HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Credeti In Dumnezeu ?
Credeti in Dumnezeu ?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 76
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Eclectic
mesaj 9 Apr 2004, 01:46 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Daca nu stiti, va rog sa spuneti de ce. Care sunt neclaritatile pe care le aveti ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 9 Apr 2004, 01:55 PM
Mesaj #2


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Eclectic, esti primul pe care il aud sa ceara explicatii doar la raspunsul 'Nu stiu'. De obicei toti vor sa li se explice de ce DA sau de ce NU! laugh.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 9 Apr 2004, 02:29 PM
Mesaj #3


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Mi-a sarit in ochi intrebarea ta eclectic pt ca ma macina de multa vreme. Am raspuns ca "nu stiu" pentru ca, desi in general cred in El, am unele momente cand ma indoiesc si mi se pare ca daca exista atunci nu mai este langa noi. Nu inteleg cum se intampla atatea nenorociri, atata nedreptate, rautate si lista ar mai putea continua, iar El sa nu se implice. Vreau sa fiu inteleasa, nu ma refer la ce mi se intampla sau mi s-ar putea intampla mie personal, pt ca e posibil ca eu sa nu merit mai mult, ci ceea ce vad ca li se intampla celorlalti, cunoscuti sau necunoscuti, . Stiu explicatia pe care o dau teologii la o astfel de intrebare pt ca am avut ocazia sa stau de vorba pt mult timp cu preotul spitalului la care am lucrat si cu prietene mult mai evlavioase decat mine.
Nu a fost de-ajuns pt mine un astfel de raspuns. Asta e principala nelamurire (ca mai am si altele). Totusi eu mai sper ca voi intelege si voi crede deplin..., poate mai tarziu sa ma luminez.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Apr 2004, 02:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Eclectic
mesaj 9 Apr 2004, 03:01 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
desi in general cred in El, am unele momente cand ma indoiesc si mi se pare ca daca exista atunci nu mai este langa noi


Cum ramane cu omniprezenta sa ?

QUOTE
Totusi eu mai sper ca voi intelege si voi crede deplin..., poate mai tarziu sa ma luminez.


Si daca, atunci cand vei intelege, nu vei crede. Daca sa crezi inseamna luminare la tine, inseamna ca deja crezi.
Ai, poate, nevoia de a-ti juistifica rational aceasta credinta.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 9 Apr 2004, 03:36 PM
Mesaj #5


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Hm! E cam ciudat! Pana acum au fost trei voturi, din care doar unu' "nu stiu", care l-a dat Nico. Dar - culmea!!!- nici unul cu "nu"... hmm.gif Iata o comedie ieftina dupa parerea mea. Un mod de a starni polemici fara sa avem raspunderea unei decizii. Da, ea va aparea probabil pe urma, daca va aparea, dar asta nu justifica cu nimic elementul cheie al strategiei. Ce a fost de vazut, s-a vazut!

Nico, iata un link cu o explicatie simpla si chiar comica a nedumeririi tale:
clic aici!
Catastrofele nu vin intamplator, ci au o motivatie clara. Intotdeauna ele vor insemna ceva, fie ca unii scapa ca ...prin minune, fie ca altii sunt pedepsiti pentru niste greseli comune... Dar atat timp cat ne temem de Moarte, inca nu am inteles foare clar menirea noastra pe lume. Ba parca am prefera sa credem ca vom trai vesnic!... sad.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 9 Apr 2004, 09:09 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977




eu am votat NU!

existenta lui D-zeu, nu a fost si nu se poate demonstra, tot ca inexistenta lui!
totul se rrezuma in CREZI sau NU CREZI!

eu nu cred, pt ca:
-daca omul este creatia lui, atunci a ratat-o rau. sau poate ca n-a terminat-o?
-lectura bibliei se preteaza la tot felul de interpretari (ca si coranul de altfel), iar el isi lasa creatiiile sa se certe pe seama sfintelor scrieri.
-cred ca dupa moarte nu mai sunt decat viermi si rame, eventual cenusa, daca-i vorba de incinerare.
-ma eneveaza credinta intr-un adevar absolut si mai ales cei care vor sa converteasca: credinta intr-un zeu sau mai multi, intr-unul cu turban sau unul cu barba, este o afacere strict personala, care nu trebuie expusa in piata publica ca fiind sigurul si unicul adevar.


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 9 Apr 2004, 10:41 PM
Mesaj #7


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Eram siura ca daca tac si nu dau expicatii va fi mai bine, dar nu m-am putut abtine sa nu scriu. Am avut de-a lungul timpului multe discutii in contradictoriu pe tema asta si stiu cat de neconstructive sunt astfel de dialoguri . Eu nu am vrut decat sa exprim o parere pesonala si nu intentionez sa ma implic in polemici pe aceasta tema. Daca doream, o faceam de cand am intrat in forum.
OMU'BUN, din ce am citit eu la Han chiar iti meriti nick-ul, asa ca sper sa fii ingaduitor cu umila mea parere.
Mi-e si frica sa mai scriu ceva...
Cred ca e mai bine sa se ramana doar la o expimare de opinie, caci altfel nu se stie unde se va ajunge.
Sa auzim numai de bine smile.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Office
mesaj 10 Apr 2004, 06:35 AM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 33
Inscris: 10 February 04
Forumist Nr.: 2.168



QUOTE (Nico @ 9 Apr 2004, 04:31 PM)
Mi-a sarit in ochi intrebarea ta eclectic pt ca ma macina de multa vreme. Am raspuns ca "nu stiu" pentru ca, desi in general cred in El, am unele momente cand ma indoiesc si mi se pare ca daca exista atunci nu mai este langa noi. Nu inteleg cum se intampla atatea nenorociri, atata nedreptate, rautate si lista ar mai putea continua, iar El sa nu se implice. Vreau sa fiu inteleasa, nu ma refer la ce mi se intampla sau mi s-ar putea intampla mie personal, pt ca e posibil ca eu sa nu merit mai mult, ci ceea ce vad ca li se intampla celorlalti, cunoscuti sau necunoscuti, . Stiu explicatia pe care o dau teologii la o astfel de intrebare pt ca am avut ocazia sa stau de vorba pt mult timp cu preotul spitalului la care am lucrat si cu prietene mult mai evlavioase decat mine.
Nu a fost de-ajuns pt mine un astfel de raspuns. Asta e principala nelamurire (ca mai am si altele). Totusi eu mai sper ca voi intelege si voi crede deplin..., poate mai tarziu sa ma luminez.

Formularea clasica a intrebarii e de obicei cam asa:
-Daca Dumnezeu este absolut perfect si a-toate-iubitor,de ce a creat mizeria si foametea,razboiul si boala,cutremurele si tornadele si uraganele si toate formele de dezastre naturale,profundele dezamagiri personale si calamitatile de pretutindeni?
Raspunsul (luat dintr-o carte) este cam asa:
-" Eu nu Imi arat bunatatea,creand numai ceea ce voi numiti perfectiune in jurul vostru.Eu nu Imi arat dragostea,nepermitandu-va voua sa o aratati pe a voastra. Si totusi Eu nu vreau ca aceste lucruri sa existe,Eu pur si simplu,observ cum le produceti voi. Si Eu nu fac nimic ca sa le opresc pentru ca,a o face,ar insemna sa Ma impotrivesc vointei voastre.
De aceea,sa nu condamnati ceea ce voi numiti rau in lume.Mai degraba puneti-va intrebarea: ce anume ati considerat voi ca fiind rau si ce vreti sa faceti ca sa schimbati lucrurile,in caz ca vreti sa faceti ceva. De aceea,fii lumina in intuneric si nu-l blestema."

Poate cele scrise mai sus poate fi un raspuns,poate....
Ma gandesc ca,atunci cand vom inceta sa alergam dupa mai mult,mai mare,mai bun, cand ne vom respecta, si ne vom ajuta neconditionat,poate situatia grea a unora din aceasta lume se va schimba in bine, si vom trai in pace si liniste cu totii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
petman
mesaj 10 Apr 2004, 07:57 AM
Mesaj #9


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 85
Inscris: 27 March 03
Forumist Nr.: 133



Nu ma iau dupa nenorocirile care se intampla in lume pentru ca au drept cauza omul. Liberul arbitru va zice ceva?
Nu ma iau dupa oamenii care sunt in jurul meu si care au cazut intr-o stare de transa prea adanca, intr-o asteptare a minunii, fara ca ei sa mai faca ceva decat sa-si duca existenta.
Nu ma iau dupa ce zice biserica si slujitorii ei pentru ca ei si-au piedut crezul si au devanit mai "materiali" decat le este permis.
Dar nu cred. Nu cred ca exista cineva/ceva sau ca nu exista. Nu cred ca trebuie sa-mi traiesc viata in genunchi, rugandu-ma la cineva/ceva ca sa ma ajute. O chestie e clara. Daca nu vrei sa te ajuti singur nu vine nimeni sa o faca.
Nu cred ca atunci cand voi trece dincolo cineva/ceva va lua, sa zicem sufletul meu, chiar daca nu stiu daca exista si acest suflet, si-l va judeca si condamna.
Sunt atatea chestii promovate de biserica si de oamenii care se invart in jurul ei ca ar trebui sa ne punem cenusa in cap si sa nu mai traim.
Sunt atatea chestii care au menirea de a subjuga populatia. Asa percep eu aceasta societate comerciala biserica srl sau sa.
Poate exista. Poate nu exista. Poate ca ar trebui sa cred poate ca nu. Eu nu cred in cineva mare si tare.
Prefer sa ma gandesc la mine si la ai mei si sa-mi canalizez energia irosita cu rugaciuni si cu credinta asta in a face ceva care sa-mi aduca o viata mai buna. Pentru ca numai una am si e pacat sa o traiesc dupa niste reguli absurde.
Asta sunt eu.
Nu incercati sa ma convingeti ca nu am dreptate. Nu aveti nici un drept.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 13 Apr 2004, 11:10 AM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Eu nu pot sa votez.
Nu pot zice "Nu" nici "DA" pentru ca ar insemna ca il cunosc intr-un fel anume. Asa cum poti spune despre Gregorian Bivolaru sau despre George Bush, ca il crezi sau nu il crezi, ca ai sau nu ai incredere in ei la fel ar trebui sa fie si cu "Dzeu".
A 3 varianta cu nu stiu mi se pare fara sens. Eventual se putea trece "nu ma intereseaza Dzeu". Daca intrebarea era pusa ca "Exista Dzeu?" varianta "nu stiu" a fi fost cel mai aproape de momentul in care ma gasesc acum.

@Petman
spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
finix
mesaj 13 Apr 2004, 11:31 AM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 13 April 04
Din: în fotoliu
Forumist Nr.: 3.046



Am raspuns "Nu stiu" da' de fapt e un fel de "Nu, dar din cînd în cind îmi pun întrebări"...
Ce mă frămîntă e pariul lui Pascal (aproximativ: dacă Dumnezeu nu există şi tu crezi, nu pierzi nimic; dacă Dumnezeu există şi tu nu crezi, pierzi totul). Deşi impecabil din punct de vedere logic, nu mă convinge absolut de loc. O fi un fel de "Nu m-ai căuta dacă nu m-ai fi găsit"?


--------------------
Această semnatură nu este adevărată.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 13 Apr 2004, 06:53 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (finix @ 13 Apr 2004, 12:33 PM)
Deşi impecabil din punct de vedere logic, nu mă convinge absolut de loc.

Omului in general ii place sa fie destept, inteligent, atotstiutor intr-un cuvint daca vrei "logic".
Noi cred ca aici gresim.
Dumnezeu nu este matematica, nu este istorie, nu este filozofie.El este iubire.Nu trebuie sa ne incruntam sau sa ne stoarcem creierii ca sa il vedem.Dumnezeu este accesibil oricarui om de pe planeta.Nu trebuie sa gindim logic ca sa il vedem.Nu trebuie sa fim destepti ca sa il vedem.Nu trebuie sa avem OCHI ca sa il vedem.Nu trebuie sa avem miini ca sa il vedem.Nu trebuie sa avem picioare ca sa il vedem.
Dumnezeu este pentru toti, daca incepem sa IL bagam in calcule matematice si logice...IL pierdem... sad.gif
Eu cred ca asta e primul pas mare spre Dumnezeu...fi copil, precum spunea si Isus, naste-te din nou si restul vine de la sine.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 13 Apr 2004, 10:51 PM
Mesaj #13


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Nu trebuie sa gindim logic ca sa il vedem.Nu trebuie sa fim destepti ca sa il vedem.Nu trebuie sa avem OCHI ca sa il vedem.Nu trebuie sa avem miini ca sa il vedem.Nu trebuie sa avem picioare ca sa il vedem.


Dar un om care gandeste logic, e destept, are ochi, maini si picioare poate sa-l vada?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 14 Apr 2004, 08:25 AM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Daca are aceste calitati si nu stie sau daca nu este mindru de ceea ce este, Da poate sa il vada.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 14 Apr 2004, 08:59 AM
Mesaj #15


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Deci un om care gandeste logic, e destept, are ochi, maini si picioare, stie ca e destept si ca gandeste logic si e mandru ca e destept si ca gandeste logic nu-l poate vedea pe Dumnezeu?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 14 Apr 2004, 09:21 AM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Iar vrei sa vorbim logic Catalin biggrin.gif ...speram sa iei esenta ideii.Mie asa imi place sa iau ce este mai bun(esenta) dintr-un lucru.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 14 Apr 2004, 09:25 AM
Mesaj #17


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Esenta? pai si eu tot esenta incerc sa o extrag! huh.gif
Deci nu vrei sa-mi raspunzi la intrebare?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 14 Apr 2004, 09:30 AM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Pe Dumnezeu poate sa-l vada oricine... de la pescar la doctor...
Totul este sa vrea sa il vada, sa nu fie "handicapat" si sa-si foloseasca ochii credintei. Daca ai maini si picioare si te intrebi de unde le ai o sa afli raspunsul. Gandind logic si fiind mandru de concluziile care ti-au fost descoperite. Bine... mandria nu o sa ti-o mai poti pastra cand o sa devii ca si Iov
5. Urechea mea auzise vorbindu-se de Tine;dar acum ochiul meu Te-a vazut.
6. De aceea mi-e scirba de mine* si ma pocaiesc in tarina si cenusa.


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 14 Apr 2004, 09:45 AM
Mesaj #19


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Daca ai maini si picioare si te intrebi de unde le ai o sa afli raspunsul. Gandind logic si fiind mandru de concluziile care ti-au fost descoperite.


Le am de la stramosii mei simieni. Cum ma ajuta asta sa-l vad pe Dumnezeu?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 14 Apr 2004, 10:10 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Cand despici prea mult firul, s-ar putea sa nu mai ramai cu nimic wink.gif . Un robot s-a apucat sa analizeze unul din celebrele discursuri de-ale lui Lincoln si a gasit multe greseli blink.gif .

Pe Dumnezeu Nu TREBUIE sa-l analizezi ci TREBUIE SA-L SIMTI.

Strica prezenta lui in gandurile noastre? Vreti sa stiti neaparat cum arata? la ce v-ar ajuta? Ati deveni mai credinciosi+ Vi s-ar schimba viata? Hmmm


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 14 Apr 2004, 10:13 AM
Mesaj #21


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Pe Dumnezeu Nu TREBUIE sa-l analizezi ci TREBUIE SA-L SIMTI.


Da, si pe Unicornul Roz Invizibil la fel trebuie...

QUOTE

Strica prezenta lui in gandurile noastre? Vreti sa stiti neaparat cum arata? la ce v-ar ajuta? Ati deveni mai credinciosi+ Vi s-ar schimba viata?


Da, bineinteles.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 14 Apr 2004, 10:22 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Vorbeam de Dumnezeu smile.gif , nu de Unicornul cu picatele roz wink.gif

Raspunzi silabic. De ce nu te si explici? Ce legatura are Unicornul cu viata? Dumnezeu are. Daca l-ai vedea pe Dumnezeu...la ce ti-ar ajuta? Comenteaza mai mult


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Apr 2004, 10:39 AM
Mesaj #23


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



HRISTOS A INVIAT !

Am lipsit cateva zile de pe aici smile.gif

Dar in aceste zile, am avut o "revelatie" smile.gif : ce rost au discutiile despre religie intre cei care cred si cei care nu cred?
NICI UNA. Deci aceste topicuri sunt practic fara rost. Pot exista topicuri despre religie in care sa intre numai cei care cred, ba mai mult: cei care cred in acelasi lucru. Pentru ca daca pe acelasi topic intra si Catalin care o da in sus si in jos cu Unicornul Roz si Invizibil, mai intra si Ali cu Alah, mai intru si eu Dumnezeu, si mai intra si Georgel cu Budha, in afara de mult spatiu ocupat pe hardul lui Mihai nu se va alege nimic din discutia aia. Practic nu ai ce sa discuti ...
Intre cei care cred si cei care nu cred, discutiile au acelasi efect ca intre un aparat de radio si un binoclu. Cum sa prinda un binoclu PROFM, de exemplu, cand el nu vede decat munti si vai. Si atunci o sa-l acuze pe radiou ca "aude voci" si ca trebuie dus la 9. Asa ca mai bine sa lasam radiourile sa discute intre ele si binoclurile la fel, caci numai asa se vorbeste aceeasi limba....

PS: pana acum nu am auzit pe nimeni sa creada in Dumnezeu in urma discutiilor. Toti cei care cred, au facut-o ori in urma unor evenimente speciale, ori au avut o anumita traire - oricum a plecat din interiorul lor si nu in urma discutiilor.
Nu poti sa spui:"Gata, incepand cu ora 11:25 o sa incep sa cred, pentru ca asa mi-a zis mie Vasile ca e bine". Nuuu... Sau ca daca citesc Biblia si ma duc la Biserica sunt credincios ? Nuuuu...

Nu prea inteleg nici ce au credinciosii cu ateii si invers. Treaba fiecaruia. Pe mine nu ma deranjeaza deloc ateii. Sa fie sanatosi. Si eu am fost ateu... si care e treaba... nu credeam in nimic, si greseam cu ceva? Nuuu.... Acum gresesc ca cred?! Nuuu.... doar ca acum vad lumea altfel si imi e mult mai bine... atata tot. In exterior nu se vede nici o diferenta in ceea ce ma priveste... pentru ceilalti oameni, nu sunt nici mai bun nici mai rau....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Apr 2004, 10:52 AM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Crisse @ 14 Apr 2004, 11:24 AM)
Daca l-ai vedea pe Dumnezeu...la ce ti-ar ajuta?

As crede in existenta lui. Dar cum nu mi se arata, exista doar doua posibilitati: sau nu exista, sau exista si nu vrea ca eu sa cred in el.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 14 Apr 2004, 11:08 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Sau exista, vrea ca tu sa crezi in El dar tu nu reusesti. Trebuie sa recunosti ca exista si aceasta posibilitate.
Ca de obicei, preferam sa aruncam vina pe altii in loc sa ne recunoastem propria impotenta... vezi si topicul despre sfarsitul lumii. hmm.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 14 Apr 2004, 11:20 AM
Mesaj #26


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



RZA, e valabil in ambele sensuri! laugh.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Apr 2004, 11:49 AM
Mesaj #27


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (RZA @ 14 Apr 2004, 12:10 PM)
Sau exista, vrea ca tu sa crezi in El dar tu nu reusesti. Trebuie sa recunosti ca exista si aceasta posibilitate.

Nu exista aceasta posibilitate...
Daca Dumnezeu exista, este atotstiutor si stie care este acea dovada de care am nevoie pentru a crede; fiind atotputernic, poate produce acea dovada; daca este infinit de bun, vrea ca eu sa cred in el.
Daca stie, poate si vrea, si totusi nu se intampla nimic, inseamna ca am plecat de la o ipoteza gresita: ori nu stie, ori nu vrea, ori nu poate. Ori pur si simplu nu exista.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 14 Apr 2004, 12:23 PM
Mesaj #28


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Citez aproximativ... "Un neam viclean si preacurvar cere semne si minuni... Dar nu li se va da un alt semn decat cel al proroocului Iona"...
Dumnezeu nu face exces de semne. A facut in vechime semne mari. A facut in timpul aposolilor semne mari. Ne-a lasat semne... inclusiv numerotarea cu referinta la Hristos. Face minuni in viata noastra. Fiecare este liber sa aleaga sau sa respinga. Daca vei citi evangheliile o sa vezi cat de mult semanam cu cei de atunci.In necredinta. Ei au vrut semne. Un om a inviat din morti dupa ce a implinit tot ce era scris despre el in decursul a mii de ani... de la Moise pana la Mica si Zaharia cu trecere prin Isaia, Ieremia,Ezechiel,Psalmii... toate vorbesc despre Hristosul. Au vazut minunile si le-au respins. Exact ca si noi astazi.
Avem lumina si alegem intunerecul.Dumnezeu nu este dictator sa te oblige sa stai in lumina.

Un neam viclean si preacurvar cere semne si minuni...


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 14 Apr 2004, 12:50 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Adevarat A Inviat...........Clopotel

PS: E faina aia cu binoclul wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 14 Apr 2004, 12:53 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (abis @ 14 Apr 2004, 12:51 PM)

Nu exista aceasta posibilitate...
Daca Dumnezeu exista, este atotstiutor si stie care este acea dovada de care am nevoie pentru a crede; fiind atotputernic, poate produce acea dovada; daca este infinit de bun, vrea ca eu sa cred in el.

Dupa tine abis, Dumnezeu ar trebui sa ne dea tot si noi sa nu facem nimic.
Sa ne ia si pofta de mincare sau mai bine sa fim satui mereu.
Sa are El pamintul pt. noi daca ne iubeste si tot asa...
Cauta abis si vei gasi, daca stam asa sa ne cada din cer un semn sau credinta nu ajungem nicaieri.Trebuie sa muncim pt. orice lucru.Orice lucru bun cere multa truda... mai ales Dumnezeu.
Iti este frica sa nu muncesti in zadar?...daca da, suna mult a mindrie personala.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Apr 2004, 01:18 PM
Mesaj #31


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Am cautat, bubule, am cautat... Si nu am gasit nici un Dumnezeu. Am citit din biblie mai mult decat majoritatea credinciosilor. Chiar azi o persoana crestina de pe acest forum, cand i-am dat un citat din biblie, cu capitol si verset mentionate exact, ma inteba de unde scot asemenea lucruri, si zicea ca nu crede ca in biblie scrie asa ceva... Am cautat si nu am gasit decat motive pentru necredinta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 14 Apr 2004, 01:37 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Pe Dumnezeu nu trebuie sa-L cauti in Biblie... acolo nu vei gasi decat Cuvantul Lui. Trebuie sa-L cauti in tine... apoi in cel de langa tine... iar cand Dumnezeul din tine il va recunoaste si iubi pe Dumnezeul din aproapele tau, vei incepe sa te ridici din abis...


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Apr 2004, 01:48 PM
Mesaj #33


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Imi pare rau, dar nici in mine nu l-am gasit... Nici in credinciosii pe care-i stiu; nu mi-as dori sa petrec o eternitate alaturi de ei, fie si in rai...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 14 Apr 2004, 02:00 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Dar ce-ai gasit Abis?


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 14 Apr 2004, 02:06 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Draga abis, toti cei credinciosi au trecut prin faza asta...
Daca-mi permiti o metafora, imagineaza-ti un copil care, ca in poezia lui Cosbuc, ajunge cu crestetul la marginea mesei. I se tot povestesc ce bunatati sunt pe masa, din cand in cand le mai simte aroma, dar nu le vede. In timp, el va creste suficient cat sa vada cu proprii lui ochi despre ce este vorba. La fel se intampla cu ateii. In timp, anumite structuri nemuritoare ale omului se dezvolta - indiferent ca el vrea sau nu asta - si perceptia lui se modifica astfel incat realizeaza ca simte cu sufletul ceva ce inainte contrazicea cu ratiunea. Iar din momentul acestei cunoasteri, ratinea lui se repliaza si "fabrica" tot atatea demonstratii pentru existenta lui Dumnezeu cate fabricase inainte pentru a-L contesta... si se va lovi, inevitabil, de "orbirea" altor copiii care afirma sus si tare "nu e nimic pe masa aia".
Daca metafora ti se pare deplasata, scuze, insa iti vorbesc din perspectiva celui care a trecut personal printr-o astfel de experienta... si dupa ce m-am lovit de suficiente ori cu capul de marginea mesei (deh, crescusem... tongue.gif ), m-am cam saturat sa fac colectie de cucuie si am ales sa cresc in directia de unde (deja) simteam ca imi parvin "the good things"...


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 07:18 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman