HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Unu Si Unu, Unu
cactus
mesaj 31 Aug 2004, 10:34 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Deci, Mihai, aici, ai voie sa povestesti orice ; nu e "off" topic; deci...
Stii Sunshine, a fost odata unu; si a mai fost odata un unu si, candva, cumva, s-au intalnit si au alcatuit UNU. Si totul a fost minunat, ei erau UNU, pana cand, intr-o zi, si-au dat seama ca unu si cu unu , impreuna , matematic, nu pot sa dea ca rezultat UNU...Constatarea a fost dureroasa. A durat mult timp pana cand unu si unu si-au dat seama ca, impreuna, ei nu mai sunt UNU; si atunci fiecare a plecat pe calea lui...si, pe drumul lui, un unu a intalnit in cale o pajiste plina cu flori - albastre, galbene, albe, rosii, flori de camp mai pure si nevinovate decat insasi Puritatea si acelui unu i-au placut florile, si fiind un singur unu , s-a gandit ca e bine sa nu mai fie singur; si atunci a cules un buchet de florile de camp care i-au incantat privirile - flori galbene, albe, flori de camp, irisi, maci rosii si flori; si acel unu a dus florile acasa la el si le-a pus intr-o glastra de aur si s-a imbatat cu splendoarea culorilor acelor flori - si florile au murit in trei zile...si acel unu a ramas, tot, unu...Stii, Sunshine; am casa plina de vaze - de Rosenthal, de Murano, de Herend...dar NICIODATA in vazele mele nu s-au chinuit flori. Sa omori o floare...i-ai auzit vreodata strigatul de durere??? Asa si cu altzii...Era un cantec: "Iubitzi-ne caci suntem flori"....Sunshine pricepe....si Mutulica.
Si mai e ceva - ca-i fara punctaj....era o poveste...Jaques Brel (se pare) - (amintiri din copilarie) Cu totzii avem aceleasi amintiri, ale spaimei primei rujeoli, ale primei boli inainte de inceperea scolii; totzi avem aceleasi amintiri ale unui necaz bantuit de lacrimi si de ras; cu totzii avem aceleasi amintiri a primei tzigari fumate pe furish si a primei noptzi mai adevarate decat Adevarul insushi....
Dar astea sunt amintirile copilariei; si, fiindca , oricum, n-o sa ne vedem niciodata la fatza, sa stii ca unul din visele mele a fost sa ajung pe coasta Bretaniei si acolo sa ascult melodia Biscaya....care, fara Tine nu ar avea nici un farmec..."on a tous les memes souvenirs....Pa, tu draga...peste 4 minute este ora zero si am sa-tzi spun din nou, Good morning Sunshine....


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 13 May 2024 - 08:09 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman