HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vinete Si Pui?
Sushi
mesaj 31 Oct 2005, 09:57 PM
Mesaj #1


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Am vinete si am pulpe de pui. Mi-e pofta de ambele. Cum le-as putea combina? Mi-ar trebui ceva retete pina joi dimineata...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Sushi
mesaj 1 Nov 2005, 06:32 PM
Mesaj #2


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (contraste @ 1 Nov 2005, 07:52 AM)
Dezosezi carnita de pe pulpe (care sper ca sunt din cele mai mari), sarezi, ungi cu ulei de floare, presari cu miez de nuca rasnit.
Vinetele le coci, le oparesti scurt, le scurgi, presarate cu un praf de sare.
Intr-o craticioara, pui ulei la incins, o ceapa mica taiata solzisori o calesti pana la auriu, pui un morcov mic dat pe razatoarea marunta. Dai jos de pe foc, pui vinetele scurse sub forma de fasii, patrunjel verde frunza tocat marunt, amesteci.
Ai grija ca acele cozi de la patrunjel sa nu le arunci. Le oparesti scurt, sa devina elastice.
Umplii pulpitele cu continutul, le legi cu cozile lungi de patrunjel, le scufunzi intr-o apa care a clocotit, le lasi putin, apoi le pui pe foc sa fiarma la foc foarte, foarte mic, 10 - 15 minute. Apesi usor ca sa se aplatizeze pulpitele, la bagi la cuptor. In tava pui din apa in care au fiert la foc marunt, si ulei pe fundul tavii strat suficient.
Cand se rumenesc, a scazut si sosul incat este foarte putin.
Pui patrunjel verde tocat marunt de-asupra, si sos de rosii dulce, gata preparat din comert.
Dar poti face si tu din rosii proaspete date prin sita, fierte cu sare, un strop mic de ulei - ca sa luceasca - si un varf de cutit de zahar.
Pofta buna !

contraste te bat daca imi mai dai asa mult de lucru laugh.gif Mi s-a activat nervul curiozitatii si amu trebe s-o gatesc biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 12 May 2024 - 11:19 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman