HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

> Terorismul, Viitoare Politica Universala?
nefertiti-old
mesaj 6 Sep 2004, 02:47 PM
Mesaj #1


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Atacurile teroriste de tot felul se inmultesc pe zi ce trece si acopera din ce in ce mai multe zone ale lumii. Din pacate, pana acum nu exista o solutie pentru a stopa acest fenomen care, spre deosebire de alt tip de "razboaie", face predominant victime in randul celor care nu sunt implicati de nici o parte a combatantilor. Tot mai multi oameni mor nevinovati, in numele unor politici absurde. Cineva imi spunea zilele trecute ca ii intelegepe teroristi, ca actiunile lor sunt justificate de diverse nedreptati, ca terorismul este "ultima solutie". Haideti sa discutam despre acest aspect: justificarea terorismului, care tinde sa devina politica universala.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
March
mesaj 14 Sep 2004, 03:17 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ultimele evenimente generate pe scena internationala de actiunile unor grupari teroriste atrag atentia asupra riscului ridicat ca Romania sa devina o potentiala tinta, alaturi de alte cateva tari din Europa de Est. Desi presa internationala a tras un serios semnal de alarma, bazandu-se pe date factuale concrete, strategia de comunicare a situatiei reale de catre serviciile secrete romanesti este caracterizata de o reticenta constanta. Raspunsurile oficialilor de la Bucuresti sunt aceleasi: suntem prevazatori; deocamdata amenintarea terorista este scazuta. Nici datele statistice nu ne prea ajuta pentru a creiona o situatie cat mai fidela a amenintarilor teroriste la adresa Romaniei. Anul trecut a fost deturnata o actiune terorista, spune SRI, care ar fi fost pusa la cale de irakieni. Probabil, asa este. Numai ca nici unul dintre presupusii teroristi nu a fost aratat opiniei publice, asa cum se procedeaza in statele occidentale. Cu exceptia unui egiptean, si el presupus terorist, retinut la frontiera de Vest, despre care nu se stia exact daca e transfug sau un adevarat terorist. Pana cand oficialii romani vor fi mai expliciti, ne-am propus sa incercam o radiografie a actiunilor teroriste din Romania ultimilor ani, bazandu-ne exclusiv pe informatii provenite din surse deschise.

Cronologia actiunilor teroriste in Romania

In Romania, anii '70 au adus primele atentate, pe fondul problemelor din Orientul Mijlociu si al politicii duse de Nicolae Ceausescu.

l Militanti ai organizatiei "Septembrie Negru" pregatesc, in 1972-1973, actiuni pe teritoriul Romaniei, vizand ocuparea ambasadei statului Israel din Bucuresti si asasinarea ambasadorului acestei tari.
In noiembrie 1972, s-a reusit prevenirea introducerii in tara, intr-o valiza cu fund dublu, a unui pistol automat calibru 7,62 mm si a 60 de cartuse aferente; a unui pistol calibru 9 mm, precum si a doua grenade defensive. De asemenea, in luna ianuarie 1973, s-a reusit confiscarea unei noi transe de armament, munitie si grenade ascunse intr-o camera a unui hotel din Bucuresti.

l Patru lideri ai unor comandouri palestiniene au sosit in Romania, in 1974, preconizand asasinarea presedintelui Congresului Mondial Evreiesc, initiat oficial in Romania, actiune care a fost de asemenea prevenita prin conjugarea masurilor informative si a celor de protectie fizica apropiata.

l In 1975 intra in Romania un grup terorist compus din doi membri ai organizatiei "Baader Meinhof" din Germania, avand intalnire la Bucuresti cu un terorist palestinian, lider al organizatiei "Septembrie Negru". In urma actiunii autoritatilor, in pragul autoturismului cu care au intrat in tara cei doi a fost descoperita o cantitate importanta de arme, grenade, explozivi plastici, documente false si alte materiale periculoase. Grupul a fost scos din tara si persoanele implicate - declarate indezirabile.

l Ocuparea, la 19 noiembrie 1977, de catre un numar de studenti arabi, a Ambasadei Egiptului din Bucuresti a facut necesara interventia antiterorista la acest obiectiv, in scopul apararii vietii si integritatii personalului diplomatic existent in cladire.

l In 1978, un cetatean iordanian de origine palestiniana incearca sa duca in Germania, tranzitand Romania, armament si grenade care sunt descoperite la controlul efectuat la frontiera. Armamentul si grenadele urmau sa fie predate unui membru al unei organizatii teroriste palestiniene, ce trebuia sa actioneze in Republica Federala Germania.

l In anul 1983, doi cetateni libanezi care faceau parte dintr-o organizatie terorista araba intra in Romania ca turisti, avand pasapoarte turcesti, cu scopul de a organiza un act terorist impotriva unei aeronave siriene, pe ruta Bucuresti-Damasc. Actiunea trebuia sa fie realizata prin plasarea de bombe incendiare in aeronava, urmand ca, dupa aterizarea la Damasc, acestea sa fie declansate prin sistem de telecomanda. Actiunea a fost prevenita si cei doi teroristi au fost declarati indezirabili.

l Tot in anul 1983, sunt contracarate planurile a trei comandouri teroriste apartinand disidentilor palestinieni si gruparii "Abu-Nidal" de a intreprinde actiuni "terorist-diversioniste" asupra reprezentantei Organizatiei pentru Eliberarea Palestinei din Bucuresti, precum si intentiile unor grupari armene de a actiona asupra unor obiective ale Turciei, Frantei, Elvetiei si SUA de pe teritoriul tarii noastre.

l La 4 decembrie 1984, un membru al unei grupari disidente palestiniene il asasineaza pe viceconsulul Ambasadei Iordaniei la Bucuresti, in plin centrul Capitalei, cu un pistol cu amortizor. In 1984 si 1985, pe malul Dambovitei si in diferite parcuri din Bucuresti au fost descoperite mai multe containere care contineau cantitati importante de explozibil, mitraliere, pistoale si statii de emisie-receptie.

l In 1985, intr-o parcare auto din incinta complexului studentesc Grozavesti din Capitala, doi teroristi arabi plaseaza bombe sub autoturismele apartinand unor lideri ai studentilor sirieni. In incercarea de dezamorsare a unuia dintre dispozitivele-capcana, s-a produs o puternica deflagratie, careia i-au cazut victime doi ofiteri ai USLA.

l Unitatea de control antiterorist-antideturnare de pe Aeroportul International Bucuresti Otopeni previne, in 1986, introducerea in tara a trei pistoale calibru 6,35 mm si a 34 de cartuse aferente, disimulate in doua sticle de bauturi alcoolice, de catre un cetatean libanez, membru al unei organizatii teroriste din Orientul Mijlociu. Sticlele au fost sectionate, armanentul - demontat si adaptat la marimea acestora, dupa care acestea au fost lipite cu un adeziv special. Arsenalul depistat se afla in tranzit pe teritoriul Romaniei, de unde urma sa ajunga pe un aeroport din Orientul Mijlociu, unde era organizat si pregatit, in cooperare cu alte comandouri, un act terorist.

l La 20 august 1991, un comando indian, compus din patru barbati, incearca sa-l ucida pe ambasadorul indian acreditat in Romania, in timp ce acesta se afla la obisnuita plimbare, impreuna cu sotia, pe Bulevardul Aviatorilor din Bucuresti. Dintr-un autoturism marca Citro‘n, cu numar de inmatriculare romanesc, venit dinspre Statuia Aviatorilor, au coborat in dreptul acestora doi indivizi inarmati care au deschis focul. Luptatorii antitero din dispozitivul de protectie au intervenit. In confruntarea care n-a durat decat cateva zeci de secunde, un terorist a fost ucis pe loc, un altul capturat, soferul ranit grav, iar al patrulea a reusit sa dispara. Asupra atentatorilor s-au gasit doua automate Kalasnikov si o arma semiautomata cu cartuse de vanatoare. Teroristii apartineau unei grupari extremist-teroriste de religie sikhs din India.

l In data de 9 martie 1995, in centrul orasului Suceava, cativa oameni au observat sub o masina un obiect ce parea a fi o bomba artizanala. A fost alertata politia. Din nefericire, ofiterul de politie care a incercat sa dezamorseze mecanismul a produs explozia bombei. El a decedat, iar alti 5 politisti au fost raniti.

Balotesti, un atentat terorist mascat de serviciile secrete?

In data de 17 martie 1995, un Airbus al TAROM a cazut, la mai putin de doua minute dupa ce decolase de pe Aeroportul International Otopeni. Au murit 67 de persoane. Nu a existat nici un supravietuitor. Pe fondul emotional creat de acest accident, diverse ipoteze au fost speculate de mass-media; intre ele, posibilitatea ca aceasta catastrofa sa fi fost produsa de explozia unei bombe; deci accidentul sa fi fost consecinta unui act terorist. Doua saptamani mai tarziu, folosind rezultatele preliminare ale investigatiilor, redactorul-sef al publicatiei "Flight International" declara ca accidentul a fost urmarea unei erori umane sau a unei inabilitati de pilotaj.

40 de irakieni au planuit anul trecut un atac terorist asupra Romaniei

Romania a fost in alerta antiterorista la finele anului trecut, dupa atentatele de la Instanbul si, potrivit afirmatiilor SRI, a scapat de un atentat pregatit de o retea de agenti irakieni la inceputul lui 2003.
Ziarul turc "Sabah" anunta ca politiile bulgara si romana sunt in alerta, dupa ce initiatorii dublului atentat de la Istanbul si-au contactat sustinatorii din cele doua tari. Conform publicatiei mentionate, consulatul general al Turciei la Munchen a primit informatii despre planurile Al Qaeda, organizatie care a revendicat atentatele de la Istanbul. Autorii atacurilor mentionate ar fi furnizat arme unor teroristi din Bulgaria si Romania, se arata in articol.
Pe de alta parte, cotidianul "NetHaber" cita un "document secret", potrivit caruia Al Qaeda planifica atacuri in Romania, Bulgaria, Bangladesh, Siria, Sudan si Yemen. Informatii asemanatoare, contrazise de autoritatile de la Bucuresti, au aparut si in saptamanalul "The Observer".

La inceputul anului, SRI anunta dejucarea unor atentate pregatite, la Bucuresti, de o retea de agenti irakieni fideli lui Saddam Hussein. Potrivit datelor publicate de SRI, o retea terorista de patruzeci de persoane, ce includea diplomati si agenti secreti irakieni, planuia sa atace, cu aruncatoare de grenade, obiective americane si israeliene din Romania. Atentatele urmau sa fie executate cu aruncatoare de grenade AG-7, puse la dispozitie de catre seful spionajului din Ambasada Irakului la Bucuresti. SRI a descoperit planul in perioada premergatoare crizei irakiene, iar documentele identificate la Bagdad de catre fortele coalitiei in sediul Serviciului de Securitate irakian au confirmat acest lucru. O amenintare la adresa "guvernului american" a fost confirmata de Ambasada SUA la Bucuresti.

Un documentar dat publicitatii la inceputul lui 2004 de Serviciul de Informatii Externe (SIE) arata ca prioritatile SIE in lupta antiterorism sunt identificarea amenintarilor ce pot rezulta din prezenta Romaniei pe fronturile de lupta sau din pozitionarea in apropierea unor focare de conflict, precum si luarea masurilor de prevenire a unor actiuni teroriste.
Directorul SRI, Radu Timofte, avertiza, anul trecut, la sosirea trupelor americane in Romania, ca acest lucru a sporit riscurile teroriste. "Soldatii americani, ajunsi si pe teritoriul Romaniei, vrem-nu vrem sa recunoastem, aduc cu ei si terorism, fiindca ei vor fi urmariti peste tot unde se deplaseaza in lume", a declarat Timofte.
Prezenta militara romaneasca in coalitia antiterorista a facut deja victime in randul trupelor romanesti din Afganistan, nici in Irak situatia nefiind sigura.
Raportul SRI pe anul 2002 mentiona numele unor simpatizanti ai unor miscari fundamentaliste islamice, ale membrilor unor miscari de disidenta palestiniana, aflati in Romania, sau ale irakienilor implicati in pregatirea unui atentat, unele dintre aceste persoane fiind expulzate din tara.

Potrivit afirmatiilor facute de fosti si actuali sefi ai serviciilor secrete romanesti, dupa atentatele antiamericane din 2001, Romania continua sa fie "vizitata" sau locuita de membri ai unor organizatii teroriste, insa scopul lor principal aici era de a obtine fonduri cu care sa finanteze activitatile acestor grupari in alte zone ale lumii. Astfel, printr-o sucursala teritoriala a unei banci au fost transferati in anii 2000-2001 160 milioane dolari intr-o tara din Orientul Mijlociu, in conturile unor firme sau oameni de afaceri, cunoscuti ca apartinand unor grupuri islamice extremiste, anunta comisia SRI in 2001.
Sistemul national de prevenire si combatere a terorismului

Dupa atentatele de la 11 septembrie 2001, in Romania a fost revizuit cadrul legal in privinta terorismului, iar SRI a fost desemnata autoritate nationala in materie. Autoritatile au elaborat o strategie nationala, fiind creat un Sistem national de prevenire si combatere a terorismului.

Potrivit SRI, Romania considera ca gestionarea eficienta a acestei problematici impune conjugarea eforturilor tuturor statelor interesate si o cooperare loiala intre institutiile de profil.
Autoritatile spun ca vizeaza combaterea oricarei forme de terorism, cu precadere a terorismului fundamentalist-islamic, a celui religios si separatist, a bioterorismului, urmarind prevenirea producerii pe teritoriul sau de acte teroriste, a constituirii bazelor logistice si a filialelor unor organizatii extremist-teroriste cu reprezentare internationala.
Serviciul de Informatii Externe a publicat recent un documentar in care afirma ca prioritatile SIE in lupta antiterorism sunt identificarea amenintarilor ce pot rezulta din prezenta Romaniei pe fronturile de lupta sau din pozitionarea in apropierea unor focare de conflict, precum si luarea masurilor de prevenire a unor actiuni teroriste. In viitor, SIE vizeaza intensificarea activitatii in domeniu, in cadrul cooperarii internationale. "SIE a initiat realizarea unui schimb de date reciproc avantajos cu omologii externi, o prioritate absoluta in domeniu constituind-o obtinerea de informatii referitoare la factorii de risc terorist ce ameninta, in tara si exterior, securitatea unor obiective sau interese ale Romaniei", se arata in material.

Militarii din misiunile internationale sunt cei mai expusi amenintarii teroriste

De departe cei mai expusi, prin natura misiunilor pe care le desfasoara, militarii dislocati in teatrele de operatiuni din Irak si Afganistan au fost primele victime romanesti ale luptei antiterorism. Iosif Silviu Fogarasi si Mihail Anton Samuila, ucisi de luptatorii talibani in 11 noiembrie 2003, faceau parte din Batalionul 151 Infanterie "Lupii Negri", angrenat in operatiunea antiterorista "Enduring Freedom" din Afganistan. In momentul atacului, se aflau pe TAB-ul de cercetare ce constituia avangarda unei coloane de blindate, aflata pe drumul de intoarcere dintr-o misiune desfasurata la granita cu Pakistan. Din nefericire, riscurile aparitiei si altor situatii de acest gen au crescut considerabil. ( sursa : "Romania Libera" )






--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
nefertiti-old   Terorismul, Viitoare Politica Universala?   6 Sep 2004, 02:47 PM
MIA   QUOTE (nefertiti @ 6 Sep 2004, 04:00 PM) Atac...   6 Sep 2004, 02:52 PM
Olaf   Cred ca, in momentul in care lupti un razboi (care...   6 Sep 2004, 02:55 PM
nefertiti-old   Si care e acel razboi nedrept?   6 Sep 2004, 03:02 PM
Olaf   Acum, nu sunt eu cel care sa judece cat de drept e...   6 Sep 2004, 03:07 PM
nefertiti-old   Eu vorbeam in general, nu despre ce s-a intamplat ...   6 Sep 2004, 03:08 PM
MIA   QUOTE (Olaf @ 6 Sep 2004, 04:08 PM) Cred ca, in mo...   6 Sep 2004, 03:09 PM
Olaf   Da, aveti dreptate amandoi. Este vorba, mai degrab...   6 Sep 2004, 03:48 PM
nefertiti-old   Olaf, propun sa nu discutam in parabole, ci concre...   6 Sep 2004, 03:49 PM
MIA   A citit totusi cineva materialul indicat de mine ?   6 Sep 2004, 03:52 PM
Olaf   Cred ca o sa citesc mai intai materialul propus de...   6 Sep 2004, 04:17 PM
dead-cat   QUOTE care a fost totusi un teritoriu pe care s-a...   6 Sep 2004, 04:29 PM
Olaf   Pai da, ca ii aveau pe talibani sa lupte pentru ei...   6 Sep 2004, 04:32 PM
dead-cat   pe vremea aia nu existau inca talibani. ce zici tu...   6 Sep 2004, 04:35 PM
Olaf   Ups, am incurcat oalele. Ma duc sa citesc.   6 Sep 2004, 04:37 PM
nefertiti-old   Olaf, nu cred ca are foarte mare importanta cum le...   8 Sep 2004, 01:22 PM
abis   Sigur ca actiunile teroriste nu au nici o scuza, n...   8 Sep 2004, 01:36 PM
nefertiti-old   Ajungem la vechea poveste cu dintre pentru dinte.....   8 Sep 2004, 01:40 PM
Olaf   Totusi, nici nu poti sa intorci obrazul celalalt. ...   8 Sep 2004, 01:43 PM
sorin666   Un alt punct de vedere ar fi ca cei care lupta pen...   8 Sep 2004, 01:44 PM
nefertiti-old   Exact, ne invartim intr-un cerc vicios, iar acest ...   8 Sep 2004, 01:48 PM
contraste   Terorismul nu este numai un cerc vicios. Ca sa ma ...   8 Sep 2004, 01:52 PM
abis   BBC in urma cu cateva luni: QUOTE Amnesty Internat...   8 Sep 2004, 03:29 PM
dandanescu   Deci moral vorbind terorismul este inacceptabil mu...   8 Sep 2004, 03:39 PM
nefertiti-old   Daca e sa vorbim de SUA, ei au generat multe din a...   8 Sep 2004, 03:58 PM
Achernar   QUOTE (abis @ 8 Sep 2004, 04:42 PM) Terorismul ce...   8 Sep 2004, 04:07 PM
abis   Achernar, Nu stiu care-i treaba cu ingusii. Daca s...   8 Sep 2004, 04:23 PM
dead-cat   intre 91-94 si dupa ce s-au retras rusii prima oar...   8 Sep 2004, 04:50 PM
cactus   Nu este off topic: Asta-i din Ziua de azi, da´n-a ...   9 Sep 2004, 06:14 AM
Achernar   QUOTE (abis @ 8 Sep 2004, 05:36 PM) Este ca s...   9 Sep 2004, 09:58 AM
cactus   @ Achernar la ps -ul tau ma inscriu si eu...   9 Sep 2004, 10:20 AM
sorin666   Cica tocmai ce au descoperit explozibil intr-o sco...   9 Sep 2004, 11:20 PM
abis   De pe site-ul BBC: QUOTE Cu exact cinci ani în urm...   10 Sep 2004, 07:43 AM
MIA   Desi in principiu discutia este "despre teror...   10 Sep 2004, 07:51 AM
sorin666   Lung dar interesant, recomand si eu citirea artico...   10 Sep 2004, 08:15 AM
Achernar   Abis, sa presupunem ca asa e. Hai sa presupunem si...   10 Sep 2004, 10:24 AM
cactus   @ Mia "Desi in principiu discutia este ...   10 Sep 2004, 01:19 PM
abis   Archenar, Nu vreau sa spun ca cecenii sunt niste i...   10 Sep 2004, 01:47 PM
Achernar   Intr-adevar, 'rezolvarea' unei crize prin ...   10 Sep 2004, 03:26 PM
abis   Asta nu inseamna decat ca problema terorismului ce...   10 Sep 2004, 03:33 PM
MIA   QUOTE (Achernar @ 10 Sep 2004, 04:39 PM) Lumii ii ...   10 Sep 2004, 03:34 PM
Achernar   Adica OSCE a preferat violenta si extremismul in l...   10 Sep 2004, 04:09 PM
abis   Sau din cauza ca nimeni nu a avut suficient tupeu ...   10 Sep 2004, 04:14 PM
MIA   QUOTE (Achernar @ 10 Sep 2004, 05:22 PM) Adica OSC...   10 Sep 2004, 04:15 PM
abis   Da, MIA, ai dreptate. Dar asta inseamna ca nu exis...   10 Sep 2004, 04:24 PM
MIA   QUOTE (abis @ 10 Sep 2004, 05:37 PM) Da, MIA, ai d...   10 Sep 2004, 04:31 PM
dead-cat   QUOTE Dar asta inseamna ca nu exista solutie la t...   10 Sep 2004, 06:42 PM
cactus   QUOTE (dead-cat @ 10 Sep 2004, 07:55 PM)...   12 Sep 2004, 08:55 AM
March   In aceasta seara la ora 22:00 , pe Discovery Chann...   12 Sep 2004, 05:05 PM
cactus   Asta-i din ZIUA de azi...straniu, dar pare sa fie ...   13 Sep 2004, 06:51 AM
cactus   Cel de-al patrulea Razboi Mondial Aparut in ziu...   13 Sep 2004, 10:03 AM
Achernar   QUOTE Nu sunt mari deosebiri intre delirul interpr...   13 Sep 2004, 11:48 AM
cactus   Noi suntem orijinali in tot ce facem si vorbim - d...   13 Sep 2004, 12:14 PM
sorin666   Problema e ca sunt suficienti berbeci care sa-l vo...   13 Sep 2004, 12:40 PM
cactus   De acord cu tine; si am impresia ca are un rol bin...   13 Sep 2004, 01:02 PM
sorin666   Totul e sa fie tinut in vesnica opozitie; cu cat v...   13 Sep 2004, 01:42 PM
March   QUOTE (cactus @ 13 Sep 2004, 02:27 PM) Pai daca am...   13 Sep 2004, 02:25 PM
cactus   QUOTE (March @ 13 Sep 2004, 03:38 PM) Pune intreba...   13 Sep 2004, 03:00 PM
Eclectic   Terorismul e un tip de activitate la care regurg c...   13 Sep 2004, 04:13 PM
March   (...) In mintile aprinse ale celor care privesc lu...   13 Sep 2004, 08:57 PM
March   Ultimele evenimente generate pe scena internationa...   14 Sep 2004, 03:17 PM
March   O postare care se dedica Oului-Dogmatic Suspec...   16 Sep 2004, 12:15 PM
gio19ro   Chestia cu "Clujeanul AL Qaida" e goanga...   16 Sep 2004, 12:24 PM
Eclectic   Justitia romana s-a saturat de procese in care sun...   16 Sep 2004, 01:10 PM
sorin666   Mda, ai vazut deja palestinian pro-american? O ...   16 Sep 2004, 01:18 PM
gio19ro   QUOTE (eclectic @ 16 Sep 2004, 02:23 PM) Justitia ...   16 Sep 2004, 01:21 PM
abis   Cred ca nu Haga voia sa spuna, ci CEDO - asta e la...   16 Sep 2004, 01:37 PM
gio19ro   "Vizitele" la CEDO nu sunt deloc scurte ...   16 Sep 2004, 02:17 PM
Eclectic   Imi cer scuze, despre CEDO era vorba. Si crede-ma ...   16 Sep 2004, 03:24 PM
gio19ro   Dr. la libera exprimare cuprinde ca drepturi acces...   16 Sep 2004, 03:49 PM
March   Eclectic, Vad ca ai ce ai cu ziaristii . Ai patit-...   16 Sep 2004, 03:50 PM
gio19ro   Tot nu mi s-a raspuns la intrebari: 1. Dr. la lib...   16 Sep 2004, 03:54 PM
gio19ro   QUOTE (March @ 14 Sep 2004, 04:30 PM) Cronologia ...   16 Sep 2004, 04:39 PM
March   Vino cu date (si sursele lor) privind asa-zisele ...   16 Sep 2004, 04:45 PM
gio19ro   Pai sursele mele pot fi manuale de criminologie ca...   16 Sep 2004, 04:50 PM
MIA   QUOTE (gio19ro @ 16 Sep 2004, 05:52 PM) Plus ca da...   20 Sep 2004, 09:13 AM
sorin666   Asta ca sa nu spui ca sumele recoltate in "Fa...   20 Sep 2004, 09:28 AM
MIA   QUOTE (sorin666 @ 20 Sep 2004, 10:41 AM) Asta ca s...   20 Sep 2004, 09:39 AM
cactus   Sper sa nu fie dar n-am gasit un alt thread... I...   17 Jan 2005, 11:54 AM
Fantasee   Tot vorbim despre terorism ... insa nu avem un pun...   18 Jun 2006, 11:04 AM
ZAMOLXE   ... terorismul, politica universala viitoare ? ......   18 Jun 2006, 08:02 PM
Fantasee   In povestea lui celebra, Sun Tzu a enuntat princip...   20 Jun 2006, 04:13 PM
March   QUOTE (ZAMOLXE @ 18 Jun 2006, 10:02 PM)... te...   20 Jun 2006, 04:34 PM
ZAMOLXE   QUOTE (March @ 20 Jun 2006, 05:34 PM) QUOTE (ZAMOL...   20 Jun 2006, 08:13 PM
March   QUOTE (ZAMOLXE @ 20 Jun 2006, 10:13 PM) QUOTE (Mar...   20 Jun 2006, 10:00 PM
ZAMOLXE   QUOTE (March @ 20 Jun 2006, 11:00 PM) vrei sa evit...   21 Jun 2006, 09:02 PM
March   Da' de unu' GAGA, ai auzit tu ?   22 Jun 2006, 07:37 AM
ZAMOLXE   QUOTE (March @ 22 Jun 2006, 08:37 AM) Da' de u...   23 Jun 2006, 08:43 PM
March   QUOTE (ZAMOLXE @ 23 Jun 2006, 10:43 PM) QUOTE (Mar...   23 Jun 2006, 08:46 PM
ZAMOLXE   QUOTE (March @ 23 Jun 2006, 09:46 PM) QUOTE (ZAMOL...   23 Jun 2006, 08:58 PM
March   Ce , taica Gogol n-a putut sa-ti dea informatiile,...   23 Jun 2006, 09:05 PM
ZAMOLXE   QUOTE (March @ 23 Jun 2006, 10:05 PM) Ce , taica G...   23 Jun 2006, 09:09 PM
March   Mai Zamolxe, Tu ai terminat liceul ? Ca sa stiu cu...   23 Jun 2006, 09:11 PM
MIA   QUOTE (March @ 22 Jun 2006, 08:37 AM) Da' de u...   24 Jun 2006, 03:22 PM
nefertiti-old   Alerta maxima in Marea Britanie: plan terorist dej...   10 Aug 2006, 01:39 PM
March   Ei, pro-islamisti, pacifisti,antiglobalisti, trotz...   10 Aug 2006, 02:53 PM
nefertiti-old   Ajajajajajjjj, te rog eu, nu-l pomeni pe nenea Bus...   10 Aug 2006, 02:57 PM
jet li   http://youtube.com/watch?v=ZABl1UqIzt4 Ce mai cau...   25 Jul 2007, 03:41 PM
Blakut   QUOTEPuteti vedea cum soldatii sunt suparati pentr...   25 Jul 2007, 11:08 PM
bobo66   Americanii si aliatii folosesc ceea ce ei numesc p...   25 Jul 2007, 11:15 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 03:31 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman