HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Sarmizegetusa Regia, Cetatea sfanta a dacilor
Ati urcat la Sarmizegetusa Regia ?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 8
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Rex_Pelasgorum
mesaj 27 Sep 2006, 12:47 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 23 September 06
Din: Sarmizegetusa
Forumist Nr.: 8.714



Poate unul dintre locurile cele mai incarcate cu spiritualitate din Europa...
Daca aveti noroc, cum am avut eu, puteti sa mergeti ceasuri bune singuri, prin padure, fara sa fiti deranjati de "porcus turisticus". cool.gif

E drum lung, destul de obositor, si necesita o conditie fizica adecvata. Dar se merita. wub.gif

Pentru a ajunge acolo, se pleaca din localitatea Costesti. In Costesti, se poate gasi cazare la preturi decente si in conditii bune (aproximativ 12,5 Ron /125 000 Rol pe noapte).Pentru ca sa parcurgeti cei 25 de km pana la cetate, puteti sa va folositi de transportul local, anume de camioanele cu lemne care urca periodic (incepand cu ora 5 dimineata, e recomandat sa luati una din primele "curse"). Soferii sunt foarte amabili, nu cer bani sau asa, si va vor lasa langa una din potecile care urca la cetate (de acolo, veti mai avea de mers vreo jumatate de ceas).

P.S: daca mergeti, luati cu voi si o lumanare. Sa o aprindeti, gandindu-va la stramosii care au murit aici. wink.gif



--------------------
Pe când nu era moarte, nimic nemuritor,
Nici sâmburul luminii de viată dătător,
Nu era azi, nici mâine, nici ieri, nici totdeauna,
Căci unul erau toate si totul era una.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 06:48 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman