HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

> Ninge Albastru, [Jurnalul lui black ice]
Mihai
mesaj 12 Jun 2003, 04:54 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ati venit in cadrul Jurnalului lui Black Ice: noutati, pareri, ganduri referitoare la viata sa veti gasi aici.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
black ice
mesaj 25 Oct 2003, 01:45 AM
Mesaj #2


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Eu


- Vreau sa scriu ceva, am incercat sa raspund privirii uimite a chelnerului.
Am incercat sa gust cafeaua insa nu m-am ales decat cu o arsura. Am pus-o deoparte si am inceput sa ma uit prin bar. Nu era nimic special, doar o bodega obisnuita, pe jumatate plina cu betivani si pe jumatate...cu mine. Speram sa nu ma deranjeze vreunul dintre ei.

“Imi place sa ma consider o enigma. Multi ma intreaba cine sunt, multi ma caracterizeaza in fel si chip insa foarte putini se apropie cat de cat de realitate. Mie, o enigma imi place sa ma consider. Pe de o parte pentru ca ma ascund permanent sub o masca si pe de alta parte pentru ca altfel nu as putea trai. Intr-o lume salbatica, in care cel mai puternic, cel mai insensibil castiga mai mereu nu poti trai fara sa porti o masca.

Merg pe strada si privesc la oamenii din jur: niste robotei. Roboti care alearga de dimineata pana seara dupa ceva absurd, roboti ce ascund dupa un aparent dinamism o riguroasa rutina, roboti ce nu au timp sa gandeasca, sa viseze, intr-un cuvant: sa traiasca. Merg pe strada si vad oameni morti.
Masca purtata, din pacate, nu poate sa ne ascunda si ochii. Acolo gasesti totul. Priveste o persoana in ochi si vei stii daca e trista sau fericita, daca viseaza sau nu, daca iubeste sau nu. Ochii ii dau de gol pe multi.

Intr-o lume dominata de ura, ipocrizie, egoism si implicit materialism care sa fie motivele care sa te indemne sa continui drumul?
Pentru mine, literatura a fost raspunsul - literatura in sensul larg si poate nu tocmai corect al cuvantului.

Imi amintesc ca acum ceva timp un cunoscut m-a intrebat “ce este totul?” oferindu-mi totodata si cateva raspunsuri: totul e iubire, totul e intr-unul, totul e frica, totul e economic, totul e relativ. Invatatura lui Hristos ne invata ca totul ar trebui sa fie iubire. Abraham Lincoln si inaintea lui, Plotin spune ca totul e intr-unul. Totul e frica deoarece frica naste lupta, competitie. Marx spunea ca totul este economic in timp ce Einstein ca totul e relativ. Aparent, Einstein este cel care are dreptate. Totul e relativ deoarece daca ne raportam la situatii diferite din viata cotidiana a oamenilor oricare din definitiile “totului” pot fi adevarate. Am spus aparent deoarece acest mod de gandire trebuie sa fie eminamente obiectiv, lipsit de orice influenta de orice fel. Iar acest lucru - desi este calea catre Adevarul Suprem – face ca adevarul respectiv sa fie inutil oamenilor si situatiilor intalnite in viata de zi cu zi. Adevarul Suprem este perfect, este adevarul ultim, in timp ce oamenii sunt fiinte imperfecte motiv pentru care ei au nevoie de un adevar asemeni lor, imperfect.
Pentru ca adevarul gasit sa ofere totodata si o solutie utila in rezolvarea unei situatii practice, judecata trebuie efectuata subiectiv.
Oamenii sunt fiinte subiective, fiinte care se ghideaza dupa propriul interes. Ei se lasa condusi de instincte si mai mult de atat, se lasa condusi de egoism. Insa, sunt totodata rationali – urmeaza cea mai scurta cale spre a-si atinge obiectivul.

Concluzionand, oamenii sunt niste fiinte rationale si egoiste – implicit subiective – pentru care o actiune are valoare doar daca este utila, aplicabila unei situatii practice. Eu, ghidandu-ma dupa aceasta concluzie, si poate dintr-un exces de originalitate am raspuns ca totul e intr-unul, argumentand ca, din motive necunoscute – spun necunoscute insa, in functie de conceptiile fiecaruia acestea ar putea fi mistice, speculative sau din contra pur rationale, fizicaliste – acest Unu a inceput sa se divida, sa se multiplice pastrandu-si in esenta aceleasi caracteristice generale si particulare din care era format initial. Cu alte cuvinte, Totul a inceput sa se extinda, Unul s-a multiplicat, urmand ca fiecare noua multiplicare sa sporeasca extensiunea ratiunii sau a spiritului, sa adauge o noua caracteristica – ce poate deveni universala si necesara – la acel Unu initial. Important insa, e faptul ca la inceput totul era intr-unul.

Multi, incepand de la varste foarte fragede si pana in prezent, ma intreabau ce vreau sa fac in viata. Pana acum un an pentru toti aveam acelasi raspuns: “nu stiu”. Acum exact un an, cand am scris primul meu articol, am realizat ca in sfarsit am descoperit ce vreau sa fac: sa scriu. De atunci, acel “nu stiu”, arhicunoscut deja, s-a transformat in, “sa scriu”.

Literatura, inteleasa in sensul larg al cuvantului, mi-a oferit o lume de vis, o lume in care sa pot trai ceea ce au scris altii dar in acelasi timp o lume ale carei limite sunt date doar de propriile-mi cuvinte. Aceasta lume utopica despre care vorbesc s-a format datorita autorilor pe care i-am citit. De la ei am luat vise, idei, sentimente si ganduri, care, poate, odata erau ale lor. De oferit inapoi ceva, n-am oferit iar acest lucru, in conceptia mea, se numeste egoism. Acum, consider ca a venit timpul sa ofer si eu ceva: un gand, o idee, un sentiment, sau pur si simplu un articol informational. Nu conteaza ce, deoarece actul de a creea e minunat Sa scrii un articol neinsemnat sau o poveste, iar acestea sa fie placute de cineva e o senzatie unica. Te simti eliberat, bucuros, simti ca plutesti. Te simti implinit. Faptul ca ai reusit sa creezi ceva care sa placa unor persoane, ca ai reusit sa ajuti sau sa schimbi o persoana, iti confera un sentiment deosebit. Iar eu asta vreau sa fac: ceea ce scriu sa determine schimbari in bine, indiferent in ce domeniu.

Sunt un visator. De-a lungul timpului multe vise am ingropat in mine, insa, doua au reusit sa se ridice, sa se detaseze de celelalte si sa ajunga intr-un tarziu in fruntea lor. Ele, impreuna cu incapatanarea mea pentru implinirea lor, ambitia, ma dermina sa lupt. Acele vise sunt sursa vointei mele.

Sa-ti doresti sa zbori poate fi un lucru normal daca ai doar 4-5 anisori si te uiti toata ziua la desene animate, insa, daca la 18 ani inca iti doresti acelasi lucru s-ar putea spune ca ai o problema.
Eu, insa, imi doresc sa zbor – la figurat, desigur – si in prezent. Zborul semnifica libertate, putiinta de a face orice in conditiile date. Oare o pasare in zborul ei spre inaltul cerului albastru, se gandeste la cat este de libera?

Ma intreb daca sa vrei sa schimbi lumea este un scop atat de infam incat sa nu-l mai intalnesti decat la foarte putini oameni? Pentru mine nu este. Intotdeauna am incercat sa respect si sa ma ghidez dupa niste norme morale si de bun simt bine stabilite. Dar in acelasi timp mi-am dat seama ca singur nu poti realiza nimic. Era doar o furtuna intr-un pahar ceea ce incercam eu sa fac.

Daca ies afara si ma plimb putin prin centrul orasului voi vedea numai drumuri stricate, mizerie aproape peste tot, oameni tristi, mohorati, sau din contra, peste masura de veseli. Iar daca se intampla intr-o zi sa ploua, peisajul zilnic e cu adevarat deprimant. Demult n-am mai vazut un zambet sincer, izvorat dintr-o stare de fericire sau pur si simplu din bunatate. Numai fete triste, suparate, incruntate si prefacute vad peste tot. De ce?

Referitor la acest subiect este si citatul pe care mi l-am adus aminte:
“Pusa in fata unui obstacol o fiinta omeneasca are ca prim reflex intrebarea "De ce a aparut problema asta si din vina cui?". Ea cauta vinovatii si pedeapsa care trebuie sa le fie administrata pentru ca asa ceva sa nu se mai intample.
Pusa in aceeasi situatie, o furnica se intreaba inainte de toate "Cum si cu ajutorul cui pot sa rezolv problema?".
Va ramane totdeauna o mare diferenta intre cei care se intreaba "De ce nu merg lucrurile cum trebuie?" si cei care se intreaba "Cum sa facem ca ele sa mearga cum trebuie?".
In momentul de fata lumea oamenilor apartine celor care se intreaba "De ce?" dar va veni o zi in care cei care se intreaba "Cum?" vor prelua puterea.“
( Bernard Werber - Ziua Furnicilor ).

Desi consider citatul excelent, am urmatoarea obiectie: pentru a putea
gasi solutia unei probleme trebuie sa-i cunoastem cauzele, sursele. La fel si eu, inainte sa ma intreb “Cum rezolv problema?” ma intreb “Cum s-a ajuns aici?”. Sa fie oare invidia, ura sau egoismul, cauzele acestei “tristeti” generale? Mizeria, drumurile stricate, proastele servicii oferite, ignoranta, indiferenta, sau.... mentalitatea omului? Oare cauza acestei vesnice “suparari”, nu este o consecinta a educatiei si mentalitatii omului de rand conform careia nimic nu merge bine, nimic nu e bine, prin urmare, nu am de ce sa fiu bucuros sau fericit?

Ma intreb, cati dintre acesti “oameni de rand” isi pun vreuna din aceste intrebari? Probabil ca prea putini din moment ce lucrurile inca sunt asa cum sunt.
Problema nu o constituie mizeria sau gropile, ci mentalitatea majoritatii oamenilor conform careia ei, chiar daca ar actiona pentru a schimba ceva, nu ar reusi nimic datorita ignorantei si indiferentei celor din jur. Astfel, se scuza, dau din mana a lehamite, intrebandu-te parca sarcastic cum de indraznesti tu, “un pusti”, sa mergi la ei cu asemenea probleme de “oameni mari”, iti spun pe un ton cat se poate de trist ca “timpul le va rezolva pe toate”, si se vor ingroapa la loc, in aceeasi ignoranta si indiferenta pomenita chiar de ei mai sus. “Odata porc, mocirla te va inghite”, spune un citat tocmai amintit.

Daca se va reusi schimbarea mentalitatii sau educarea copiilor (caci a celor deja adulti nu mai prea poate fi vorba, desi, daca ne gandim bine, practiv ei sunt cei care ar trebui sa-i educe pe copii) dupa niste valori morale si de bun simt, totul se va schimba: societatea va urma un curs ascensiv, traiul in Romania va deveni mai putin aspru, drumurile odata reparate voi ramane astfel, gunoaiele adunate nu se vor mai imprastia din nou peste tot si poate, oamenii vor zambi mai mult pe strada. Aproximativ, aceasta este esenta a ceea ce vroiam sa spun in randurile anterioare. Gradul de civilizatie al unei tari se reflecta aproape in fiecare cetatean al ei, insa, nu statul, inteles ca organism de conducere, determina acea "civilizare" a omului ci insasi societatea. Oamenii determina gradul de civilizatie al unui stat si nu invers.

Acum cateva zile, chiar despre aceasta chestiune ii povesteam unui amic:
“- La noi in tara, oamenii, in prezent, trebuie sa invete unul de la altul, trebuie sa se educe singuri. Daca oamenii isi vor schimba mentalitatea, daca tu, iar prin tine inca vreo doi-trei oameni care la randul lor vor mai determina inca doi-trei, s.a.m.d., vei reusi sa schimbi sau macar sa mentii, in conditiile in care exista, mentalitatea unor oameni, se va schimba si viata in Romania.”

Spuneam mai sus ca singur nimeni nu va reusi sa schimbe nimic, dar mai trebuie sa mentionez ca, in mediul in care sper sa ajung voi gasi oameni cu idei apropiate de ale mele, impreuna cu ajutorul carora voi putea schimba ceva.”

Obosit, am ridicat capul pentru prima data de cand am inceput sa scriu si m-am uitat in jur. Eram singur. Cafeaua, rece deja, statea cuminte intr-un colt al mesei. M-am ridicat incet, mi-am adunat foile si am mers sa platesc. Apoi, m-am indreptat spre iesire, cu o noua speranta in minte.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Mihai   Ninge Albastru   12 Jun 2003, 04:54 PM
black ice   Si uite ca-mi inaugurez si eu jurnalul. La inceput...   21 Jun 2003, 10:28 PM
black ice   lucruri care nu-mi plac: sentimentul pe care il am...   23 Jun 2003, 09:00 PM
black ice   sa vad...ce nu mai imi place...da, stiu: -nu-mi pl...   24 Jun 2003, 10:01 PM
atta   Si ce daca fundul marii e negru de vreme ce marea ...   24 Jun 2003, 11:08 PM
black ice   marea? sunt la 700 km de mare, atta. sper sa o vad...   26 Jun 2003, 10:56 PM
black ice   sa vorbesc despre razbunare, iertare, dragoste, ur...   29 Jun 2003, 03:26 PM
Gabriel   Daca nu te superi poate imi explici si mie care es...   29 Jun 2003, 04:13 PM
black ice   se pare ca i-am gresit putin numele. de fapt e lum...   29 Jun 2003, 09:25 PM
Gabriel   Pai si care e spilul? Ca nu inteleg. Detaliaza si ...   29 Jun 2003, 09:26 PM
black ice   pai e simbolica toata treaba. imagineaza-ti tu pe ...   29 Jun 2003, 09:45 PM
genicon   Frumoasa povestea cu Diogene, black ice... Ai vor...   30 Jun 2003, 02:19 PM
black ice   genicoane, genicoane, nu cauta adancimea lacului i...   30 Jun 2003, 04:55 PM
black ice   Iti iubesti lacrimile? Stau pe o canapea moale in...   15 Jul 2003, 10:20 PM
genicon   Stau si ma intreb acum... oare de cate lacrimi e n...   16 Jul 2003, 12:21 PM
Afrodita   Si ce daca sunteti cei mai mici? Aveti si voi drep...   16 Jul 2003, 04:47 PM
black ice   asa-i genicoane, chiar suntem cei mai mici de aici...   16 Jul 2003, 10:25 PM
Afrodita   Uhh, Black ice, prieteniile vin si pleaca...Desi a...   17 Jul 2003, 05:34 PM
black ice   ufff s-au schimbat, brusc, toate datele problemei....   18 Jul 2003, 09:20 PM
Mistinguett   Bine-nteles ca trebuie sa mergi la Bucuresti, si b...   18 Jul 2003, 11:16 PM
ypsilonalpha   Gindeste-te ca 80% din studentii care vin sa faca ...   18 Jul 2003, 11:21 PM
Mihai   Un sfat: asigura-te ca Universitatea Media Pro est...   18 Jul 2003, 11:39 PM
Afrodita   Dragul meu black ice, incerc si eu un sfat: Fii si...   19 Jul 2003, 09:46 AM
Iarina   Black Ice, eu iti spun din experienta ca mi-a fost...   19 Jul 2003, 11:02 AM
genicon   QUOTE (Mistinguett @ Jul 19 2003, 12:16 AM) Bine-n...   19 Jul 2003, 12:00 PM
Lilith   Genicon si Ice , prevad o mare prietenie intre voi...   19 Jul 2003, 05:28 PM
black ice   - cam asta cred ca este expresia de pe fata mea in...   19 Jul 2003, 06:56 PM
Afrodita   Multa bafta copilasii mei dragi!!!   19 Jul 2003, 08:15 PM
black ice   intrucat netul nu-mi merge iata-ma cu notepadul in...   23 Aug 2003, 06:20 PM
SORIN   Buna Black !!! La Natura si Turism am...   23 Aug 2003, 06:44 PM
Mihai   Frumoasa prezentare Cum ai reusit sa calatoresti...   23 Aug 2003, 07:12 PM
Mistinguett   Black ice, vreau sa-ti multumesc ca mi-ai indeplin...   23 Aug 2003, 10:36 PM
black ice   SORIN, Buna! N-am mai intrat demult pe Natura ...   24 Aug 2003, 10:24 PM
Mihai   Nu, doar m-a surprins cand ai scris ca ai plecat s...   24 Aug 2003, 10:27 PM
black ice   Eu sunt pe XP. Iar greseala majora a fost ca deste...   24 Aug 2003, 10:46 PM
black ice   Ceva interesant mi s-a intamplat azi. Eram in Clu...   25 Aug 2003, 08:43 PM
Antont   QUOTE (black ice @ Aug 25 2003, 09:43 PM) Inca cev...   25 Aug 2003, 08:51 PM
black ice   Ghost, nu e nici o problema, poti sa intervii cand...   25 Aug 2003, 09:12 PM
Afrodita   Foarte frumos...Trist, adevarat, dar frumos spus.....   25 Aug 2003, 09:27 PM
black ice   Stiu ca ne asemanam - doar ca mie nu mi se pare ci...   25 Aug 2003, 10:32 PM
Afrodita   Hehe, blaky, presimt ca avem cam multe de vorbit n...   25 Aug 2003, 10:42 PM
black ice   ti-a iesit, ti-a iesit, stai linistita - gluma, th...   25 Aug 2003, 10:53 PM
Afrodita   Hahaha si eu..De cele mai multe ori...Faza e ca am...   25 Aug 2003, 10:59 PM
Rose   Superb. Multumesc pentru ca mi-ai aratat ca mai ex...   29 Aug 2003, 12:37 PM
black ice   o chestie putin cam ciudata: nickul tau mi-a adus ...   29 Aug 2003, 10:13 PM
Afrodita   Superb!!!   30 Aug 2003, 03:49 AM
black ice   ce ciudat...cautam ceva scris de mine mai demult. ...   1 Sep 2003, 12:21 AM
black ice   ascult marilyn manson...si mi-e frig...simt o race...   3 Sep 2003, 10:13 PM
Afrodita   Superb vis!! Da, cel putin mie mi se intam...   4 Sep 2003, 12:23 PM
Rose   Eu una nu te cred. Nu cred ca esti o persoana rea,...   4 Sep 2003, 01:27 PM
black ice   ufff...de 10 minute scriu aici la raspunsurile cat...   4 Sep 2003, 02:00 PM
Rose   Pai... O parere...ti-am mai spus, superb... O idee...   4 Sep 2003, 02:10 PM
Afrodita   Uhh, imi merge netu' ca naiba incerc sa postez...   5 Sep 2003, 09:52 AM
black ice   Am spus mai demult ca voi atasa cateva poze din Fr...   10 Sep 2003, 11:16 PM
black ice   Notre-Dame - panorama. Cel din poza, e tatal meu,...   10 Sep 2003, 11:24 PM
black ice   Interiorul unei vestite cafenele din centrul Viene...   10 Sep 2003, 11:31 PM
black ice   O poza funny acum: E.T. la Paris   10 Sep 2003, 11:33 PM
black ice   O parte din La Defense, cel mai modern cartier din...   10 Sep 2003, 11:35 PM
black ice   Notre-Dame, ceva mai aproape.   10 Sep 2003, 11:37 PM
black ice   Sacre-Coeur   10 Sep 2003, 11:39 PM
black ice   Sacre-Coeur. Reloaded.   10 Sep 2003, 11:41 PM
black ice   Saint-Michel   10 Sep 2003, 11:43 PM
black ice   Si ultima, Tour Eifel.   10 Sep 2003, 11:46 PM
Afrodita   Uhh, frumoase poze   11 Sep 2003, 01:49 PM
black ice   Stiu As fi vrut sa pun poze si cu Castelele de pe...   12 Sep 2003, 11:43 PM
black ice   Me: Reloaded.   12 Sep 2003, 11:47 PM
black ice   Last one...   12 Sep 2003, 11:48 PM
Mistinguett   OK, trebuie sa citesti neaparat Blackwood Farm.   13 Sep 2003, 01:06 AM
black ice   Ma-nnebunesti cu acea carte Un citat/link/carte-o...   13 Sep 2003, 01:28 AM
Mistinguett   Doar cateva pagini din pacate... http://www.amazo...   13 Sep 2003, 03:54 AM
Afrodita   Uhh, Blacky, ce superb ai iesit in a doua poza Si...   13 Sep 2003, 01:59 PM
black ice   Mersi Misti, le-am citit pe nerasuflate si-mi dau ...   14 Sep 2003, 10:21 PM
Afrodita   Hehe, lasa mai ca ai iesit bine si in celelalte po...   14 Sep 2003, 10:30 PM
black ice   interesant cum o mica dezamagire te poate intrista...   17 Sep 2003, 09:41 PM
black ice   Iarasi, fata in fata cu notepad-ul... Ma plictises...   21 Sep 2003, 03:56 PM
Mistinguett   Fericirea este un sentiment prea puternic ca sa o ...   21 Sep 2003, 10:09 PM
the_penguin_conspiracy_   One by one the penguins stole my sanityQUOTE s...   25 Sep 2003, 12:49 AM
Mihai   Bine ai venit la Han, the_penguin_conspiracy_ ...   25 Sep 2003, 07:43 AM
black ice   QUOTE salutari voua salutari si tie   25 Sep 2003, 09:55 PM
Lilith   Off , ICE , ai intrat si tu pe cararile astea , in...   30 Sep 2003, 03:25 AM
black ice   Da, dar sper ca iesirea sa fie pe aproape....cel p...   30 Sep 2003, 09:13 PM
Afrodita   Blaky, mai da si tu un semn de viata, mami, mi-e d...   7 Oct 2003, 10:36 AM
black ice   Am dat, am dat Dar pentru "citiri" ceva...   7 Oct 2003, 02:08 PM
Afrodita   Aham..Ok atunci, am sa ma rog sa-ti pui cat mai re...   7 Oct 2003, 02:11 PM
black ice   Eu - Vreau sa scriu ceva, am incercat sa raspun...   25 Oct 2003, 01:45 AM
Afrodita   Ce ciudat...Exact la chestiile astea ma gandesc si...   25 Oct 2003, 03:01 AM
bufnitza   Multe framintari ai! Dar nu esti singurul..fie...   25 Oct 2003, 01:39 PM
black ice   Bine ai venit la Han bufnitza! In legatura cu ...   26 Oct 2003, 01:10 AM
Afrodita   Uhh, Blacky, eu nu as fi dezamagita de tine, mami....   26 Oct 2003, 03:02 AM
Afrodita   Blackyyyyy, rusinicaaaa...Ai fost acasa si nu ai ...   1 Dec 2003, 08:18 AM
black ice   Ti-am zis doar Jurnalul meu are nevoie de o schi...   1 Dec 2003, 03:42 PM
Ileana   De ce trebuie sa te opresti din scris pentru a fac...   2 Dec 2003, 12:53 AM
Afrodita   Pai Smarandita draga , poate s-a oprit din scris ...   2 Dec 2003, 01:24 AM
Ileana   Da ai pe undeva dreptate afrodita desi in acelasi ...   2 Dec 2003, 01:38 AM
black ice   Se deschide, incet, o noua pagina si chiar sub tit...   22 Dec 2003, 02:55 AM
Afrodita   WOW!! (mai mult de atat nici nu are rost s...   22 Dec 2003, 11:35 AM
Rose   Recunosc ca am asteptat cu multa curiozitate schim...   22 Dec 2003, 10:20 PM
black ice   Revin la tacere. Un moment, doar atat. O clipa d...   27 Dec 2003, 03:21 AM
Afrodita   ...Si-i descoperi zbuciumul , si-i descoperi durer...   27 Dec 2003, 04:31 AM
Afrodita   "Poate mi-ar zambi, mi-ar prinde mana si m-ar...   27 Dec 2003, 07:22 AM
4 Pagini V   1 2 3 > » 


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 9 May 2024 - 09:07 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman