HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Forum Ecologie
laurentia
mesaj 11 Nov 2004, 10:06 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 11 November 04
Forumist Nr.: 4.882



Haideti sa gasim impreuna solutii pentru protejarea naturii!
http://aefc.keco.ro/forum/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
actionmedia
mesaj 13 Apr 2005, 03:21 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Eu cred ca problema protejarii naturii este pusa gresit.
Ca in orice domeniu, omul este pus in centrul universului si in ceea ce priveste Natura. Ceea ce direct sau indirect ne face rau noua automat consideram ca face rau si naturii.
Problema se poate pune in felul urmator:
1. Nu este obligatoriu ca ceea ce este rau pentru noi sa fie rau pentru natura. Spre exemplu, incalzirea globala, topirea ghetarilor si cresterea nivelului oceanului planetar este o amenintare pentru omenire si pentru unele vietuitoare, totusi este o exagerare sa spunem ca este un fenomen antinatural. Din punct de vedere al naturii este un fenomen cat se poate de normal.
2. Nu este obligatoriu ca ceea ce este bun pentru noi sa fie bun pentru natura. De exemplu o plaja curata (lipsita de alge) e bun pentru noi, pentru natura s-ar putea sa nu fie buna.

Ceea ce vreau eu sa spun este ca orice excese am face noi oamenii ne vor dauna tot noua. Natura are puterea de a se regenera, de a renaste din propria cenusa. Indiferent daca oamenii sau alte specii supravietuiesc sau nu, natura va contiuna sa se automodeleze si cred ca suntem oarecum prea increzuti daca ne inchipuim ca am putea sa distrugem natura. Putem distruge natura pe care o cunoastem noi acum. Nimic insa nu este etern. Totul se trasforma.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 03:54 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman