HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Discutii despre iudei/iudaism
ben_gal
mesaj 22 Jan 2008, 08:58 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



Continuarea discutiilor incepute pe topicul: http://www.hanuancutei.com/forum/content-p...ezeu-/page/385/

‏Draga Clopotel
QUOTE
Cand am spus ca minti, nu m-am referit la credinta ta, ci la faptul ca sustii ca icoanele crestine ar incalca porunca a 2-a, si ca sunt idoli. Eu ti-am explicat ca nu este asa, si crede-ma ca stiu mai bine ca tine la ce-mi folosesc mie icoanele. Sunt un pic nedumerit totusi, ca tocmai tu, iudeu, spui asta... Daca erai protestant nu ma mira deloc, caci ei sunt obisnuiti sa inteleaga deformat Scriptura, dupa cum m-am convins. Dar la tine chiar sunt mirat... De aceea nu-mi vine sa cred ca tu ai vorbit din convingere, ci ai spus minciuna asta pntru denigrare. Si tot de aceea ti-am atras atentia ca incalci porunca ce zice sa nu dai marturie mincinoasa impotriva aproapelui...
Si spun asta deoarece repet, desi porunca era: 4 Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ! (Iesirea 20)
Moise iata ce a facut: După aceea au făcut o perdea de mătase violetă, stacojie şi vişinie şi de în răsucit şi pe ea au făcut chipuri de heruvimi cu iscusinţă alese, ca să o pună între sfânta şi sfânta sfintelor. (iesirea 36:35) Moise nu a facut chip cioplit a unui lucru din cer?! Ba da... A incalcat el porunca? Nu. A facut el idolatrie? Nu... Tu zici ca da?! Eu zic ca nu, caci porunca se referea la altceva, anume la idoli, ori ce a facut Moise nu erau idoli.
La fel si Solomon in templu: Şi a făcut în Sfânta Sfintelor doi heruvimi de lemn de măslin, înalţi de zece coţi. (3 Regi 6:23)
Pe toţi pereţii templului de jur împrejur, pe dinăuntru şi pe dinafară, a făcut chipuri săpate de heruvimi, de copaci, de finici şi de flori îmbobocite. Iata ca si Solomon a facut chipuri cioplite a ceva ce este in cer si pe pamant, si nici el nu a incalcat porunca si nici idolatrie nu a facut, caci porunca se refera la idoli, ori ce a facut Solomon nu erau idoli. Evident ca nici icoanele nu sunt idoli, si nimeni nu se inchina la ele si nu le slujesc lor...
De aceea, eu te-am acuzat de minciuna, si nu ca ai facut o greseala, deosebirea fiind ca minciuna e cu intentie, pe cand greseala este fara intentie...
Dar daca zici ca recunosti, imi retrag si eu aceasta acuzatie

Parerea mea e ca icoanele sunt idoli. Nu minciuna si nici greseala ci purul adevar.
Evreii nu au nici icoane/idoli.
Paganii au. Problema aceasta e o ramasita a paganismului.
La heruvimii aceia nimeni nu s-a rugat si ei au fost facuti la PORUNCA Domnului.
Heruvimi erau si pe Arca Sfinta din porunca Domnului.
Oare Iisus a dat porunca sa i se puna chipul pe icoane?
QUOTE
Ce nu intelegi tu, si poate nici multi crestini, este ca nu este vorba de o noua religie...Am mai spus asa dar vad ca nu se intelege... Acum ca am scris cu rosu, am nadejde...

Daca nu e o noua religie atunci crestinii sunt evrei?
Come on my friend.
‏Scriam: "Aceasta nepasare a evreilor nu a fost pe placul Domnului caci ei, evreii, primisera misiunea de a fi lumina natiilor"
QUOTE
Asa este

Evreii trebuiau sa ia actiune pentru a explica celor ce s-au razletit de religia initiala ca gresesc. Trebuiau sa explice ca Yehoshua nu a vrut asa ceva.
Chestia e ca evreii nu sunt misionari.
QUOTE
Nu..., aici gresesti de mai multe ori intr-o singura fraza:
- nu a luat nastere o noua religie
- ereziile si sectele care au luat nastere din crestinism, nu sunt religii in adevaratul sens al cuvantului, dar pentru o mai usoara identificare, si pentru a fi "politically correct", le numim religii... Dar oricine intelege ca neavand Traditie, sunt in aer, eu le spun inventate, caci sunt simple interpretari literare a unui text, in speta Biblia, de catre diversi indivizi, de regula certati cu Biserica... Daca nu e cineva de acord cu ce am spus aici, doresc sa fiu contrazis cu argumente...

Adica in afara de ortodocsism toate celelalte religii crestine nu valoreaza chiar nimic?
Parerea mea e, oarecum, paralela (in proportie de cca. 60%), dar nu o voi expune aici.
Scriam:
‏Intre timp s-a nascut si patura birocratica si a adunat averi mari la care nu mai poate renunta in folosul credintei.
QUOTE
Aceasta patura birocratica exista in iudaism, cu mult inainte de a veni Iisus...Ca a continuat si dupa aceea, este alta poveste... Dar ce ne pasa noua de aceasta patura? Nu o sa ne smintim acum de ea...

Aceasta patura birocratica daca nu ar primi pomeni ar muri de foame.
Cel mai sarac oras din Israel este Ierusalimul in care traiesc multi religiosi.
‏Evreii din Europa n-au ucis pe nimeni, scrisesem.
QUOTE
Dar evreii din Orientul Mijlociu?

In primul rind inteleg ca esti de acord cu cele scrise de mine. ‏Evreii din Europa n-au ucis pe nimeni.
Cit despre Orientul Mijlociu - arabii cauta sa distruga Statul Israel si asa sta scris in Constitutia refugiatilor, daca nu stiai.

Acest topic a fost editat de Clopotel: 25 Jan 2008, 11:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
2 Pagini V   1 2 >


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 08:17 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman