Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Sarmizegetusa Regia
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
Rex_Pelasgorum
Poate unul dintre locurile cele mai incarcate cu spiritualitate din Europa...
Daca aveti noroc, cum am avut eu, puteti sa mergeti ceasuri bune singuri, prin padure, fara sa fiti deranjati de "porcus turisticus". cool.gif

E drum lung, destul de obositor, si necesita o conditie fizica adecvata. Dar se merita. wub.gif

Pentru a ajunge acolo, se pleaca din localitatea Costesti. In Costesti, se poate gasi cazare la preturi decente si in conditii bune (aproximativ 12,5 Ron /125 000 Rol pe noapte).Pentru ca sa parcurgeti cei 25 de km pana la cetate, puteti sa va folositi de transportul local, anume de camioanele cu lemne care urca periodic (incepand cu ora 5 dimineata, e recomandat sa luati una din primele "curse"). Soferii sunt foarte amabili, nu cer bani sau asa, si va vor lasa langa una din potecile care urca la cetate (de acolo, veti mai avea de mers vreo jumatate de ceas).

P.S: daca mergeti, luati cu voi si o lumanare. Sa o aprindeti, gandindu-va la stramosii care au murit aici. wink.gif

Serenity
In primul rand, han.gif Rex_Pelasgorum!

Ma bucur tare mult ca ai deschis acest topic. Intr-adevar, prea putina lume stie de existenta acestui leagan al civilizatiei dacice, prea putini ii acorda importanta cuvenita... a ramas mult prea mult timp practic ignorata de Ministerul Culturii si lasata "in paragina". Partea buna e ca astfel totul pare mai autentic... Cu putin noroc, ai sanse sa te bucuri singur de linistea si spiritul acestor locuri.. Si dupa cum prea bine spunea o munteanca intalnita pe drum "aici ajunge doar acela care trebuie sa ajunga".

Eu, una, nu pot spune ca ma numar printre norocosii care au putut medita in liniste la toate cate s-au intamplat acolo in urma cu mai bine de 2000 de ani (am avut neinspiratia de a vizita fosta capitala Dacica intr-un sfarsit de saptamana care s-a intamplat sa coincida cu data la care se desfasura un "mare festival campenesc" la Costesti, acum vreo luna si jumatate) dar cu sau fara compania altor gura-casca, locurile astea au o incarcatura energetica grozava... pur si simplu nu poti ramane indiferent sau, odata ajuns acolo, sa privesti totul ca pe un obiectiv turistic oarecare. Iar pe drum am avut ocazia sa intalnesc oameni deosebiti.. unii parca desprinsi din romanele citite in copilarie. Drumul (daca il parcurgi in intregime pe jos) nu e deloc usor si nu multa lume stie ca de fapt exista 2 Sarmizegetuse, asa ca nu prea ai cum sa dai peste "fetite de mall" acolo. Eu am mers cu masina pana pe la vreo 7 km de cetate si de acolo am luat-o la picior. Eu ma simteam rau in ziua respectiva, si astfel drumul a parut ceva mai greu... dar in principiu, daca esti sanatos si relativ tanar, nu-ti trebuie nu stiu ce conditie fizica.
Serenity
Poze cu Sarmizegetusa Regia se gasesc destule pe net, asa ca o sa pun cateva cu Costestiul, drumul pana la cetate... imprejurimile... Sa va convingeti cat e de frumos, chiar si fara cetate ca obiectiv.

Costesti:


user posted image

user posted image
Serenity
user posted image


Pe drum:

user posted image
Serenity
user posted image

user posted image
Serenity
user posted image

user posted image

Ultimele doua sunt, dupa cum se vede, de la cetate. Ca sa va demonstrez ca am ajuns laugh.gif
Rex_Pelasgorum
user posted image

Tara Hultanilor...

user posted image

Lacasurile sfinte

Sunt doar cateva imagini... cele cu inscriptiile, cele de la celelalte cetati, poate cu alta ocazie.

P.S: Serenity, tu ce varsta ai ? smile.gif
Serenity
Frumoase poze! rolleyes.gif Asteptam si acea "alta ocazie" (eu, cel putin tongue.gif ).

P.S.: E data nasterii la profil tongue.gif (pot sa intreb ce relevanta are ? innocent.gif )
Rex_Pelasgorum
QUOTE
(pot sa intreb ce relevanta are ? innocent.gif )


Din poze pareai ceva mai tinerica...
Cam de 15, 16 ani....
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.