HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate cāte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

> Independent ?
milimetru
mesaj 27 Mar 2007, 10:18 AM
Mesaj #1


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Am observat, in decursul timpului, la multi hangii tendinta de a practica un crestinism original, propriu, "adaptat" propriilor nevoi, posibilitati si dorinte (de exemplu cineva spunea despre sine ca e ortodox cu influente protestante!...). Aceasta practica include unul sau mai multe din urmatoarele "componente":

- nu se merge la biserica, credinta e ceva personal si se poate trai foarte bine fara biserica
- nu se tine post, e la latitudinea fiecaruia daca tine sau nu; nu e pacat sa nu tii postul
- nu se face spovedanie mai deloc; se spune direct lui Isus, prin rugaciune ceea ce e de spus
- preotii sint respinsi ca nefolositori, mai mult, ei sint niste persoane care trebuiesc evitate
- biserica e o institutie neagreata; prosteste llumea, cere bani de la oameni si face o "treaba" care se poate rezolva bine-mersi in particular, acasa
- rugaciunile nu se fac dupa tipic; daca tot trebuie facute din inima de ce sa folosim cuvintele altora?
- rugaciunile nu se fac deloc; stie Dumnezeu mai bine ce avem nevoie, nu prea ne trebuie rugaciune
- singurul izvor pentru intarirea credintei este Biblia; ceilalti nu au importanta pentru ca denatureaza adevarul care se gaseste doar in Biblie
- "canonul" e scos din discutie, ca ceva impus de cineva din exterior...

Mai sint si altele, care nu-mi vin in minte acum si care ar defini un crestinism facut "at your own", singurul lucru care conteaza fiind relatia (strict) personala cu Dumnezeu.

E bine sau e rau sa fii "independent"? In fond care e motivatia celor care NU prefera independenta si doresc sa faca parte dintr-o comunitate religioasa (bine definita de niste reguli)?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 12:32 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman