HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

> Wwiii
Carmi
mesaj 6 Dec 2007, 08:33 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Ma pregateam in seara asta sa plec de la servici si l aud pe sefu ca se plangea ca nu are custodia copilului. Dar nu i nimic zice in 5 ani se schimba toate. Eu intreb de ce in 5 ani. SI aud raspunsul>

Pentru ca va veni al treilea razboi mondial!


Ce parere aveti ar mai fi posibila o conflagratie mondiala? Si daca da in ce tabere? Si daca nu ce credeti cum se vor rezolva crizele energetice si in special cele legate de materii prime??


ps> ce titlu groaznic am dat topicului unsure.gif

Acest topic a fost editat de Carmi: 6 Dec 2007, 08:35 PM


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
actionmedia
mesaj 6 Dec 2007, 10:16 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



smile.gif bine zis calfa thumb_yello.gif
Eu ma gandesc ca lumea s-a schimbat mult, iar loc pentru un conflict armat la nivel mondial nu mai este...
Am mai multe argumente in sprijinul acestei idei:
1. Forta militara si de distrugere in masa a marilor puteri este atat de mare, incat in cazul excaladarii conflictului la nivel mondial si la scaparea de sub control al acestuia, poate duce la raderea de pe fata pamantului a omenirii si intoarcerea in epoca de piatra sau chiar disparitia speciei umane. Sunt convins ca nimeni nu ar risca o astfel de perspectiva, nici macar cel mai fanatic dictator sau lider spiritual... (da ma gandesc in special la armele nucleare, dar si la cele bacteriologice si chimice...)
2. Felul de a face politica s-a schimbat mult, de la imperialismul colonialist care a dus la conflictele proteritorii si influente, s-a trecut la o competitie pe plan economic si stiintific. Nimeni nu mai vrea sa controleze cu forta teritorii, pentru ca este foarte costisitor, oamenii puternici s-au orientat catre controlul direct al resurselor, care este mult mai facil, fostele colonii si dominioane, acum au devenit zone in care iti poti plasa investitiile in mod profitabil.
3. Conflictul ideologic intre capitalism si comunism a luat sfarsit odata cu desfiintarea blocului comunist, iar acum s-a transformat intr-un conflict intre tarile mai mult sau mai putin democratice, crestine si statele fundamentaliste, islamice. Iar razboiul intre marile puteri se duce acum prin aceste grupari de guerrila sau grupari teroriste care
Cu alte cuvinte, nu ar exista vointa (politica) de a duce un razboi la nivel mondial, nici combatanti si nici motive. De aceea cred ca este imposibilsa mai vedem un noi razboi mondial.
Conflicte armate locale vor mai exista cu siguranta, dar in acest moment nu vad cum ar putea cuprinde intregul glob pamantesc...


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 7 May 2024 - 08:31 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman