HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate cāte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

> Ecclesia: Biserica Ortodoxa
Figaro
mesaj 20 Jun 2003, 09:43 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Seria de topicuri Ecclesia se doreste o apropiere spirituala a crestinilor de diferite confesiuni. Va invit sa impartim credinta in Hristos in spirit crestin autentic. Discutiile in contradictoriu nu-si au locul aici. Haideti sa dezvaluim si sa pretuim fiecare stralucirea din Biserica celui de langa noi. Si cred ca ne vom cunoaste mai bine.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
clara04
mesaj 7 Sep 2004, 11:12 PM
Mesaj #2


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 28 August 04
Din: Iasi
Forumist Nr.: 4.357



Imi pare rau ca nu am nici timpul si nici puterea necesara sa ma ocup mai in detaliu de ceea ce s-a discutat pana acum. Dar ma gandesc ca poate (adica nu ca 'poate', ci 'sigur') aceasta e voia lui Dumnezeu, ca sa nu mai vorbesc atat din carti lucruri pe care nu le pot sustine, ci sa vorbesc mai curand din inima. Sigur, sunt momente si cand simti ca un anumit lucru este adevarat in inima ta, dar sa nu-l poti exprima.

In primul rand vreau sa-mi manifest tristetea ca exista atat de putine persoane ortodoxe care sa se implice in aceasta discutie. Nu ma indoiesc ca exista multe persoane care ar sti sa explice mult mai bine decat mine lucrurile.

Nu am puterea sa ma organizez, insa sunt cateva ganduri care mi-au venit, poate chiar aproape fara sa ma gandesc la ceva anume in prealabil. Poate nu o sa va mire, am sa ma adresez lui TriRegnum in primul rand, pentru ca a facut afirmatiile cele mai bine... documentate, sa zicem.

Nu am citate ca sa raspund, insa mi-am amintit de niste lucruri pe care biserica catolica nu stiu cum si le mai asuma in prezent. Deci, ce zici, draga TriRegnum, de inchizitie? Vorbesti despre papa, despre infailibilitatea lui, insa daca este infailibil, cum zici, cum a putut fi posibila o asemenea nebunie sustinuta de biserica catolica? Cum s-au mai respectat acolo adevarurile de credinta?

Si nu e singura eroare facuta de biserica catolica. Ce zici atunci de cruciade in care atatia oameni au fost, din nou, omorati? Si in numele cui? In numele lui Hristos. Cum este posibil asa ceva?

Si daca ti se pare ca exagerez, pot sa mai adaug. Cum a fost posibila razvratirea celor care mai tarziu s-au numit pe ei insisi protestanti? A, crezi ca era doar vina lor? Oare nu crezi ca aveau dreptate sa se revolte impotriva papalitatii si a oricarei ierarhii? Aici nu numai cartile ortodoxe spun contrariul, ci insasi cartile de istorie nepolarizate religios. Si cate si mai cate intrigi si interese politice au stat in spatele papei, mai ales in secolele din jurul schismei. Oare istoria ne minte?

Daca biserica catolica, cum zici, pastreaza valorile din Sfanta Traditie, ce s-a intamplat de evul mediu a fost atat de intunecat in istoria ei? Si oare asta nu a fost la nu multa vreme dupa marea schisma, cand, poate ai sa spui TriRegnum, biserica catolica a ramas langa Sfanta Traditie iar cea ortodoxa s-a indepartat de ea? Cum poate o biserica pastratoare fidela a Sfintei Traditii sa faca asta?

A, ai sa spui ca acum nu mai face asa mari erori... Se poate, nu stiu. Nici prea mult bine nu stiu daca face (sau poate face in ascuns wink.gif ). Oricum in ultimii zeci de ani biserica catolica a inceput sa revina la Sfintii Parinti de dinainte de schisma si chiar si la cei mai din zilele noastre (cei ortodocsi) - o sa vedeti si voi, daca intrati in librarii catolice, foarte multe carti scrise de parintii ortodocsi.

Am auzit chiar la un parinte ortodox care traieste in Apus o expresie destul de plastica pentru asta, spunea el ca biserica catolica s-a intors la parintii ortodocsi pentru a-si mai trage ceva sange proaspat pentru trupul ei anemic, leucemic, pentru ca in Apus biserica catolica a falimentat (si vedeti si voi cate plagi ne vin din Apus: homosexualitatea, libertinismul sexual, drogurile, sectele si cate si mai cate altele).

Ma iertati, e poate o exprimare destul de ironica, insa mi se pare ca are si putina dreptate parintele acela, pentru ca biserica catolica, pe cat de pastratoare a Sfintei Traditii este, nu a putut sa se lupte cu aceste boli.


Si mai era un lucru care mi-a venit in minte... despre icoane. Nu crezi, TriRegnum, ca vorbesti cam cu prea mare usurinta despre ele? Spui "Sfintii sunt in cer si nu pe pereti sau in statui, acelea sunt doar intepretari grafice cu care aducem cult, insa Sfintii sunt in Cer cu Dumnezeu." Adevarat, Sfintii sunt in cer. Si mai zici:
QUOTE
Daca la voi substituiti lipsa lui Isus cu icoane, noi ne multumim numai cu El singur.


Dar, ce zici atunci de cei care si-au dat viata in prigoana iconoclasta? Ti se pare ca au murit degeaba? Poate ai sa zici ca nu, dar biserica catolica s-ar parea ca spune ca da, golind bisericile de icoane si chiar de mult-prezentele (mai demult) statuiete. Si daca tot mi-a venit gandul asta, am mai facut totusi ceva cercetari si vad ca papa Pascal II (817-824) a aparat sinodul 7 ecumenic de la Niceea contra iconoclasmului, pe motiv ca cinstirea icoanelor este fundamentata pe Intruparea lui Hristos, consecinta a unirii ipostatice a celor doua firi intr-o singura persoana. Cu toate acestea, biserica catolica pare sa nu prea dea importanta acestui fapt.


Si am mai gasit si un argument pentru aceea ca biserica ar trebui sa fie soborniceasca si nu condusa de un singur om, adica de papa. Daca cititi in Faptele Apostolilor, in capitolul 15, veti vedea ce au facut Apostolii cand s-au confruntat poate cu prima erezie de la crestinism, care spunea ca crestinii care nu sunt taiati imprejur nu se pot mantui: s-au reunit, au discutat (nu e mentionat doar Sf. Ap. Petru ca ar fi luat cuvantul, ci si Sf. Ap. Iacob) si au decis, trimitand urmatoarea epistola celor care nu erau evrei: 'noi am hotarat intr-un gand [...] pentru ca parutu-s-a Duhului Sfant si noua sa nu vi se puna nici o greutate in plus in afara de cele ce sunt necesare'.

Deci, vedeti, au luat hotararea impreuna, intr-un gand. Doar si Hristos spune undeva 'unde sunt doi sau trei adunati intru numele Meu, acolo sunt si Eu'. Deci un singur om nu poate avea autoritatea suprema in materie de credinta.


Si apoi, ca sa revin la erorile din trecut ale bisericii catolice, cum isi asuma biserica catolica prezenta istoria cu indulgentele?

Si cum se face ca biserica catolica accepta atatea rituri? De ce accepta concesiile? Oare nu pentru ca simte ca pierde teren, ca isi pierde adeptii?

QUOTE
Cum deveneau crestini daca nu se botezau?

Pai nu sotii deveneau crestini. Ci cei care erau casatoriti cu cei pagani erau, pentru ca sotul care se increstina, se increstina dupa ce era deja casatorit.

QUOTE
Foarte simplu, vor celebra Pastele de doua ori, vor respecta Biserica lor.

Pai ori una, ori alta. Daca sunt doar ei doi, cu cine o sa ciocneasca oua rosii cel care sarbatoreste Pastele inainte?

QUOTE
Nu cred ca la ortodocsi se face Liturghie zilnic pentru ca e interzis si nu cred ca preotii s-ar abtine de la relatii sexuale zilnic.

Te inseli, exista astfel de preoti. Un exemplu a fost Sfantul Ioan de Kronstadt. Si cred ca mai sunt si altii, chiar si in zilele noastre. Nu e ceva cu neputinta, nu pentru ca ei ar fi puternici, ci pentru ca Dumnezeu si dragostea lor de Dumnezeu face ca oameni casatoriti fiind, sa se infraneze pentru Hristos.

QUOTE
Primatul de onoare l-a primit Patriarhul de la Constantinopol pentru ca mai apoi sa-l transmita Papei si sa-si asume el primat real.

Ca si cum ai zice ca a vazut el ca nu mai este nimeni asa de intelept ca el si si-a luat greaua sarcina in spinare... Nu e mandrie in asta?

QUOTE
Biserica Romei nu accepta sobornicitatea Bisericii asa cum vor cele ortodoxe despartite, Biserica e Catolica cum spune crezul si nu sinodala cum a schimbat crezul Biserica Bizantului (sobornicesc=sinodal, intr-adevar e Sinodul Ecumenic, insa Biserica se bazeaza pe Universlaitate/Catolicitate).

Ce inseamna universalitate, din ce perspectiva e vazuta?
Si iarta-ma, noi in Biserica Ortodoxa suntem invatati ca Biserica Catolica este cea care a modificat crezul (inclusiv privind Filioque). Care este adevarul? Poate ar trebui sa ne ghidam dupa zicerea ca pomul se cunoaste dupa roade si sa mai privim si in istorie, cum spuneam la inceputul mesajului.

QUOTE
Cand Isus apare unui om, mereu are stigmatele, Ranile sfinte care e cu neputinta sa insele. Asa a aparut si multor oameni sfinti din Biserica primului mileniu.

Si diavolul poate lua chip de inger si poate insela cu rani in locul ranilor lui Hristos. Insa parintii ortodocsi pe care i-am citit mereu arata ca satana se teme de Sfanta Cruce (care i-a adus infrangerea cea mai grozava), de numele lui Hristos (ca fiind Numele Celui care a biruit iadul), si de smerenie (drept virtutea pe care nici un diavol nu o poate rabda).

Era o povestioara intr-un pateric care spunea ca unui batran sfant (cred ca avva Antonie - Antonie cel Mare, pe care banuiesc ca si biserica catolica il recunoaste, pentru ca a trait prin secolul 4 in pustia Egiptului), deci unui batran sfant i se arata diavolul in persoana si-i spune: 'Mare esti tu, Antonie! Dar uite ca ceea ce faci tu fac si eu. Tu postesti, eu nu mananc niciodata, pentru ca nu am trup. Tu stai in pustie, departe de lume, si eu umblu in pustie, izgonit de Dumnezeu. Un singur lucru insa ma biruieste' (in sensul ca nu-l are). Si atunci, Antonie, cu puterea pe care o avea de la Dumnezeu si prin numele lui Hristos, l-a obligat sa spuna ce era aceea ce-l biruia, iar diavolul a marturisit ca smerenia!

QUOTE
Nu cred nimic din ce spui, Sf. Impartasanie se da in fata Altarului, e poveste; ba mai mult dovedeste faptul ca preotul s-a ofensat, ai uitat sa omiti ceva (sau nu stiai), preotul spune "Trupul lui Cristos", iar omul spune "Amin!" nu intinde Impartasania pur si simplu. Si nu e la sfarsitul slujbei, ci in cadrul slujbei.

Iarta-ma, dar eu nici nu stiam despre regulile pe care le pomenesti si ti-am spus toate astea ca pe niste detalii ca sa-ti arat ca am fost intr-adevar acolo. Deci daca altfel se face asta, poate ar trebui sa te pun in legatura cu cei din biserica respectiva (nu stiu ierarhia de la voi, insa ma gandesc ca e o biserica importanta in tot lantul de biserici catolice din Romania, pentru ca stau intr-un oras mare si biserica e veche, e in centru si mai sunt si niste cladiri administrative in curtea ei) si sa-ti explice ei, daca or mai fi aceiasi preoti de atunci (ca eu nici la liceu nu eram atunci si am terminat si facultatea de ceva ani de-acum).

Si e pacat ca ma banuiesti ca mint. In cel mai rau caz ma poate insela memoria (desi un eveniment atat de... singular se intipareste adanc in memorie), dar nu cred ca pozitia ta iti permite sa banuiesti pe cineva de minciuna cu atata usurinta.


Despre Sfanta Impartasanie care nu e data de unele biserici decat celor care sunt exclusiv in acea biserica, botezati - mi se pare firesc. Pentru ca ce mai inseamna Impartasania? Ca impartasesti aceleasi adevaruri de credinta cu ceilalti credinciosi. Dar daca celalalt este in erezie, cum sa te impartasesti cu el?


Pana la urma am reusit sa mai raspund si la cate ceva din mesajele trecute. Stiu ca sunt unele lucruri la care, da, nu pot sa raspund, pentru ca din pacate nu am o cultura teologica si nici o biblioteca teologica atat de bogata, iar pana sa pot vorbi cu parintele meu duhovnic despre asta ar mai dura. Insa nu ma simt tulburata in inima mea de acuzatiile care se aduc Bisericii Ortodoxe si adevarurilor pe care le propovaduieste, ci sunt doar foarte indurerata, printre altele si pentru ca este atat de putin cunoscuta si pentru ca nu este inteles spiritul ei.

Pentru ca ea nu poate fi inteleasa atata vreme cat nu este traita. Iar trairea acestor adevaruri presupune o angajare si o deschidere a inimii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Figaro   Ecclesia: Biserica Ortodoxa   20 Jun 2003, 09:43 AM
aburealaold   "Nu va strangeti comori pe pamant, unde hoti ...   20 Jun 2003, 02:21 PM
Figaro   Abureala, ai citit Paul Evdokimov? E un teolog cu ...   20 Jun 2003, 02:26 PM
aburealaold   Nu am citit, ar fi chiar bine sa postezi niste mat...   20 Jun 2003, 02:30 PM
cameron   Ca de obicei..ma bucura nespus gasirea unei camaru...   26 Sep 2003, 01:04 PM
TriRegnum   Figaro AI uitat sa pui topicul ØBiserica Reformata...   15 Oct 2003, 12:01 PM
ASD   QUOTE Ce semnifica cele 9 fericiri? De exemplu c...   16 Nov 2003, 06:07 PM
ASD   Intrebare: In cadrul acestei religii se respecta p...   16 Nov 2003, 06:24 PM
TriRegnum   Desi sunt preot catolic, pot sa raspund: Da se res...   16 Nov 2003, 08:17 PM
ASD   Deci ati spus ca nu mai imi raspundeti la intrebar...   16 Nov 2003, 10:17 PM
TriRegnum   ASD Ma refeream la dl.Mi_ nu la tine. Poti sa ma t...   16 Nov 2003, 10:25 PM
ASD   Referitor la prima porunca: Cum interpretati verse...   16 Nov 2003, 11:01 PM
TriRegnum   Da recunosc pasajele, dar unde vezi tu nerespectar...   16 Nov 2003, 11:24 PM
ASD   Ortodoxa si Penticostala, dar nu prea le urmez. D...   16 Nov 2003, 11:30 PM
1,618033   ASD, cu intrebari care duc la dezbateri, te rog, p...   17 Nov 2003, 09:52 AM
TriRegnum   http://www.catholica.ro/stiri/show.asp?id=7267 Un...   24 Nov 2003, 12:56 PM
sorin666   De obicei "prea-sfintitii" bisericii ort...   24 Nov 2003, 01:35 PM
Cipri   Greco-catolicii nu sunt niste "ortodocsi necl...   25 Apr 2004, 09:46 AM
noi   Parintele Dimitrie Bejan: "Cāt despre greco-...   25 Apr 2004, 07:48 PM
TriRegnum   Alt motiv as putea spune eu, motiv pe care acel pr...   25 Apr 2004, 08:14 PM
Clopotel   Este mare pacat ce se intampla cu preotimea (vorbe...   26 Apr 2004, 09:39 AM
ioana1   referitor la preoti....... cu ceva vreme in urma,...   26 Apr 2004, 11:01 AM
IO   Da, cred ca la astfel de preoti s-a referit Iisus ...   26 Apr 2004, 11:07 AM
TriRegnum   ioana Un preot nu are voie sa refuze un Sacrament,...   26 Apr 2004, 02:02 PM
noi   Se face o greseala destul de mare...identificarea ...   26 Apr 2004, 09:25 PM
ioana1   pt.noi: ca sa fac o paralela fada,desigur,despre ...   27 Apr 2004, 09:09 AM
noi   pt ioana: din marturia ta eu inteleg ca Dumnezeu...   27 Apr 2004, 11:00 AM
ioana1   acum sa completez mesajul anterior:am mers acasa s...   27 Apr 2004, 11:11 AM
noi   ioana nu te contrazic sa nu ma intelegi gresit. E...   27 Apr 2004, 12:47 PM
ioana1   da,insa acum pana la absolut.milostenia,nu hainele...   27 Apr 2004, 01:00 PM
TriRegnum   Sunt de-acord ca BOR e mai toleranta decat Biseric...   27 Apr 2004, 07:18 PM
noi   TriRegnum...eu sper sa nu iti dispara obiectivitat...   29 Apr 2004, 12:13 PM
TriRegnum   QUOTE TriRegnum...eu sper sa nu iti dispara obiect...   29 Apr 2004, 03:57 PM
Cipri   In Romania au suferit si clericii ortodocsi ca si ...   30 Apr 2004, 12:04 PM
caa   Un trecator oarecare, prin aceasta "sala...   1 May 2004, 09:21 AM
noi   Cipri: "In Romania au suferit si clericii ort...   2 May 2004, 07:38 PM
TriRegnum   Liderul spiritual al lumii creştin-ortodoxe a...   2 May 2004, 08:49 PM
makarie   da... ziarele s-au grabit deja sa titreze evenimen...   4 May 2004, 07:35 PM
Cipri   Nu sunt de acord ca regimul comunist ar fi tratat ...   13 May 2004, 11:49 AM
TriRegnum   Cititi cu atentie primul paragraf: http://www.cath...   18 May 2004, 10:09 PM
Cipri   Sunt curios sa aud comentariile ortodocsilor...   19 May 2004, 12:12 PM
caa   1. Cristos s-a īnălţat! 2. "La ...   20 May 2004, 08:06 AM
noi   Adevarat s-a Inaltat!   20 May 2004, 11:24 AM
Cipri   Deci un "No comment" la cele de mai sus?   27 May 2004, 11:48 AM
noi   Care e aspectul ce trebuie comentat? Daca nu e cu ...   27 May 2004, 04:35 PM
Cipri   Relatiile dintre patriarhatul ecumenic si Biserica...   28 May 2004, 02:59 PM
sorin666   Comentariul nu isi are rostul.   24 Jun 2004, 09:51 PM
Cipri   "Ecclesia" nu trebuie sa gazduiasca pole...   25 Jun 2004, 09:01 AM
Cipri   http://www.catholica.ro/stiri/show.asp?id=8591   25 Jun 2004, 09:05 AM
Clopotel   Dragii mei, eu nu pot sa fac comentarii despre alt...   25 Jun 2004, 09:30 AM
caa   1. dintre un coleg ortodox si unul de alta religie...   25 Jun 2004, 10:16 AM
Clopotel   QUOTE (xcross @ 25 Jun 2004, 12:18 PM) 2. eu cred ...   13 Jul 2004, 07:56 PM
TriRegnum   Clopotel Nu putem califica totul ca fiind dracesc,...   13 Jul 2004, 11:09 PM
caa   QUOTE (Clopotel @ 13 Jul 2004, 08:58 PM) Sa rabdam...   14 Jul 2004, 08:36 AM
ioana1   O, Clopotelule ! Tarziu vin cu un raspuns la...   31 Aug 2004, 01:35 PM
clara04   Legat de nunta... E decizia fiecaruia daca merge s...   31 Aug 2004, 09:10 PM
Clopotel   Clara04 si vreau sa-ti spun ca deja imi place ta...   1 Sep 2004, 10:23 AM
clara04   Multumesc de primirea calduroasa si de cuvintele f...   1 Sep 2004, 10:20 PM
clara04   Ma iertati, vroiam sa spun mesaje mai scurte... e ...   1 Sep 2004, 10:31 PM
TriRegnum   QUOTE La catolici e mai multa disciplina, e drept,...   2 Sep 2004, 01:33 PM
contraste   Draga TRI, te rog frumos urmareste ideea : In reze...   2 Sep 2004, 02:26 PM
TriRegnum   Diferenta intre cele doua Biserici este una de rit...   2 Sep 2004, 03:27 PM
clara04   La ortodocsi Sf. Impartasanie se primeste la sfars...   2 Sep 2004, 11:36 PM
Cipri   Se pare ca de fapt confunzi Biserica Catolica doar...   2 Sep 2004, 11:59 PM
TriRegnum   editat   3 Sep 2004, 12:29 AM
noi   "Biserica Ortodoxa pentru adepti accepta pe o...   3 Sep 2004, 02:41 PM
Cipri   In Bisericile catolice orientale sunt chiar mai mu...   3 Sep 2004, 08:30 PM
TriRegnum   editat   3 Sep 2004, 10:44 PM
clara04   Dragii mei, Va rog sa ma iertati ca am sa va las ...   5 Sep 2004, 10:10 PM
TriRegnum   QUOTE Cat despre alti crestini care erau casatorit...   5 Sep 2004, 11:15 PM
noi   TriRegnum sa inteleg ca iti plac bisericile astea ...   6 Sep 2004, 04:25 PM
TriRegnum   QUOTE TriRegnum sa inteleg ca iti plac bisericile ...   6 Sep 2004, 07:26 PM
Cipri   Nimeni nu incearca sa discrediteze BOR. Daca ca...   6 Sep 2004, 10:49 PM
clara04   Imi pare rau ca nu am nici timpul si nici puterea ...   7 Sep 2004, 11:12 PM
TriRegnum   QUOTE Deci, ce zici, draga TriRegnum, de inchiziti...   8 Sep 2004, 11:53 AM
ioana1   Scuze, fratii mei ca intervin. Dar , zic oare, co...   8 Sep 2004, 01:30 PM
TriRegnum   QUOTE Scuze, fratii mei ca intervin. Dar , zic oa...   8 Sep 2004, 08:16 PM
clara04   Am gasit o carte pe care o puteti cumpara si voi d...   24 Sep 2004, 10:47 PM
TriRegnum   Parintele Evdokimov se inseala, Biserica Catolica ...   25 Sep 2004, 12:30 AM
noi   "Conciliului Ecumenic de la Lyon (1274) este ...   26 Sep 2004, 08:11 PM
TriRegnum   QUOTE Schisma s-a produs in 1054! despre ce vo...   26 Sep 2004, 08:29 PM
TriRegnum   Editat> era o explicatie a aclui link dat de no...   26 Sep 2004, 09:48 PM
noi   Tri esti mai plin de contradictii ca niciodata.. ...   27 Sep 2004, 10:05 AM
TriRegnum   QUOTE 1. Prima data zici ca e anatema data la Lyon...   27 Sep 2004, 10:53 AM
noi   QUOTE Atunci exprima-te bine cand scrii ceva, eu d...   27 Sep 2004, 12:07 PM
TriRegnum   am recitit si am cerut parerea si unui roman si nu...   27 Sep 2004, 07:32 PM
noi   Despre Humberto.. inseamna ca recunosti ca a fost...   29 Sep 2004, 11:00 PM
TriRegnum   QUOTE Despre Humberto.. inseamna ca recunosti ca a...   30 Sep 2004, 11:07 AM
noi   QUOTE E adevarat in cea mai mare parte, insa se ve...   1 Oct 2004, 12:17 AM
TriRegnum   QUOTE Pai e de pe un site catolic de data asta cev...   1 Oct 2004, 12:11 PM
axentemihai   bine v-am gasit si aici......... sa le luam pe r...   10 Oct 2004, 12:05 AM
TriRegnum   Cred ca argumentele slabute sunt de cealalta parte...   10 Oct 2004, 12:44 PM
axentemihai   ok astazi chiar nu prea am timp insa promit sa rev...   10 Oct 2004, 04:19 PM
axentemihai   scuze pentru intarziere.............asta e se mai ...   14 Oct 2004, 12:51 PM
axentemihai   In legatura cu filioque, referitor la care spuneai...   14 Oct 2004, 01:00 PM
Cipri   Un loc unde ecumenismul se traieste: www.forum-...   3 Jan 2005, 11:13 AM
Clopotel   Dragii mei, O sa incerc sa scriu aici cateva lamur...   17 Jun 2005, 10:29 AM
caa   Un site destul de interesant, unde se găsesc ...   24 Oct 2005, 04:20 PM
Myryam   QUOTE (caa @ 24 Oct 2005, 05:20 PM) Un site destul...   24 Jun 2006, 02:19 PM
caa   Mulţumesc Myryam! Sīnt acolo volumele toa...   27 Jun 2006, 09:15 AM
2 Pagini V   1 2 >


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 11 May 2024 - 03:36 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman