HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

> Fantasy, celalalt taram
Nightwind
mesaj 6 Aug 2004, 12:58 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



Asa, daca exista un topic pentru sci-fi, de ce n-ar avea si fantasy-ul unul? Nu stiu cat de mult merita avand in vedere ca in tara noastra fantasy-ul este prezent de la putin spre deloc, in cel mai bun caz prin lucrari aflate la granita dintre sci-fi si fantasy.
Am ramas la folosirea termenilor din limba engleza deoarece 'fantastic' asa cum este definit in limba romana, are un sens mult mai larg. Tot ceea ce tine de domeniul imaginatiei intra la fantastic, ireal, fictiune. (mda, trebuie sa fiu atent la gramatica si mai ales la vocabular)

Domeniul fantasy este bazat pe trecut, mediul scnelor fantasy este medieval sau legendar. Temele sunt inspirate din folclor si mitologie. Magia si creaturile mitologice ocupa deasemenea un rol important, poate chiar rolul definitoriu in caracterizarea unei lucrari drept fantasy.

Ce avem noi? Eliade desigur. Plus cateva publicatii ale unor nume pe care nu le-am intalnit si nici nu le-am vazut pe ofertele editurilor respective ci doar pe tarabe. Macar au fost publicate.

Ce am primit pe calea traducerii? 'Stapanul inelelor' si anexele sale semnate tot de maestrul Tolkien. Cu o editie mai veche pe care ma indoiesc ca multi si-o amintesc sa o fi vazut si cu doua editii noi, copilasii filmului semnat de Peter Jackson.

Ce exista si nu s-a tradus la noi?

O multime de autori 'cross-over' precum John Brunner (lucrarile sale sci-fi au aparut timid si la noi, dar cele fantasy nu) sau


O multime de cicluri, majoritatea copiilor lui Tolkien:
Anne McCarffrey cu seria 'Dragonriders of Pern'
excelentul ciclu 'The Dark Elf' a lui RA Salvatore (publica sub seria 'Forgottem Realms' la TSR, acum Wizards of the Coast)

ciclul 'Dragonlance Chronicles','War of the Twins' si 'Heroes of a new Age' de Margaret Weiss & Tracy Hickman (inceput tot la TSR si terminat la Wizards of the Coast)

cartile semnate Elaine Cunninham "Elfmaid","Elfsong","Elfmaid's Tears","Tangled Webs","The Dream Spheres"

Ed Greenwood (pentru a ne intoarce la Forgotten Realms)

superba 'Wheel of Time' de Robert Jordan

Terry Patchett cu 'The Colour of Magic' si 'The Light fantastic'

Brian Jaques cu povestile din Redwall

Terry Brooks cu 'Sword of Shannara', tot un ciclu de romane

Stephen Donaldson cu 'Lord Foul’s Bane" sau 'The Power That Preserves "

si neaparat Roger Zelazny cu 'The Guns of Avalon' si 'Sign of the Unicorn' (desi primul este un roman de trecere)



Ma uit la lista pe care am scris-o de mana si imi pare rau ca nu pot da copy/paste.




--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 May 2024 - 09:06 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman