Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Doua Intrebari: 1.despre Biserica Si 2. Despre Fiv
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie > Ecclesia
Cinderella
Va bat iar la cap cu doua intrebari...

Prima: ce parere aveti- poate trai dupa voia lui Dumnezeu si poate creste spiritual un crestin fara sa se duca la biserica ?
Eu sunt de cateva luni in Germania impreuna cu familia mea, mergem (nu foarte des) aici la o biserica luterana, unde slujba este, evident, in germana. Estimarile mele sunt ca va trece muuuuulta apa pe Rhin pana voi invata eu suficienta germana ca sa pot intelege o predica. In plus, interactia cu ceilalti membrii ai bisericii este aproape nula (as zice-nu din vina noastra, sau, ma rog, sa zicem ca singura noastra vina este ca nu vorbim decat putin germana). In conditiile astea, eu simt ca mersul la biserica nu mai are nici o semnificatie. Sau are ????
In oraselul nostru nu exista nici o biserica in care se predica in engleza.
Singura sursa de a auzi Cuvantul lui Dumnezeu si de a avea legatura cu alti credinciosi ramine internetul - mai ascult predici pe internet si mai corespondez cu prietene crestine.


A doua intrebare- este mai mult o curiozitate...ce parere are biserica despre fertilizarea in vitro (FIV) ? stiu ca biserica ortodoxa o considera un pacat; eram curioasa sa stiu ce parere au celelalte biserici, catolica si diferitele culte din biserica protestanta ?

Va multumesc anticipat,

O-bebelusha-in-credinta
bubu
1.Iti aduci aminte de turnul Babel?Dumnezeu are decit o singura limba si noi trebuie sa o gasim.Omul a inventat mai multe limbi.Crezi ca un surdo-mut nu ar avea loc in imparatia lui Dumnezeu?, ba din contra el intra primul.Nu iti ramine decit sa gasesti felul de comunicare cu Dumnezeu.

2.Nu stiu ce spune Biserica, dar lui Dumnezeu sigur nu ii place.
geriA3e
Ce mai faci Bebelusho,tot de astea te tii?
Intrebarea pe care o pui cu biserica e raspunsa gata,doar ca tu nu ai aflat inca(poate).Oare primii crestini aveau toti o cladire dedicata inchinarii?Biserica nu e constructia ci oamenii.Nu poti comunica informatii unde esti acum;asta e o problema,chiar si Pavel a spus-o - din punctul lui de vedere,de apostol.Dar putin tot poti comunica cu oamenii de acolo,adica se poarta bine cu voi,sunt calzi (ca niste nordici),primitori (de auslanderi)?Banuiesc ca da.Asadar tot iti sunt de folos,degeaba oricum nu te duci,chiar daca nu intelegi ce se vorbeste sti bine ca pe Acelas Il cauta si ei ca si tine,de aici ti se trage apropierea ta de niste straini (acolo sau pe internet),asa se explica de ce oameni straini iti sunt binevoitori;nu e la fel intr-o alta comunitate ce se formeaza in jurul unui interes pamantesc.Iar cladirea in sine poate sa te ajute sa te concentrezi mai bine.
Daca poate cineva trai dupa voia Lui si sa creasca facand asa?Poate daca poate!,altfel nimic nu poate sa impiedice asta (poate);conditiile exterioare ar putea sa te tina pe loc sau sa te sfarame chiar - in captivitate de pilda - da nu e cazul tau,fi sigura ca ai conditii foarte bune si doar de tine tine sa alegi in fiecare zi dintre binele si raul care ti se prezinta negresit,de tine atarna daca optezi sa placi mai mult lumii sau mai ales Lui,tu faci sau nu efortul sa privesti cu ochii mari la ceea ce se vede sau ii mai mijesti pana vezi ce e nevazut!
Biserica are o functie extraordinara pentru cine vrea sa treaca de la moarte la viata:daca in comunitatea respectiva e cineva cu destula credinta cat sa dea pe dinafara,atunci prin simpla prezenta acolo face sa se lipeasca ceva si de cine are ariciul pregatit (din nefericire observatia mea a fost ca e mare penurie la ambele categorii,dar nu sti precis niciodata,de aia trebuie sa ai totdeuna bunavointa fata de toti).Sa pomenim si aceea ca pusnicii sau schimnicii in maniera proprie si fizic in afara congregatiei au dovedit foarte bine lupta.Problema fundamentala care se pune in cazul izolarii sau al aglomeratiei e aceiasi:te vede El?,razbeste vocea ta pana acolo?e duhul tau in prezenta Lui sau doar trupul iti sta pe o banca ori goala ori alaturi de altii care nu pot face pentru tine ce tu nu faci pentru tine insuti?
In concluzie nu-ti face griji,da-i-nainte,nu tanji prea tare dupa ce n-ai,ci preocupa-te mai mult sa te folosesti bine de ce ai deja!Si mai scrie si tu,mai pune cate o intrebare,chiar asa dezinteresata esti? rolleye.gif

La intrebarea cu "vorba ceea" nu ma intereseaza,n-am curiozitati d-astea da tu de ce esti curioasa?Te paste vre-un gand?
N-am asadar nici o calificare necesara,nici nu stiu cat de cat mai clar cum se procedeaza da dupa cate am auzit (prin perete cu paharu) daca nu se pune imediat dupa... in mama pot sa apara probleme de ordin fizic la copil,nu se formeaza chiar la fel de normal in "supa",altfel n-ar fi nici o problema,afara doar de aia ca un copil are nevoie pentru o crestere armonioasa de parinti-pereche. love.gif
Ende.
Figaro
G, am sa te rog sa citesti interventia mea de pe forumul de prezentare, si am sa te rog sa specifici Biserica din care faci parte.

=============================================

Biserica, ortografiata cu majuscula, reprezinta o comuniune spirituala, iar biserica, cu minuscula, reprezinta lacasul de cult. Cele doua notiuni nu se resping. Fie ca e o cladire cu rol sacramental - cum apare la Bisericile surori (ortodoxa si catolica), fie ca e o simpla casa de rugaciune, cum apare la Bisericile protestante, exista totusi un lacas in care crestinii se aduna si se simt in comuniune, in fratie.

Discutand despre Biserica, cu majuscula, o putem defini ca o comuniune centrata pe o anumita doctrina. Desi suna destul de neplacut, orice Biserica are o fundatie doctrinara pe care se cladeste. Doctrina actioneaza ca un liant, dar si ca un mijloc de transmitere. Subliniez de la bun inceput ca e vorba de o baza doctrinara, insemnand un set de principii, nu un program care anuleaza orice initiativa. De pilda orice crestin e obligat sa creada in Hristos (altfel nici macar nu se poate numi crestin), dar felul in care este interpretat Hristos difera de la o confesiune la alta. Tot de la o confesiune la alta difera si interpretarea Bibliei, ca argumentare a doctrinelor teologice.

Pentru ce interesati, disciplina care se ocupa cu comparatia doctrinelor crestine poarta numele de SIMBOLICA. Un manual de Simbolica poate fi gasit la orice librarie de profil. Aici depinde de curiozitatea fiecaruia.
1,618033
Fertilizarea in Vitro care pune laolalta un ovul si un spermatozoid proveniti de la soti (casatoriti) nu vad de ce ar fi obiectabila. Sunt cupluri casatorite care nu pot avea copii pe cale normala (malformatie a vaginului, etc.). Totusi, trebuie avuta in vedere si rata de esecuri, care duce la embrioni malformati ce trebuie 'terminati', i.e. omoriti (echivalentul unui avort). Pe de alta parte, FIV-ul care pretinde un ovul/spermatozoid de la o terta parte ar putea echivala cu adulterul.

Totusi, nu stiu ca Biserica sa aiba vreo atitudine decisa aici. Confesiunea mea nu recomanda FIV-ul, dar nici nu il interzice - fiecare decide pentru sine...
IO
QUOTE
ce parere aveti-  poate trai dupa voia lui Dumnezeu si poate creste spiritual un crestin fara sa se duca la biserica ?

Chiar si raportandu-ne la biserica din punct de vedere fizic, spatial, raspunsul este acelasi: un crestin nu poate creste spiritual in afara bisericii. Toate cele 7 Taine se savarsesc in biserica, Liturghia la fel s.a.m.d., iar trupurile (si nu numai sufletele) noastre sunt conditionate de parcurgerea acestor Sfinte Taine. Chiar si daca privim biserica strict ca pe un concentrator de energii, este de asemenea preferabil sa ne rugam in ea si nu aiurea - pentru ca rugaciunea comuna este mai eficienta/puternica decat cea individuala. In plus, cei 14 ingeri prezenti in altar precum si cei care raspund la invocarea preotului inaintea inceperii predicii creaza conditii de intrare in rezonanta benefica mult mai clare decat daca am incerca sa ducem o viata crestina at home.
Sfatul meu pentru orice crestin este sa participe la ceea ce se numeste "viata bisericii". rolleyes.gif
TriRegnum
Cinderella
1.Nu! Un om nu poate sa se edifice spiritual stand numai acasa si rugandu-se, e importanta si rugaciunea individuala, dar nu face cat o Sfanta Missa. Participand la Sfanta Liturghie omul ia parte la Ospatul Ceresc, la Masa Eduharistica impreuna cu Mantuitorul Isus care se jertfeste Tatalui Ceresc. Numai primind Sfintele Sacramente si desigur rugandu-te poti ajunge la o comuniune mai profunda cu Dumnezeu, daca omul ar fi reusit aceasta singur acasa, atunci Isus nu ar mai instituit Sacramentul Preotiei, al Spovezii si celelalte, cel mai important fiind Euharistia cand vinul si painea se transforma in Sangele si Trupul lui Isus Cristos. Spovedindu-ne si impartasindu-ne des ajungem mai aproape de Dumnezeu, mai aproape de perfectiunea crestina.
Daca nu intelegi predica si ritualul atunci incearca sa traiesti evenimentele cu sufletul (desi e destul de greu daca nu cunosti ceea ce se petrece in acele momente...pentru mine e usor can particip la o Missa in flamanda pentru ca stiu ce se petrece, dar la tine e mai dificil...la biserica lutherana din orasul meu este tinuta slijba si in germana si in romana - intai spune pe germana apoi repeta in romana).

2.Este pacat sa ne jucam de-a Dumnezeu, fertilizarea in vitro e ceva artificial, iar conceptia unui copil se face dintr-un act de dragoste, de daruire din dragoste a celor doi soti, conceperea unui copil in eprubeta nu e o conceptie normala, naturala si de aceea Sfanta Biserica Catolica nu o accepta aceasta cum nu accepta nici o interventie asupra genomului uman.
Cinderella
Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Ma bucur ca am primit raspunsuri atat de variate, ca sa am de unde sa aleg :-)

In principiu, stiu, simt, ca am nevoie de biserica. Pe vremea cand eram in Romania, acum multi ani, mersul la biserica era vital. In conditiile de acum simt ca nu mai am acelasi indemn. Singurul lucru care ma motiveaza sa merg la biserica este pentru impartasanie, atunci cand se face.
In conditiile de acum, in biserica nu ma pot ruga mai mult de 2-3 minute incontinuu, pentru ca trebuie s-o supraveghez pe fetitza mea de 4 ani- sa nu se suie cu picioarele pe bancheta, sa nu calce sau deranjeze pe cineva din jur, sa nu ii scape cartea de cantari peste balustrada, etc. Pentru cei ce n-au copii, va rog sa ma credeti, ca este un copil bun si normal pentru varsta ei rolleye.gif . Problema este ca aceasta biserica nu are scoala duminicala, pentru ca aici nu vin copii (decat de Craciun, Paste si ziua recoltei). Media de varsta a enoriasilor este de aprox. 50 de ani.

In ceea ce priveste a doua intrebare- G., nu era vorba de mine. O cunostinta de-a mea si sotul ei, amandoi credinciosi ortodocsi, care incearca de mai multi ani sa aiba copii, au fost de curand foarte marcati cand au auzit care este pozitia bisericii ortodoxe fatza de FIV, pentru ca se gandeau serios sa incerce si aceasta metoda. De aici curiozitatea mea.

TriRegnum, vreau sa te intreb ceva, si imi cer scuze din start pentru ignoranta mea.
Am frecventat timp de un an jumate o biserica catolica din Tokyo. Acolo, la Euharistia, ni se dadea numai paine, nu si vin. Doar preotul bea vinul. De ce ???
Am intrebat mai multi membrii ai bisericii, dar nu au stiut sa imi spuna, ba au fost chiar foarte mirati cand au auzit ca in alte biserici sa dau si paine si vin. Am vrut sa-l intreb chiar pe preotul japonez, dar al meu sotz mi-a spus ca "nu se face", asa ca am renuntat.

Multumesc inca o data si...astept in continuare raspunsuri rolleyes.gif
TriRegnum
QUOTE
TriRegnum, vreau sa te intreb ceva, si imi cer scuze din start pentru ignoranta mea.
Am frecventat timp de un an jumate o biserica catolica din Tokyo. Acolo, la Euharistia, ni se dadea numai paine, nu si vin. Doar preotul bea vinul. De ce ???
Am intrebat mai multi membrii ai bisericii, dar nu au stiut sa imi spuna, ba au fost chiar foarte mirati cand au auzit ca in alte biserici sa dau si paine si vin. Am vrut sa-l intreb chiar pe preotul japonez, dar al meu sotz mi-a spus ca "nu se face", asa ca am renuntat.

Multumesc inca o data si...astept in continuare raspunsuri


Nu e nici o ignoranta, pur si simplu e alt rit si de aceea e normal sa nu stii totul despre el.
Puteai linistita sa-l intrebi pe preotul japonez, era datoria lui sa-ti explice si cu siguranta ar fi facut-o bucuros.
La inceput in Biserica Crestina, credinciosii se impartaseau cu ambele Specii Euharistice; in schimb in Biserica Apuseana inca din Evul Mediu Timpuriu s-a trecut la impartasirea sub o singura Specie si anume Painea Euharistica si asta pentru ca de multe ori preotul (sau diaconul, dar preotul mai ales cand nu avea un diacon care sa-l ajute) varsa Potirul cu Vinul consacrat -ceea ce e mare pacat sa-ti cada pe jos Sangele Mantuitorului (cel ce o face voit sau ia acasa la el Sfanta Impartasanie, fie cleric sau enorias, este excomunicat latae sententiae)- si astfel Biserica a permis impartasirea doar sub chipul Painii Ceresti (in Biserica Ortodoxa se impartasesc doar cu Paine Euharistica luata din Chivot, doar bolnavii;...la Impartasanie la Liturghie in Biserica Ortodoxa e mai simplu deoarece ei impartasesc cu paine si vin ambele in acelasi Potir, in Biserica Apuseana se respecta ordinea pe care Mantuitorul a lasat-o: intai paine, apoi vin).
Pana la Conciliul Vatican II era interzisa impartasirea credinciosilor cu ambele specii, acum insa e permis si astfel de impartasire cu Paine si Vin se practica in Biserica Catolica (de fapt e la latitudinea preotului celebrant), din cate stiu eu la Manastirea Franciscana din Sabaoani impartasea cu Paine si Vin, recomand tuturor credinciosilor de la Han, fie ortodocsi sau protestanti, sa o viziteze.
Impartasirea sub o singura specie e la fel de valabila ca si cea cu doua pentru ca luand numai Trupul Mantuitorului il primesti in suflet pe Isus Cristos intreg si in toata Dumnezairea Lui si nu pe jumatate (jumatate cu Paine, jumatate din DUmnezeu cu Vin - cum afirmau unii frati despartiti).
Cinderella
Multumesc mult, TriRegnum, pentru raspuns. M-am lamurit acum.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.