniel Teutsch, episcop evanghelic
* Rudolf Wagner-Régeny, compozitor şi apoi profesor şi decan al conservatorului din Rostock
* Carl Wolff, economist
* Albert Ziegler, pilot, constructor şi instructor aviatic
* Walter Ziegler, ciclist de performanţă


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Nov 2008, 12:18 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Te-ai enervat degeaba, eu nu-i reprosez nimic lui Raed Arafat. Probabil nu ai inteles, reprosul este adresat medicilor romani si sistemului sanitar romanesc, nicidecum lui Raed Arafat care a facut o treaba pe care ar fi trebuit sa o faca romanii, balcanicii nu palestinienii. Din toata lista nu s-a gasit un roman sa infiinteze SMURD? (Mai sunt unii din lista care pot fi iertati, caci nu mai sunt printre noi)


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Nov 2008, 12:19 PM
Mesaj #20


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443




Personalităţi de etnie romă sau cu origini de etnie rromă în România




--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Nov 2008, 12:21 PM
Mesaj #21


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443




Personalităţi româneşti cu ascendenţe armeneşti







--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Nov 2008, 12:24 PM
Mesaj #22


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Personalităţi cu descendenta aromana

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 19 Nov 2008, 12:25 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Nov 2008, 12:29 PM
Mesaj #23


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443




Personalităţi poloneze

Mulţi dintre emigranţii polonezi au adus o importanta contributie la dezvoltarea vietii culturale, stiintifice, economice si sociale din România:

Gustav Otremba, medic, a devenit medic sef al corpului IV al armatei române cu grad de colonel, a participat activ la Razboiul de Independenta (1877-78), a fost presedintele Societatii de Medici si Naturalisi din Iasi (1887-1891); totodata era si un talentat compozitor

Izydor Kopernicki, antropolog, numit în 1866 director al Muzeului de Anatomie de pe lînga spitalul Coltea, decorat cu medalia de aur „Bene Merenti” al Ministerului Român al Instructiunii

Julian Lukaszewski, medic primar la spitalul de la Pascani, care a înfiintat în 1866 la Mihaileni prima biblioteca polona din România

Witold Rola-Piekarski, profesor de desen la Slatina si Tîrgu Jiu, desenator si caricaturist, apreciat de Enciclopedia Româna din 1904 ca „cel mai de seama caricaturist din România”

Teofil Glück, medicul personal al domitorului Al. I. Cuza

Niculai Pisotki, colonel al armatei române, aghiotantul domnitorului Al. I. Cuza

Ferdynand M. Twornikiewicz, fondatorul si redactorul revistei polone „Wiarus”

A. Fialkowski, proprietarul celebrei cafenele din Piata Teatrului National

Jan Zalplachta-Zapołowicz, antreprenor, participant la insurectia polona din 1863, fondatorul Asociatiei de Ajutor Reciproc a Polonezilor (Towarzystwo Wzaemnej Pomocy Polakow)

Jan Zaplachta, medic, membru activ al „Cercului polon” („Koto Polski”) din Bucuresti

Władysłav Dunin, inginer si ziarist

H. Dąbrowski, general, primarul Bucurestiului (1940-42)

J. Bem, general, participant la revolutia din 1848-49, conducatorul armatei maghiare împotriva celor habsburgice si tariste

Kond Dombrowski, pictor, avînd lucrari la Muzeul de Arta a României

Tadeusz Aidukiewicz, pictor, avînd lucrari la Muzeul de Arta a României

Andrei Ostop, sculptor

Fred Micoş, grafician si pictor, a pictat bisericile catolice din Suceava, Siret Boian, Solonetu Nou, a participat la 74 de expozitii colective în întreaga lume

Octavian Smigelski, pictor, cu lucrari în Muzeul Bruckenthal din Sibiu, muzee de arta din Bucuresti, Cluj, Budapesta, a pictat biserici din jud. Alba, Bistrita-Nasaud si Timis

Teodor Rogalski, muzician



--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Nov 2008, 12:30 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



L-ai uitat pe Mihai Eminovici. tongue.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Nov 2008, 12:33 PM
Mesaj #25


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(marduk @ 19 Nov 2008, 12:18 PM) *
Te-ai enervat degeaba, eu nu-i reprosez nimic lui Raed Arafat. Probabil nu ai inteles, reprosul este adresat medicilor romani si sistemului sanitar romanesc, nicidecum lui Raed Arafat care a facut o treaba pe care ar fi trebuit sa o faca romanii, balcanicii nu palestinienii. Din toata lista nu s-a gasit un roman sa infiinteze SMURD? (Mai sunt unii din lista care pot fi iertati, caci nu mai sunt printre noi)

Nu ceea ce ai zis tu m-a enervat, ce au zis altii. Cei morti de ce sa fie iertati? Doar pt ca sunt morti?


Da, bre, de ucrainieni am uitat: Eminovici, Hrebenciuc, Stela Popescu.

Mii de scuze. Si mai sunt multi pe care nu i-am mentionat, ce am gasit si eu la repezeala in wiki.

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 19 Nov 2008, 12:35 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 21 Nov 2008, 09:36 AM
Mesaj #26


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Dap, pe Scripcariu l-am gasit!


QUOTE
Primaria Brasov a fost premiata la Bruxelles
In aceste zile, la Bruxelles, Primaria municipiului Brasov a primit Premiul de Excelenta pentru Siguranta Rutiera, la sectiunea „Regiuni si orase”, pentru anul 2008. Premiul a fost oferit pentru initiative clare, exemplare si efective puse in practica de membrii semnatari ai Cartei Europene pentru Siguranta Rutiera, parte a Programului European de Actiune pentru Siguranta Rutiera. Brasovul a fost declarat castigator la sectiunea „Regiuni si orase”, unde a fost nominalizat




--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jonathan
mesaj 21 Nov 2008, 10:45 AM
Mesaj #27


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 28 February 08
Forumist Nr.: 11.332



Hai ca am si eu niste propuneri, in fuga asa, de oameni care fac:

Nicolae Ontanu - Primar sector 2 Bucuresti
Liviu Negoita - Primar sector 3 Bucuresti

si din fotbal:

Dumitru Bucsaru - finantator Unirea Urziceni
Dan Petrescu - antrenor Unirea urziceni.


--------------------
http:\\www.johnbalon.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 21 Nov 2008, 05:43 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



De pe listele tale lipsesc maghiarii.
Ei nu au personalitati? unsure.gif ... sau nu vrem noi sa-i vedem?


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 21 Nov 2008, 06:52 PM
Mesaj #29


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Nu sunt listele mele, scrie fiecare pe cine crede de cuviinta. Personal nu am iegzemple de maghiari, poate si ca vin din partea di pi iest, uei.


Daca te referi la listele wiki, nu sunt pt ca nu au astfel de liste acolo si mi-e sila sa greblez netul dupa personalitati maghiare.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Nov 2008, 07:29 PM
Mesaj #30


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 19 Nov 2008, 12:33 PM) *
Da, bre, de ucrainieni am uitat: Eminovici, Hrebenciuc, Stela Popescu.

Hai ca te-a luat valul si ai pus pe lista si pe unii care n-au ce cauta aici! laugh.gif
Uite carcoteala:

Hrebenciuc?! Asta ce a facut bun?
Ori Adrian Nastase, Gigi Becali?!

Sau Iancu Sasul: Pe tot timpul domniei nu s-a remarcat decât prin jafuri şi biruri nemaipomenite, inventând şi văcăritul (din 10 vite, una era luată bir). Toate acestea se întâmplau pentru a-şi plăti datoriile şi pentru a strânge o avere cât mai mare.

Józef Bem ce cauta pe lista? S-a nascut in Polonia, a luptat de partea maghiarilor in 1848 si a sfarsit in Imperiul Otoman, convertit la islam, sub numele de Amurat Pasa.





--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 21 Mar 2009, 08:49 PM
Mesaj #31


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



"Milionar din brichetarea paielor Moldovei" smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Mar 2009, 09:01 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sa traiasca si la mai multi. Pe cand un investitor, inventator care sa transforme lana de oaie, care in ziua de azi este aruncata, arsa sau ingropata de oieri, in izolant pentru constructii?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 21 Mar 2009, 10:48 PM
Mesaj #33


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Marduk, ce-ar fi cu tigari "bio Miorita", cu filtru de lâna? laugh.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Mar 2009, 09:46 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ca pe vremuri, cand unii chiar credeau ca tigarile Camel, aveau filtru din par de camila. Dar sa sti ca chestia cu lana folosita ca material izolant in loc de vata minerala este reala, din cate am inteles, exista o fabrica prin Scotia si un in Australia.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Mar 2009, 11:00 AM
Mesaj #35


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Da, chiar m-am pus pe cautat, m-ai facut curios. Sunt firme care folosesc materialul asta la construitul ecologic. Ce-i cu tine, n-ai chef de afaceri? spoton.gif
Chestia cu tigarile Camel o cunosteam, da, asa se spunea biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 May 2024 - 01:02 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman