HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate cāte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

> Doua Intrebari: 1.despre Biserica Si 2. Despre Fiv
Cinderella
mesaj 13 Apr 2004, 10:14 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 26 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.757



Va bat iar la cap cu doua intrebari...

Prima: ce parere aveti- poate trai dupa voia lui Dumnezeu si poate creste spiritual un crestin fara sa se duca la biserica ?
Eu sunt de cateva luni in Germania impreuna cu familia mea, mergem (nu foarte des) aici la o biserica luterana, unde slujba este, evident, in germana. Estimarile mele sunt ca va trece muuuuulta apa pe Rhin pana voi invata eu suficienta germana ca sa pot intelege o predica. In plus, interactia cu ceilalti membrii ai bisericii este aproape nula (as zice-nu din vina noastra, sau, ma rog, sa zicem ca singura noastra vina este ca nu vorbim decat putin germana). In conditiile astea, eu simt ca mersul la biserica nu mai are nici o semnificatie. Sau are ????
In oraselul nostru nu exista nici o biserica in care se predica in engleza.
Singura sursa de a auzi Cuvantul lui Dumnezeu si de a avea legatura cu alti credinciosi ramine internetul - mai ascult predici pe internet si mai corespondez cu prietene crestine.


A doua intrebare- este mai mult o curiozitate...ce parere are biserica despre fertilizarea in vitro (FIV) ? stiu ca biserica ortodoxa o considera un pacat; eram curioasa sa stiu ce parere au celelalte biserici, catolica si diferitele culte din biserica protestanta ?

Va multumesc anticipat,

O-bebelusha-in-credinta

Acest topic a fost editat de Cinderella: 13 Apr 2004, 10:15 PM


--------------------
"Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara."
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 12 May 2024 - 07:11 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman