HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

> Limba: Proprietate Privata, Bun Comun Sau...?, reflectii pe marginea unei stiri
vitalic sprincea...
mesaj 5 Dec 2006, 10:49 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 4 August 04
Din: chisinau
Forumist Nr.: 4.185



initial am gasit o stire

un pasaj atrage atentia:

QUOTE
But Mapuche tribal leaders have accused the U.S. company of violating their cultural and collective heritage by translating the software into Mapuzugun without their permission.

They even sent a letter to Microsoft founder Bill Gates accusing his company of "intellectual piracy".

"We feel like Microsoft and the Chilean Education Ministry have overlooked us by deciding to set up a committee (to study the issue) without our consent, our participation and without the slightest consultation," said Aucan Huilcaman, one of the Mapuche leaders behind the legal action.

"This is not the right road to go down."


deci ma intreb si intreb si pe ceilalti: este limba proprietate a poporului care o vorbeste sau nu??? poate comunitatea vorbitoare a unei limbi sa dispuna de ea asa cum doreste? sau exista niste restrictii...il inteleg pe Gates si compania, doreau conectarea tribului la Internet, pentru ca apoi sa-i vanda soft licentiat...ii inteleg si pe aborigenii care se tem sa nu-si piarda identitatea...totusi care-i linia de mijloc?? nu cred ca Microsoft avea dreptul de a traduce Windowsul in rusa, romana sau portugheza din partea popoarelor corespunzatoare si totusi noi ii multumim pentru asta, intr-un fel..iar indienii il dau in judecata...de fapt, daca stau si ma gandesc e un mod original de a pune problema limbii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 12:08 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman