HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

> Determinismul Sexual, Adevarat sau nu?
Forta-MTI
mesaj 28 Jul 2005, 10:48 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



Sexul caruia apartinem ne fragmenteaza oarecum ontologic: suntem sau nu in primul rand Fiinte ale speciei (prin menirea reproductiva) si abia apoi fiinte individuale? La barbati nu exista un conflict intre Fiinta speciei si fiinta individuala... ambele se pot desavarsi in aceiasi masura: pot face si copii, pot sa-si si continue o cariera, sa participe la viata publica, pe cand la femei alegerea implinirii Fiintei speciei, atrage dupa sine minimalizarea fiintei individuale. Este, din acest punct de vedere sexul feminin oarecum condamnat si inferior sexului masculin sau situatia de inferioritate este data strict de mentalitatea societatii ?(care de-a-lungul istoriei a cam fost formulata de barbati rolleyes.gif )


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
denise
mesaj 29 Jul 2005, 06:56 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Termenii superioritate/inferioritate apar inca din primul mesaj. Iar relatia de cauzalitate: gen - asumarea innascuta pentru cresterea copiilor e cea cu, care nu pot fi de acord.
In al doilea rand genul este prezentat ca determinant in evolutia ulterioara- respectiv femeile sunt 'programte genetic'sa creasca copii, iar barbatii sa creeze valori.

Nu am negat nici o secunda diferentele dintre barbati si femei (cata vreme nu sunt prezentate in termeni inferior-superior) -genul influenteaza evolutia ulterioara a organismului si chiar a anumitor procese psihice.

Nu sunt de acord cu: s-a nascut femeie, deci destinul ei (biologic) va fi sa creasca, copii (sa nasca e altceva). Pentru ca acesta elimina ceilalti factori.
De fapt femeile sunt cele care se ocupa de copii in primul rand (nu exclusiv) pentru ca asa au fost educate.
Parintii le cumpara papusi (prototipul maternitatii), aragaze in miniatura, servicii de ceai de jucarie etc. pentru ca 'asa se joaca fetitele', masinutele sunt pentru baietei. Daca o fetita arata preferinte in demontare aparatelor sau e pasionata de fotbal e 'baietoi' , iar daca un baietel se joaca cu papusi - doamne-fereste sa nu devina homosexual, desi preferintele copiilor in materie de joaca sunt dictate doar de dorinta de a invata, de curiozitate, de imitarea a ceea ce vad la altii, a vesnicului 'vreau si eu'. Acesta este un factor social. Tot fetele sunt cele invatate de mame sa gateasca, sa coasa, sa tina o gospodarie - asa se obisnuieste si asta se vede si in vecini. Si toata viata sunt crescute in acest sens, si in familie, si asta vad si in jur si toate femeile pe care le intalnesc vorbesc (ore in sir rolleyes.gif ) despre treburile gospodaresti. Astfel ca la maturitate ele sunt cele efectiv mai bine pregatite sa creasca un copil si sunt si obisnuite cu ideea, iar baietii nu -de aceea pare atat de 'naturala' impartirea sarcinilor. Pana atunci ele s-au jucat 'de-a mama' iar ei 'de-a tata', au fost conditionati - nu e complot cosmic, e ceea ce se intampla in realitate, in fiecare zi.
Ba mai mult, fetele sunt din start indrumate spre meserii 'de femeie' - ceea ce se schimba in societatea contemporana, din fericire - iar baietii sunt pregatiti pentru meserii in care isi pot construi o cariera. Mai e si mentalitatea ca 'femeia sta acasa sa creasca copiii' iar 'barbatul aduce banii in casa" (de pe vremea cand mergea la vanatoare si femeile descopereau focul in pesteri) -ceea ce iar s-a schimbat radical.
Avea cred ca Heliade-Radulescu o remarca de genul -daca barbatul e superior si doar el e in stare sa munceasca, iar femeia trebuie sa stea acasa sa vada de gospodarie, atunci trebuie sa ne asumam raspunderea de a le lua pe toate de neveste si de a le asigura neconditionat traiul zilnic. (citat aproximativ). Ei, daca asta se putea o data- in ziua de azi barbatul nu mai este in stare sa asigure de unul singur veniturile necesare unei familii, deci daca femeia preia din rolul barbatului - e valabila si reciproca. Ceea ce iar este o realitate - din ce in ce oameni sunt constienti ca gradul de implicare al barbatului in educarea copiilor creste, chiar si in intretinerea gospodariei.

Factorii de mai sus (si altii, care imi scapa momentan), alaturi de discriminarile inca existente in societate, alaturi de argumentele 'istorice' (apropo de filozofii din istorie de care pomenea MTI - filozofii au emis si teorii conform carora nici nu exista doua sexe ci doar manifestari diferite ale aceluiasi gen), de inducerea constanta a lui 'asa se cade' etc. - duc la asumarea de catre femeie a rolului parintelui (mai) responsabil.

Nu sunt de acord cu A (s-a nascut femeie) determina X (ea este cea care creste copiii), ci: B (societatea) + C(educatia) + (mediul familial) + D (tara in care s-a nascut) + E (cultura) + F (prejudecati) + G (opteaza sa se ocupe exclusiv de copii, renuntand la cariera, la implinirea profesionala - iata 'compromisul'!) ....+ J + ...si (da, sunt de acord ) inclusiv A - determina X.
Numai ca rolul lui A este mult mai mic decat incearca sa demonstreze MTI.

QUOTE
QUOTE
Societatea este cea care a impus diferentierile care se fac intre cele doua sexe.
Aceasta este părerea pe care te rog s-o argumentezi


Observa ca am spus 'diferentieri' nu 'diferente' si am explicat partial si mai sus.

QUOTE
şi chiar mă uimeşte că o femeie luptă să demonstreze că nu ele, femeile, sunt sortite să aibă meritul preponderent în activitatea care asigură de fapt viitorul omenirii -- îngrijirea, creşterea şi educarea copiilor!

Cred ca esti de acord ca tonul demonstatiei a fost - sunt condamnate, au un handicap (cuvinte folosite de MTI)- si fie trebuie sa plateasca asta cu implinirea profesionala si 'isi neaga destinul biologic' si alege cariera. Cele doua nu se exclud, nu e o relatie 'una in detrmentul celeilalte' - este implinirea pe mai multe planuri- nu doar intr-un singur plan.
Au rolul preponderent- dar nu numai din cauze biologice. Asta incerc sa spun. Si nu e vorba numai de merit- ci si de responsabilitate. Sa fie femeile mai responsabile decat barbatii? Atunci cum de sunt inferioare (si nu-mi mai spuneti ca nu s-a vorbit in termeni de superior / inferior pentru ca asa a inceput discutia- pe urma 'a scaldat-o' ). Si nu neg acel 'instinct matern' - foarte important, dar asta nu inseamna ca nu exista si 'instinctul patern' - difera poate modul de manifestare (si aici iar intervin o multime factori externi) dar principiile mecanismului respectiv sunt aceleasi.
Femeile nasc- si pe perioada sarcinii si a alaptatului se creeaza legaturi speciale intre mama si copil - dar si aici sunt o serie de factori - contactul fizic de exemplu e foarte important, faptul ca mama e fiinta cu care pruncul relationeaza, vocea pe care o aude, fiinta care il hraneste - nu pentru ca e 'femeie' ci pentru ca e 'mama'. Sunt atatea femei care nasc si isi abandoneaza copii iar rolul e preluat de tata - legaturile nu sunt mai putin puternice. Exista mame biologice, mame adoptive, mame surogat ... nu degeaba sunt mai multi termeni. A naste nu inseamna decat ca esti mama biologica. A fi mama - nu inseamna obligatoriu ca tu ai si nascut acel copil, iar 'mama' poate fi si un barbat daca si-a asumat acest rol (si inca o mama excelenta.)

QUOTE
Deci se respectă regula biologică. Nu e firesc să tragem concluzia că mecanismul e acelaşi? De ce susţii că în cazul omului, deşi efectele sunt fix ca la animale, cauzele sunt altele?

Nu e o regula - din moment ce vorbesti de specii diferite- efectele pot fi aceleasi dar cauzele sunt multiple. In plus- exista , stii bine -si specii de pasari si mamifere in care un partener poarta sarcina si rolul de ingrijire a progeniturii si-l asuma amandoi. Nu mi se pare corecta extrapolarea. Mai ales ca tema este: jertfirea rolului social al femeii pe altarul destinului biologic -ce legatura are cu albinutele?! ( ca tot veni vorba de albinute, matca si trantori... biggrin.gif ).

QUOTE
QUOTE
dar asta nu-i dicteaza viata.



Poate că aici e neînţelegerea. Sensul afirmaţiei lui Forţa-MTI este statistic, nu determinist.


Nu. Topicul se numeste Determinism sexual, a spus clar determinism de mai multe ori, a spus clar relatie cauza - efect, a folosit de nenumarate ori cuvantul 'destin'. Chiar nu am chef sa mai dau quote. Nu am inteles gresit. asa am crezut si eu pentru moment , s-a si suparat cand am folosit pluralul, iata ca si tu crezi ca e vorba de statistica nu, de determinism. In cazul statisticii -sunt de acord (ar fi culmea sa neg realitatea - femeile sunt cele care se ocupa de copii) dar sustin ca exista cauze multiple, nu doar pentru ca ele sunt cele care nasc.

QUOTE
QUOTE
Daca tu insa preferi sa spui ca destinul e determinat de latura sexuala (si chiar si aici argumentele sunt subrede, sau hai sa spunem ca exista argumente pro si contra) discutia e inutila.

Cum e inutilă? Păi... în asta constă discuţia, asta facem aici: aducem argumente pro şi contra. Te rog, argumentează-ţi părerea. Nu-i inutil.

E inutil, pentru ca nu urmaresc sa demonstrez inferioritatea barbatului -nu cred in ea. Daca vrei, opinia mea personala este ca in foarte multe multe domenii barbatii sunt superiori femeilor (si nu pentru ca eu sunt femeie si prefer barbatii) - dar nu pentru ca s-au nascut barbati, ci pentru ca modul in care s-au dezvoltat le-au conferit anumite calitati. Cu educatia adecvata orice face un barbat in plan social poate face si o femeie si invers. Atunci de ce 'destine sociale diferite din cauza genului'?

Daca doi copii - fata si baiat - vor fi crescuti in mod identic, separat unul de celalt, intr-un mediu total lipsit de influentele sociale, fara diferentieri in ceea ce priveste sexul- vor fi la fel de pragatiti (sau de putin pregatiti de fapt) sau 'programati' sa creasca progenituri.

@Amenhotep- tot respectul pentru mesajele tale, dar nu pot raspunde la toate aspectele acum (vorba lui zorro -lipsa de timp si de rabdare) - voi reveni cu argumente- pe masura ce voi avea timp -ceea ce inseama sa renuntam la continuitate.

PS. Sincer- mie adevarata discriminare mi se pare: din cauze biologice barbatii nu sunt la fel de capabili sa cresca progeniturile. Ce-i drept, pentru unii e scuza ideala.
Dar sunt atatia barbati care lupta in tribunale pentru custodie, sunt asociatii care incearca sa demonstreze ca barbatii pot creste la fel de bine un copil si care argumenteaza exact contra 'determinismului sexual' prezentat aici -incat numai cine nu vrea nu intelege.

Acest topic a fost editat de denise: 29 Jul 2005, 10:43 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Forta-MTI   Determinismul Sexual   28 Jul 2005, 10:48 AM
axel   As spune ca e un pic cam misogin mesajul tau... Am...   28 Jul 2005, 10:52 AM
Forta-MTI   Eu am pus o intrebare, nu am facut neaparat o afir...   28 Jul 2005, 10:59 AM
denise   Aha, si ca sa fim egali, propun sa faceti voi copi...   28 Jul 2005, 11:23 AM
abis   QUOTE (Forta-MTI @ 28 Jul 2005, 11:48 AM) Este, di...   28 Jul 2005, 11:33 AM
Oiski-Poiski   QUOTE (Forta-MTI @ 28 Jul 2005, 11:48 AM) pe cand ...   28 Jul 2005, 01:36 PM
Amenhotep   Am o observaţie vizavi de titlul topicului: ...   28 Jul 2005, 01:42 PM
denise   Corect 99% Oiski, dar acest lucru nu are drept cau...   28 Jul 2005, 01:44 PM
abis   QUOTE (denise @ 28 Jul 2005, 02:44 PM) Si barbatul...   28 Jul 2005, 02:28 PM
Forta-MTI   DENISE QUOTE adica, conform celor spuse de tine- e...   28 Jul 2005, 02:56 PM
denise   Si totusi MTI, 'cu toata ratiunea si dialogul...   28 Jul 2005, 03:25 PM
Forta-MTI   [/QUOTE]QUOTE Exact acelasi lucru se intampla si i...   28 Jul 2005, 03:52 PM
denise   Vad ca o iei pe o panta mult prea personala, si ni...   28 Jul 2005, 04:17 PM
Forta-MTI   Nu imi dau seama de ce crezi ca pastrezi monopolul...   28 Jul 2005, 06:35 PM
denise   Forta MTI, argumentele de genul asta : PMS -ul fem...   29 Jul 2005, 07:57 AM
Amenhotep   QUOTE (denise @ 29 Jul 2005, 08:57 AM)foarte ...   29 Jul 2005, 10:49 AM
Amenhotep   Deşi nu sunt legate strict de subiectul acest...   29 Jul 2005, 11:29 AM
Ovidius   QUOTE (Amenhotep)Mie îmi pare a fi o neînţele...   29 Jul 2005, 03:05 PM
denise   Termenii superioritate/inferioritate apar inca din...   29 Jul 2005, 06:56 PM
saldora   barbat vine de la barbat.. asta da determinism (si...   30 Jul 2005, 07:54 PM
Forta-MTI   DENISE QUOTE Daca asta te face fericit, sa crezi c...   31 Jul 2005, 01:07 PM
Amenhotep   QUOTE (Forta-MTI @ 31 Jul 2005, 02:07 PM) Pe de o ...   1 Aug 2005, 10:52 AM
Amenhotep   Iată încă un articol interesant (scris d...   1 Aug 2005, 11:29 AM
denise   QUOTE (Amenhotep @ 1 Aug 2005, 11:52 AM) QUOT...   2 Aug 2005, 10:23 AM
Forta-MTI   Iar diferenta barbat-femeie in ce se materializeaz...   7 Aug 2005, 02:10 AM
denise   Nu. Isi va face simtita influenta, ca si ceilalti ...   7 Aug 2005, 10:26 AM
Forta-MTI   Si nu crezi ca macar hormonii adolescentei vor adu...   7 Aug 2005, 12:20 PM
denise   Pai vorbeai de capacitatea de a creste copii - nu ...   7 Aug 2005, 12:40 PM
Amenhotep   QUOTE (denise @ 7 Aug 2005, 11:26 AM)Daca nu ...   7 Aug 2005, 03:35 PM
denise   Iar 'greseala' ta,Amenhotep, este ca ignor...   7 Aug 2005, 07:06 PM
Amenhotep   QUOTE (denise @ 7 Aug 2005, 08:06 PM)Si nu am...   9 Aug 2005, 03:12 PM
yuanescu   QUOTE (Forta-MTI @ 28 Jul 2005, 12:48 PM) Este, di...   8 May 2007, 06:54 AM
Philo   Biologic si genetic femeia e aceea pentru care cop...   24 Mar 2008, 08:39 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 21 May 2024 - 06:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman