HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Cele 10 Porunci, discutii si comentarii pe aceasta tema
thunder
mesaj 28 Sep 2004, 09:03 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



- deschid acest topic pt. a nu degenera in off topic in alte topice. smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
thunder
mesaj 7 Oct 2004, 11:05 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (abis @ 4 Oct 2004, 07:16 PM)
QUOTE (clara04 @ 3 Oct 2004, 10:50 PM)
Iar in alta parte Hristos spune 'cine va iubi mai mult pe mama sau pe tata sau pe fiica mai mult decat pe Mine, nu va fi vrednic de Mine' (iarasi, ma iertati, parafrazez). Asta ce inseamna, sa nu ne mai iubim parintii si copiii? Doar tot Hristos spune "cinsteste pe tatal si pe mama ta".

Nu spune doar atat. Spune ca trebuie sa-ti urasti familia:
Luca 14:26
QUOTE
Daca vine cineva la Mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar insasi viata sa, nu poate fi ucenicul Meu

- dupa cum am mai spus, biblia e ciuntita sau adaugita si tradusa prost pe alocuri. Acest exemplul este unul din multe de acest gen pe care materialistii, lipsiti de o cunoastere ezoterica, cit si "teologii" care au o intelegere limitata a ocultismului si care interpreteaza mot a mot niste afirmatii biblice, ajung la cele mai stranii si chiar inepte concluzii referitoare la mesajul biblic. Sa comentam putin dpdv initiatic afirmatiile de mai sus si de mai jos:

- este evident ca mesajul lui Iisus este unul de iubire, deci total opusa urii, iar "calea" pe care o sugereaza la nivel de mase este cea a iubirii si energiei iubirii care conduce pe discipol catre sursa ei, catre Dumnezeu. Energia subtila a urii este polar opusa energiei iubirii, iar asta o stie pina si un banal incepator in cele oculte, daramite un avatar divin precum Iisus, Fiul lui Dumnezeu, sau chiar Dumnezeu, cum spun unii ca ar fi Iisus. Deci este absurda ideea promovarii urii de catre Iisus cind El stie mult mai bine este total opusa drumului catre mintuire. Traducerea cuvintului "ura" este eronata. Sa urmarim sa aratam dpdv initiatic ce se dorea a se exprima de fapt in aceasta fraza.

QUOTE
Daca vine cineva la Mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar insasi viata sa, nu poate fi ucenicul Meu


- Manifestarea (Creatia) are doi poli polar opusi, polul superior, cel spiritual, divin si polul inferior, polul specific lumii materiale, al lumilor fizice. La polul superior avem un nivel de vibratie energetica inalta, extrem de rafinata, iar la polul opus, cel inferior, avem cel mai jos nivel de vibratie, cel mai grosier mod de manifestare a energiei, aceea de "cristalizare" (materializare) in diferite forme de materie, ceea ce creaza Universul fizic "cunoscut". Avem astfel doua cai, specifice celor doua directii. Avem o cale (de evolutie spirituala) ascendenta, si una descendenta. Cea ascendenta conduce catre polul superior al Creatiei si chiar transcenderea creatiei fizice la un moment anume de evolutie spirituala, iar cea descendenta conduce la departarea de acest pol spiritual si de adevarata esenta si origine a sufletului si spiritului fiintei. In acest sens, exista modalitati, actiuni, inzestrari/defecte samd care se integreaza fie pe sensul ascendent, fie pe cel descendent. Acelea situate pe sensul ascendent, se pot integra la categoria de tehnici si metode evolutie spirituala, mai mult sau mai putin constient abordate de fiinta, care te ridica catre inalt, catre propria esenta si origine a fiintei. Acelea situate pe sensul descendent, se pot integra la categoria de "tehnici si metode" involutie spirituala, mai mult sau mai putin constient abordate de fiinta, sau asa zisele "pacate", care te trag in jos.

- despre ura am mai spus mai sus, ea se integreaza pe sensul descendent deci nu are ce cauta in tehnicile, indicatiile si metodele nici unei cai spirituale autentice.

- ceea ce se doreste aici cu adevarat a se puncta este tendinta excesiva de atasament a fiintei incarnata (nascuta) in lumea fizica fata de principalele "surse" de atasament in aceasta lume: familia, viata lumeasca, limitata, gregara etc. Aceste atasamente conduc fiinta catre integrarea sa in sensul descendent al evolutiei spirituale, ceea ce ii face incompatibili cu sensul ascendent al unei cai spirituale autentice si vii. Din acest motiv, trebuie sa se renunte la aceste atasamente, nicidecum la famile sau la viata, ci la atasamentul gregar si inconstient fata de ele, lucru care, ezoteric vorbind, te pune in legatura cu tentindetele si rezonantele egregorului (sufletului colectiv) al umanitatii pe nivelele ei grosiere, deci atractia catre materie, catre in jos, un puternic flux descendent la nivelul maselor, care efectiv te arunca in "fluviul" imens de tendinte specifice descendente ale masei de oameni profani. Iesirea din acest sens descendent, de a "inota" impotriva curentului, catre sursa si originea lui, este calea de evolutie spirituala ascendenta si greu de realizat pt. fiinta care se lasa "inlantuita" de acest sens descendent specific maselor, tocmai prin atasamentul fata de aceasta lume sau/si elemente componente din ea, ca de ex. familie si acele seturi de norme impuse de societate, numite pe scurt in pilda (invatatura) lui Iisus drept "viata voastra". La polul opus, se afla calea spirituala autentica, vie, care conduce fiinta in sensul ascendent al evolutiei spirituale. Din acest motiv Iisus spune ca nu poti fi/deveni discipolul Lui, al caii (invataturii) Sale, caci ea are un sens total opus sensului descendent al "lumii". Iata cum o pilda (invatatura) cu o valoare inestimabila pe tarimul ocult spiritual, este anapoda si eronat inteles si aplicat de cei ignoranti sau rauvoitori, mai ales cind exista si o astfel de traducere (punere in fraza) a unei idei sau a unui cuvint: ura. Aici termenul de ura se refera la un gen de "opunere", de opozitie fata de ceea ce este descendent si gregar generat si intretinut de "legaturile de familie" de tip lumesc.

- pt. a fi si mai usor inteles, va invit sa analizati urmatoarea analogie. Considerati manifestarea ca un riu, care la izvor are apa de o anumita consistenta, iar catre avale, catre in jos, de o consistenta din ce in ce mai groasa, mai miloasa. Cu cit te afli in acest riu mai la vale, apa in care inoti este mai consistenta (miloasa) si e mai greu sa te misti si sa vezi ceea ce este in jurul tau, sa intelegi realitatea inconjuratoare, esti dus de curent, esti "manipulat" si purtat de curent si de "valuri" in avale. Cu cit urci mai sus, catre amonte, apa este din ce in ce mai curata, de consistenta mai mica, mai limpede, mai pura, mai curata etc ... ceea ce iti favorizeaza intelegerea superioara a realitatilor inconjuratoare, a legilor care guverneaza "viata" riului si a fiintelor si tututor componentelor acelui riu, fiindu-ti si mai usor sa inoti catre locul de "nastere" al riului. In mare, analogic vorbind, cam asa se prezinta si viata sufletului in "riul cosmic" al lui Dumnezeu, numit Creatie.

QUOTE
Porunca este intarita de exemplul personal, de exemplu cand Isus nu-i permite unuia dintre ucenicii sai sa-si ingroape parintele mort (incerca sa-ti imaginezi numai scena, cu ucenicul luat de Isus de langa cadavrul parintelui sau - si tine cont ca la vechii evrei ceremonialul de inmormantare era extrem de important, poate mai important decat este in ziua de astazi):
Matei 8:22
QUOTE
Vino dupa mine, si lasa mortii sa-si ingroape mortii

- o alta intelegere profund eronata a invataturii lui Iisus si a spiritualitatii inalte izvorite din calea crestina originara.

- aici aluzia este facuta tot atasamentul excesiv al fiintei fata lumea materiala, de familie, de o lume "moarta" dpdv spiritual. "Lasa "mortii" sa-si ingroape mortii" este inca o aluzie la statul de fiinta moarta fata de cele spirituale, adica moarta dpdv spiritual, fiinte atasate atit de tare de lumea fizica (materiala), incit sint "moarte/oarbe" fata de cea spirituala.

- interpretarea grosiera si mot a mot a unei fiinte deasemenea atasata de lumea fizica, de materie, de corpul fizic (al sau si al celor din jur) este pe deoparte hilara si pe de alta de plins. Din ceea ce a fost lasat din vremuri ca fiind o actiune spirituala, initiatica, ritualica de a ajuta spiritul fiintei "decedate", s-a transformat in decursul vremurilor, in mintea si intelegerea si actiunea oamenilor profani si chiar si a preotilor, intr-un simulacru de "plingere" si vaiete fata de o "haina" a omului, fata de corpul sau fizic. Ei au ajuns sa se "inchine" in fata unei haine, sa jeleasca o haina, in loc sa vada spiritul si sufletul celui "decedat", cel care are cu adevarat nevoie de "onorurile", ritualul si ajutorul spiritual oferit de acel ritual, si in loc sa se bucure (precum se bucurau de ex. stramosii nostri daci, de departe cu o intelegere a tainelor spiritului mult mai inalta si elevata) pt. cel asa zis "mort", care acum este eliberat de "haina" fizica si de constringerile lumii fizice, fiind condus cu bucurie si euforie generala catre lumile subtile catre care se indreapta mai apoi spiritul/sufletul, dupa ce "moare", adica paraseste lumea fizica, lasind in urma o banala "haina" de care s-a servit cit timp a fost in lumea fizica, si in jurul caruia jelesc acum o multe de "orbi" ("morti"), atasati de aceasta lumea materiala, de "morti" dpdv spiritual. Asta e "secretul" ocult al ideii de "morti" care isi ingroapa "mortii".

- Iisus nu impune, cum sugereaza "abis" (prin afirmatia Iisus nu-i permite...), ci El sugereaza ce se petrece in acele momente si ii da un sfat spiritual de inalta clasa, pt. cel care are urechi de auzit.

QUOTE
Si pe langa asta, Isus vorbeste fara respect familiei sale:
Marcu 3:33
QUOTE
Cine este mama Mea, si fratii Mei?

- abis nu e de condamnat ca nu poate intelege si interpreta aceste fraze, caci ele nu sint intelese nici de dogmaticul crestin, chiar si asa, rupte din context. Sa vedem insa care e de fapt intelegerea ocult-spirituala a intregii afirmatii a lui Iisus.

QUOTE
31 ¶ Atunci au venit mama şi fraţii Lui, şi, stīnd afară, au trimes să -L cheme.
32  Mulţimea şedea īn jurul Lui, cīnd I-au spus: ,,Iată că mama Ta şi fraţii Tăi sīnt afară şi Te caută.``
33  El a răspuns: ,,Cine este mama Mea, şi fraţii Mei?``
34  Apoi, aruncīndu-Şi privirile peste cei ce şedeau īmprejurul Lui: ,,Iată,`` a zis El, ,,mama Mea şi fraţii Mei!
35  Căci oricine face voia lui Dumnezeu, acela Īmi este frate, soră şi mamă.``

- oamenii din jur, atasati de lumea fizica si famile, nu vad adevaratele legaturi spirituale intre suflete/spiritele fiintelor, cele care cu adevarat ramin si dupa asa zisa moarte, care ramin inregistrate in zestrea spirituala a fiecarui suflet, chiar si dupa moarte, si la urmatoarele (re)nasteri (reincarnari).

- intr-un mod magistral, Iisus le "reteaza" celor din jur atasementele fata de lumea materiala si manifestarile ei specifice, inclusiv familia si viata fizica, si le reda adevarata relatie de "rudenie" intre suflete, cea de natura spirituala. Iisus face aluzie la marea familie spirituala a spiritelor angrenate pe calea spirituala, "oricine face voia lui Dumnezeu, acela Īmi este frate, soră şi mamă". Pe acestia Iisus ii vede ca "rude" si "tovarasi" de cale.

- ca o paranteza, aici se arata faptul ca Iisus a mai avut si alti frati, a se vedea si Copilăria lui Iisus - vol I + vol II - Jakob Lorber.

QUOTE
Ioan 2:4
QUOTE
Femeie, ce am a face Eu cu tine?

- din nou se truncheaza textul si se intelege aiurea mesajul invataturii si misiunii divine a lui Iisus sad.gif

QUOTE
1 ¶ A treia zi s'a făcut o nuntă īn Cana din Galilea. Mama lui Isus era acolo.
2  Şi la nuntă a fost chemat şi Isus cu ucenicii Lui.
3  Cīnd s'a isprăvit vinul, mama lui Isus I -a zis: ,,Nu mai au vin.``
4  Isus i -a răspuns: ,,Femeie, ce am a face Eu cu tine? Nu Mi -a venit īncă ceasul.``
5  Mama lui a zis slugilor: ,,Să faceţi orice vă va zice``.
6  Şi acolo erau şase vase de piatră, puse după obiceiul de c*răţire al Iudeilor; şi īn fiecare vas īncăpeau cīte două sau trei vedre.
7  Isus le -a zis: ,,Umpleţi vasele acestea cu apă``. Şi le-au umplut pīnă sus.
8  ,,Scoateţi acum``, le -a zis El, şi ,,aduceţi nunului.`` Şi i-au adus:
9  Nunul, dupăce a gustat apa făcută vin, -el nu ştia de unde vine vinul acesta (slugile īnsă, cari scoseseră apa, ştiau), -a chemat pe mire,
10  şi i -a zis: ,,Orice om pune la masă īntīi vinul cel bun; şi, după ce oamenii au băut bine, atunci pune pe cel mai puţin bun; dar tu ai ţinut vinul cel bun pīnă acum.``
11  Acest īnceput al semnelor Lui l -a făcut Isus īn Cana din Galilea. El Şi -a arătat slava Sa, şi ucenicii Lui au crezut īn El.

- mama lui Iisus ii cunostea esenta divina si statutul Sau de Fiu al lui Dumnezeu, de Messia. Stia ca EL are o misiune de indeplinit, insa nu stia cum, unde si in ce fel ... incepe sau se sfirseste misiunea Sa divina. De aceea, ea face apel la puterea divina din fiul sau, la care el mai facuse si in alte dati uz, dar nu si in vremea de dupa (re)venirea Sa in lume, dupa acea perioada de "disparitie" a lui Iisus. El s-a intors pe meleagurile evreilor pt. a le impartasi invatatura divina si a-si indeplini menirea de sacrificiu divina, aceea de preluare a pacatelor umanitatii. In aceasta misiune a Sa, el a ajutat multe fiinte, a revelat o multime de taine (invataturi oculte) si a oferit oamenilor o alta alternativa la viata lor grosiera. El a apelat si la asa zisele minuni, sau puteri paranormale, atit pt. a-si arata puterea divina cit si pt. ai face pe unii sa creada in El si menirea Sa spirituala. Aceasta menirea a Sa trebuia sa incepa la un anume moment cosmic bine stabilit si integrat in legile cosmice ciclice ale Creatiei, motiv pt. care El aminteste de ideea: "Nu Mi -a venit īncă ceasul (vremea)", vremea sa se reveleze umanitatii si sa-si inceapa misiunea intr-un mod vizibil, integrind masele in actiunile Sale divine.

- manifestarea Mariei este una lumeasca, venita in urma unei tendinte lumesti, apartinind lumii profane, care nu stie cind este momentul potrivit pt. o actiune sau alta, drept pt. care Iisus o "cearta": "Femeie, ce am a face Eu cu tine?"

- "Femeie" este un apelativ prin care Iisus manifesta detasarea de aspectele lumesti, de legaturile lumii fizice, de legaturile de familie lumesti, si o adresare impartiala, vis a vis de statutul de femeie al Mariei.

- "ce am a face Eu cu tine?" este o referire la diferenta de statut abordata de Maria si al lui Iisus. Iisus abordeaza un statut divin, intelept, si stiutor al tainelor divine, Maria abordeaza statutul de femeie profana. Ce am (legatura) a face Eu (care ma aflu in sinul si voia divina, una cu Tatal) cu tine (care te afli in lumea profana si ignoranta) ?

- ideea ca Iisus si-ar necinsti mama fizica este absurda si demna de fiinte rauvoitoare sau cel putin lipsite de o intelegere elevata a invataturii si misiunii divine a lui Iisus, intelegere specifica stilului mot a mor truncheat. smile.gif

QUOTE
Nu Mi -a venit īncă ceasul.``

- aceasta afirmatie este acea referire la faptul ca misiunea Sa inca nu incepuse in lumea fizica, vizibila omului profan.

QUOTE
Deci, Isus respecta porunca a cincea?

- da !

PS. Intelege cine poate ... spoton.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
thunder   Cele 10 Porunci   28 Sep 2004, 09:03 PM
thunder   QUOTE (abis @ 27 Sep 2004, 04:14 PM)QUOTE (In...   28 Sep 2004, 09:56 PM
abis   In Deuteronom 22:20-21 este vorba despre altceva: ...   29 Sep 2004, 09:06 AM
actionmedia   QUOTE (thunder @ 28 Sep 2004, 11:09 PM) Mt 21:19 A...   29 Sep 2004, 09:29 AM
thunder   QUOTE (abis @ 29 Sep 2004, 11:19 AM) In Deuteronom...   29 Sep 2004, 06:22 PM
thunder   QUOTE (actionmedia @ 29 Sep 2004, 11:42 AM)QU...   29 Sep 2004, 06:45 PM
NoMemory   actionmedia tu esti ateu? ai postat ca combati cre...   29 Sep 2004, 07:24 PM
clara04   Mie imi vine sa zic, draga 'thunder', ca n...   29 Sep 2004, 09:18 PM
DaC   QUOTE ei erau deja "morti" (vezi ideea d...   29 Sep 2004, 11:01 PM
cactus   Ce ziceti de ideea asta ? BIBLIA A FOST FALSIFICA...   30 Sep 2004, 06:11 AM
Inorog   Bravo ca ati deschis acest topic ! Chiar voia...   30 Sep 2004, 08:51 AM
abis   QUOTE (thunder @ 29 Sep 2004, 07:35 PM) Confo...   30 Sep 2004, 09:02 AM
actionmedia   QUOTE (thunder @ 29 Sep 2004, 07:58 PM) - apropos,...   30 Sep 2004, 09:13 AM
IO   Mda, pentru actionmedia orice set de norme cu cara...   30 Sep 2004, 03:14 PM
Clopotel   Draga Action, QUOTE Am numarat 11 "Nu" ī...   30 Sep 2004, 03:30 PM
actionmedia   QUOTE (RZA @ 30 Sep 2004, 04:27 PM) Mda, pent...   30 Sep 2004, 03:56 PM
IO   QUOTE (Clopotel)Draga Action, QUOTE Am numarat 1...   30 Sep 2004, 04:14 PM
mărăcine   Pe topicul asta ma simt ca in lumea baronului Münc...   1 Oct 2004, 12:14 AM
abis   QUOTE (mărăcine @ 1 Oct 2004, 01:27 AM) ...   1 Oct 2004, 09:13 AM
fremen   QUOTE Da sunt ateu QUOTE . Nu il contest pe Dumn...   1 Oct 2004, 09:55 AM
thunder   QUOTE (DaC @ 30 Sep 2004, 01:14 AM)QUOTE ei e...   1 Oct 2004, 10:45 AM
thunder   QUOTE (abis @ 1 Oct 2004, 11:26 AM)Vorbesti d...   1 Oct 2004, 11:50 AM
thunder   QUOTE (clara04 @ 29 Sep 2004, 11:31 PM)Mie im...   1 Oct 2004, 12:05 PM
thunder   QUOTE (cactus @ 30 Sep 2004, 08:24 AM) Ce ziceti d...   1 Oct 2004, 12:10 PM
thunder   QUOTE (abis @ 30 Sep 2004, 11:15 AM)QUOTE (th...   1 Oct 2004, 12:33 PM
abis   QUOTE (thunder @ 1 Oct 2004, 01:03 PM) - eu c...   1 Oct 2004, 12:59 PM
mărăcine   abis, imi cer iertare daca afirmatiile mele te-au ...   1 Oct 2004, 01:03 PM
abis   Mărăcine, Hai sa lasam de-o parte urmuzi...   1 Oct 2004, 01:19 PM
IO   QUOTE (maracine)Identificarea Divinitatii din Vech...   1 Oct 2004, 02:11 PM
mărăcine   Din cele ce cunosc, in Vechiul Testament se folose...   1 Oct 2004, 07:13 PM
LigiaB   Of, of, citesc si ma ridic din scaun... Dati...   1 Oct 2004, 08:33 PM
LigiaB   @ Thunder (again) Tu ai spus: QUOTE - apropos,...   1 Oct 2004, 08:40 PM
LigiaB   Referitor la faptul ca Biblia a fost falsificata s...   1 Oct 2004, 08:51 PM
IO   LigiaB QUOTE Eu zic: 1. Eu nu zic nimic deocamdata...   1 Oct 2004, 09:46 PM
thunder   QUOTE (actionmedia @ 30 Sep 2004, 11:26 AM)QU...   1 Oct 2004, 11:29 PM
thunder   QUOTE (actionmedia @ 30 Sep 2004, 06:09 PM)Ca...   1 Oct 2004, 11:39 PM
cactus   Legat tot de porunci.... DUMINICILE DE DUPA RUSAL...   2 Oct 2004, 10:08 AM
clara04   Dragii mei, Ca sa vin in completarea lui "c...   2 Oct 2004, 08:07 PM
noi   Action...raspunsul la intrebarea ta il gasesti in ...   2 Oct 2004, 09:28 PM
IO   Frumoasa povestioara din Pateric a clarei04. Am g...   3 Oct 2004, 10:34 AM
thunder   QUOTE (cactus @ 2 Oct 2004, 12:21 PM) Singura...   3 Oct 2004, 11:12 AM
thunder   QUOTE (clara04 @ 2 Oct 2004, 10:20 PM)Dragii ...   3 Oct 2004, 02:32 PM
clara04   Draga thunder, Nu stiu daca deviem de la subiect,...   3 Oct 2004, 09:37 PM
abis   QUOTE (clara04 @ 3 Oct 2004, 10:50 PM) Iar in...   4 Oct 2004, 05:03 PM
saldora   Sunt 2000 de ani distanta intre aducerea (darea) c...   4 Oct 2004, 05:58 PM
mărăcine   QUOTE (clara04 @ 3 Oct 2004, 10:50 PM) Noi, cresti...   5 Oct 2004, 07:58 PM
IO   QUOTE (saldora)oare chiar mai pot exista intrebari...   5 Oct 2004, 08:58 PM
saldora   QUOTE (mărăcine @ 5 Oct 2004, 09:11 PM) ...   7 Oct 2004, 01:24 PM
Minerval   Iata un link catre o muzica divina, absolut incant...   7 Oct 2004, 01:51 PM
TriRegnum   A spus cineva "cred in karma pentru ca sunt c...   7 Oct 2004, 02:17 PM
clara04   Sfintii Parinti nu vorbesc de karma, si nici chiar...   7 Oct 2004, 09:54 PM
thunder   QUOTE (abis @ 4 Oct 2004, 07:16 PM)QUOTE (cla...   7 Oct 2004, 11:05 PM
thunder   QUOTE (clara04 @ 3 Oct 2004, 11:50 PM)Draga t...   8 Oct 2004, 12:42 AM
Minerval   Molto aberatium nongrata! Amin!   8 Oct 2004, 01:15 AM
Inorog   Mie mi s-a parut interesant ceea ce a spus thunder...   8 Oct 2004, 09:00 AM
abis   Thunder, Tu spui (lucru cu care nu pot sa nu fiu d...   8 Oct 2004, 09:50 AM
Minerval   QUOTE (thunder @ 8 Oct 2004, 12:55 AM) Chiar ...   8 Oct 2004, 10:11 AM
thunder   QUOTE (Minerval @ 8 Oct 2004, 12:24 PM)QUOTE ...   8 Oct 2004, 11:20 AM
thunder   QUOTE (abis @ 8 Oct 2004, 12:03 PM)Thunder, T...   8 Oct 2004, 11:52 AM
thunder   QUOTE (abis @ 8 Oct 2004, 12:03 PM)Initial am...   8 Oct 2004, 05:11 PM
thunder   QUOTE (abis @ 8 Oct 2004, 12:03 PM)Porunca a ...   8 Oct 2004, 05:47 PM
thunder   QUOTE (abis @ 8 Oct 2004, 12:03 PM)Porunca a ...   8 Oct 2004, 09:45 PM
thunder   QUOTE (abis @ 8 Oct 2004, 12:03 PM)Porunca a ...   8 Oct 2004, 11:41 PM
thunder   QUOTE (abis @ 8 Oct 2004, 12:03 PM)Porunca a ...   9 Oct 2004, 12:06 AM
thunder   QUOTE (Minerval @ 7 Oct 2004, 04:04 PM) Iata un li...   9 Oct 2004, 12:10 AM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 7 Oct 2004, 04:30 PM)A spu...   9 Oct 2004, 12:29 AM
thunder   QUOTE (clara04 @ 8 Oct 2004, 12:07 AM) Sfinti...   9 Oct 2004, 12:32 AM
mărăcine   QUOTE (TriRegnum)A spus cineva "cred in karma...   9 Oct 2004, 02:06 PM
clara04   Care dintre cei care sustin karma atat de tare si ...   9 Oct 2004, 09:49 PM
thunder   QUOTE (clara04 @ 10 Oct 2004, 12:02 AM) Care ...   9 Oct 2004, 10:37 PM
Minerval   Rog membrii care viziteaza acest topic sa ii expli...   9 Oct 2004, 11:35 PM
IO   QUOTE (Minerval)Aura energetica subtila nu detine ...   10 Oct 2004, 02:09 AM
Minerval   Domnule IO, dvs. sunteti liber sa credeti ce dorit...   10 Oct 2004, 02:20 AM
IO   Scuze, revin ca sa-i atrag atentia clarei04 ca des...   10 Oct 2004, 02:30 AM
IO   Minerval Intr-adevar aura pamantului nu prezinta ...   10 Oct 2004, 02:40 AM
Minerval   Aura imprumuta culoarea pe care inima, sufletul no...   10 Oct 2004, 03:39 AM
mărăcine   Clara, imi pare rau sa te vad de aceasta data sust...   10 Oct 2004, 09:49 AM
axentemihai   Biserica nu este o institutie. de aici porneste gr...   10 Oct 2004, 10:10 AM
thunder   QUOTE (IO @ 10 Oct 2004, 04:22 AM)QUOTE (Mine...   10 Oct 2004, 05:17 PM
mărăcine   QUOTE (axentemihai)Biserica nu este o institutie. ...   10 Oct 2004, 05:59 PM
thunder   QUOTE (Minerval @ 10 Oct 2004, 01:48 AM)Rog m...   10 Oct 2004, 06:24 PM
mărăcine   QUOTE (abis)Porunca a treia ("sa nu iei in de...   10 Oct 2004, 08:02 PM
Minerval   Exista o vorba de mare intelepciune, in traditia r...   10 Oct 2004, 08:09 PM
thunder   QUOTE (Minerval @ 10 Oct 2004, 05:52 AM)Aura ...   10 Oct 2004, 08:13 PM
thunder   QUOTE (mărăcine @ 10 Oct 2004, 10:1...   10 Oct 2004, 08:23 PM
thunder   QUOTE (axentemihai @ 10 Oct 2004, 12:23 PM) Biseri...   10 Oct 2004, 08:38 PM
bdl   Mda, e clar, acelasi vrajitor sef si pe aici.....b...   10 Oct 2004, 09:34 PM
thunder   QUOTE (bdl @ 10 Oct 2004, 11:47 PM)Mda, e cla...   10 Oct 2004, 10:00 PM
bdl   Mai baga omule, ca le zici bine..... adevarul e ca...   10 Oct 2004, 10:12 PM
TriRegnum   maracine QUOTE Pe urma, nu stiu cat este de impor...   10 Oct 2004, 11:00 PM
Minerval   Moderator 1,61: Atac poetic la persoana. Sters.   11 Oct 2004, 03:24 PM
cactus   Iertare lume buna; nu pot disputa in rand cu voi, ...   11 Oct 2004, 03:41 PM
NoMemory   ce ne trebuie cele 10 porunci cand avem Noul Testa...   11 Oct 2004, 05:20 PM
flori   QUOTE (actionmedia @ 30 Sep 2004, 10:26 AM) Da s...   11 Oct 2004, 06:28 PM
bdl   QUOTE (flori @ 11 Oct 2004, 07:41 PM) Ateu: Crede...   12 Oct 2004, 03:11 AM
Inorog   QUOTE   Iertare lume buna; nu pot disputa in ...   12 Oct 2004, 09:39 AM
colectionara   QUOTE (flori @ 11 Oct 2004, 08:41 PM) Ateu: Crede ...   12 Oct 2004, 09:43 AM
cactus   QUOTE (Inorog @ 12 Oct 2004, 10:52 AM) QUOTE   Ier...   12 Oct 2004, 10:04 AM
gypsyhart   @cactus QUOTE CINE a fost Iisus Christos ? O int...   12 Oct 2004, 10:48 AM
abis   QUOTE (flori @ 11 Oct 2004, 07:41 PM) Eu personal ...   12 Oct 2004, 11:44 AM
4 Pagini V   1 2 3 > » 


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 07:20 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman