HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

> Dejavu, Iluzie Sau Realitate, Ce sunt de fapt senzatiile dejavu?
actionmedia
mesaj 9 Nov 2004, 01:36 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



In urma unei discutii interesante cu nefertiti pe threadul Calatorii In Timp am decis sa deschid acest topic aici pentru ca putea continua discutia ontopic si pentru a afla si opiniile altora.
Pana la urma ce sunt acele senzatii deja vu?
Iata cateva ipoteze posibile:
1. Este de fapt o iluzie
2. Sunt situatii identice care s-au petrecut in trecut si pe care le recunoastem
3. Sunt imagini creeate de constient sau subcontient si recunoscute in urma unei situatii
4. Sunt predictii ale viitorului
5. Sunt rezultatul unei bucle temporale.

Revenind la dicutie, nefe, eu sustin ca sunt o iluzie pentru ca noi le interpretam constient ca fiind o situatie identica cu una care s-a intamplat deja. In realitate noi doar recunoastem senzatiile pe care le-am avut intr-o situatie similara. Este acelasi mix de senzatii sau foarte mult asemanator.
Prin iluzie eu inteleg o situatie in care simturile noastre sunt inselate datorita limitarilor. De exemplu filmul este o iluzie a miscarii. In realitate filmul este o succesiune de cadre derulate cu o viteza mai mare decat capacitatea de percepere a ochilor. Noi percepem miscarea si nu succesiunea de cadre.
Am explicat ca senzatia dejavu se datoreaza recunoasterii de catre subconstient a unui mix de senzatii asemanator, pe care l-a inregistrat in trecut. Dupa ce aceasta recunoastere se produce, constientul cauta in memoria cognitiva situatia respectiva, dar pentru ca ceea ce cauta este o situatie identica, de cele mai multe ori nu o gaseste pentru ca ea nu exista. Ceea ce exista este o situatie, mai mult sau mai putin asemanatoare care a produs exact acelasi mix de senzatii.

Pe ce imi bazez afirmatiile?

Sa dau un exemplu:
Un caine isi "recunoaste" stapanul, putem noi sa spunem ca are el memorie cognitiva? Are cainele memorie? Da are memorie dar nu este cognitiva, cainele memoreaza senzatiile. El isi recunoaste stapanul pentru ca recunoaste senzatiile provocate de stapanul sau (olfactive, vizuale, auditive, etc.). Acum si noi avem aceeasi capacitate de a memora senzatiile, o facem subconstient. Numai ca am mai invatat ca pe baza acestei memorii senzoriale sa construim un mod de gandire, o noua forma de memorare cea cognitiva, constinta, etc. Modul de organizare a celor 2 memorii este diferit, de aceea nu poti interpreta constient datele din memoria senzoriala.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
actionmedia   Dejavu, Iluzie Sau Realitate   9 Nov 2004, 01:36 PM
nefertiti-old   QUOTE (actionmedia @ 9 Nov 2004, 02:36 PM) Am exp...   9 Nov 2004, 01:44 PM
Cla   Asa am o senzatie de parca as mai fi vazut topicul...   9 Nov 2004, 01:51 PM
actionmedia   QUOTE (nefertiti @ 9 Nov 2004, 01:44 PM) Si nu cre...   9 Nov 2004, 01:56 PM
nefertiti-old   Totusi, 95 la suta inseamna foarte mult. Asa ca nu...   9 Nov 2004, 02:02 PM
actionmedia   Pai asta am spus si eu sunt asemanatoare. Probabil...   9 Nov 2004, 02:08 PM
nefertiti-old   Nuuu, nu vreau sa intram in matematici si, pe cat ...   9 Nov 2004, 02:11 PM
YoyoMan   Singurele senzatii de deja vu pe care le-am avut p...   10 Nov 2004, 01:24 AM
nefertiti-old   QUOTE (YoyoMan @ 10 Nov 2004, 02:24 AM) In rest am...   10 Nov 2004, 03:53 PM
flu   Daca cumva gresesc va rog sa ma corectati... Ce i...   10 Nov 2004, 06:02 PM
nefertiti-old   N-avem cum sa te corectam noi, pentru ca sunt impr...   11 Nov 2004, 11:38 AM
flu   Ma gandeam ca poate a mai trait cineva ceva simila...   11 Nov 2004, 12:20 PM
nefertiti-old   E o idee noua, tu spui ca acele deja vu ar tine de...   11 Nov 2004, 12:28 PM
flu   Ideea e a unui prieten, nu vreau sa-i fur meritele...   11 Nov 2004, 05:46 PM
YoyoMan   QUOTE (nefertiti @ 10 Nov 2004, 03:53 PM) QUOTE (Y...   11 Nov 2004, 08:57 PM
N.V.   De fapt notiunea de deja vu nu are inca o explicat...   18 Nov 2004, 10:31 PM
Serenity   Chiar aseara citeam un articol despre numeroasele ...   20 Jan 2005, 11:17 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 01:16 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman