HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Cele 10 Porunci, discutii si comentarii pe aceasta tema
thunder
mesaj 28 Sep 2004, 09:03 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



- deschid acest topic pt. a nu degenera in off topic in alte topice. smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
thunder
mesaj 8 Oct 2004, 12:42 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (clara04 @ 3 Oct 2004, 11:50 PM)
Draga thunder,
Nu stiu daca deviem de la subiect, pentru ca vorbim si despre ceea ce Dumnezeu ne-a lasat, afara de ceea ce inseamna strict cele 10 porunci.

- totusi, asa cum biblia e impartita in diferita capitole, la fel e impartit si forumul si discutiile. smile.gif

QUOTE
Mai intai am o observatie - poate au observat si altii, dar nu au zis nimic. In discursul tau faci referire si la notiuni cu care crestinismul practic nu lucreaza, ci ele provin din credintele orientale (pomenesti de karma, de pilda), pomenesti adesea cuvantul 'ezoteric'. Iarta-ma, dar a crede in karma e considerata o deviere de la ceea ce inseamna crestinism. Iar noi vrem sa Il cinstim pe Hristos si pe Dumnezeu in Adevar, insa Adevarul nu admite stirbire - intelegi?

- este problema ta ce ti se pare a fi deviere sau nu de la adevar sau crestinism. Eu vorbesc oamenilor, nu crestinilor, ateilor, hindusilor, yoghinilor etc. Pt. asta folosesc termeni intilniti in traditiile spirituale ale planetei si expuse intr-un mod cit mai "europenizat". Pe cine si cum cinstesti tu sau altcineva este problema personala a fiecaruia. Altul cinsteste ateismul ... e treaba lor. Eu fac "comentarii" la textele spirituale intilnite in limita nivelului meu de intelegere si cunoastere si intr-o maniera cit mai "inginereasca", pt. a putea fi inteles de cit mai multe categorii de persoane si personalitati.

- notiunea de karma este indirect prezentata de Iisus, dar nu o poate "cerne" decit cel deschis la minte si la inima. Insasi legea cauzei si a efectului, cea care sta la baza legii karmei, este stipulata de Iisus prin mai multe afirmatii: "cine seamana vint, culege furtuna," "cine taia cu sabia, de sabie va fi taiat".

- ezoteric se refera la ceva ce este ocultat (ascuns) omului si intelegerii profane. Si Iisus a prezentat invataturi exoterice (pe fata, publicului larg) si ezoterice (in grup restrins de discipoli).

QUOTE
QUOTE
Tocmai prin aceste exemple oferite El a preluat o parte din pacatele noastre personale, pt. ca noi preluind sau reajustind parte din atitudinile si personalitatea noastra catre o orientare divina, inteleapta. Raul pe care noi l-am fi facut in continuare fara venirea si (puterea) exemplului Sau, l-a preluat (ars) El intr-o anumita masura. Practic ni s-a schimbat drumul si destinul, deci karma.

Sfantii Parinti ne invata ca Hristos a fost Om deplin si Dumnezeu deplin.

- ma rog, asta e intelegerea si explicatiile lor. Eu le am pe ale mele, extrase din propria mea experimentare teoretica si practica a spiritualitatii si din diferite surse ezoterice ale mai multor cai spirituale ale planetei.

- initiatic vorbind, pt. mine Iisus este si Fiu si Dumnezeu, in diferite proportii si intelesuri. Am mai discutat problema asta, nu mai revin.

QUOTE
A luat tot ceea ce inseamna omenesc. Cum spunea cineva, ce nu e luat din omenesc, nu e mantuit. Deci tot pacatul l-a luat si nu numai o parte.

- ba te contrazic. Daca il lua pe tot, acum am fi locuit pe planeta asta numai ingeri si ingerite. smile.gif Ceea ce a preluat El este in mare parte legata de karma (pacatele) umanitatii, la nivel general, si in particular la anumite fiinte. Chiar se cunoaste ca la nivel ocult-ezoteric, culoarea aurica a planetie inainte de venirea lui Iisus era verde, iar mai apoi, dupa sacrificiul Sau, ea a devenit albastra, de unde si numele de "planeta albastra".

- insasi faptul ca mai ai "calitatea" de a pacatui si nu ti-a fost luata odata cu "preluarea pacatelor" arata ca nu ti s-a luat tot pacatul. Faptul ca nu ai discernamintul necesar sa poti trifa perfect adevarul de fals iar arata ca nu ti-a fost luat tot pacatul si multe altele de acest gen. E prea mult de vorbit pe tema asta ... si nu e topicul specific, asa ca .. alta data. smile.gif

QUOTE
Noi nu ne putem mantui singuri, nu putem sa ne stergem nici macar cel mai nesemnificativ pacat daca nu ne ajuta Dumnezeu cu asta (doar El spune 'Fara Mine nu puteti face nimic').

- e problema fiecaruia ce intelege din realitatile si invatatura spirituala la care a avut acces. Eu sustin FERM ca poti sa-ti "arzi" si singur anumite "pacate" si karma negativa, mai ales daca ai metodele specifice pt. aceasta. Patanjali chiar spunea: "raul (pacatul) care nu a venit, merita si chiar trebuie sa fie eliminat (ars)".

QUOTE
Noi, crestinii, nu credem in karma, pentru ca karma inseamna destin, ori noi credem ca Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea Lui, adica LIBER, atat de liber ca-L poate nega si ignora pe Dumnezeu.

- poate voi crestinii dogmatici, caci si eu sint crestin in felul meu si am o alta intelegere si raportare la adevarurile divine. Karma e ceva mai mult decit ideea de destin, cu toate ca general vorbind, ele se refera la aceiasi realitate. Notiunea de karma nu iti rapeste cu nimic libertatea, ci iti da o cunoastere suplimentara necesara intelegerii realitatii inconjuratoare pe care, vrei nu vrei, trebuie sa recunosti ca in felul in care este expus acum oamenilor, crestinismul este deficitar si nu are raspunsuri pertinente si de bun simt. De ex. ce raspuns da crestinul la intrebarea: "de ce s-a nascut acest copil debil, bolnav si a murit in chinuri groznice la mai putin de 2-3 luni/ani?" Ce raspunde crestinul ? "Asa a vrut Domnul!". Eeeii, asta sa o creada mutul, ca Dumnezeu vrea sa pedepseasca in mod aleator si subiectiv pe unii si pe altii eludind din start idee de dreptate divina. Karma l-a "pedepsit", actiunile lui gresite ... care acum ii ofera suferinta pe care si el a produs-o cindva altora.

QUOTE
QUOTE
Cum am putea de ex. alatura aceasta "pilda" cu cele proliferate f. f. des de Iisus, cele de genul: "prostilor, farisei orbi, morminte varuite, pui de vipere, serpi, etc" ? Pe citi dintre acestia i-a "convertit" Iisus, citi dintre cei vizati de "injuriile" Lui au fost convertiti de aceste modalitati de prezentare si atitudine?

Dumnezeu este Iubire.

- Dumnezeu e mai mult decit Iubire, dar nu mi-ai raspuns la intrebarea directa si indirecta. Iisus le-a vorbit oamenilor mult mai dur si ferm si "jignitor" decit zici tu ca as fi facut-o eu (?!), deci nu a urmarit convertirea lor, ci "biciunirea" intru trezirea lor. Repet, eu nu sint Iisus, si nu fac lucrurile cum le-a facut El, ci cum imi sint mie specifice, urmindu-i totusi in mod spontan exemplul, de la nivelul meu de intelege si trezire spirituala.

QUOTE
L-a iubit pana si pe Iuda pe care, daca s-ar fi intors si si-ar fi cerut iertare, ar fi primit-o (de unde vedem ca asta e o conditie esentiala, sa doresti sa fii iertat). Si parerea mea e ca Hristos a avut un asemenea comportament pentru ca El, ca Dumnezeu, cunostea sufletele lor, stia cat sunt de fatarnicite, si in iconomia Lui, a gasit ca doar asa le putea trezi din starea cazuta in care erau.

- nu exista numai alb si negru, ci si nuante de gri. Nu exista numai avatari divni (Fii ai lui Dumnezeu) si pacatosi, ci si alte fiinte care pot fi in diferite proportii intermediari ai lui Dumnezeu. Nu noi alegem modul in care Dumnezeu atrage cuiva atentia, cum si prin cine ...

QUOTE
Hristos vrea ca tot omul sa se mantuiasca, chiar si fariseii corupti (sau mai bine, cu atat mai mult pentru acestia S-a rastignit).
Insa noi nu putem face aceasta, nu putem spune lucrurile acelea celor de langa noi.

- de unde sti ce poate fiecare dintre noi, ce menire si trezire spirituala are fiecare in parte ? De ce crezi ca limitele tale ar fi si ale mele sau ale altora din jur ?

QUOTE
Dumnezeu ne-a lasat porunca iubirii fata de aproapele si de asta trebuie sa ne tinem.

- fiecare face ceea ce ii dicteaza personaliatea. Calul va trage la car, oaia va behai si va da lapte si lina, ciinele va latra si va apara turma ... samd. Ce spui tu seamana cu a impune ciinelui sa behaie si calului sa dea lapte, numai pt. a fi toata lumea uniformizata la statutul de "oaie". blink.gif

QUOTE
Noi nu putem cunoaste sufletul celui de langa noi si daca el in sinea lui nu se pocaieste, sau daca nu sufera si se straduieste sa vina la Hristos, chiar daca asta nu se vede in exterior. Plus de asta nici discernamantul duhovnicilor nu avem...

- iar uniformizezi pe altii la limitele tale. De unde stii tu ce pot si ce nu altii ? A cunoaste sufletul cuiva implica in primul rind sa ai cit de cit sufletul trezit si acea capacitatea asa zis paranormala numita empatia, sau si clarviziunea. Cu ajutorul lor, sau a uneia dintre ele, poti "vedea" ce e in sufletul cuiva. Asta se obtine prin practica spirituala adecvata sau prin trezire spirituala spontana (mai rar).

- nu numai Iisus ii poate ajuta pe "pacatosi"

- eu personal ma indoiesc de inaltimea si profunzimea multora dintre asa zisii duhovnici, dar dincolo de asta, asta e problema mea, iar ce fac ei e problema lor.

- auzind la altii ce le-a spus lor duhovnicul lor, ma indoiesc profund de inaltimea spirituala a discernamintului lor.

QUOTE
Daca tot aduci Sfanta Scriptura ca justificare, uite la Matei 5, 22, in predica de pe munte:

"Eu insa va spun voua: Ca oricine se manie pe fratele sau vrednic va fi de osanda; si cine zice fratelui sau: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului'.

- depinde cum o faci si pt. cine. Cind arati cu degetul spre acela pt. a-l descoperi si altora, sa vada ce hram poarta si ce se ascunde in spatele hainei lui de oaie sau de pastor ... un lup fioros, precis nu focul ghenei te astepta, ci focul discernaminului divin. smile.gif Prin aceasta actiune i-ai ajutat pe alti frati ai tai sa nu mai fie orbiti de acel orb si lup in haina de oaie, iar asta nu e un pacat, din contra.

- afirmatia de mai sus se refera la cei care spun asta din orgoliu, din ura sau ranghiuna, din dorinta de a se fali pe sine, nu de a prezenta un adevar divin, iar asta intradevar conduce la focul ghenei.

QUOTE
Deci noi putem sa ne opunem cu toata fiinta noastra ereziilor, ateismului si oricarei devieri de la ceea ce ne-a lasat Mantuitorul nostru, insa nu putem nici cu o farama sa atingem pe fratele nostru, pe omul de langa noi. Deci trebuie facuta o distinctie...

- eu am facut-o in felul meu ... fiecare o face in felul sau. Succes ! smile.gif

QUOTE
QUOTE
-Pe acesti impietriti fie ii lasi in plata Domnului, fie ii "spargi".  Iisus i-a "spart" !  ... dar nu i-a urit. 

Nu stiu ce intelegi prin 'a sparge'...

- vezi afirmatile de genul: "pui de vipera, orbilor, prostilor, fii ghenei, serpi, morminte varuite etc".

QUOTE
Tu nu vrei sa biciui pe altii, dar... uite, eu nu sunt cea vizata, oarecum (si pana acum) de observatiile tale facute pe aici, insa chiar si pe mine m-au deranjat si ma gandeam ca nu o sa inmoi inima nimanui daca ai sa fii atat de acid. Poate tu nu ti-ai dat seama si nu ai intentionat nimic rau... Dar eu asa am simtit...

- asta e ... nu sint perfect ... orator, dar nici altii nu sint perfecti ... ascultatori. Fiecare vorbim pt. cei ce pot sa ne asculte, si ascultam pe cine putem auzi. wub.gif

QUOTE
Conteaza, sigur, sa spui Adevarul, insa conteaza si cum il spui, sa te gandesti si la cum il primeste celalalt daca tu il spui intr-un fel sau altul. Cum spuneai si tu undeva, iti trebuie o tactica... si nici sa jignesti, nici sa desconsideri pe celalalt, indiferent cat de grave sunt afirmatiile lui.

- nici nu iti dai seama ce transformare in bine este in aceasta directie manifestare mea. smile.gif Cu toate acestea, nu cred ca raul, falsul si eroarea trebuie tolerate si intretinute pt. ca devii partas la ele.

QUOTE
QUOTE
- va intreb, de ce nu a facut la fel si Iisus cu fariseii vremurilor ? De ce credeti ca doar ateii ar fi asa zisii "deviati" sau "idolatri" ? Citi dintre voi si-au pus problema ca ar putea fi f. bine (si) in pielea fariseilor, tot un anume tip de deviat si de idolatru ?

Chiar zilele astea citeam o carte a parintelui Porfirie si el spune acolo ca atunci cand te rogi pentru cineva sa o faci ca si cum ai fi in locul lui, atat de mare iubire sa avem. Sa traim caderile celuilalt ca si cum ar fi ale noastre si asa sa ne rugam. Nicidecum de pe pozitia celui bun sau a celui invatat... In rugaciunile de dinainte de a te impartasi este si una care spune 'cred, Doamne, si marturisesc.... ai venit sa mantuiesti pe cei pacatosi, dintre care cel dintai sunt eu'. Asta e atitudinea pe care trebuie sa o avem tot mereu, constiinta pacatoseniei noastre. Deci nicidecum nu putem avea atitudinea lui Hristos.

- Iisus este o combinatie de mai multe manifestari si exemple demne de urmat. Fiecare va prelua si manifesta ceea ce ii este lui specific. Nu voi fi un "expert" in tot ce a facut si face Iisus, dar pot fi sau deveni un expert intr-una sau mai multe din manifestarile Lui. La fel si tu si oricare dintre noi. Un TIR trage dupa el tone de materiale dupa el, un Matiz trage mult mai putin, dar trage .. spre deosebire de o bicicleta care va trage mult mai putin. Intelege cine poate ...


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
thunder   Cele 10 Porunci   28 Sep 2004, 09:03 PM
thunder   QUOTE (abis @ 27 Sep 2004, 04:14 PM)QUOTE (In...   28 Sep 2004, 09:56 PM
abis   In Deuteronom 22:20-21 este vorba despre altceva: ...   29 Sep 2004, 09:06 AM
actionmedia   QUOTE (thunder @ 28 Sep 2004, 11:09 PM) Mt 21:19 A...   29 Sep 2004, 09:29 AM
thunder   QUOTE (abis @ 29 Sep 2004, 11:19 AM) In Deuteronom...   29 Sep 2004, 06:22 PM
thunder   QUOTE (actionmedia @ 29 Sep 2004, 11:42 AM)QU...   29 Sep 2004, 06:45 PM
NoMemory   actionmedia tu esti ateu? ai postat ca combati cre...   29 Sep 2004, 07:24 PM
clara04   Mie imi vine sa zic, draga 'thunder', ca n...   29 Sep 2004, 09:18 PM
DaC   QUOTE ei erau deja "morti" (vezi ideea d...   29 Sep 2004, 11:01 PM
cactus   Ce ziceti de ideea asta ? BIBLIA A FOST FALSIFICA...   30 Sep 2004, 06:11 AM
Inorog   Bravo ca ati deschis acest topic ! Chiar voia...   30 Sep 2004, 08:51 AM
abis   QUOTE (thunder @ 29 Sep 2004, 07:35 PM) Confo...   30 Sep 2004, 09:02 AM
actionmedia   QUOTE (thunder @ 29 Sep 2004, 07:58 PM) - apropos,...   30 Sep 2004, 09:13 AM
IO   Mda, pentru actionmedia orice set de norme cu cara...   30 Sep 2004, 03:14 PM
Clopotel   Draga Action, QUOTE Am numarat 11 "Nu" ī...   30 Sep 2004, 03:30 PM
actionmedia   QUOTE (RZA @ 30 Sep 2004, 04:27 PM) Mda, pent...   30 Sep 2004, 03:56 PM
IO   QUOTE (Clopotel)Draga Action, QUOTE Am numarat 1...   30 Sep 2004, 04:14 PM
mărăcine   Pe topicul asta ma simt ca in lumea baronului Münc...   1 Oct 2004, 12:14 AM
abis   QUOTE (mărăcine @ 1 Oct 2004, 01:27 AM) ...   1 Oct 2004, 09:13 AM
fremen   QUOTE Da sunt ateu QUOTE . Nu il contest pe Dumn...   1 Oct 2004, 09:55 AM
thunder   QUOTE (DaC @ 30 Sep 2004, 01:14 AM)QUOTE ei e...   1 Oct 2004, 10:45 AM
thunder   QUOTE (abis @ 1 Oct 2004, 11:26 AM)Vorbesti d...   1 Oct 2004, 11:50 AM
thunder   QUOTE (clara04 @ 29 Sep 2004, 11:31 PM)Mie im...   1 Oct 2004, 12:05 PM
thunder   QUOTE (cactus @ 30 Sep 2004, 08:24 AM) Ce ziceti d...   1 Oct 2004, 12:10 PM
thunder   QUOTE (abis @ 30 Sep 2004, 11:15 AM)QUOTE (th...   1 Oct 2004, 12:33 PM
abis   QUOTE (thunder @ 1 Oct 2004, 01:03 PM) - eu c...   1 Oct 2004, 12:59 PM
mărăcine   abis, imi cer iertare daca afirmatiile mele te-au ...   1 Oct 2004, 01:03 PM
abis   Mărăcine, Hai sa lasam de-o parte urmuzi...   1 Oct 2004, 01:19 PM
IO   QUOTE (maracine)Identificarea Divinitatii din Vech...   1 Oct 2004, 02:11 PM
mărăcine   Din cele ce cunosc, in Vechiul Testament se folose...   1 Oct 2004, 07:13 PM
LigiaB   Of, of, citesc si ma ridic din scaun... Dati...   1 Oct 2004, 08:33 PM
LigiaB   @ Thunder (again) Tu ai spus: QUOTE - apropos,...   1 Oct 2004, 08:40 PM
LigiaB   Referitor la faptul ca Biblia a fost falsificata s...   1 Oct 2004, 08:51 PM
IO   LigiaB QUOTE Eu zic: 1. Eu nu zic nimic deocamdata...   1 Oct 2004, 09:46 PM
thunder   QUOTE (actionmedia @ 30 Sep 2004, 11:26 AM)QU...   1 Oct 2004, 11:29 PM
thunder   QUOTE (actionmedia @ 30 Sep 2004, 06:09 PM)Ca...   1 Oct 2004, 11:39 PM
cactus   Legat tot de porunci.... DUMINICILE DE DUPA RUSAL...   2 Oct 2004, 10:08 AM
clara04   Dragii mei, Ca sa vin in completarea lui "c...   2 Oct 2004, 08:07 PM
noi   Action...raspunsul la intrebarea ta il gasesti in ...   2 Oct 2004, 09:28 PM
IO   Frumoasa povestioara din Pateric a clarei04. Am g...   3 Oct 2004, 10:34 AM
thunder   QUOTE (cactus @ 2 Oct 2004, 12:21 PM) Singura...   3 Oct 2004, 11:12 AM
thunder   QUOTE (clara04 @ 2 Oct 2004, 10:20 PM)Dragii ...   3 Oct 2004, 02:32 PM
clara04   Draga thunder, Nu stiu daca deviem de la subiect,...   3 Oct 2004, 09:37 PM
abis   QUOTE (clara04 @ 3 Oct 2004, 10:50 PM) Iar in...   4 Oct 2004, 05:03 PM
saldora   Sunt 2000 de ani distanta intre aducerea (darea) c...   4 Oct 2004, 05:58 PM
mărăcine   QUOTE (clara04 @ 3 Oct 2004, 10:50 PM) Noi, cresti...   5 Oct 2004, 07:58 PM
IO   QUOTE (saldora)oare chiar mai pot exista intrebari...   5 Oct 2004, 08:58 PM
saldora   QUOTE (mărăcine @ 5 Oct 2004, 09:11 PM) ...   7 Oct 2004, 01:24 PM
Minerval   Iata un link catre o muzica divina, absolut incant...   7 Oct 2004, 01:51 PM
TriRegnum   A spus cineva "cred in karma pentru ca sunt c...   7 Oct 2004, 02:17 PM
clara04   Sfintii Parinti nu vorbesc de karma, si nici chiar...   7 Oct 2004, 09:54 PM
thunder   QUOTE (abis @ 4 Oct 2004, 07:16 PM)QUOTE (cla...   7 Oct 2004, 11:05 PM
thunder   QUOTE (clara04 @ 3 Oct 2004, 11:50 PM)Draga t...   8 Oct 2004, 12:42 AM
Minerval   Molto aberatium nongrata! Amin!   8 Oct 2004, 01:15 AM
Inorog   Mie mi s-a parut interesant ceea ce a spus thunder...   8 Oct 2004, 09:00 AM
abis   Thunder, Tu spui (lucru cu care nu pot sa nu fiu d...   8 Oct 2004, 09:50 AM
Minerval   QUOTE (thunder @ 8 Oct 2004, 12:55 AM) Chiar ...   8 Oct 2004, 10:11 AM
thunder   QUOTE (Minerval @ 8 Oct 2004, 12:24 PM)QUOTE ...   8 Oct 2004, 11:20 AM
thunder   QUOTE (abis @ 8 Oct 2004, 12:03 PM)Thunder, T...   8 Oct 2004, 11:52 AM
thunder   QUOTE (abis @ 8 Oct 2004, 12:03 PM)Initial am...   8 Oct 2004, 05:11 PM
thunder   QUOTE (abis @ 8 Oct 2004, 12:03 PM)Porunca a ...   8 Oct 2004, 05:47 PM
thunder   QUOTE (abis @ 8 Oct 2004, 12:03 PM)Porunca a ...   8 Oct 2004, 09:45 PM
thunder   QUOTE (abis @ 8 Oct 2004, 12:03 PM)Porunca a ...   8 Oct 2004, 11:41 PM
thunder   QUOTE (abis @ 8 Oct 2004, 12:03 PM)Porunca a ...   9 Oct 2004, 12:06 AM
thunder   QUOTE (Minerval @ 7 Oct 2004, 04:04 PM) Iata un li...   9 Oct 2004, 12:10 AM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 7 Oct 2004, 04:30 PM)A spu...   9 Oct 2004, 12:29 AM
thunder   QUOTE (clara04 @ 8 Oct 2004, 12:07 AM) Sfinti...   9 Oct 2004, 12:32 AM
mărăcine   QUOTE (TriRegnum)A spus cineva "cred in karma...   9 Oct 2004, 02:06 PM
clara04   Care dintre cei care sustin karma atat de tare si ...   9 Oct 2004, 09:49 PM
thunder   QUOTE (clara04 @ 10 Oct 2004, 12:02 AM) Care ...   9 Oct 2004, 10:37 PM
Minerval   Rog membrii care viziteaza acest topic sa ii expli...   9 Oct 2004, 11:35 PM
IO   QUOTE (Minerval)Aura energetica subtila nu detine ...   10 Oct 2004, 02:09 AM
Minerval   Domnule IO, dvs. sunteti liber sa credeti ce dorit...   10 Oct 2004, 02:20 AM
IO   Scuze, revin ca sa-i atrag atentia clarei04 ca des...   10 Oct 2004, 02:30 AM
IO   Minerval Intr-adevar aura pamantului nu prezinta ...   10 Oct 2004, 02:40 AM
Minerval   Aura imprumuta culoarea pe care inima, sufletul no...   10 Oct 2004, 03:39 AM
mărăcine   Clara, imi pare rau sa te vad de aceasta data sust...   10 Oct 2004, 09:49 AM
axentemihai   Biserica nu este o institutie. de aici porneste gr...   10 Oct 2004, 10:10 AM
thunder   QUOTE (IO @ 10 Oct 2004, 04:22 AM)QUOTE (Mine...   10 Oct 2004, 05:17 PM
mărăcine   QUOTE (axentemihai)Biserica nu este o institutie. ...   10 Oct 2004, 05:59 PM
thunder   QUOTE (Minerval @ 10 Oct 2004, 01:48 AM)Rog m...   10 Oct 2004, 06:24 PM
mărăcine   QUOTE (abis)Porunca a treia ("sa nu iei in de...   10 Oct 2004, 08:02 PM
Minerval   Exista o vorba de mare intelepciune, in traditia r...   10 Oct 2004, 08:09 PM
thunder   QUOTE (Minerval @ 10 Oct 2004, 05:52 AM)Aura ...   10 Oct 2004, 08:13 PM
thunder   QUOTE (mărăcine @ 10 Oct 2004, 10:1...   10 Oct 2004, 08:23 PM
thunder   QUOTE (axentemihai @ 10 Oct 2004, 12:23 PM) Biseri...   10 Oct 2004, 08:38 PM
bdl   Mda, e clar, acelasi vrajitor sef si pe aici.....b...   10 Oct 2004, 09:34 PM
thunder   QUOTE (bdl @ 10 Oct 2004, 11:47 PM)Mda, e cla...   10 Oct 2004, 10:00 PM
bdl   Mai baga omule, ca le zici bine..... adevarul e ca...   10 Oct 2004, 10:12 PM
TriRegnum   maracine QUOTE Pe urma, nu stiu cat este de impor...   10 Oct 2004, 11:00 PM
Minerval   Moderator 1,61: Atac poetic la persoana. Sters.   11 Oct 2004, 03:24 PM
cactus   Iertare lume buna; nu pot disputa in rand cu voi, ...   11 Oct 2004, 03:41 PM
NoMemory   ce ne trebuie cele 10 porunci cand avem Noul Testa...   11 Oct 2004, 05:20 PM
flori   QUOTE (actionmedia @ 30 Sep 2004, 10:26 AM) Da s...   11 Oct 2004, 06:28 PM
bdl   QUOTE (flori @ 11 Oct 2004, 07:41 PM) Ateu: Crede...   12 Oct 2004, 03:11 AM
Inorog   QUOTE   Iertare lume buna; nu pot disputa in ...   12 Oct 2004, 09:39 AM
colectionara   QUOTE (flori @ 11 Oct 2004, 08:41 PM) Ateu: Crede ...   12 Oct 2004, 09:43 AM
cactus   QUOTE (Inorog @ 12 Oct 2004, 10:52 AM) QUOTE   Ier...   12 Oct 2004, 10:04 AM
gypsyhart   @cactus QUOTE CINE a fost Iisus Christos ? O int...   12 Oct 2004, 10:48 AM
abis   QUOTE (flori @ 11 Oct 2004, 07:41 PM) Eu personal ...   12 Oct 2004, 11:44 AM
4 Pagini V   1 2 3 > » 


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 05:09 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman