HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Credeti In Dumnezeu ?
Credeti in Dumnezeu ?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 76
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
IO
mesaj 31 May 2004, 09:50 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Hadess
QUOTE
Arata-mi tu care e sistemul asta de valori. Si cum functioneaza perfect? Cand? Atunci cand se petrec crime, violuri, catastrofe naturale? Sau cand mor copii nevinovati la nastere?

Toate cele pe care le-ai spus tu, si multe altele, sunt consecintele propriilor noastre greseli. Avem un liber arbitru care se manifesta in a alege sa exprimam lucrarea Ingerilor de Lumina sau, in caz contrar, a Ingerilor Pazitori ai Karmelor. Cei care iubesc, iarta si cred sunt pe o treapta superioara a evolutiei - ei invata prin iubire. Ceilalti au nevoie sa invete prin suferinta. Foarte pe scurt, cateva raspunsuri:
- o catastrofa naturala se petrece atunci cand populatia din acel loc si-a indeplinit mai putin de jumatate din ce avea de facut (poti sa-i spui "destin" daca vrei)
- crima este o reglare aparenta de karme, dar care in realitate ii leaga si mai mult pe victima si pe agresor. Ei vor continua sa se intalneasca si sa se omoare unul pe celalalt, pana cand unul din ei va ierta. Atunci se va elibera din karma lor comuna, iar celalalt va ramane "legat" si va cauta alte modalitati de a plati ce are de platit
- violul se petrece la cererea clientului. De cele mai multe ori, victima sufera de un orgoliu imens sau are un potential subconstient de agresivitate la adresa barbatilor. Sufletul ei o pedepseste, violatorul fiind doar un instrument de aplicare a pedepsei; iar daca el, cu liberul lui arbitru, va raspunde la "chemarea" victimei, va intra la randul sau intr-o karma care il va lega. Nimic nu este intamplator
- copiii care mor la nastere sunt ori suflete care refuza in ultimul moment sa vina in familia respectiva, ori suflete care aleg un destin scurt si dureros pentru a plati o parte din pacatele ce apasa asupra familiei. De cele mai multe ori, dupa astfel de lectii dure, parintii se vor schimba in bine.

QUOTE
Cum e posibil ca o creatie ce izvoraste din perfectiunea absoluta(dumnezeu) sa fie atat de imperfecta(lumea)?

Ti-am mai spus. Lumea a ales sa fie imperfecta. Eva si Adam au ales sa greseasca. Sa cunoasca prin ratiune. Si, in clipa cand au ales cu liber arbitru sa-i dea curs ispitei, Satan le-a amestecat structurile, indreptandu-le perceptia dinspre Dumnezeu catre ei insisi. Tot ce a urmat este consecinta acestei schimbari de perceptie. De aceea, daca vrei sa-L vezi pe Dumnezeu, e mai usor sa-L cauti intai in tine. Si, daca ai inima (sufletul) curata, ai sa-L vezi.

abis
QUOTE
Daca esti asa de priceput, convinge-ma si pe mine...

Prietene, convinge-te singur. Sfatul meu e sa te grabesti... pentru ca nu mai ai timp.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 31 May 2004, 10:33 AM
Mesaj #72


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@RZA
SPui ca Satan (whoever he is...) a intors privirea primilor oameni catre ei insisi si apoi spui ca daca vrei sa il vezi pe Dzeu este mai usor sa il cauti in tine (daca ai inima curata)....Inseamna ca Satan a fost agent secret (under cover) al lui Dzeu...
blink.gif

Cat despre violuri si alte alea.....Ai spus vreodata cuiva care a suferit un viol sau caruia i'a murit un copil ceea ce sustii aici? CAci la urma urmei acesti oameni sunt cei care au cea mai mare nevoie sa inteleaga ce s'a intamplat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 31 May 2004, 10:59 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



gipsyhart
Vad ca faci tu ce faci si inimioara-ti da ghes sa te mai bagi la o interpelare, o atentie, ceva, la fel ca si prietenul abis. Dragilor, ar trebui sa va fie evident ca "ceva" din voi va pune sa mai sondati mediul inconjurator, si nu modesta mea persoana. Acel ceva este sufletul vostru, ala pe care il cam negati si il faceti sa sufere. Oricum, in masura in care esti civilizat si nu te dedai la obraznicii (caz in care te asigur ca-ti voi replica pe masura), sunt aici ca sa te ajut sa intelegi.

QUOTE
Inseamna ca Satan a fost agent secret (under cover) al lui Dzeu...

Din tot raul pe care il face Satan, in final apare Binele. Fara voia lui, michiduta face parte din lucrarea Domnului Dumnezeu. Atat caderea luciferica, cat si cea adamica, au fost prevazute de Tatal Ceresc cu mult timp inainte de Geneza. De fapt, inainte ca timpul sa existe. Iar Geneza de care se vorbeste in Biblie nu e prima, si nici ultima. La fel si Apocalipsa. jamie.gif

QUOTE
Ai spus vreodata cuiva care a suferit un viol sau caruia i'a murit un copil ceea ce sustii aici? CAci la urma urmei acesti oameni sunt cei care au cea mai mare nevoie sa inteleaga ce s'a intamplat.

Prietene, devii peiorativ. nonono.gif Nu "sustin", ci afirm. Da, spre marea ta uimire afla ca am spus astfel de lucruri (si unele mult mai grave) unor oameni aflati in suferinta si care chiar aveau nevoie sa stie DE CE li se intampla asa ceva. Dupa ce au constientizat ce aveau de constientizat, au inteles ca resursele pentru vindecare/alinare/implinire erau in EI. Eu n-am fost decat un agent catalizator (spui c-ai citit Osho)...
Stii care e adevarata problema a celor care intra in suferinta? Aceea ca nu inteleg cauza, pentru ca sunt prea ocupati sa scape de efecte. De aceea, efectele se repeta si devin tot mai dureroase.
Sa-ti moara un copil la nastere e groaznic. Dar, daca nu intelegi si faci ceea ce ai de inteles si de facut, s-ar putea ca urmatorul sa-ti moara la 20 de ani... cry.gif E pretul ignorantei.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 May 2004, 10:59 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gypsyhart
mesaj 31 May 2004, 12:28 PM
Mesaj #74


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@RZA
Se pare ca suntem de acord, si anume ca Satan este "agent secret al lui Dzeu". Ca e cu voia sau fara voia lui, pe mine nu ma intereseaza.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 31 May 2004, 12:41 PM
Mesaj #75


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



1. Diavolul nu este "agent secret" al lui Dumnezeu. Diavolul nu este al lui Dumnezeu şi asta pt. că "aşa doreşte muşchii lui".

Pe de altă parte Dumnezeu este Atotputernic. Iar diavolul nu este, īn ciuda unor anumite aparenţe...

2. Ca să fii convins de cineva că există Dumnezeu trebuie ca tu să vrei ca să poţi crede. Aceasta - a putea să crezi - nu e la īndemīna oricui... Dacă tu nu vrei să fii permeabil la această acţiune de voinţă şi de spirit numai Dumnezeu īţi va putea dovedi că El există cu adevărat... Şi, părerea mea, că o va dovedi cīndva...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 31 May 2004, 01:26 PM
Mesaj #76


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@caa
Se pare ca tu stii ce'i cu Dzeu... Stii ca "Diavolul nu este al lui Dzeu", stii ca "DZeu este atot puternic"....
Nu ar fi mai corect sa spui "eu cred ca...." decat sa afirmi pur si simplu? (sau tu esti chiar Dzeu???)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 31 May 2004, 01:35 PM
Mesaj #77


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ar fi mai corect, e adevărat, mi-a scăpat din vedere. Īmi cer scuze. Era strict opinia mea, aşa după cum şi cele spuse de tine bănuiesc că sīnt (doar) părerile tale...

Acest topic a fost editat de caa: 31 May 2004, 02:35 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 May 2004, 01:58 PM
Mesaj #78


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (RZA @ 31 May 2004, 10:52 AM)
abis
QUOTE
Daca esti asa de priceput, convinge-ma si pe mine...

Prietene, convinge-te singur.

Pai tu intai ai spus ca ai convins destui atei... Mie imi zici pe urma sa ma conving singur... Tot tu zici ca perseverenta este favorabila... Si mai zici ca esti aici pentru a ne ajuta pe noi, cei mai putin priceputi...
Te cam contrazici de la un paragraf la altul. Cel putin mie asa mi se pare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 31 May 2004, 02:48 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



abis
Exista ateism pasiv si ateism activ. Ateul pasiv sta in banca lui si-si tine pentru el "convingerile". Ateul activ tine mortis sa apara peste tot unde niste credinciosi vorbesc despre Dumnezeu si sa le explice cat de mult gresesc. Asta esti tu.

Ateismul pasiv duce la ateism activ. Ateismul activ duce la satanism.
Ateul activ este inflexibil in a lua in considerare si alte puncte de vedere. Ateul activ este separat cu totul de lumea inconjuratoare... asta inseamna solipsism.

Daca ai avea cat de cat habar despre ce vorbesc, ai sti ca in jurul structurii tale fizice exista un invelis energetic care iti opacizeaza perceptiile, iti striveste biocampurile si nu permite Ingerilor de Lumina sa se apropie de tine ca sa te ajute.
Este "darul" pe care l-ai primit de la tatal minciunii, care te-a rasplatit ca ai fost atat de inversunat in a nu recunoaste adevarul...

Te-as ruga sa-ti scoti din cap ideea ca am timp de pierdut cu tine. Vei dormi asa cum ti-ai asternut, iar viitorul foarte apropiat va arata daca ai avut sau nu dreptate.

Pe cei care insa vor sa inteleaga am sa-i ajut. Si mai ales pe cei care cred si Il marturisesc pe Dumnezeu. Chiar daca par mai "simpli" decat tine sau mine...

"Cine nu e cu Mine e impotriva Mea". Stii cine a spus asta?
Daca stii, sper ca ai ales bine de partea cui esti.

Sa te lumineze Dumnezeu!



--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 May 2004, 04:13 PM
Mesaj #80


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (RZA @ 31 May 2004, 03:50 PM)
Exista ateism pasiv si ateism activ. Ateul pasiv sta in banca lui si-si tine pentru el "convingerile". Ateul activ tine mortis sa apara peste tot unde niste credinciosi vorbesc despre Dumnezeu si sa le explice cat de mult gresesc.

Ti-am spus eu ca gresesti? Nu. Ti-am spus numai sa ma convingi, daca poti. Ceilalti, cei pe care ai reusit sa-i convingi, erau atei activi sau pasivi?
De fapt, e cam acelasi lucru: dupa cum zici tu, un ateu "pasiv" devine obligatoriu "activ", iar mai apoi adera la satanism.
Cand voi face primul sacrificiu ritual in numele lui devil.gif , o sa te anunt, sa stii ca ti s-a confirmat teoria!
Te cam superi cand iti atrag atentia ca de multe ori te contrazici de la un rand la altul. N-o fac cu rautate. Daca in loc sa ma trimiti sa mai citesc cine stie ce carti sau site-uri mi-ai explica prin ce experiment se poate pune in evidenta invelisul energetic despre care vorbesti, as face experimentul si dupa aceea ti-as spune "RZA, ai avut dreptate si eu am gresit" sau "RZA, te inseli".
Dar tu nu faci decat sa pretinzi sa fii crezut pe cuvant. Preferi monologul, in locul conversatiei?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hadess
mesaj 31 May 2004, 10:34 PM
Mesaj #81


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 18 May 04
Din: Valcea
Forumist Nr.: 3.556



@RZA
Editat. Fara atacuri la persoana.
Daca tu ai avea curajul sa sustii astea in fata unei victime(viol, crima etc) tu esti satan insusi(daca exista). Raspunsuri asa puerile nu am mai auzit de la ora de religie. Deschideti oamneni buni ochii. Crestinismul e o religie relativ noua. Sunt alte sute de religii mult mai vechi care au alte conceptii despre lume si divinitate. Pe care sa o iau de buna? Daca v-ati fi nascut sub semnul islamului ati fi sustinut altceva. Religia reprezinta un joc in care te ascunzi dupa deget. Daca tot aveti asa conceptii crestine, cate porunci respectati? De cate ori ati citit Biblia? Cat din salariul vostru dati la saraci? Cum aveti curajul sa vorbiti cand sunteti mai pacatosi ca mine? Stiti ca si mandria e un pacat? Voi asta faceti va mandriti cu credinta voastra.
Oricum nici un teolog nu a reusit sa imi raspunda la intrebarile mele, nu ma asteptam sa o faceti voi. Biblia se vede de departe ca e lucrata de mana omului. E IMPERFECTA Daca ar fi de inspiratie divina ar trebui sa fie perfecta. Aici nu ma puteti contrazice cu argumente solide, decat cu speculatii. De fapt voi asta faceti, speculati. Sustineti ca ati vazut/simtit pe dumnezeu. Speculatii...

Acest topic a fost editat de Mihai: 31 May 2004, 11:43 PM


--------------------
Wide Open Road...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 31 May 2004, 11:14 PM
Mesaj #82


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Rza,
la faza cu ateii activi si pasivi m-am tavalit de ris....
Baga un search aici si pe orice forum din romania, vezi ce fel de topicuri au aparut prima data, despre credinta sau despre ateism?
De ce simti nevoia sa scoti ochii la ceilalti cu credinta ta daca nimeni nu intreaba?De ce aceasta limbarita total inutila?
Mai era bubu mai demult care explica cum ca toate relele (accidente, boli, violuri, crime) sint defapt spre binele victimelor...
Chiar ai reusit sa ma dezgusti de data asta....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 31 May 2004, 11:39 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (RZA @ 31 May 2004, 01:01 PM)

Sa-ti moara un copil la nastere e groaznic. Dar, daca nu intelegi si faci ceea ce ai de inteles si de facut, s-ar putea ca urmatorul sa-ti moara la 20 de ani... cry.gif E pretul ignorantei.

Daca ai simti ceea ce spui, daca ai simti ce inseamna sa fii parinte, daca

...poate atunci nu ai mai sustine teorii. Ai dreptate in multe, dar nu in asta


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 1 Jun 2004, 02:37 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Pentru toate persoanele care s-au simtit, se simt si se vor simti in continuare lezate de ce scriu pe Han:
Nu mi-am propus nici sa devin mister popularity si nici sa leg vreo cumetrie pe aici. Mi-am propus sa va daruiesc o mica particica din adevar... exact atat cat puteti duce.
Imi pare rau daca nu pot sa va mint, la fel ca atatia altii care va tin in intuneric.
Imi pare rau ca nu pot sa stau deoparte si sa nu va arat cum, unde si cu ce gresiti.
Imi pare rau ca nu pot sa iau partea unei religii oarecare si sa arunc cu noroi in ceilalti Fii de Dumnezeu.
Imi pare rau daca din cauza emisiei continuta in mesajele mele, ceva rau incepe sa se se agite in sufletele voastre.
Imi pare rau daca va supara lumina.
Acestea fiind zise, nu voi mai discuta decat cu aceia dintre voi care vor sa afle mai mult. Pentru ceilalti...
Imi pare rau pur si simplu.

Asa sa va ajute Dumnezeu: dupa cum simtiti, ganditi, vorbiti si faceti!


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 1 Jun 2004, 04:05 PM
Mesaj #85


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Va rog sa reveniti ontopic, fara propovaduiri si fara atacuri la persoana.

Multumesc pentru intelegere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 Jun 2004, 06:07 PM
Mesaj #86


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



RZA, imi pare rau ca te consumi atat... nu e nevoie sa depui nici un efort de a convinge pe cineva ca exista Dumnezeu.
Exista oameni care vad si oameni care nu vad. Pe un nevazator nu ai cum sa-l convingi ca exista Soare, Luna si alte astre pe cer. El ziua va simti caldura, dar va spune ca este vreun radiator prin preajma....Cum sa-i explici tu, in logica lui, ce este Soarele in aceste conditii?! Crezi ca te va crede?

Eu raman la parerea, ca singura cale ca un ateu sa fie constient de Dumnezeu este ca sa fie "atins" cumva.
Acesta a fost cazul meu... pentru ca si eu am fost ceea ce tu ai numit, "un ateu activ", si cu siguranta eram si acum, si poate vorbeam mai rau decat Catalin si altii, dar pentru ca "am patit" ceva, si nu odata sau de doua ori ci de vreo 5 ori (la primele doua, am dat vina pe intamplare, dar apoi mi-am dat seama, logic, ca nu exista coincidente in asa ceva...), m-am aplecat cu mare atentie asupra credintei. Iar daca acest drum este urmat, nu te mai poti intoarce. Eu cel putin nu mai ma pot intoarce, orice s-ar intampla. Un singur regret am, ca nu am putut sa vad mai devreme, desi au fost oameni care au incercat. Dar eu eram prea bolovanos, ca daca cineva nu mi-L aduce mie pe Dumnezeu in fata, eu nu cred...
Atunci eram cum am zis - bolovanos, pentru ca imi placeau lucrurile clare, logice, demonstrabile, observabile, masurabile sau cum vreti voi. Acum am mai evoluat putin si am ajuns la stadiul de putregai, cum spunea Parintele Cleopa despre sine.

In credinta in Dumnezeu, cel mai greu lucru, nu e sa-L vezi pe Dumnezeu, acest lucru nici nu si-l doresc majoritatea credinciosilor, ci faptul ca trebuie sa renunti la mandria ta, ca trebuie sa te pui mai jos decat toti ceilalti, ca trebuie sa fii smerit, si sa nu stii ca ai facut fapte bune, dar sa doresti sa le faci incontinuu. Acesta este cel mai greu lucru pentru mine.
Ca ateu, eram exact invers: cine era mai tare ca mine? Nimeni... eu eram cel mai tare, la toate ... la bataie, ca doar aveam neagra la karate, la programare ca doar terminasem calculatoarele, la civilizatiile orientale, ca doar studiasem ani de zile tot ce-mi cadea in mana despre China, India si Japonia.... si la multe altele... femei, chefuri etc...
Acum stiu ca toata "puterea" mea, nu era de la mine, era de la Dumnezeu. Eu nu puteam sa fac nimic singur. Nici un om nu poate face ceva singur, indiferent daca crede sau nu. Aici este iar o minune, pentru mine este o minune, pentru altii nu este...
Eu spun numai ce am trait si traiesc, nu inventez nimic aici, ca nu am motiv...Credinta vine din interior. Nu tine de Biblie, sau de Biserica. Unii zic (dar si eu am zis) ca Biblia nu e perfecta, ca are contradictii. Ca Biserica e nu stiu cum, ca preotii nu stiu cum sunt... Sunt sigur ca Biblia si Biserica sunt pentru cei ce cred; pentru cei ce nu cred, dar tot citesc si se duc pe acolo, nu zic ca e rau, dar e ca si cum ai incerca sa te usuci pe cap cu un uscator scos din priza..., de la distanta... cine te vede... ar putea jura ca tu chiar te usuci... tongue.gif
In ceea ce priveste religia, dogma, si mie imi sunt multe lucruri neclare, dar acestea nu imi afecteaza credinta. Credinta e in suflet, dogma e in minte - aceasta e opinia mea. Si un ateu ar putea sa invete dogma, dar cu credinta cum ramane?
Sa ne aducem aminte ca, pana nu demult, dar poate si astazi, multi crestini nici nu stiau carte, si totusi credeau. Nu au intrat in Biserica, pentru ca nu aveau, si totusi credeau. Multi sfinti parinti au stat ani de zile in pustie, dar il aveau pe Dumnezeu in suflet.
Imi dau seama ca posturile mele, au devenit cam nesuferite in ultimul timp, de aceea ma gandesc sa nu va mai necajesc pe acest forum, dar acum cand vad ce cale lunga si frumoasa am de parcurs, sunt foarte atent la drum, nu-mi mai arde de glume smile.gif
Va doresc tot binele din lume, chiar daca mie nu mi-ar mai ramane deloc... smile.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hadess
mesaj 1 Jun 2004, 09:25 PM
Mesaj #87


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 18 May 04
Din: Valcea
Forumist Nr.: 3.556



QUOTE
Eu raman la parerea, ca singura cale ca un ateu sa fie constient de Dumnezeu este ca sa fie "atins" cumva.  ...m-am aplecat cu mare atentie asupra credintei


Deci ai devenit religios, nu? Si in ce fel de dumnezeu crezi? Crestin ortodox, musulman, crestin catolic etc? De ce? Pt ca asa ai fost botezat? Pt ca asa ti-au impus altii fara vointa ta. Tu iei de buna o religie despre care probabil nu stiai prea multe cand te-ai declarat credincios. Gresesc cumva?
Inca o data afirm ca religiile sunt izvorate din teama, din comoditate, din dorinta de a avea un sentiment de siguranta.
Eu am fost tocmai invers, odata am fost credincios pt ca am acceptat ce imi spuneau altii, nu analizam singur. Acum consider ca am evoluat si ca pot sa vad lucrurile prin prisma judecatii mele. Am citit biblia si alte scrieri sfinte si din alte religii, am gasit multe neconcordante, greseli umane si nu mai pot crede in ceva faurit de mana omului. Totul tine de gandirea proprie si de modul in care poti patrunde problema.


--------------------
Wide Open Road...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 1 Jun 2004, 09:27 PM
Mesaj #88


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



Hai Clopotel glases.gif... cat de sincer poti scrie si cat de minunat... cred ca sunt o multime de prieteni care sunt bucurosi ca esti printre ei.

<<Pe un nevazator nu ai cum sa-l convingi ca exista Soare, Luna si alte astre pe cer.>>

Este la fel ca : "daca tu nu ai vazut niciodata culoarea galben, cum as putea sa-ti vorbesc de ea?"

Acest topic a fost editat de saldora: 1 Jun 2004, 09:37 PM


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 1 Jun 2004, 09:50 PM
Mesaj #89


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



RZA>> mai exista si poetul din noi

deprinderea smereniei

credinta mea e mai sigura decāt mine.
de pe drum amar m-am intors
cu chipul semet,
focul desprinzāndu-l de rug,
setea rupānd-o de apa.
port intotdeauna asupra-mi
un bob de nisip
pe care-l contemplu-indelung
fara sa ma satur.

(de MARIA BARBU)





--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 2 Jun 2004, 09:35 AM
Mesaj #90


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



1. Imi dau seama ca posturile mele, au devenit cam nesuferite in ultimul timp

Nesuferit eşti tu că īţi permiţi să-ţi dezamăgeşti (prin astfel de cuvinte) fanii, nesuferitule wink.gif

2. Este interesant cum şi Clopoţel şi Hadess spun că au evoluat deşi e limpede că īn direcţii absolut contrare! Pot doi oameni să progreseze īn plan uman evoluīnd īn direcţii opuse?... blink.gif

Acest topic a fost editat de caa: 2 Jun 2004, 10:01 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 Jun 2004, 09:51 AM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Pot doi oameni s? progreseze īn plan uman evoluīnd īn direc?ii opuse?...

Evident ca da, draga caa. Comparativ, este trecerea de la copilarie la maturitate si apoi la batranete. Cand devine matur, copilul isi pierde puritatea. Desi ca varsta si ca IQ a evoluat, spiritual a involuat. Cand ajunge la batranete (vorbesc de cazul ideal), prin intelepciunea experientelor acumulate isi recapata o parte a inocentei copilariei si evolueaza spiritual.
In etapa 1 avem puritate.
In etapa 2 avem inteligenta.
In etapa 3 (in care trebuie "sa redevenim asemenea pruncilor") avem intelepciune. Adica puritatea copilului si inteligenta adultului.
De la etapa 1 la etapa 3 se evolueaza continuu. Si totusi, etapa 2 este in contradictie totala cu 1 si cu 3. Este perioada cea mai incarcata de suferinte si corespunde perioadei ce a urmat caderii adamice: cunoasterea rationala a binelui si raului si directionarea perceptiilor catre sine. biggrin.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 2 Jun 2004, 11:59 AM
Mesaj #92


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Hadess
QUOTE
Deci ai devenit religios, nu?
Nu stiu cat de religios sunt, dar ma straduiesc sa fiu credincios pe de-a intregul, si din tot sufletul meu pacatos.
QUOTE
Si in ce fel de dumnezeu crezi?

Cred intru unul Dumnezeu, Tatal Atotţiitorul, Facatorul cerului si al pamantului, al tuturor vazutelor
si nevazutelor,
Şi intru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu....
Şi intru Duhul Sfānt, Domnul de viata facatorul, Carele de la Tatăl purcede...

QUOTE
De ce? Pt ca asa ai fost botezat?
Sunt crestin ortodox dar nu pentru ca am fost botezat cred, desi pentru cineva, doar acest lucru era suficient.
Eu am devenit credincios pentru ca am "vazut si am trait", si pentru aceasta necredinta a mea anterioara,
acum ma simt tare rusinat si amarat. Este ca si cum tu, te-ai indoi de iubirea parintilor tai,
si ai dori sa-ti dea dovada ca te iubesc. Cum se vor simti ei cand le spui:
"Nu cred in iubirea voastra... Dovediti cat de mult ma iubiti"?
Si cum te vei simti tu cand o sa vezi ca ei te-au iubit intotdeauna iar tu te-ai indoit de iubirea lor?
Si parintii tai sunt doar simple suflete, dar oare ce spui despre suferinta Lui Dumnezeu care ne iubeste
si ne ingaduie multe?

QUOTE
Pt ca asa ti-au impus altii fara vointa ta


Draga Hadess, nu ai cum sa impui cuiva iubirea de Dumnezeu. Ea vine din inima ta.

QUOTE
Tu iei de buna o religie despre care probabil nu stiai prea multe cand te-ai declarat credincios.


Eu nu m-am declarat credincios, pacatele mele.... niciodata nu voi fi atat de credincios pe cat ar trebui.
Niciodata nu voi putea sa-L iubesc pe Dumnezeu, atat de mult cum ma iubeste el pe mine...
Nu te crampona de religie... deschide-ti inima si sufletul catre Dumnezeu....

QUOTE
Acum consider ca am evoluat si ca pot sa vad lucrurile prin prisma judecatii mele.
Am citit biblia si alte scrieri sfinte si din alte religii, am gasit multe neconcordante,
greseli umane si nu mai pot crede in ceva faurit de mana omului.

Dragul meu Hadess, inca nu e totul pierdut... poti sa te intorci la Dumnezeu...
El indura, rabda, si iarta multe, si tu esti unul dintre fii Lui, si te iubeste cum nici nu-ti poti imagina.
Nu te poticni in judecati si rationamente. Gandeste-te ca nimic nu poti face fara Dumnezeu... nimic fara ingaduinta Lui.

Draga Saldora, cu Dumnezeu inainte totul este posibil, si tu esti minunat(a). Multumesc...

Dragul meu Caa, eu nu vreau sa dezamagesc pe nimeni. Vezi si tu ca pentru multi cuvintele mele sunt nesuferite.
Eu nu doresc asta. Vreau sa fie bine si sa se simta bine toti.
Realizez ca pentru unii eu sunt un fel de fanatic religios. Sau am devenit... Stiu pentru ca si eu gandeam ca ei...
Recunosc ca stiu putine lucruri...dar pe unul il stiu sigur... pentru fiecare va veni un ceas cand va incepe
sa iubeasca, ca se vor indragosti de Dumnezeu... de aceea eu sunt linistit...atunci vor rade de nimicnicia lor, asa cum rad eu de a mea...

Sa aveti Har si voie buna!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 2 Jun 2004, 12:43 PM
Mesaj #93


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Clopotel,
Cata dreptate ai !
Oare omul trebuie neparat atins ca sa simta/creada ? Este adevart ca si eu mi-am intarit credinta dupa ce am fost atinsa, dar inainte de asta nu radeam de credinta nimanui si nici nu incercam sa-i dovedesc contrariul, cum se intampla aici pe Han. De ce ne-am indepartat atat de Dumnezeu ? Ce se intampla cu noi ? Uneori, eforturile unora ca RZA si ca tine par in zadar…Totul este sa perseveram, sa nu ne lasam infranti de intuneric, sa iubim Lumina si s-o ducem mai departe. Si daca nu reusim cu cei din jur, macar cu copiii nostri sa reusim, s-o duca ei si mai departe ! Avem o datorie in fata Lui Dumnezeu fata de acesti copii ! Pacat ca nu toti parintii constientizeza asta…

Hadess
Ai fost credincios si acum nu mai esti ? De ce ?
De unde sti ca suntem mai pacatosi ca tine ?
Vorbesti de speculatii. Dar tu pe ce te bazezi ? Ce argumente ai pentru necredinta ta ? Poti spune cu mana pe inima ca nu ai avut niciodata nici un semn de la Dumnezeu, nu ai vazut/auzit nici un miracol, nu ai simtit niciodata un fior de credinta ? Sau le-ai considerat simple intamplari sau coincidente ? Nu ai crezut niciodata ca exista o forta supranaturala, supraomeneasca ? N-ai vazut-o/simtit-o actionand ? N-ai facut niciodata legatura intre faptele tale si ce ti s-a intamplat in viata ? Nu te-ai intrebat niciodata “De ce ?” Sau poate te-ai intrebat si n-ai gasit raspunsul, nu ?
Daca tu esti stapanul tau, de ce nu esti fericit ? De ce nu alegi logic sa fi fericit ? Sau esti fericit ? Ai dobandit libertatea alegerii si fericirea renuntand la credinta ? Ti se pare ca esti mai liber ? In ce sens ?

Abis
Crezi ca ai fi capabil sa faci experimentul lui RZA ? De ce crezi asta ?
Nu ai nici un indiciu ca va urma alta viata… Dar ce crezi ca va urma ? Sigur, in urma cu cateva sute de ani, omenirea/stiinta nu era atat de evoluata ca acum si inchizitia actiona brutal asupra unei gandiri altfel decat a ei, fara sa-si puna nici o clipa intrebarea daca poate fi adevarata sau nu… Oamenii evolueaza, nu involueaza. Sau poate nu toti…
Te intreb si pe tine, ca si pe hades :
Poti spune cu mana pe inima ca nu ai avut niciodata nici un semn de la Dumnezeu, nu ai vazut/auzit nici un miracol, nu ai simtit niciodata un fior de credinta ? Sau le-ai considerat simple intamplari sau coincidente ? Nu ai crezut niciodata ca exista o forta supranaturala, supraomeneasca ? N-ai vazut-o/simtit-o actionand ? N-ai facut niciodata legatura intre faptele tale si ce ti s-a intamplat in viata ? Nu te-ai intrebat niciodata “De ce ?” Sau poate te-ai intrebat si n-ai gasit raspunsul ?
Care sunt motivele necredintei tale ?

Petman
Daca ai sti cata energie primesti prin rugaciuni…

Zar
Omul nu se va desavarsi niciodata ! Si doar daca vrea va tinde catre desavarsire ! Dar e mai comod in noroi pentru multi, din pacate., cum bine spunea Antoine de Saint Exupery in Citadela lui. Ii intinzi o mana sa-l scoti si ti-a refuza sau iese si intra inapoi…Ajutorul dat fara a fi cerut are efect invers celui scontat. Numai cine vrea sa-si depaseasca conditia va cere si va primi ! Orice actiune are o reactiune ! Orice rugaciune afla raspuns ! Totul este sa vrei !




--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 Jun 2004, 01:42 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Tear si Clopotel
Existenta voastra o justifica pe a mea. Aici si pretutindeni.
Va multumesc din suflet.
Sa va rasplateasca Dumnezeu!


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 2 Jun 2004, 02:57 PM
Mesaj #95


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Tear,
QUOTE

Oare omul trebuie neparat atins ca sa simta/creada ?

Asta am zis eu ... ca este valabil la pacatosi ca mine... carora trebuie sa ni se deschida ochii si sa ni se aprinda lumina.
Pentru cei curati si buni credinta este constientizata inca de la inceput...

Draga RZA,
QUOTE

Existenta voastra o justifica pe a mea. Aici si pretutindeni.
Va multumesc din suflet.

Eu trebuie sa-ti multumesc tie. Am sa scriu mai multe in jurnalul meu, astazi sau maine, dar trebuie sa spun ca tu si TriRegnum ati avut o contributie foarte mare in a-L cunoaste mai bine pe Dumnezeu.
De aceea eu trebuie sa va multumesc la amandoi....

Doamne ajuta!






--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Jun 2004, 04:25 PM
Mesaj #96


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Tear @ 2 Jun 2004, 01:45 PM)
Abis
Crezi ca ai fi capabil sa faci experimentul lui RZA ?

Nu stiu daca as fi in stare, depinde ce echipamente/conditii initiale presupune. Dar, daca pot, sunt dispus sa incerc.
QUOTE
Nu ai nici un indiciu ca va urma alta viata… Dar ce crezi ca va urma ?

Pai din moment ce nu am nici un indiciu ca va urma alta viata, probabil ca nu va urma nimic. Disparem in neant si gata.
QUOTE
Poti spune cu mana pe inima ca nu ai avut niciodata nici un semn de la Dumnezeu, nu ai vazut/auzit nici un miracol, nu ai simtit niciodata un fior de credinta ?

Da, pot spune asta cu mana pe inima.
QUOTE
Nu ai crezut niciodata ca exista o forta supranaturala, supraomeneasca ?

Nu, nu am crezut niciodata. Sunt convins ca exista inca foarte multe lucruri pe care omenirea le va cunoaste intr-un viitor mai mult sau mai putin departat, si care astazi ar putea pare "supranaturale". Nu stiu daca vom putea cunoste vreodata totul, dar sunt convins ca niciodata nu putem sti cat de mult vor avea ocazia sa cunoasca cei care se vor naste dupa noi.
QUOTE
Nu te-ai intrebat niciodata “De ce ?”

"De ce", ce? De ce rasare soarele, de ce este cerul albastru, de ce imi iubesc sotia, de ce e planeta poluata, de ce au disparut dinozaurii? "De ce" te intrebi de multe ori, si uneori gasesti raspunsul, alteori nu. De ce ma intrebi?
QUOTE
Care sunt motivele necredintei tale ?

Intrebarea asta este foarte interesanta. De ce imi trebuie mie motive pentru necredinta? Necredinta nu are nevoie de motive, ea apare in lipsa motivelor pentru a fi credincios. Asa cum in stiinta trebuie ca cineva sa aduca probe fara de care nici o teorie nu poate fi luata ca atare, asa este si cu credinta: pana cand cineva nu aduce probe din care sa rezulte fara putinta de tagada existenta divinitatii X sau Y, nu trebuie sa demonstrez eu de ce nu cred.
Daca tie iti povesteste cineva despre existenta spiridusilor, il crezi pe cuvant sau vrei sa vezi dovezi ca spiridusii sunt mai mult decat plasmuirea unor minti omenesti?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hadess
mesaj 2 Jun 2004, 09:26 PM
Mesaj #97


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 18 May 04
Din: Valcea
Forumist Nr.: 3.556



Asa cum am mai zis, nu neg existenta unei Forte supranaturale pt ca nu am raspuns la unele intrebari. Le asociez astfel unei Forte. Problema e ca sunt atat de multe religii si atat de diferite incat ma intreb de ce sa ma aplec tocmai spre crestinism ortodox. Cand am crescut am citit biblia si am gasit multe neconcordante. Concluzia a fost ca biblia nu e de inspiratie divina, ci a fost scrisa de oameni. Apoi am luat contact cu istoria religiilor si am aflat ca exista multe religii mai vechi deat crestinismul si oamenii au fost convertiti la crestinism. Concluzia? Religiile sunt o nascocire a oamenilor. Daca dumnezeul crestin ortodox ar fi creat lumea si oamenii, nu ar fi avut cum sa apara alte religii inaintea crestinismului. Corect?
Combateti voi argumentele astea, dar logic, nu speculativ. Oricum mai am si altele


--------------------
Wide Open Road...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 3 Jun 2004, 11:12 AM
Mesaj #98


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



@ abis
Urmărindu-ţi cu atenţie argumentările de mai sus şi realizīnd de abia acum pe ce poziţii ne situăm unul faţă de celălalt, plus faptul că, totuşi, nu meriţi să rămīi dezamăgit, īţi voi spune ceva īn legătură cu un subiect despre care īmi face plăcere să cred că īţi mai aduci aminte:

Aleg varianta că pămīntul e plat abis smile.gif . M-ai convins... cu probe!

Şi pentru colegii gen gipsyheart am să adaug: este strict opinia mea, brothers, şi nu vă mai ofuscaţi atīt, rogu-vă smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 3 Jun 2004, 12:20 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Ultimul post adresat persoanei cu username-ul "abis"

QUOTE
QUOTE (Tear @ 2 Jun 2004, 01:45 PM)
Abis
Crezi ca ai fi capabil sa faci experimentul lui RZA ?

Nu stiu daca as fi in stare, depinde ce echipamente/conditii initiale presupune. Dar, daca pot, sunt dispus sa incerc.

Echipamente? Hahaha, prietene, eu sunt cel capabil sa vad acea structura si sa-ti spun "da, o ai". Banuiesc ca necredinta ta se va extinde si asupra acestei capacitati de care vorbim, si deasemenea ca - la nevoie - te-ai indoi si de un cercetator care afirma ca-ti vede virusii la microscop.
Doar ca microscopu' in cauza e la purtator... si al naibii "instrument" nu-ti poate fi pasat ca sa te zgaiesti si tu prin el oleaca. 6.gif Ce, vrei si tu unu'?

Roaga-te neincetat!



--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Jun 2004, 10:48 AM
Mesaj #100


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (RZA @ 3 Jun 2004, 01:22 PM)
eu sunt cel capabil sa vad acea structura si sa-ti spun "da, o ai"

Si eu trebuie sa te cred pe cuvant...
Tu ziceai, in urma cu cateva zile, ca:
QUOTE
Pe cei care insa vor sa inteleaga am sa-i ajut.

Si ca
QUOTE
Mi-am propus sa va daruiesc o mica particica din adevar

Ti-am spus foarte clar ca sunt dispus sa trec prin ce experiment vrei, experiment care sa evidentieze acel "invelis energetic care imi opacizeaza perceptiile, imi striveste biocampurile si nu permite Ingerilor de Lumina sa se apropie de mine ca sa ma ajute". Tu imi raspunzi ca e pierdere de vreme sa discuti cu mine, si ca in viitor ma vei ignora. Nu stiu cum ramane atunci cu:
QUOTE
Am convins destui atei ca exista Dumnezeu. Problema este sa te adresezi fiecaruia conform nivelului sau de inteligenta. Pe un ateu inteligent nu-l poti prosti cu "crede si nu cerceta". In schimb, daca poti sa-i explici cum stau lucrurile, pana si logica lui va recunoaste ca exista un sistem de valori mai inalte, care functioneaza perfect

Sa inteleg ca, in cazul meu, nu poti sa explici cum stau lucrurile? Sau ca la mine merge si "crede si nu cerceta"?
Ok, daca nu vrei sa mi te mai adresezi, treaba ta. Dar asta nu inseamna ca eu nu voi atrage atentia, din cand in cand, asupra contradictiilor din mesajele tale.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Jun 2004, 10:49 AM
Mesaj #101


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (caa @ 3 Jun 2004, 12:14 PM)
Aleg varianta că pămīntul e plat abis

De ce?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Jun 2004, 08:11 AM
Mesaj #102


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



@abis

... pentru a pune punct unei discuţii nefolositoare. La modul general vorbind, pentru mine este prioritară credinţa faţă de descoperirile ştiinţifice. Dacă cele 2 intră īn contradicţie voi alege credinţa, fără nici un doar şi poate, pentru că īmi oferă cu mult mai mult decīt ştiinţa.

De altfel, pīnă la un moment dat, ştiinţa a afirmat fără dubiu că pămīntul e plat...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 10 Jun 2004, 09:27 AM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Baieti, baieti...filozofam si ne aratam duritatea. Cand citesc pe email numele topicului asta stiu ca pot intra si ma pot insenina. In ultima perioada insa aici au fost numai contraziceri.

Oare are cineva dreptate cand se contrazice? De-a lungul timpului am observat ca dreptate are cel care tace wink.gif

Si totusi, eu am nevoie de Dumnezeu. Vreau sa citesc de bine rolleyes.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Jun 2004, 09:35 AM
Mesaj #104


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Probabil, Crisse, că fiind o miză mare spiritele se īnfierbīntă. E atīt de reconfortant cīnd oamenii se acceptă īntre ei chiar avīnd divergenţe mari de opinii. De aceea orice intervenţie īn acest sens trebuie salutată cum se cuvine. Eu, unul, īi respect pe toţi cei de aici, fie că cred, fie că nu cred, fie că sīnt agresivi, fie că nu...

Īn ceea ce mă priveşte mi-a căzut foarte bine intervenţia ta şi m-ai ales cuvintele din final. La bună vedere Crisse smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 10 Jun 2004, 09:44 AM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Caa, mercic fain de interventie. Impletesti cuvintele cu mult mestesug si spui ptr fiecare cate ceva de calitate. Bun wink.gif

As fi putut sa si tac smile.gif , sa nu comentez nimic mai sus....dar prea am intrat azi cu pofta sa citesc ceva de Duh Bun. Imi plac si mie baietii astia. Insa astept mai mult de la un astfel de topic.


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 09:23 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman