HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vinete Si Pui?
Sushi
mesaj 31 Oct 2005, 09:57 PM
Mesaj #1


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Am vinete si am pulpe de pui. Mi-e pofta de ambele. Cum le-as putea combina? Mi-ar trebui ceva retete pina joi dimineata...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Kristin
mesaj 8 Sep 2006, 01:46 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Uite ce iti propun eu, daca ti-ai reinnoit proviziile de vinete si pui:

- 1-2 vinete ( in functie de cati sunteti la masa )
- 200 gr carne tocata de curcan sau porc (dar merge si pui, daca nu a stat curcanul la taiat) ,
- o ceapa ,
- un ou ,
- 2 rosii,
- cascaval,
- smantana.
- optional, ciuperci.

Se sacrifica frumusetea de vanata, taindu-se pe jumatate si se scobeste mijlocul acesteia, lasand-o doar in vesmantul ei copt, cu captuseala verde de primavara.

Se pune in tigaie cu un strop de ulei (nu mai mult, ca e pretios!) la calit ceapa ciopartita, mijlocul vinetelor, carnea, oul ( amestecat bine intre ingrediente), o lingurita de sos de rosii coapte, ciuperci, daca au binevoit sa isi ridice palariile din ploaie si sa poposeasca in casa voastra, smantana, sare, piper si se intoarce clepsidra aia ce masoara 10 minute. Ca sa se caleasca amestecul vesel.

Intr-o tava captusita cu putin ulei si putina apa de izvor se aranjeaza vinetele dornice de un alt continut , se umplu cu amestecul calit si colorat, deasupra se presara, ca intr-o ploaie de toamna, cascaval ras si apoi se garniseste noul vesmant al superbei vinete cu rondele de rosie.

Apoi se da opera de arta la cuptor pana ce culorile devin bune de mancat, fostul cascaval s-a topit si s-a transformat intr-o minunatie de bronz, iar cerculetele de rosii s-au intins lenese la soare... si parca au adormit.

Nu este totul complet daca, alaturi de asemenea deliciu, nu poposeste si un vin rosu demisec, chiar si in orele de program ! El e cel care da echilibru si linisteste agitatia atator culori si miresme.

Pofta mare !

user posted image


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 12 May 2024 - 11:11 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman