HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Panouri Izolante si Panouri Sandwich

Va recomandam panouri termoizolante Topanel si Panouri Isopan, un sistem modern de termoizolare dezvoltat de compania romaneasca Topanel.

> Ce Afaceri Mai Poti Face Cand Multinationalele Ii Matura Pe Cei Mici?, cum te poti lupta cu multinationale?
ilie
mesaj 24 Jul 2007, 10:34 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Multinationalele cand deschid un supermarket provoaca inchiderea a 100 de magazine.
Ce se poate face in acest caz daca vrei sa-ti deschizi o afacere mica sau medie?
Sa devii subfurnizorul lor de produse sau servicii?
Sa-i concurezi pe o anumita nisa?
Sau sa iti pui tarana in cap si sa te angajezi la ei?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
(Afrodita)
mesaj 1 Nov 2007, 07:25 AM
Mesaj #2





Guests






1. Nu stiu de ce mama dracului m-am apucat sa vorbesc eu cu voi, doi masculi feroce, care evident nu se uita in gura unei femei, indiferent ce ar stii femeia aia. Plus ca mai sunteti si romani si ca tot romanu' va place sa va credeti atotstiutori. Mai are rost sa mai spun ca din lipsa de altceva mai destept v-ati apucat sa faceti misto de mine si de ce stiu eu - fara a va intreba o secunda de unde mi-a debitat mintea asa ceva? Sau daca imi pica bine faptul ca - desi mi-am dat interesul pentru doi necunoscuti ca sa nu se duca ca boii inainte, cum am vazut destui la viata mea - ei prefera sa faca misto de mine netinand cont nici de experienta mea, nici de studii, nici de faptul ca am privit problema din unghiuri diferite fata de voi ( ca daca sunteti ingusti la minte, logic ca nu vreti sa vedeti toate aspectele ), nici de faptul ca totusi eu vorbesc fix din locul in care va veni schimbarea in Ro, adik din Vestul ce-l preamariti, adica sunt cu cel putin un pas inaintea voastra cand vine vorba de a "stii ce va fi maine"?

Si cu toate astea va mai raspund o data - si e ultima data - indiferent ce-o-ti mai zice dupa aia.

2. Erwin, daca esti interesat stii unde ma gasesti tongue.gif N-are rost sa stau aici sa joc rolul de papagal pentru doua personaje pe care nu le cunosc si pe care le doare la dos de mine.

3. Freeman - orice om care investeste are nevoie de o doza de curaj. Daca nu iti place riscul si nu te motiveaza, nu ai nici o sansa in afaceri - indiferent ca ma crezi sau nu (sau trebuie sa-ti mai spun ca lumea afacerilor e foarte dura?? )

Mi-ai zis ca m-am contrazis si cand ti-am raspuns nu mi-ai venit cu argumente. Inca mai consider ca cele 3 expresii merg impreuna - dar, deh! depinde de la caz la caz, n-are rost sa intru in amanunte ca oricum nu conteaza pentru mintile voastre luminate.

Am sarit de cur in sus pentru ca-mi vorbesti pe un ton superior - si tu si marius - si pentru ca mi-ati raspuns la sictir si in zeflemea! Pardon monser, da' eu nu accept asa ceva, nici macar in lumea virtuala!

Nu tata, afaceristul nu se multumeste niciodata cu un venit de X pe luna constant, pentru simplul motiv ca afaceristul stie ca daca venitul e constant cateva luni la rand si nu mai creste inseamna ca ori a atins apogeul (adik se minte singur) ori s-a lenevit, caci intotdeauna rezultatul final va fi declinul companiei, indiferent cat de mare o fi venitul (ca sa nu-ti mai dau o lectie acum cum ca venitul e diferit de profit si poti avea venit de 70k euro pe luna si profit fix pix!) - si eu ma refeream la profit mai sus, dar am folosit cuvantul intrebuintat de tine.

Nu am spus ca ai fi puturos, dar se vede ca nu ai habar cu ce se mananca o afacere, mai ales la proportiile la care o vrei tu sa fie. Dragul meu, afacerea e ca si un copil: o nasti, o bibilesti, o cresti, catinel catinel, o faci mare si frumoasa si dupa aia iti tzatzaie curu ca-si baga altu p**a in ea! Tu crezi ca Bill Gates are vacante de o luna cu sotia?? In fiecare an?? (Ma rog, poate acum i se rupe, la ce avere are, dar in primii zece ani ma indoiesc ca avut vre-un concediu mai lung de un week end!) Si daca nu ma crezi la chestia asta - apuca-te de afacere si mai vorbim peste 5 ani! (dupa cum vezi sunt aici de vreo 4, o sa mai dau pe forum si peste 5 ani, clar!)

Ahh, tot romanul viseaza sa fie seful propriu, dar aportul personal sa fie minim!! Mda... Ei bine nici mie nu-mi place sa am sefi - cel putin nu din aia mai prosti ca mine - si sunt liber intreprinzatoare de vreo 3 ani acuma. Si planuiesc sa-mi deschid afacerea mea in UK intr-un an, maxim doi de acum inainte. Singura diferenta dintre mine si tine e ca eu am mai avut afacerea mea o data (si inca e pe roate, dar m-am retras eu)... Ah, scuze, mai e una: eu stiu EXACT ce vreau sa fac! Ba chiar m-am si apucat sa lucrez in ceva ce ma va ajuta cu ce vreau eu sa fac. Tu ce-ai facut mai EXACT? Sau trebuie sa dau copy paste la un post de-al tau de prin februarie 2004 in care spuneai ca vrei sa-ti deschizi o afacere da' nu stii ce? Nu de alta, da' tu ai zis-o si eu am deschis-o pe a mea in 2005... Asa ... De chestie...

4. Mariuse: Sustinem spiritul antreprenorial romanesc, lansand Produsul nr. 8 din seria dedicata intreprinzatorilor,creditul imobiliar Proprietati imobiliare pe firma. Credit fara avans. O propunere puternica si oportuna pentru fimele care doresc sa faca o investitie imobiliara. Imi spui si mie cat de noua e treaba asta?? Poate imi amintesti si de cand am plecat eu din tara, ca dupa cum vorbesti tu pare sa fie ieri... Sau n-ai vazut negru pe bleu ca am scris clar ca POATE MA INSEL, CE STIU EU??

Suma maxima acordata de Banca Transilvania pentru contractarea acestui produs este de 250.000 EUR (sau echivalent RON). rofl.gif Deci cum e aia cu cine rade la urma, eh? dry.gif Spune-mi si mie de unde iei restul pana la 1,5 MILIOANE de euro??

Deja devine hilar:

Credit fara avans presupune indeplinirea catorva conditii minime de eligibilitate:

evolutia cifrei de afaceri a firmei este pozitiva, conform ultimului bilant contabil;
compania inregistreaza profit din exploatare, conform ultimului bilant contabil;
imprumutatul nu a fost inregistrat in Centrala Incidentelor de Plati cu mai mult de 3 incidente majore in ultimele 6 luni si nu este in interdictie de a emite cecuri bancare;
la creditele contractate in ultimele 12 luni figureaza in Centrala Riscurilor Bancare cu serviciul datoriei A;
compania este stabila financiar.
rofl.gif

Si astea sunt conditiile minime hh.gif De unde iei tu cifra de afaceri pozitiva conform ultimului bilant contabil , cand toata treaba e in faza de proiect? Sau nu stii ce e ala bilant contabil? Si ultimul? Sau sa explic ce e profit din exploatare ? Sau stabilitate financiara?? Hmm, ar fi muuuuuuuuult prea mult de vorbit/scris si mi-e ca e cam devreme si tre' sa mai si dorm.

Daca ii spui omului asa risti sa ii spui un pret mai mare decat face. Raman la ideea ca mai bine iti misti poponetul dragalas prin targ sa aflii clar care sunt preturile si ce firme ti-ar face treaba buna la un pret mic si eventual abia apoi il iei pe om si-i zici: imi lucrezi pe salariul asta, cu firmele astea. Punct. Nu vrea ala, se gaseste unul care sa vrea.

In UK se construieste ecologic de cativa ani incoace. De asemenea au proiecte de constructii pe inca 10 ani cel putin - si fac tot posibilul sa fie cat mai ecologic. Daca faci cladirea cum ai spus tu s-ar putea ca peste aia 7 ani (de cand spui ca e cladirea aia bine mersi) sa iti vina nu stiu ce comisie si ori te obliga sa inchizi si sa darami, ori te obliga sa darami si sa reconstruiesti (asta se face deja fix in orasul in care sunt, da' deh! ce iti pasa tie ce zice o femeie, nu? ) - si NU am zis ca nu ar fi rezistente, ci ca sunt anumite norme europene in vigoare sub incidenta carora Romania va trebui sa se supuna mai devreme sau mai tarziu, caci acum ei au un cuvant de spus in ciorba noastra!

6-7 euro pe mp nu mai era nici in Brasov cand am plecat, darmite in Bucuresti! Si iarasi gresesti: nu am spus ca visezi cai verzi pe pereti in legatura cu preturile, ci am intrebat, caci eu stiam altceva! Dar oricum romana e o limba a dracu de grea, ca nici aborigenii nu reusesc sa se inteleaga...

Cat despre notele de telefon se vede clar ca n-ai habar ce vorbesti! Week endurile sunt gratis de pe fix pe mobil sau pe fix indiferent de retea, la abonamentul de ti-l iei ai de la 300 minute gratuite in sus - asta in cazul in care nu iei baza cu 100. Eu am 600 minute gratuite si ma costa 35 lire pe luna - care pentru o firma nu e un capat de tara, chiar daca ar plati 200 lire pe luna.
Nu ma refeream la call centre sau alte chestii de genul (desi call centre alea apartin unor firme, nu-s asa de capul lor). In UK daca vrei sa iti rezolvi ceva - orice! - dai telefon sau trimiti email. Nu te duci la usa omului sa te sfatuiesti cu el, ci la telefon. Un singur exemplu: site-ul amazon: toata treaba se face online. Din cate stiu au doar un birou central in tara si de acolo isi fac toate. Si site-ul e imens si a fost conceput ca business online si asa au tinut-o de 8 ani incoace. Or fi ei mai prosti si nu stiu eu, deh... Contabilitatea se face de acasa, managerul isi poate lua munca acasa si sa dea la birou numai doua zile pe saptamana, marketingul se face de acasa si de pe teren, nu iti trebuie birou pentru asta, inspectorii personal - daca s-or exista pe aici posturi de genul - nu au de-a face cu lucratul IN compania respectiva, ci apartin statului (desi nu e nevoie de un inspector personal, ca aici totul e inregistrat, stiu aia si cand te duci la buda si ce hartie folosesti, se mai numeste Tara Big Brother in cazul in care nu stiai), tehnicul e chemat doar la nevoie, cand nu se poate rezolva nimic prin telefon. (si daca-i chemi te costa rau!)

NU spun ca nu exista firme cu personal, magazine, magazii, cladiri, etc, etc. Spun doar ca se tinde spre a se reduce numarul firmelor de genul in favoarea utilizarii la maxim a tehnologiei de care dispunem.

Si cu asta basta, domnilor. O zi frumoasa - mai frumoasa decat voi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
freeman   Ce Afaceri Mai Poti Face Cand Multinationalele Ii Matura Pe Cei Mici?   24 Jul 2007, 10:34 AM
actionmedia   Intamplator lucrez acum cu magazine mici, de carti...   24 Jul 2007, 12:12 PM
freeman   buna idee, o pui in practica?   2 Aug 2007, 12:51 PM
mariusc2   QUOTE(freeman @ 24 Jul 2007, 10:34 AM) Ce...   11 Oct 2007, 09:30 PM
freeman   la servicii ma gandeam si eu, dar ideea era de a f...   20 Oct 2007, 07:44 AM
Afrodita   Eu nu stiu de ce va agitati atata, cand traim in e...   20 Oct 2007, 03:14 PM
andra_v   Felicitari, Afrodita pt. ca ai facut si altceva de...   20 Oct 2007, 04:42 PM
mariusc2   QUOTE(andra_v @ 20 Oct 2007, 05:42 PM) Nu...   22 Oct 2007, 01:49 PM
freeman   "Eu nu stiu de ce va agitati atata vreau sa f...   21 Oct 2007, 04:20 AM
andra_v   Exact la asta ma gandeam: problema reducerii numar...   22 Oct 2007, 02:17 PM
mutulica   se deschid o gramada de oportunitati de lucru cu m...   22 Oct 2007, 03:28 PM
freeman   Astea sunt foarte interesante si bune. eu insa ma ...   25 Oct 2007, 09:55 AM
mariusc2   QUOTE(freeman @ 25 Oct 2007, 10:55 AM) As...   26 Oct 2007, 01:02 PM
mutulica   QUOTE(freeman @ 25 Oct 2007, 10:55 AM) As...   27 Oct 2007, 10:37 AM
Afrodita   Andra, sursele de aprovizionare de le aveam erau t...   25 Oct 2007, 09:58 PM
freeman   mariusc2, hai sa discutam. cand e posibil sa apar...   27 Oct 2007, 07:51 AM
mariusc2   QUOTE(freeman @ 27 Oct 2007, 07:51 AM) ma...   29 Oct 2007, 11:09 PM
Erwin   ce am oPservat eu, in puţina mea experien...   28 Oct 2007, 10:50 PM
freeman   care e limita? 0,5-1,5mE cu deschidere catre alti ...   29 Oct 2007, 10:52 AM
mutulica   tocmai asta e ideea, sa construiesti ceva pe care ...   29 Oct 2007, 10:59 AM
freeman   nu ma simt in stare singur.   29 Oct 2007, 05:40 PM
mutulica   atunci construieste ceva vandabil si cauta un loc ...   29 Oct 2007, 07:04 PM
Afrodita   Freeman, ma faci sa pufnesc pe nari a bleah cand v...   29 Oct 2007, 09:56 PM
Afrodita   Deci... Ceva pute aici Daca omul ar avea 1,7 mi...   30 Oct 2007, 02:40 AM
mariusc2   QUOTE(Afrodita @ 30 Oct 2007, 02:40 AM) D...   30 Oct 2007, 09:37 AM
mutulica   poate sa faca o cladire cu apartamente de inchiria...   30 Oct 2007, 06:03 AM
Afrodita   Stau si ma intreb ce garantii trebuie sa dai pentr...   30 Oct 2007, 11:19 AM
mariusc2   QUOTE(Afrodita @ 30 Oct 2007, 11:19 AM) S...   30 Oct 2007, 10:51 PM
freeman   @afrodita: "din cate stiu eu, 30 euro pe mp e...   30 Oct 2007, 01:51 PM
Afrodita   Explica si mie cu ce m-am contrazis cand am mentio...   30 Oct 2007, 06:11 PM
freeman   "Revin la ideea mea: tie iti e frica sa incep...   31 Oct 2007, 07:25 AM
mutulica   daca nu ai o idee, un obiectiv, un fix de care sa ...   31 Oct 2007, 08:41 AM
freeman   da, adevarul e ca m-ar interesa mai mult sa invest...   31 Oct 2007, 09:09 AM
Erwin   mutulică: QUOTEcat despre placerea de a avea ...   31 Oct 2007, 09:44 AM
mariusc2   QUOTE(Erwin @ 31 Oct 2007, 09:44 AM) mari...   31 Oct 2007, 10:08 AM
Afrodita   1. Nu stiu de ce mama dracului m-am apucat sa vorb...   1 Nov 2007, 07:25 AM
mariusc2   QUOTE(Afrodita @ 1 Nov 2007, 07:25 AM) Si...   1 Nov 2007, 07:20 PM
freeman   QUOTE(Afrodita @ 1 Nov 2007, 07:25 AM) 1....   22 Feb 2008, 01:11 PM
freeman   Afrodita, e putin jenant sa vorbesti cu mariusc2 s...   1 Nov 2007, 04:00 PM
actionmedia   Afrodita, sa stii ca si pe mine m-a deranjat tonul...   1 Nov 2007, 04:49 PM
freeman   da mai, dar ideea era de a face o afacere care sa ...   3 Nov 2007, 06:28 AM
mutulica   QUOTE(freeman @ 3 Nov 2007, 08:28 AM) da ...   4 Nov 2007, 11:39 AM
V.Vicos   hai va vin eu cu ideea... Tata are impreuna cu ...   3 Nov 2007, 02:28 PM
freeman   e o afacere buna intr-adevar, dar e buna pentru ci...   4 Nov 2007, 10:27 AM
freeman   nu vreau sa mai fac asa din mai multe motive.   5 Nov 2007, 08:28 AM
mariusc2   M-am mai gandit la ceva - poti face un conglomerat...   20 Nov 2007, 09:40 AM
freeman   foarte interesant planul pentru ultima propunere, ...   28 Nov 2007, 10:22 AM
coconut   Nu-s un om de afaceri în adevăratul sens al c...   28 Nov 2007, 04:01 PM
freeman   mi-ar place sa vand niste afaceri incepute de tine...   3 Dec 2007, 11:07 AM
mariusc2   QUOTE(coconut @ 28 Nov 2007, 04:01 PM) Ci...   3 Dec 2007, 02:29 PM
freeman   Va doresc un an nou bun, dezvoltati ce afaceri ave...   1 Jan 2008, 12:55 PM
mariusc2   Multumesc, la fel!   11 Jan 2008, 02:00 PM
freeman   Asa sa fie! Bine ai revenit.   11 Jan 2008, 05:24 PM
Mara   Scuze ca n-am citit tot, dar as vrea sa va atrag a...   11 Jan 2008, 06:31 PM
Afrodita   De suparat m-am suparat io, da' nici n-am bles...   22 Feb 2008, 03:58 PM
freeman   Nu sunt, dar uneori e bine sa fii vizionar   23 Feb 2008, 09:21 AM
Afrodita   Mai ales in afaceri, e cel mai bine sa fii viziona...   23 Feb 2008, 02:10 PM
freeman   Din pacate in afaceri cand o dai in balti o cam da...   23 Feb 2008, 06:56 PM
mutulica   partea misto daca ai afacerea ta e sa gasesti pe u...   24 Feb 2008, 07:46 AM
freeman   cred ca cel mai bun raspuns la intrebarea pusa in ...   28 Aug 2008, 09:03 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 05:40 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman