HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V   1 2 3 > »   
Closed TopicStart new topic
> Francmasoneria - Pro Si Contra, discutii pe tema acestei grupari
thunder
mesaj 22 Mar 2004, 01:18 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Salut,

Va invit la discutii pe tema framcmasoneriei. Stim bine ca exista pareri pro si contra, asa ca va invit sa le prezentati pe ale voastre, mai ales la modul in care sint actiunile Francmasoneriei in domeniul politicii.

Incep prin a ca aminti de ceea ce unii au numit "Protocoalele Inteleptilor Sionului" ... text atribuit acestei grupari oculte.

Veti gasi texul in mai multe locuri pe net. Iata aici unul dintre el, in limba romana. Mergi AICI si citeste!


Bafta !

PS. "Cauta (gaseste) Adevarul si acesta te va elibera!"


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Prietenul
mesaj 22 Mar 2004, 04:09 AM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 22 March 04
Forumist Nr.: 2.679



Din cate stiu eu, la Sinodul Bisericii Ortodoxe Romane din 1936, IPS Corneanu a definit (in numele BOR) francmasoneria ca fiind o organizatie satanista, vinovata de cea mai grava erezie, anume negarea existentei SFINTEI TREIMI, si a invinovatit-o de aplicarea tehnicilor satanice de influentare a LIBERULUI ARBITRU al oamenilor. Tot din cate stiu, nici pana azi aceasta definitie nu a fost modificata sau retrasa, dovada ca in BOR mai actioneaza oameni cu capul pe umeri si cu sufletul la Dumnezeu. Din nefericire, si in Romania aceasta organizatie actioneaza, avand mai mult de 100 de ani de cand a patruns si la noi. Faptul ca ei se mandresc ca au avut in randurile lor pe Balcescu, Kogalniceanu, Rosetti, Cuza si ca folosesc numele lor sa atraga si sa convinga potentialii membri, reprezinta o blasfemie la adresa acelor oameni care, este adevarat, au devenit membri ai francmasoneriei, dar care au fost pur si simplu amagiti in dorinta lor de a ajuta Tara. Ce nu spun ei, este ca atunci cand acesti oameni au aflat adevarul, au luat masura arestarii tuturor membrilor cunoscuti de ei ai acestei organizatii. Razbunarea francmasonilor de aici (cu sprijin strain) a fost prompta: Cuza a fost alungat de la carma Tarii, iar ceilalti fugariti si amenintati cu moartea. Azi, mentalitatea este neschimbata: lacomia, prostia, neelevarea spirituala, minciuna, viciile, intr-un cuvant:orice modalitate de a stapani masele, de a le prosti mai mult si de a le conduce, este ridicata la rang de virtute si la rang de politica de stat.

Mai vorbim!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Prietenul
mesaj 22 Mar 2004, 09:56 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 22 March 04
Forumist Nr.: 2.679



Sa imi fie cu iertare ca intervin din nou, dar pentru cei care nu au obisnuinta aprofundarii unor subiecte mai dificile, este mai greu de inteles interesul pentru aceast subiect. Am vazut in multe cazuri reactii de tipul "Si ce daca discutam despre astia, crezi ca niste amarati ca noi ii dau jos pe aia care putere si bani?" Este bine de stiut ca, nimeni nu poate contacta masoneria pentru a deveni membru al ei. Te cauta ei, acasa. Si nu pe oricine si oricum. In primul rand, trebuie sa ai foarte multi bani. In al doilea rand, banii sa fie castigati prin metode cat mai necinstite, metode care sa constituie posibilitati de santaj ulterior. In al treilea rand, in timpul in care esti "curtat", ti se aplica proceduri si tehnici de lucru subtile, de tip satanic, facute cu foarte multa cunoastere in domeniu. Asfel, esti transformat din om in neom. Ce ramane din tine, semneaza pactul de aderare la organizatie, in care, este strecurata o conditie clara: aceea de OBEDIENTA fata de superiorii tai in rang. Odata semnat, nu mai poti da inapoi. Cine incearca, ajunge ori la faliment, ori la 2 m sub pamant (asa, ca din intamplare). Faptul ca printre membrii acestei organizatii se numara multi indivizi din conducerea de partid si de stat de la noi, si ca pe langa ei se numara multi din cei care au putere economica, respectiv "baroni locali", ii determina pe unii (cum sunt si eu), sa ii ajute pe "muritori" sa nu mai fie carne de tun si turma numai buna de prostit. Adica, SA GANDEASCA! Este stiut ca pe cel ce stie, nu-l poti pacali. Depinde insa de fiecare daca este dispus sa faca efortul de a invata, gandi si actiona.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 23 Mar 2004, 10:10 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



thunder,
Felicitari pentru deschiderea acestui topic thumb_yello.gif
Iti dau un sfat: evita sa te angrenezi in contre sterile provenind din conexiuni neuronale asemenea si discuta cu cei care chiar au Cunoastere.
Prietenii stiu de ce.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 24 Mar 2004, 12:36 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Merci, dar nu e un merit in asta. S-a tot atins subiectul in diferite forumuri si topice si l-am adus aici, in partea politica, cu toate ca actiunea francmasoneriei nu atinge doar politica, ci majoritatea evenimentelor importante ale planetei si umanitatii.

Ceea ce este interesant si ciudat in acelasi timp este ca biserica nu da nici un semn de viata in directia catalogarii intr-un sens sau altul a masoneriei. In alte vremuri au facut-o ... dar acum tac. La fel procedeaza si crestinul mai mult sau mai putin de rind.

Majoritatea daca nu cumva toti conducatorii de state, guverne si institutii importante de pe planeta sint masoni sau filo-masoni, adica sub papacul masoneriei. Unii dintre acestia recnosc ca sint masoni, altii nu recunosc. De ce o parte dintre ei nu recunosc, cu toate ca sint membri ai unei loje sau alteia ? Ce anume ii face sa se teama sa spuna adevarul ? De ce se teme masoneria sa se afla ca unii reprezentanti ai lor sint membri conducatori de state samd ? De altfel, vi se pare normal ca sa existe un asa zis stat in stat, si in loc ca acesti conducatori "alesi" sa ne reprezinte interesele poporului, ei reprezinta interesele fratilor de loja si sefilor de grad mare in masonerie.

Va spun o serie de intrebari fara raspuns (din partea masoneriei):

- De ce se ascund masonii ?

- De ce nu permit publicului sa vada ce se petrece in sedintele lor ?

- De ce nu sint cunoscuti masonii de grad mai mare de 33 ?

- De ce nu se spune public ce alte grade in masonerie mai sint, sau care este cel mai inalt grad ?

- Cumva 666 este cel mai inalt grad mason, seful suprem al masonerie ?

- De ce se acuza o loja pe alta ca nu ei sint cei rai, ci alte loje de masoni sint cei rai ?

alte intrebari si raspunsuri va invit si pe voi sa expuneti ...


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 24 Mar 2004, 11:20 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Eu in schimb am foarte multe in comun cu ea....dar in locul unor discutii sterile cu acuze grave si nefondate, as prefera sa mi se permita sa prezint un material personal legat de istoria Francmasoneriei.
Putem oricand discuta pe marginea lui.
Materialul este relativ mare, a fost deja publicat in presa sub o forma redusa, chiar sub semnatura acestui nick al meu.
El contine patru capitole, date precise cu trimetere la sursele de informare folosite, si o teorie pur personala privind originile Masoneriei.
Pe net am mai scris despre Masonerie in mai multe locuri. Nu ma dezic de nimic din ceea ce am afirmat deja prin alte parti (in asta sau in oricare alta problema); asta este si motivul pentru care am folosit mereu acelasi nick.

Am vazut ca Hanu Ancutei are o importanta dezbatere a acestui subiect si ma pastram pentru Editorial...

Asadar Master Mihai:
1. Pot sa imi public materialul aici, chiar daca el a aparut deja in presa scrisa ?? (pe net eu nu l-am mai publicat nicaieri, si nici nu mi-am dat vreun acord in acest sens)
2. Materialul primului capitol este destul de mare. E OK daca il fragmentez in trei patru posturi succesive ??
(cred ca altfel ar avea de suferit prin intreruperea continuitatii)
3. E mai bine sa mai astept alt prilej pentru a interveni intr-o discutie din asta ?

P.S. Eu sunt Francmason, sunt foarte mandru de asta, si lucrul asta nu m-a impiedicat niciodata sa constat, sa critic si sa incriminez greselile facute de Masonerie de-a lungul istoriei (ele nu au lipsit).

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 24 Mar 2004, 11:21 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 24 Mar 2004, 12:48 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



thunder:

"- De ce se ascund masonii ? "
Nu se ascund defel. Au sedii declarate, constitutie si regulamente deasemenea declarate, organe de conducere declarate.
Masoneria lasa libertatea membrilor ei in viata de a isi declara, sau nu public apartenenta la Ordin. De ce asta ?
Pentru ca exista destui oameni intoxicati cu tot felul de propagande aiuristice, si in incapacitate de a intelege adevaratul sens al acestei organizatii.

"- De ce nu permit publicului sa vada ce se petrece in sedintele lor ? "
Pentru ca Templul (incaperea) in care au loc tinutele (sedintele) masonice este considerat sacru. Masonii sunt la randul lor persoane initiate si deci spatiul sacru le este accesibil. Profanilor (celor neinitiati) sacralitatea le este interzisa.
La fel intr-o biserica spatiul amvonului este considerat sacru si accesibil numai preotului.

"- De ce nu sint cunoscuti masonii de grad mai mare de 33 ? "
Nu exista o astfel de restrictie. Masonii care primesc gradul 33 devin automat si membrii ai Marelui Consiliu.
Nu exista regulii care sa le protejeze sau sa le impuna discretia cu privire la aceasta calitate a lor. Daca unii fac lucrul asta il fac poate din consideratiile mentionate in primul raspuns.

"- De ce nu se spune public ce alte grade in masonerie mai sint, sau care este cel mai inalt grad ? "
Exista mai multe curente ale Masoneriei; ele pot avea grade diferite. Noi cred ca vorbim aici de ""Ritul Scotian Antic si Acceptat" Ordinul cu cei mai multi reprezentanti, care se opreste la gradul 33.
In Masonerie mai exista insa si functii; acelea de ofiteri si demnitari e posibil sa te referi de fapt la ele.
Spre exemplu Dl. Eugen Chirovici este un Mason in gradul 33 care detine in prezent functia de Mare Maestru.

"Cumva 666 este cel mai inalt grad mason, seful suprem al masonerie ? '
Ei bine asta , ca si chestia ai cu satana sunt bazaconii la care nici nu stiu ce as putea sa raspund.
Masoneria nu are nici in clin nici in maneca nimic cu anticristul. Astea sunt doar intoxicari ale bisericii ce intr-un anume moment al istoriei a intrat in conflict cu Masoneria. Trebuie sa pui intrebarea asta unui prelat, eu nu cunosc raspunsul.

"De ce se acuza o loja pe alta ca nu ei sint cei rai, ci alte loje de masoni sint cei rai ? '
Ca orice miscare Masoneria isi are si ea curentele ei, extremele ei. Foarte multe ideologii care s-au nascut in Masonerie s-au dezis pe parcurs de ea reprosandu-i de cele mai multe ori atitudinea pasiva. As nominaliza aici doar pe cea mai importanta forma de Masonerie care s-a autointitulat "Revolutionara". Ea este responsabila intre altele de declansarea primului razboi mondial, si de instaurarea si promovarea Comunismului.
Pe rand, ori de cate ori o astfel de organizatie depasea regulamentele Masonice (asa numitele Land Markuri), ea era imediat renegata si exclusa din evidentele Masoneriei Universale.
Pentru marele public insa structura renegata continua sa existe ca o entitate Masonica.
Masoneria nu are si nu a avut brigazi de pedepsire, sau comandouri care sa poata sa realizeze "anularea" unei loji, sau a altei substructuri ce se declara independenta si isi construieste o ideologie proprie; sau a oricarei organizatii care se decalara cu de la sine putere ca fiind masonica, fara sa aiba vreo legatura cu Masoneria.

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 24 Mar 2004, 02:02 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Mar 2004, 04:39 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Bravos domn'le. Mi-a placut, ai "tras" bine aici wink.gif biggrin.gif

Acest topic a fost editat de March: 24 Mar 2004, 04:40 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 24 Mar 2004, 04:42 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE
De ce se teme masoneria sa se afla ca unii reprezentanti ai lor sint membri conducatori de state samd ? De altfel, vi se pare normal ca sa existe un asa zis stat in stat, si in loc ca acesti conducatori "alesi" sa ne reprezinte interesele poporului, ei reprezinta interesele fratilor de loja si sefilor de grad mare in masonerie.


Nu se teme deloc. Nu stiu de unde ti-ai cules informatiile dar majoritatea sefilor de stat, mai ales cei ai statelor puternic industrializate se mandresc public cu calitatea de mason. Asa e in Anglia (premierul desigur), in Germania, in Statele Unite, in Franta....etc.
Masoneria nu este un stat in stat; daca ti cu tot dinadinsul Masoneria ar putea fi catalogata o organizatie suprastatala.
Unul din scopurile declarate ale Masoneriei este realizarea unui Guvern Mondial. In atingerea acestui tel unul din pasi este realizarea Uniunii Europene (steagul uniunii este unul din simbolurile Masonice). Ai vreo problema cu Uniunea Europeana ?
Seful de stat in aceasta situatie poate reprezinta mai putin interesele lui Nea Ion care inca mai are ceva de impartit cu ungurii, dar reprezinta asa cum ar trebui sa o faca mereu, mai presus de asta, interesele tarii si ale umanitatii.


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 24 Mar 2004, 05:09 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



March:

QUOTE
". Stim cum comunistilor le era tare draga lozinca " iudeo-masonii sunt cauza tuturor relelor in lumea asta"



Yap.... Si trebuie precizat ca acuzatia de "complot iudeo-masonic", care a introdus in multe mintii ecuatia "evrei=masoni" este una complet falsa.
Ea se sprijina pe elementul central al ritualului masonic si anume legenda constructorului Hiram si a zidirii templului lui Solomon din Jerusalim, prezentata in mai multe locuri in Biblie.
Numai ca Hiram nu era evreu, ci fenician. La fel si asasinii sai.
Cat despre evrei ei au in cadrul Masoneriei o loja puternica si foarte exclusivista cu numele "B'nai brith".
A fost fondata in SUA in 1843 si este asa cum am spus rezervata doar evreilor. Nu conduce Masoneria si nici nu o domina, este doar o alta loja.

Merci de aprecieri...mi-au mers la inima !

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 24 Mar 2004, 06:00 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Mar 2004, 05:54 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Intreb eu, cum se promoveaza sau alege Marele Maestru, pe ce considerente, sau merite,etc. Am ramas surprins cand a fost ales pe pozitia de M.M. , fostul ziarist al "Curierului National" care parca detine si o functie guvernamentala ?

Si care loja e mai puternica in Romania, cea de rit scotian sau cea nationala ? Nu stiu daca intrebarile sunt formulate corespunzator, dar va rog tineti cont ca sunt puse de un invatacel in ale masoneriei

Sa auzim numai de bine


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 25 Mar 2004, 10:38 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Hampu The Great @ 24 Mar 2004, 05:42 PM)
QUOTE
De ce se teme masoneria sa se afla ca unii reprezentanti ai lor sint membri conducatori de state samd ? De altfel, vi se pare normal ca sa existe un asa zis stat in stat, si in loc ca acesti conducatori "alesi" sa ne reprezinte interesele poporului, ei reprezinta interesele fratilor de loja si sefilor de grad mare in masonerie.


Nu se teme deloc.

Atunci de ce nu declara ca sint masoni si unii chiar mint cind ii intrebi aceasta?

Spune-mi, ai studiat asa zisele Protocoale ale inteleptilor Sionului ... atribuite a fi ca un fel de "plan de lucru" al masoneriei ? Ce parere ai despre ele ? Crezi ca putem comenta afirmatii cuprinse in ele in paralel cu afirmatii ale masoneriei, adica cu scopul declarat "oficial" de masoni ?

QUOTE
Nu stiu de unde ti-ai cules informatiile dar majoritatea sefilor de stat, mai ales cei ai statelor puternic industrializate se mandresc public cu calitatea de mason.


- Ai rupt informatia mea de context, sau ai facut legaturi intre informatii cum ai vrut tu.
- Ma bucur ca exista aceasta "confirmare" a faptului ca masonii sint infiltrati in punctele cheie ale conducerii la nivelul societatii, mai ales la nivelul politic ... dar ar fi fost si mai bine daca existau confirmari ale fiecaruia in parte.
- Informatia: "masonii sint sefi de state si a altor organizatii (inter)nationale" am dorit sa ajunga la "urechile" altora pt. ca multi nu stiu sau nu cred acest lucru. De regula, acestia care sint in fata, isi recunosc statutul de mason, dar cei care cu adevarat conduc (zice-se din umbra) stau "ascunsi" si nu isi declara statutul de mason sau "sef peste (unii) masoni". Stim bine ca exista o asa zisa masonerie de fatada, cu "masoni de rind" recolati (alesi) in organizatie TOCMAI pt. a i se da o fatada "serioasa", sau "intelectuala" samd. ...

QUOTE
Masoneria nu este un stat in stat; daca ti cu tot dinadinsul Masoneria ar putea fi catalogata o organizatie suprastatala.


- cind juri in fata unor "frati" ca le vei apara interesele, si ca te supui ordinelor lojii, altfel vei fi "rastignit" ... este clar ca astfel de conducatori care sint masoni vor respecta juramintul fata de frati lor, nu fata de tara si poporul caruia ii apartin. De aici conflictul de interese si asa zisul "stat in stat".

- sa ne punem intrebarea, cine ii promoveaza pe acesti masoni in functii de conducere si ce trebuie ei sa "plateasca" pt. aceasta alegere ?

- cum de la alegeri ies ei cei "alesi" si nu altii, nemasoni ? Sint oamenii (alegatorii) manipulati sau se fura la voturi ? De ce nu declara viitorii presedinti romani de ex. ca sint masoni chiar inainte de alegeri ... sa stie si "romanul cel prost" pe cine alege ... daca masoneria se tot faleste cu faptul ca este o organizatie benefica si vrea binele umanitatii ? "Romanul cel prost" (nu luati cuvintul "prost" in sensul de imbecil, dobitoc samd, ci ca om fara pretentii intelectuale, sau o cunoastere mai ampla) va reactiona satisfacator daca i se arata ce mari si nemaipomenite avantaje are de pe urma masoneriei, cind va afla ca masonii i-au micsorat impozitul (cind in realitate, conducatorii alesi, masoni, au marit impozitul), ca i-au marit pensia nu cu 50.000 lei, ci cu 2-3 mil, cind vor gasi organizatii de binefacere (patronate de masonerie) care le ofera de mincare saracilor, care le ofera haine celor care nu au cu ce sa cumpere, care vor dona 1-5% din veniturile lor pensionarilor, copiilor fara parinti (acoperis) samd.

QUOTE
Unul din scopurile declarate ale Masoneriei este realizarea unui Guvern Mondial. In atingerea acestui tel unul din pasi este realizarea Uniunii Europene (steagul uniunii este unul din simbolurile Masonice). Ai vreo problema cu Uniunea Europeana ?


- am eu impresia ca se evita raspunsul la unele probleme ridicate si se raspunde doar la cele "placute" ? hh.gif

- Guvernul Mondial si asa zisa Noua Ordine Mondiala ar fi bune si bine venite daca la conducerea lor ar fi niste minti luminate (nu de Iluminati), niste intelepti (nu ai Sionului). Cum stim bine ca "cel bogat nu intra in Imparatia Cerului", cu alte cuvinte nu are trecere pe linga starea de intelepciune, ne punem serios intrebarea: "cita intelepciune si ce decizii corecte vor adopta acesti conducatori ai lumii" ? Deocamdata, vedem cum asa zisul "Gardian al Lumii", SUA, calca in picioare si terorizeaza state si popoare nevinovate, in numele unei asa zice "lupte impotriva terorismului". SUA, si nu numai ea, este condusa si controlata in INTREGIME de masonerie, deci .... nimic din ceea ce face SUA si armata americana nu este fara acceptul sau chiar ordinul masoneriei. La fel si NATO, care este o loja mai mult sau mai putin mascata a masoneriei ... Cum se simte arabul, "iugoslavul", irakianul, talibanul si toti ceilalti COTROPITI de asa zisul "eliberator" american ? Crezi ca acestia si nu numai ei vor accepta un asa zis Guvern Mondial care nu face decit sa-i "slugareasca" si sa le fure bogatiile tarii ?

QUOTE
Seful de stat in aceasta situatie poate reprezinta mai putin interesele lui Nea Ion care inca mai are ceva de impartit cu ungurii, dar reprezinta asa cum ar trebui sa o faca mereu, mai presus de asta, interesele tarii si ale umanitatii.


- lucrurile nu (a)par asa cum le prezinti tu sau cum vor masonii sa le prezinte. Nu am auzit vreodata de un mason care sa faca ceva in interesul poporului si sa nu indeplineasca ordinele "fratilor" decit un mason mort. ceausescu este unul dintre aceste cazuri, care in loc sa indeplineasca ordinele fratilor, a platit datoriile tarii .. si iata recompensa pt,. nesupunerea lui. Asa zisele "agenturi straine" de care vorbea ceausescu erau chiar acele "detasamente" de "teroristi" (care au aparut subit, si au disparut la fel de subit) care au venit sa faca reglajul de conturi.

- de cind e lumea "cel rau" s-a prezentat a fi "cel bun", iar cel bun a fost minjit de cel rau. Cel bun fie a stat deoparte fie l-a desconspirat pe cel rau. Cine e in cazul epocii actuale "cel rau" si "cel bun" ?

- seful statului este ales de milionale de "nea ion", prostiti de lozincile electorale si de o manipulare abila la alegeri ... dar vede asta dupa ce "alesul" lor in loc sa-i ajute, in cel mai bun caz ii uita, daca nu cumva chiar le da la cap ... si, "paradox", de fiecare data inainte de alegeri "conducatorii" isi aduc aminte de "nea ion" ca stie ca are nevoie de votul lui sa fie ales.

EDITAT:

PS. Ca o mica paranteza, ca tot vorbeam de "beneficile" aduse de "gardianul lumii", SUA:

http://www.altermedia.ro/iugoslavia_5ani

-----------------------------------------

--484 de civili morti si circa 6.000 răniti, multi traumatizati pe viată; 800.000 de refugiati;

--Peste 6.000 clădiri si institutii publice lovite sau distruse;

--365 mănăstiri, biserici si asezăminte de cult lovite si distruse sau avariate;

--Peste 50 de transmitătoare si statii radio-tv avariate sau distruse complet, īn care se include distrugerea clădirii RTV Sārbe din Novisad;

--Mari pagube materiale provocate unitătilor industriale, făcilitatilor agricole, comerciale si turistice; un mare număr de fabrici si combinate care lucrau pentru industria civilă, distruse;

--Numeroase drumuri, sosele, poduri si elemente de infrastructură bombardate si deteriorate;

--Ambasade si reprezentante consulare străine lovite de bombe.


Acest topic a fost editat de thunder: 25 Mar 2004, 10:45 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 25 Mar 2004, 01:39 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



March,24 Mar 2004, 06:54 PM
"Intreb eu, cum se promoveaza sau alege Marele Maestru, pe ce considerente, sau merite,etc. Am ramas surprins cand a fost ales pe pozitia de M.M. , fostul ziarist al "Curierului National" care parca detine si o functie guvernamentala ?"


In Masonerie exista mai multe Rituri: Ritul York, Ritul Scotian Antic si Acceptat (cele mai puternice), Memphis-Mistram, Ritul Scotian Primitiv, Ritul Swedenborg, Ritul Adoniramit, Ritul Schroder, Ritul Francez sau Modern...in fine foarte multe, si foarte diferite intre ele..
Eu nu vorbesc aici decat despre Ritul Scotian Antic si Acceptat. In organizarea lui, aici in Romania sau oriunde in lume, lojile sunt asociate intre ele si se supun toate unei singure obediente (organ central)= Marea Loja Nationala a Romaniei (in acest caz).
Din Marea Loja fac parte demnitarii principali ai tuturor lojilor din aceea obedienta. Marea Loja are si o structura proprie, cu membrii permanenti.

Atunci cand sunt alegeri (in cadrul unui Convent, un fel de Congres) se fac propuneri din partea tuturor lojilor; de exemplu loja careia ii apartin eu, a decis ca la ultimele alegeri sa propuna candidatura unui fost venerabil al ei (si membru fondator), un antreprenor de constructii pe numele lui Dl.Ion Savancea.
Multe alte loji l-au propus pe Dl Chirovici, care s-a distins prin anul 2001 cand loja condusa de el, puternica si importanta, a decis sa se alature Marii Loji Nationale, punand astfel capat unei lungi perioade de confuzie in care cele doua isi disputasera legitimitatea.

Alte loji au propus proprii lor candidati, fie din randurile lor, fie din alte loji astfel ca la primul tur de scrutin au fost cam 25 de nominalizari. Dintre acestea din cauza unor erori procedurale care au condus la anularea a 31 de voturi, au fost luati in calcul doar trei candidati Eugeniu Ovidiu Chirovici-77pct.,Ion Savancea-30pct. si Horia Nestorescu Balcesti-28pct.
In turul doi de scrutin s-au calificat doar primii doi. Rezultatul il sti.

Daca imi permiti un scurt comentariu eu cred ca cel mai potrivit Mare Maestru din cei trei ar fi fost Dl. Horia Nestorescu (istoric de meserie). Au fost si multe jocuri de culise... Nu am sa le comentez aici, am sa mai adaug doar ca printre frati a circulat cu multa intensitate zvonul ca s-au facut presiuni imense pentru alegerea Dlui Chirovici dat fiind apropierea acestuia de guvernul Nastase, si faptul ca perioada lui de "domnie" cuprinde si anul electoral.

Masoneria nu face politica. In Templu, la tinute, la toate celelalte manifestari oficiale masonilor le este interzis sa discute, sau sa sustina puncte de vedere sau opinii politice. In particular insa fratii care s-au cunoscut prin intermediul Ordinului se ajuta ori de cate ori au prilejul, in orice domeniu fara ca cineva sa le ceara in mod explicit acest lucru.
Legaturile dintre coloanele (membri, frati), unei loji se cementeaza la punctul geometric (o agapa) care urmeaza fiecarei tinute. Acolo toate discutiile sunt permise, ele desfasurandu-se in afara templului, si fara sa angajeze Masoneria.

thunder:

Am sa incerc sa iti raspund si tie putin mai tarziu...desi vad ca tu nu ai venit la o discutie ci mai degraba la o expunere.


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 25 Mar 2004, 03:54 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



thunder:

"Atunci de ce nu declara ca sint masoni si unii chiar mint cind ii intrebi aceasta?"

Pentru ca tot felul de nebuni periculosi atinsi de propaganda antimasona sunt convinsi ca daca dau in cap unui mason cucuiul o sa apara imediat pe fruntea Satanei, iar lumea are sa se vindece instantaneu de rele.

Nu putem avea o discutie despre documente "atribuite" masonilor !!
Eu pot argumenta, si sunt dispus sa raspund la orice intrebare a ta legata de documente pe care Masoneria si le-a asumat sau pe care ea si le asuma.


"Ma bucur ca exista aceasta "confirmare" a faptului ca masonii sint infiltrati in punctele cheie ale conducerii la nivelul societatii, mai ales la nivelul politic ... dar ar fi fost si mai bine daca existau confirmari ale fiecaruia in parte.
- Informatia: "masonii sint sefi de state si a altor organizatii (inter)nationale" am dorit sa ajunga la "urechile" altora pt. ca multi nu stiu sau nu cred acest lucru. De regula, acestia care sint in fata, isi recunosc statutul de mason, dar cei care cu adevarat conduc (zice-se din umbra) stau "ascunsi" si nu isi declara statutul de mason sau "sef peste (unii) masoni". Stim bine ca exista o asa zisa masonerie de fatada, cu "masoni de rind" recolati (alesi) in organizatie "


Masonii nu sunt "infiltrati" prin puncte cheie; nici nu isi ascund caliatatea de mason atunci cand datorita inaltelor functii politice, sau a pozitiei sociale pot beneficia de un sistem de protectie impotriva fanatismului.
Pentru orice om caruia viata i-a dat prilejul sa poata privi si judeca lucrurile dintr-o perspectiva ampla, fie prin prisma culturii, fie prin a cunoasterii, fie de pe pozitiile puterii politice sau financiare; pentru orice astfel de om, optiunea masonica devine o necesitate launtrica imperativa.
Teoria asta cu cei "ascunsi" si cu cei "la vedere" este tendentioasa si jignitoare.
Daca vrei mai mult afla ca Loja Mama ce functioneaza in Anglia este atat de "la vedere" incat chiar parlamentul britanic este asezat intocmai ca in Templul Masonic, cu o dispunere identica. Locul Venerabilului (la orient), al Primului Supraveghetor, al coloanelor totul; poti vedea zilnic la BBC imagini din parlamentul englez.
Masoneria nu doreste sa aiba "un aer intelectual", ea este in cea mai mare parte a ei intelectuala. Am sa public in alta zi o lista cu masonii trecuti la orientul etern (decedati), nu din cei pe care Masoneria ii revendica, ci doar pe aceia care in timpul vietii lor sau declarat cu mandrie membrii ai Ordinului. Ai sa fi foarte surprins...


" juri in fata unor "frati" ca le vei apara interesele, si ca te supui ordinelor lojii, altfel vei fi "rastignit" ... este clar ca astfel de conducatori care sint masoni vor respecta juramintul fata de frati lor, nu fata de tara si poporul caruia ii apartin. De aici conflictul de interese si asa zisul "stat in stat".

Nu cunosc nici un astfel de juramant. Loja nu poate da nici un ordin cuiva; ea nu functioneaza in felul asta.
Juramantul novicelui la initiere se face fata de Ordin si se incheie astfel:
.....jur solemn ca ma voi supune prevederilor Constitutiei si Regulamentelor Marii Loji Nationale din Romania (toate acte publice), precum si tuturor legilor tarii
Patriotismul este o mare virtute pentru masonii, ei putand accede imediat in functii si in garde daca pot face dovada ca au facut gesturi de patriotism recunoscute public.
Nu exista pedepse prin "rastignire" sau alte bazaconii din astea...Suprema pedeapsa pe care Masoneria o poate aplica astazi impotriva vreunui membru al ei este :"arderea intre coloane" si ea este echivalenta cu iradierea din evidentele Ordinului a fratelui care a gresit (documentele lui de aderare la Ordin sunt arse pe o tava intre coloanele (membrii) lojei respective).

Nu mai pot acum sa continui..ma solicita serviciul.
Am sa o fac poate mai tarziu.

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 25 Mar 2004, 03:56 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Mar 2004, 04:48 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Hampu The Great @ 25 Mar 2004, 02:39 PM)
In Masonerie exista mai multe Rituri: Ritul York, Ritul Scotian Antic si Acceptat (cele mai puternice), Memphis-Mistram, Ritul Scotian Primitiv, Ritul Swedenborg, Ritul Adoniramit, Ritul Schroder, Ritul Francez sau Modern...in fine foarte multe, si foarte diferite intre ele..
Eu nu vorbesc aici decat despre Ritul Scotian Antic si Acceptat. In organizarea lui, aici in Romania sau oriunde in lume, lojile sunt asociate intre ele si se supun toate unei singure obediente (organ central)= Marea Loja Nationala a Romaniei (in acest caz).
Din Marea Loja fac parte demnitarii principali ai tuturor lojilor din aceea obedienta. Marea Loja are si o structura proprie, cu membrii permanenti.


Da, multumesc pentru precizari. Sunt lucruri complexe care nu pot fi lamurite in totalitate prin postari la un forum.
Eu am crezut ca Ritul Scotian Antic si Acceptat este independent de Marea Loja Nationala a Romaniei ! Mi-aduc aminte, cu ani in urma era un scandal la noi intre aceste Loje mai puternice ca ritul Scotian si Marele Orient.

Si inca ceva . Preceptele francmasoneriei moderne, Codul masonic, Codul etic al masoneriei, Principiile fundamentale ale francmasoneriei sunt adoptate sau respectate ( nu stiu daca asta e exprimare corecta, trebuie sa fie un termen specific) de Marea Loja Nationala ?

Marcel Shapira de la Paris mai are vreo pozitie in Masonerie ?

Salutari
March


P.S. Cineva aici facea aluzie la Protocoalele Sionului. Din cate cunosc nu este un document real ?!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 25 Mar 2004, 05:16 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (March @ 25 Mar 2004, 05:48 PM)
P.S. Cineva aici facea aluzie la Protocoalele Sionului. Din cate cunosc nu este un document real ?!

- mai precis, de unde cunosti ca nu sint reale ?

- ce inseamna reale ?

- ce inseamna (i)reale, (non)reale, etc ?

PS. Le-ai citit .. sau macar rasfoit ?


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Mar 2004, 05:36 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Coane,
Le-am citit desigur dar n-am sustinut eu ca ar fi o"facatura" a Ohranei Imperiului Tarist . Am citit diferite comentarii asupra acestui document , de-alungul timpului.
Si observ ca , la acest subiect, dintr-un inceput o tii numai cu intrebari sicanatoare in postarile tale. Mai vino si cu ceva explicatii sau comentarii pe tema Masoneriei ca sa invatam ceva si noi astia mai novici .

Aferim !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 25 Mar 2004, 05:45 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Hampu The Great @ 25 Mar 2004, 02:39 PM)
Masoneria nu face politica.

- asta mi se pare cea mai buna si mai tare gluma de pe topicul asta .. pina in prezent.

Cum nu face politica din moment de mai toti conducatorii de state, partide si guverne si nu numai ... sint masoni si alesi dintre masoni ?


QUOTE
thunder:

Am sa incerc sa iti raspund si tie putin mai tarziu...desi vad ca tu nu ai venit la o discutie ci mai degraba la o expunere.


Mie imi pare ca (si) tu tot pt. expunere ai venit. Iata ca in felul asta fiecare expune ceea ce stie, intr-un "dialog" mai mult sau mai putin deschis, ok ?


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 25 Mar 2004, 06:07 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Hampu The Great @ 25 Mar 2004, 04:54 PM)
Nu cunosc nici un astfel de juramant. Loja nu poate da nici un ordin cuiva; ea nu functioneaza in felul asta.
Juramantul novicelui la initiere se face fata de Ordin si se incheie astfel:
.....jur solemn ca ma voi supune prevederilor Constitutiei si Regulamentelor Marii Loji Nationale din Romania (toate acte publice), precum si tuturor legilor tarii
Patriotismul este o mare virtute pentru masonii, ei putand accede imediat in functii si in garde daca pot face dovada ca au facut gesturi de patriotism recunoscute public.
Nu exista pedepse prin "rastignire" sau alte bazaconii din astea...Suprema pedeapsa pe care Masoneria o poate aplica astazi impotriva vreunui membru al ei este :"arderea intre coloane" si ea este echivalenta cu iradierea din evidentele Ordinului a fratelui care a gresit (documentele lui de aderare la Ordin sunt arse pe o tava intre coloanele (membrii) lojei respective).

Inteleg ca reproduci din diferite carti/texte pe care le-ai parcurs. Iata, fac si au acelasi lucru ca si tine:

Spicuiesc din cartea ROMĀNIA ĪN FAŢA UNUI ALT ISRAEL - Editura DECENEU - autor Ovidiu Buruiana

Ascunderea acestor fapte, neaducerea lor la cunoştinţa opiniei publice, este mult uşurată de către personalităţile politice, istorice şi culturale actuale care sunt formate īn cadrul diferitelor organizaţii oculte, cea mai răspāndită şi cunoscută fiind Francmasoneria, cu un puternic caracter sectar, numită fără exagerare "Gigantica conspiraţie planetară". Cum să triumfe binele şi dreptatea cānd, īn cadrul unei loji masonice membrii ei sunt legaţi prin jurăminte terifiante, şi obligaţi să-şi respecte fără discuţie superiorii īn grad. Oameni din diferite medii sociale, din partide aflate aparent īn dispută, din cadrul justiţiei, armatei, poliţiei, bisericii sunt membri ai lojilor francmasonice, realizāndu-se fără tăgadă o uniformizare īn concepţii, idei şi idealuri care nu le aparţin, fiindu-le induse sau chiar impuse.

Spre exemplu loja "Propaganda Due" (P2), lojă masonică italiană (īn cadrul căreia a activat şi Ceauşescu), reunea membrii din toate straturile īnaltei societăţi italiene, din guvern, din Mafie şi chiar din interiorul Vaticanului, fiind īn acelaşi timp responsabilă pentru diferite acţiuni teroriste, inclusiv tragicul atentat de la Bologna. Licio Gelli, fondatorul lojei, era partener de afaceri cu Klaus Barbie, bancherul lui Juan Peron, colaborator CIA şi oaspete de onoare la inaugurarea administraţiei Reagan. (Jonathan Vankin & John Whalen, "Conspiraţii celebre", Editura Aldo Press, Bucureşti, 1997, pag.135).

Cum poate un demnitar al poliţiei sau un judecător să ia atitudine īn faţa unui gangster aflat īn aceeaşi lojă cu el? Şi dacă Francmasoneria este o societate caritabilă, o societate ezoterică cu un ţel īnalt, ce caută aceste elemente īn cadrul lojelor? Cu toate acestea nimeni nu este dispus să ia atitudine, nimeni nu crede, nimeni nu ia īn serios această ameninţare.


- Revista Francmasoneria nr. 5

“Jur să respect şi să impună respectarea constitutiei ritului” a fost jurămāntul pe care un reprezentant mason romān l-a făcut īn faţa camerei de luat vederi la procesiunea de investitură şi recunoaştere a MLNUR pe plan internaţional. El recunoaşte deci că există o constitutie a ritului, paralelă cu cea a statului, căreia masonul i se supune prin jurămānt īncepānd cu admiterea īn lojă, īn detrimentul constituţiei statului. Cele două constituţii sunt contradictorii īn aproape toate domeniile, īn principal la tot ceea ce este legat de interesul naţional. Īn mod normal, un mason nu poate ocupa un post care implica deservirea naţiunii. Dacă un ministru romān de externe mason, la īntālnirea cu un ministru mason al altei ţări, primeşte printr-un anumit semn codificat un ordin, el este astfel obligat prin jurămāntul masonic să i se conformeze şi să-ţi dezavantajeze ţara. Acelaşi lucru se poate petrece la negocieri militare sau īn alte domenii de importanţa naţionala.

- alta sursa (gasita pe net), deocamdata neidentificata:

Membrii cultului Roshaniya īşi mai spun şi Ordinul. Iniţiaţii vor fi nevoiţi să depună un jurămānt şi spun: "Mă oblig să păstrez tăcerea şi loialitatea de nezdruncinat şi supunerea faţă de Ordin.... Īntreaga umanitate care nu va reuşi să se identifice cu semnul nostru secret va fi prada noastră". Jurămāntul a rămas acelaşi pānă īn zilele noastre. Semnul secret era trecerea māinii prin dreptul frunţii, cu palma īn afară; contrasemnul, apucarea urechii cu o mānă şi sprijinirea cotului īn cealaltă palmă. Vă este familiar?

Īn "Jurnalul Naţional" din 23 mai 1997, vicepreşedintele Comisiei de Apărare a Senatului, Radu Timofte declară că: "Masoneria are ca scop să deţină controlul īn domeniul economic, politic, cultural şi mai nou militar. Masoneria īşi propune să finanţeze şi să controleze principalele instituţii de decizie, naţionale şi internaţionale [...] şi chiar reuşeşte să deţină controlul īn domeniul economic, politic, cultural şi mai nou militar. Şi, mai mult decāt atāt, jurămāntul masonic are īn conţinutul său pedepse foarte severe pentru membrii care divulgă secretele, organizaţia avānd caracter secret. Protocoalele masoneriei, care au fost publicate, reprezintă pentru majoritatea celor care le citesc, motive foarte serioase de reflecţie, de reţinere, de tăcere şi de teamă. Nici măcar membrii suspuşi nu ştiu mare lucru. Bănuiesc că activităţile secrete nu sunt cunoscute decāt de un grup foarte restrāns, iar celorlalţi mai mici şi mai mulţi nu le sunt prezentate adevăratele intenţii ale masoneriei, aceştia fiind simple unelte care doar īşi imaginează că ştiu ceva."

Pentru a exemplifica ce spune senatorul Radu Timofte īn legătură cu jurămāntul masonic vom prezenta īn continuare conţinutul acestui jurămānt:

<<Jur, īn numele Arhitectului Suprem al tuturor lumilor (Satana) să nu descopăr niciodată secretele, semnele, cuvintele, īnvăţăturile sau practicile francmasoneriei şi să păstrez tăcere veşnică asupra lor. Făgăduiesc şi jur să nu trădez niciodată nimic din acestea nici prin scris, nici prin grai, nici prin gesturi, nici să pun altcineva să scrie, să litografieze, să graveze, să tipărească ceva, să nu dau īn vileag īn vreun fel ceea ce mi s-a descoperit pānă īn această clipă sau mi se va descoperi īn viitor. Dacă ni mă voi ţine de cuvānt, mă oblig să mă supun la următoarea pedeapsă:
- să mi se ardă buzele cu fier īnroşit
- să mi se taie o mānă
- să mi se smulgă limba din gură
- să mi se reteze gātul
- cadavrul meu să fie spānzurat īn lojă īn timpul primirii unui nou frate, iar după aceea să fie ars şi cenuşa aruncată īn vānt>>


PS. Discutia continua, daca nu este oprita de vreun (pro)mason.

Acest topic a fost editat de thunder: 25 Mar 2004, 07:00 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 26 Mar 2004, 12:43 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



thunder:

...Prietene dar tu esti inchis bine de tot intr-ale tale !
Te invit sa lasi patosul de-o parte si sa cobori usurel pe pamant, daca vrei sa avem incontinuare un dialog profitabil pentru toata lumea.

Revista Francmasoneria nu are cum sa intre in discutia noastra !
Nici alte prostii puse in carca Masoneriei de catre tot felul de scriitori care produc "la comanda", sau care au ceva de impartit cu altcineva.

Masoneria este destul de simpla in esenta ei.
Ce vrea ea, sau mai exact ce isi propune ea e destul de limpede precizat in Constitutia Masonica, si in Regulamentul General al Masoneriei.
Amndoua aceste carti sunt accesibile oricui, si se pot procura de catre oricine doreste, de la Templul Masonic din Sala Palatului, Intrarea Cretulescu, Etajul III, in fiecare Marti si Joi incepand cu orele 17.00. Este si un mini muzeu masonic acolo, de unde se mai pot procura si alte carti sau efecte Masonice.

Marturisesc ca mi s-a facut "parul maciuca" de juramintele alea pe care le-ai citat.
Te asigur ca toate sunt doar inventii absurde, si stupiditati cretine.
Poti citi tu insuti juramantul novicelui care adera la Ordin, daca ai sa iti procuri Constitutia Masonica.

Eu dragul meu thunder iti vorbesc despre Masonerie din interiorul ei. Daca vrei sa avem incontinuare o discutie onorabila pe aceasta tema, se pare destul de interesanta pentru multi, haide sa o facem pe documente adevarate; pe documente pe care Masoneria si le asuma ca apartinindu-i, pe documente si fapte clare si precise.

Eu nu am de gand sa mai comentez toate prostiile care s-au spus despre Ordin, si nici sa repet la infinit ca Masoneria nu este o "Secta Satanica", sau o gasca de draci impielitati pusi numai pe fapte rele.

Vrei sa iti pastrezi un spirit critic in cadrul acestei discutii ? Foarte bine, ai insa multe alte cai oneste de atac. Masoneria a facut destule greseli de-a lungul istoriei; ai de unde sa iti aduni material, iar eu voi participa cu bucurie la o astfel de polemica aparand atat cat pot punctul de vedere al Ordinului pe care il reprezint in conversatie.

Uite iti dau chiar eu o mana de ajutor oferindu-ti pe tava doua povesti adevarate si reprobabile avand in centrul lor Masoneria:

1. In jurul anului 1000, atunci cand functiona doar Masoneria Operativa (compusa exclusiv din mesteri constructori), echipele de masoni care asigurau realizarea unei catedrale, aveau obiceiul de a zidii in fundatii copii. Ii zideau de vi, dupa principiul ca printr-o chimie secreta, intr-un mod tainic, sufletul copilui avea sa se transfere cladiri ce urma a fi realizata.
Suntem insa intr-o perioada a istoriei in care o astfel de "vrajitorie" era un eveniment destul de comun, si nu atat de grotesc pe cat ne apare astazi.

2. Cu totii stim ca Primul Razboi Mondial a fost declansat de asasinarea lui Franz Ferdinand la Sarajevo. Evenimentul a fost pus pe seama nationalistilor sarbi, in fapt insa Arhiducele fusese condamnat la moarte de catre un Tribunal Masonic, inca din 1912 deci cu doi ani mai devreme. Executia a fost deasemena incredintata unor fosti masoni uniti in soacietatea secreta "Narodna Obrana" (Mana Neagra).
Cine erau insa acesti masoni ?
Erau o Masonerie paralela ce se declarase "Masoneria Revolutionara", si care se rupsesera de marea Masonerie pe motivul atitudini pasive a acestei; Erau cu totii oameni de actiune, oameni care doreau sa obtina totul, imediat, bruscand indivizii si situatiile.
Sigur din punctul strict de vedere al Ordinului, ei nici nu mai erau masoni devreme ce marea Masonerie nu ii mai recunostea ca atare. Erau insa foarte multi, foarte puternici si, se va vedea, pana la urma bine intentionati.
De ce urmareau ei insa declansarea unui razboi mondial ?? Raspunsul este destul de simplu:
pentru ca hotarasera de fapt inceperea razboiului democratiilor impotriva imperialismului totalitar.
"kaiserul german, imparatul habsburg, si tarul rus trebuiau sa cada".
Rezultatul...:
"Conferinta de pace de la Paris (1919-1920) trebuia sa certifice victoria totala a idealurilor masonice in Europa: peste tot guverne democratice, pretutindeni state si popoare libere. Ca o incoronare mareata a eforturilor Francmasoneriei, la 10 ianuarie 1920 se infiinteaza Societatea (liga) Natiunilor, un prim pas catre Marele Guvern Mondial atat de visat de masoni. Dar in euforia generala, bolsevicii pregateau cu totul altceva. Guvernul Mondial, desigur visau si ei, insa un guvern mondial comunist."

Si aici ai avea ceva material ca sa ma ataci pentru ca pana la urma comunismul sovietic nu e decat o extrema a Masoneriei Revolutionare.

Ma intrebi acum poate ce simt fata de toate astea.
Toate masacrele primului razboi, toti mortii aia, toate atrocitatile alea, atacurile la baioneta, obuzele,
primele lovituri din aer, primele atacuri cu gaze toxice....sau poate despre terorismul de stat al comunistilor, exterminarea din Siberia, Gulagul, despre metodele securitatii, despre tortionari, executii sumare, totalitarism...

Ce pot sa iti spun ? Eu nu ma dezic de nimic...Sunt fratii mei...Pana la urma toti au vrut binele omenirii, si dicolo de metodele reprobabile aplicate, au reusit:

"...francmasoneria albastra (occidentala), a sustinut o serie de principii ca: dezvoltarea, democratia, pacea, toleranta si alianta pantru progres, in vreme ce francmasoneria rosie (orientala) a propavaduit dezarmarea, decolonozarea, internationalismul, problemele pacii si socialismul."

In Masonerie dragul meu thunder politicul este interzis. Oriunde participa la o tinuta sau la o alta manifestare oficiala, masonului ii este interzis sa discute politica.
Ce fac fratii in afara Templului, fie pentru o paine, fie din simt patriotic, fie din sentimentalism, fie din compasiune, fie din datorie.... ii priveste personal pe fiecare in parte, si nu angajaza in nici un fel Masoneria.

Dupa cum ai vazut in cele cateva scurte consideratii de mai sus Masoneria are treburi mult mai importante decat aceea de a il pupa in c*r pe Satana.

Inca ceva din cauza unversalitatii ei, in evul mediu se intampla destul de ades ca masoni sa se intalneasca pe campul de lupta in tabere diferite.
Sigur in astfel de situatii ei aveau un semn distinct de a se recunoaste intre ei (cel cazut isi incrucisa miinle deasupra capului cu palmele spre adversar, acesta fiind un gest de invocare a tolerntei masonice)

Asadar thunder, discutia noastra ar putea decurge astfel. Crezi ca se poate ??


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 26 Mar 2004, 12:52 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Hampu The Great @ 26 Mar 2004, 01:43 PM)
thunder:

...Prietene dar tu esti inchis bine de tot intr-ale tale  !

Acelasi lucru se poate afirma despre oricine, inclusiv despre tine. Sa lasam acest subiectivism si sa "dialogam" pe tema data, fiecare cu "inchiderea" lui.

QUOTE
Te invit sa lasi patosul de-o parte si sa cobori usurel pe pamant, daca vrei sa avem incontinuare un dialog profitabil pentru toata lumea.


sint pe pamint ... "special" a venit pe pamint ... pt. acest "dialog". ohyeah.gif

QUOTE
Revista Francmasoneria nu are cum sa intre in discutia noastra !


De ce nu ? Prezinta culegeri de texte din diferite alte carti si surse.

QUOTE
Nici alte prostii puse in carca Masoneriei de catre tot felul de scriitori care produc "la comanda", sau care au ceva de impartit cu altcineva.


- mai, vezi ce mi-ai spus mie mai sus, aia cu "inchiderea". smile.gif Daca aceste scrieri sint prostii si minciuni, este ocazia cea mai perfecta pt. masoni si promasoni sa dovedeasca cu argumente si dovezi ca sint minciuni.

PS. La comnada cui scriu acei "scriitori" ?


Acest topic a fost editat de thunder: 26 Mar 2004, 06:06 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 26 Mar 2004, 05:02 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



March:

"Da, multumesc pentru precizari. Sunt lucruri complexe care nu pot fi lamurite in totalitate prin postari la un forum.
Eu am crezut ca Ritul Scotian Antic si Acceptat este independent de Marea Loja Nationala a Romaniei ! Mi-aduc aminte, cu ani in urma era un scandal la noi intre aceste Loje mai puternice ca ritul Scotian si Marele Orient"

Ceva ceva este adevarat. Loja condusa de Dl. Chirovici in aceea vreme se numea imi pare "Romanaia Unita", avea o reprezentare destul de redusa, o recunoastere partiala in lume si se autointitula singura Masonerie Legitima din Romania.
Ritul Scotian Antic si Acceptat avea un numar mult mai mare de membrii si o recunoastere mai larga. Ritul era reprezentat de Marea Loja Nationala a Romaniei care se proclamase si ea unica autoritate legitima.
Adevarul este ca programul Romaniei Unite era mult mai elaborat.
Au fost ceva impunsaturi da s-a rezolvat prin unirea aia; da cand sa zica hop ia uite alta belea un fost Mare Maestru considerat una din cele patru cupole ale Masoneriei Romane, Dl. Radu Filip se revolta si isi construieste o Masonerie personala pe care se grabeste sa o denumeasca Marea Loja Romana sau ceva. In prezent si ea exista, si il are acum in frunte pe Dl Viorel Danacu.
In afara de astea mai exista vreo doua.
Cert este ca toti sunt frati, si ca unica recunoscuta si invitata sa ia parte la toate evenimentele Masonice importante din lume este Marea Loja Nationala a Romaniei a Ritului Scotian Antic si Acceptat.

Cu Shapira povestea este lunga si are variante controversate. Au fost insa destul de bine relatate chiar aici pe un alt forum.

"Codul de regulii' , este cuprins in asa numitele Land Mark-uri. Ele sunt unice pentru toti masonii unui Rit. Defapt Masoneria este Universala, un mason din Romania este egal si frate cu un mason malgash, sau cu unul de pe Marte in aceiasi masura; sau nu un mason roman este la fel de mason in Tanganika, in Canada sau pe steaua Mira Ceti din constelatia Andromeda...

Voi reveni abia luni !! Pa !

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 26 Mar 2004, 05:05 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 26 Mar 2004, 09:30 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Hampu The Great @ 26 Mar 2004, 01:43 PM)
Vrei sa iti pastrezi un spirit critic in cadrul acestei discutii ?

Trebuie sa joace cineva si rolul asta .. ca vad ca persoane PRO sint deja ... chiar mai multe. smile.gif te deranjeaza daca voi fi eu "criticul" sau vrei sa fie altul ? Bucura-te ... in felul asta vei arata lumii ca masoneria nu este asa cum se spune in unele cercuri: "GIGANTICA ORGANIZATIE (secta) PLANETARA MALEFICA".

QUOTE
Foarte bine, ai insa multe alte cai oneste de atac.


Spre deosebire de metodele alese de masonerie eu sint un nevinovat copil nenascut. ohmy.gif

QUOTE
Masoneria a facut destule greseli de-a lungul istoriei; ai de unde sa iti aduni material, iar eu voi participa cu bucurie la o astfel de polemica aparand atat cat pot punctul de vedere al Ordinului pe care il reprezint in conversatie.


Ma bucura deschiderea si sinceritatea ta, dar ma intristeaza ca sesizez in tine acel tip de mason integrat la baza masoneriei, care este si el la rindul lui pacalit si manipulat de alti "masoni" mult mai inalti in grad ... sicer iti vorbesc ...

QUOTE
Uite iti dau chiar eu o mana de ajutor oferindu-ti pe tava doua povesti adevarate si reprobabile avand in centrul lor Masoneria:


- toate aceste "destainuiri" sint oferite publicului pt. a arata ce greseli au facut inaintasii lor .. spre deosebire de "curatenia si inaltimea" sufleteasca a celor din prezent.

- in inima masoneriei, nu intre cei din fata, cum pari si tu a fi ... exista initiati in tainele oculte ale Manifestarii, care stiu cind si cum sa actioneze, si ce energii subtile si momente astrale sa foloseasca. Ei cunoasc arta manipularii si o aplica cu succes. Cei asupra carora minciunile si manipularile lor nu functioneaza sint acele rare fiinte care au trezita o anume structura subtila launtrica (corp subtil). De fel eu nu activez pe astfel de forumuri ci mai mult pe cele cu o orientare oculta, ezoterica, spirituala. Daca vei avea timpul necasar sa studiezi, vei vedea ca si eu cunosc o serie de initieri si cunostinte ezoterice si nu mai pot fi asa de usor de pacalit de niste "texte" si "teorii" scoase din condei. Am facut aceasta mica divagatie pt. ca sa te fac sa intelegi ca nu ai de a ace cu un pusti de 15-20 de ani, ci un om matur, trecut cit de cit prin viata si cu o anumita cunostere si intelegere si putere de discernere si rationament.

QUOTE
1. In jurul anului 1000, atunci cand functiona doar Masoneria Operativa (compusa exclusiv din mesteri constructori), echipele de masoni care asigurau realizarea unei catedrale, aveau obiceiul de a zidii in fundatii copii. Ii zideau de vi, dupa principiul ca printr-o chimie secreta, intr-un mod tainic, sufletul copilui avea sa se transfere cladiri ce urma a fi realizata.
Suntem insa intr-o perioada a istoriei in care o astfel de "vrajitorie" era un eveniment destul de comun, si nu atat de grotesc pe cat ne apare astazi.


Nu stiam acest lucru, dar pot sa spun ca dpdv ezotric, actiunea lor nu are nimic comun cu realiatea. Un suflet nu ramine intr-o "cladire" dupa moarte, ci paraseste corpul fizic si merge intr-o anumta lume paralela, astrala. Prin absurd, sa zicem ca prin cine stie de ritual SATANIC ar "infiera" acel suflet in acea cladire ... acest suflet este in suflet chinuit si toate aceasta suferinta si patima este transferata cladirii si celor ce vor locui in ea. Repet, este doar o supozitie .. nu o certitudine ... dar personal MA INDOIESC ca sufletul ar ramina acolo. Exista o forma de "inchidere" (legare) a sufletului la egipteni, prin acea imbalsamare a corpului fizic, prin anumite procedee fizice si subtile, initiatice, care "legau" cumva sufletul de acele locuri, de acea zona geografica ... dar asa ceva este o violare a libertatii spiritului si sufletului si nu cred ca e o actiune divina, ci mai degraba una malefica, sau in cel mai bun caz, una inconstienta .. cu toate ca, REPET, acstea era facute de niste initiati in anumite taine oculte ... azi deja pierdute.

QUOTE
2. Cu totii stim ca Primul Razboi Mondial a fost declansat de asasinarea lui Franz Ferdinand la Sarajevo. Evenimentul a fost pus pe seama nationalistilor sarbi, in fapt insa Arhiducele fusese condamnat la moarte de catre un Tribunal Masonic, inca din 1912 deci cu doi ani mai devreme. Executia a fost deasemena incredintata unor fosti masoni uniti
in soacietatea secreta "Narodna Obrana" (Mana Neagra).


Nu e o noutate pt. mine existanta acesot asa zise tribunale masone, si daca tot ai amintit de existenta lor, e necesar sa spun si eu ca si ceausesc a fost condamnat si executat de un astfel de tribunal mason, el fiind mason de gr. 33 ... se pare in "vestita" si controversata loja P2 (Propaganda Due).

QUOTE
Cine erau insa acesti masoni ?
Erau o Masonerie paralela ce se declarase "Masoneria Revolutionara", si care se rupsesera de marea Masonerie pe motivul atitudini pasive a acestei; Erau cu totii oameni de actiune, oameni care doreau sa obtina totul, imediat, bruscand indivizii si situatiile.


Aceste scenarii sint "inventate" cu scopul de a acoperi rusinea si dizgratia publicului care deja a aflat de aceste adevaruri cutremuratoare. Au aruncat pe citiva in fata, i-au sacrificat ... si masoneria, ca si grupare a scapat cu fata curata. Din aceasta cauza conducerea se face din umbra, iar in fata sint doar niste "papusi de paie", care la nevoie, pot fi schimbati si/sau sacrificati in cazul in care unele planuri ale lor nu merg cum ar dori ei sau sint dati in vileag. Adevaratii vinovati pt. acea crima si acel razboi mondial sitn cu totul altii, aflati in umbra. Neintimplator pe umerii masoneriei sint asezate mai toate razboiele moderne, revolutii, lovitori de stat etc. Revolutiile franceze, Razboiul de secesiune, Razb mond 1 si 2, revolutia bolsevica, revolutiile din anii 1848, razboiele intre Iran si Irak, interventile in Irak ale americanilor, in Afanistan, in Yugoslavia si chiar implicarea lor in "revolutiile" de catifea din anii 1989, inclusiv din Romania. Evident ca nu masonii din primele rinduri au facut asta, ci cei de la virf, cei din umbra. In timpul razboiului de secesiune o parte din bancile evreiesti finantau NORDUL, o alta parte de bani evreiesti finantau SUDUL. Aceste banci erau conduse de "rude" apropiate. Ce s-a obtinut prin acest razboi ? Cistiguri fabuloase in ruma imprumuturilor, a vinzatilro de arme etc ... si ceea ce a fost cel mai important, infintarea unui stat specific mason: SUA ! Iata ca acum, investitia lor da roade ... prin intermediul "gardianului lumii" se obtin rezultatele scontate, planificate.

QUOTE
Sigur din punctul strict de vedere al Ordinului, ei nici nu mai erau masoni devreme ce marea Masonerie nu ii mai recunostea ca atare. Erau insa foarte multi, foarte puternici si, se va vedea, pana la urma bine intentionati.
De ce urmareau ei insa declansarea unui razboi mondial ?? Raspunsul este destul de simplu:
pentru ca hotarasera de fapt inceperea razboiului democratiilor impotriva imperialismului totalitar.
"kaiserul german, imparatul habsburg, si tarul rus trebuiau sa cada". 


- intram deja la alte "capitole" subterane. Asa zisa revolutie bolsevica era de fapt o "revolutie masona" cu sustinere si sprijin evreiesc. Asa zisii bolsevici erau in proportie de 99,9 % evrei. Ce fel de "comunisti" sint acestia ??? Marx, Engels, Lenin, Troski samd erau evrei, de fapt masoni. Iata cine e de fapt "comunismul" ... o inventie masona prin care s-a urmarit impartirea lumii in doua tabere beligerante pe care banii bancilor evreiesti ii imprumutatu pt. a cumpara armanent nefolositor, pt. o asa zisa "cursa a inarmarilor", si "razboi rece". Scenarii penibile cu "am fost la un pas de razboi nuclear", ce bine ca avem arme nucleare si o armata inarmata pina in dinti ca in felul asta ii speriem pe dusmani sint dulci si abile lozinci copilaresti, dar cu care au pacalit si manipualt intreaga planeta atitia ani de zile. Cind nu a mai mers cu politica asta, s-a trecut la "dezarmare" ... caci de .. armamentul era invechit si trebuia schimbat si scos afara din buncare si lasat locul liber pt. noile arme, construite in fabricile de armament ale acelorasi bogatasi evrei sau masoni sau si una si alta, asa zisii "iudeo-masoni" cum ii mai numesc unii. Planul lor este cum ai spus si tu, un asa zis Stat Unic Planetar, o asa zisa Noua Ordine Mondiala ... iar una dintre lozici este cel cunoscut dicton: "prin haos la ordine". Nu mai poti tine zeci de state cind vrei sa faci unul sigur, deci e normal sa "ajuti" la destramarea comunismului si "detensionarea" conflictului (artifical intretinut de altfel) EST - VEST si "investirea" in asa zisele revolutii anti-comuniste. ceausecu nu a vrut sda indelineasca ordinele fratolor de loja .. si a fost casapit (neintimplator in noaptea craciunului, pt. a ne intina aceasta sarbatoare sfinta) ... si s-a dat vina pe "ura poporului".

- razboaiele care au urmat, nu numai cel de al 2-lea, ci toate cele amintite mai sus au urmarit pe linga alte interese oculte si obtinerea de profituri uriase din vinzari de armament, iar mai apoi din imprumuturile facute pt. "reconstructia" tarilor.

- chiar daca ne cred prosti ... e bine sa se stie ca nu ne pot pacali pe toti .. si sane duca de nas ca pe niste copii de tita. thumb_yello.gif

QUOTE
Rezultatul...:
"Conferinta de pace de la Paris (1919-1920) trebuia sa certifice victoria totala a idealurilor masonice in Europa: peste tot guverne democratice, pretutindeni state si popoare libere. Ca o incoronare mareata a eforturilor Francmasoneriei, la 10 ianuarie 1920 se infiinteaza Societatea (liga) Natiunilor, un prim pas catre Marele Guvern Mondial atat de visat de masoni. Dar in euforia generala, bolsevicii pregateau cu totul altceva. Guvernul Mondial, desigur visau si ei, insa un guvern mondial comunist."


- vai, ce copilarie sad.gif ... citeste mai atent ce am spus mai sus.

QUOTE
Si aici ai avea ceva material ca sa ma ataci pentru ca pana la urma comunismul sovietic nu e decat o extrema a Masoneriei Revolutionare.

Ma intrebi acum poate ce simt fata de toate astea.
Toate masacrele primului razboi, toti mortii aia, toate atrocitatile alea, atacurile la baioneta, obuzele,
primele lovituri din aer, primele atacuri cu gaze toxice....sau poate despre terorismul de stat al comunistilor, exterminarea din Siberia, Gulagul, despre metodele securitatii, despre tortionari, executii sumare, totalitarism...


- nu s-a schimbat deict forma prin care sa-i conduca si manipuleze pe oameni. Pina acum i-a tiut cu forta, acum cu "zaharelul". Li se intinde precum uni animal o buc de zahar si prostul se bucura pt. el, nestiind ca merita cu mult mai mutl decit atit .. si ca in spatele zaharelului este un imens DROB de sare ... sarat si acru .. si o indelungata suferinta.

QUOTE
Ce pot sa iti spun ? Eu nu ma dezic de nimic...Sunt fratii mei...Pana la urma toti au vrut binele omenirii, si dicolo de metodele reprobabile aplicate, au reusit:


- cind lucrurile vor iesi la suprafata mai amplu, si cum nu vor mai putea ascunde aceste manipulari si minciuni, masonii si masoneria va fi "sacrificata" de cei care o manipuleaza din umbra. Crede-ma, asa au facut intodeauna ... si asta e deja profetit si in Biblie. Multi masoni se vor trezi d'abia in acel ceas, unii nici macar atunci ... bulversati de mult sinistru in care au fost pacaliti atitia ani, de modul abil si pervers in care siau fost manipulati si pusi la "munca" pt. idealuri neadevarate si neconforme cu ideile lor despre viata, asa cum le-au fost prezentate la baza piramidei masone. Neintimpator masoneria are acel simbol, piramida si acel "ochi" din virf. Vom trai acele momente ... si poate ne vom intilni ... si atunci vei vedea ca nu un nebun iti vorbea ... ci un om lucid si constient de evenimente.

QUOTE
"...francmasoneria albastra (occidentala), a sustinut o serie de principii ca: dezvoltarea, democratia, pacea, toleranta si alianta pantru progres, in vreme ce francmasoneria rosie (orientala) a propavaduit dezarmarea, decolonozarea, internationalismul, problemele pacii si socialismul."


- astea sint forme de manipulare ... vom mai discuta insa despre ele ... acum am ceva treaba de rezolvat ... vom continua insa discutia ... aici sau in alta parte.



--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 26 Mar 2004, 11:38 PM
Mesaj #24


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Pai daca ceasca a fost mason si ince de gradul 33... si avea numai citeva clase saracul....cizmar... pai imi dau seama cam la ce grad ajung altii....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 27 Mar 2004, 12:09 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (bdl @ 27 Mar 2004, 12:38 AM)
Pai daca ceasca a fost mason si ince de gradul 33... si avea numai citeva clase saracul....cizmar... pai imi dau seama cam la ce grad ajung altii....

- ceasca avea grad pt. ca trebuiau sa-l pupe in windos si sa-i arate ce important e el in loja si astfel sa-l faca ascultator .. dar cizmarul .. tot cizmar a ramas ... si pina la urma nu i-a mai ascultat. Dar i-au copt-o. smile.gif

- gradele aste nu se dau in functie de clase, ci cit de supus esti sefilor si cit de usor de corupt esti. Cei care nu se lasa corupti ramin la baza piramidei si ... probabil se intreaba ei de ce nu mai urca in grad.

Spicuiesc din aceiasi revista Francmasoneria:

QUOTE
------------------------------------
Masonii din gradele inferioare sunt minţiţi   
------------------------------------
            Modul īn care francmasoneria se ocultează este, trebuie să recunoaştem, deosebit de eficient. Este structurată īntr-o ierarhie foarte  strictă, īn care cei din gradele inferioare nu ştiu nimic despre cei de deasupra lor, īn timp ce aceştia din urmă cunosc totul despre cei mai mici īn grad. Īn acest fel, gradelor inferioare nu li se spun adevăratele scopuri ale francmasoneriei, fiind orientaţi doar spre acţiuni care mai degrabă le testează loialitatea decāt īi pune īn situaţia de a īmplini cu adevărat ceva din planurile malefice. William Cooper, fost ofiţer īn serviciul de informaţii ale Forţelor Navale Americane, mai precis Naval Intelligence, relatează īn cartea sa Behold a Pale Horse (“Iată, un cal palid” – expresie din Apocalipsă, din Biblie) că la iniţierea īn unele loji din Masonerie, candidatului i se aduce o cruce sau o Biblie şi i se spune să scuipe pe ea. Dacă refuză, este bătut prieteneşte pe umăr şi i se spune: “Ai făcut ce trebuia. Nici un om respectabil nu ar face aşa ceva”. Dacă scuipă, i se strānge māna tovărăşeşte şi i se spune: “Bine ai venit īn Francmasonerie.” Apoi, candidatul este avansat la un grad superior. Daca nu, rămāne la acelaşi grad, nu mai avansează niciodată şi nu ajunge să cunoască secretele lor. Este doar făcut să creadă că avansează şi participă la nişte ceremonii teatrale, īn cadrul cărora masonii de grade superioare īl pun să depună nişte jurăminte formale fără ca el să īşi dea seama ca rămāne la acelaşi grad. Albert Pike a spus īn cartea sa despre morala şi dogma Masoneriei: “Candidatul la un grad mai īnalt īn Masonerie este īn mod intenţionat minţit prin interpretări false ale simbolurilor pe care le vede īn cadrul organizaţiei. Nu este intenţia noastră ca el să le īnţeleagă imediat. Adevărata lor interpretare este păstrata pentru Prinţii Masoneriei.” (Albert Pike, Morals and Dogma) 

            Īn alte ceremonii de iniţiere şi avansare la grade superioare, peste gradul 20, candidatului i se cere să se īnchine unui ţap despre care i se spune că este o capră descendentă din capra “original㔠al cărei lapte l-a băut īmpăratul Solomon.

            Deşi Masoneria a degenerat, aceasta nu īnseamnă că absolut toţi membri masoni au fost conspiratori diabolici. Au fost şi masoni din gradele inferioare, care nu ştiau toate dedesub-turile organizaţiei din care făceau parte Ei au avut o contribuţie pozitivă īn mişcări de independenţă, cum au fost unii din patrioţii romāni de la 1848 sau cei americani de la 1776. Acestea īnsă, sunt doar excepţii. 



--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 27 Mar 2004, 09:14 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Stimati membrii ai hanului, unele informatii de pe acest topic sunt mai mult decat intolerante, insa eu, ca si om si nu neaparat initiat, m-am obisnuit cu dusurile reci din partea unor "binevoitori".
In primul rand, Ceausescu nu a fost initiat in Ordinul masonic regular, iar ca a doua chestiune, acest topic parca promoveaza agonia dezinformarii, intalnibila si pe alte topice, insa cu un grad coborat de toleranta in limbaj.
Asadar, fac un indemn catre inchiderea acestui topic, nu datorita titulatturii ci modului in care se trateaza subiectul in discutie. Cred ca sunt cunoscute si celelalte topice referitoare la Ordinul masonic, asadar am sa scutesc publicul de repetari inutile.
Doscendo discimus!

F.'.

Acest topic a fost editat de Minerval: 27 Mar 2004, 09:16 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 28 Mar 2004, 02:35 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Minerval @ 27 Mar 2004, 10:14 PM)
Stimati membrii ai hanului, unele informatii de pe acest topic sunt mai mult decat intolerante, insa eu,

Atunci contra-argumenteaza acele "informatii intolerante" si prezinta si viziunea (informarea) ta. Nu de alta, dar asta e modul in care "rezolva" masonii lucrurile cind nu le convine o anumita turnura ... doresc sa scoata de pe piata acele informatii si sursa lor. Vad ca si tu ai aceiasi atitudine. Este o dorinta personala a ta sau un "ordin" primit de sus ?

QUOTE
ca si om si nu neaparat initiat, m-am obisnuit cu dusurile reci din partea unor "binevoitori".


- intiat ?! In care taine ?

QUOTE
In primul rand, Ceausescu nu a fost initiat in Ordinul masonic regular


- dar in care ordin mason a fost el integrat ?

QUOTE
iar ca a doua chestiune, acest topic parca promoveaza agonia dezinformarii, intalnibila si pe alte topice, insa cu un grad coborat de toleranta in limbaj.


- pina cind veti dori sa ascundeti adevarul "ocultindu-l" si bagindu-l in pamint ? Nu stii ca adevarul iese mereu la suprafata ... pina la urma ? Daca masoneria e ceva benefic, daca urmareste binele si adevarul ... de ce va e teama in fata unei discutii PRO si CONTRA, cum precizeaza topicul ? Exista numeroare surse fie romanesti fie straine care "reclama" maleficitatea masoneriei. Eminescu e unul dintre ei. Eliade altul ... diferiti papi si preoti ortodocsi. Unii chiar reclama o un tratament cu totul inuman pe care il abordeaza virfurile masoneriei cu poporul roman .. si ca in mare parte, suferinta in care se afla poporul roman li se datoreaza lor, masonilor. Pai asa ii linistesti tu pe romani, pe useri ... spunind ca ar fi bine sa se inchida discutia pt. ca tie nu-ti plac adevarurile expuse ... sau le contra-agumentezi ?

QUOTE
Asadar, fac un indemn catre inchiderea acestui topic, nu datorita titulatturii ci modului in care se trateaza subiectul in discutie.


- si cum ar trebui sa decurga topicul, dupa parerea unui mason, fie el initiat sau nu ? Ce o sa faci cind vor fi forumuri (sustinute si mentinute ON LINE de persoane si grupuri CONTRA) de discutii (de fapt sint deja) care masoneria este infierata la singe ... o sa le ceri si acelora sa inchida topicul doar ca tie nu-ti place modul in care sint "tratate" subiectele ?

QUOTE
Cred ca sunt cunoscute si celelalte topice referitoare la Ordinul masonic, asadar am sa scutesc publicul de repetari inutile.


- ok, scuteste-i tu ... si ii tin eu in "brate" si discut eu cu ei. rolleyes.gif

- stii care e diferenta intre celelalte topice si acesta ? Atit eu cit si alti useri nu erau prezenti in acele momente, iar informatile or sa fie mai "proaspete" si chiar mai INITIATICE ... nu numai din partea PRO, ci si din partea CONTRA.

Apropos, ce poti sa ne spui ce initiarea primite in "taine semnelor si semnalelor" pe care masonii le fac in public ? Ne poti face citeva revelatii, sau sint secrete de "familie" ?

QUOTE
Doscendo discimus!


AUM MANI PADME HUM !

woot_jump.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stilnox
mesaj 28 Mar 2004, 08:30 PM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 28 March 04
Forumist Nr.: 2.788



Vad ca nimeni nu a luat in calcul posibilitatea ca masoneria sa fie un fantasy game- toata gama de simboluri si toate ritualurile lor sustin actually aceasta impresie. Inainte ca oamenii sa aiba fantasy board games, jocuri RPG pe calculator si jocuri MMORPG (massive multiplayer online RPG) au avut aceasta masonerie. Intamplarea ca unele personaje importante pentru istorie sa fie si masoni (like Benjamin Franklin) a dat greutate pretinsului rol fundamental jucat de aceasta organizatie.

Bineinteles, fortele dogmatice si religios-totalitare iau in serios joaca masoneriei si o acuza de toate necazurile societatii- dupa cum se poate vedea si in aceasta discutie. Din pacate aceasta luare in serios are si urmari tragice- vezi incidentul terorist din Turcia de acum saptamani cand s-a pus o bomba la sediul unei organizatii masonice.

Uneori multi masoni se iau in serios si cred ca masoneria e ceea ce pretind adversarii lor habauci- guvern din umbra and stuff. Dar cand intrebi pe aceia care e implicatia in ascendenta rapida a Information Age-ului (Satan's 666 Age?), ce legatura au Microsoft, Intel, IBM, Sun, etc cu activitatile masonice, care e relatia dintre masonerie si guvernele democratice si cele comuniste in timpul Razboiului Rece sau relatia cu oricare alt element real, o sa iti incropeasca niste cauzalitati imaginare- in caz ca nu raman fara raspuns.

Ce e sigur si real despre masonerie e ca sunt si organizatie caritabila- si asta e tot ce ramane dupa ce indepartezi valul de imaginar. Iar sa combati serios un asemenea topic hilar ca acest old-times fantasy game in conditiile in care fosta Securitate isi bate in mod real joc de societatea romaneasca din toate partile inseamna ignoranta.

X: "Securistul Ristea Priboi a fost unul din tortionarii revoltei din 1987 de la Brasov si acum e membru al unei comisii parlamentare"
Y: "Ce conteaza, mult mai importanta e Masoneria care e condusa de Satan personal si invadeaza toate paturile societatii romanesti"

Acest topic a fost editat de stilnox: 29 Mar 2004, 12:19 AM


--------------------
Fie c-a fost, cum a fost, intr-un fel tot a fost
Inca niciodata n-a fost intr-un fel sa nu fie fost
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 28 Mar 2004, 11:44 PM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



stilnox, imi place ce ai spus. Daca as fi mason as incuraja si promova imaginea pe care tu o schitezi. E o imagine de "club" englezesc, cu barbati bine, vita nobiliara toti, adunati intr-un cerc exclusivist la un pahar de coniac si un trabuc, in fotolii de piele si inconjurati de semne heraldice. Adunati astfel, din tata in fiu, de sute de ani, de pe vremea cand erau pairi sau formau sfatul de taina al vreunui duce. O recluziune mondena intr-un univers ritualic si cavaleresc. Inofensivi. Sunt convins ca foarte multi masoni asta si cauta. Poate chiar inconstient.
Masoneria e o organizatie caritabila indirect, prin filiatiile sale, si acestea joaca un rol important nu numai caritabil, dar si social si chiar cultural.
Cred ca marele pacat al masoneriei moderne este neingradirea mandriei multora din tinerii sau mai putin inteleptii ei membrii, care nu numai ca nu se sfiesc sa se laude ostentativ cu apartenenta lor, dar fac un mare tapaj de "cunostintele si relatiile" dobandite, de "initierile" prin care au trecut si de "intelegerea superioara" pe care pretind ca o au.
Se incurajeaza astfel o duplicitate de manifestare, pe de o parte secretomania pe de o parte ostentatia, iar cei din afara devin confuzi, frustrati din cauza ca nu li se ofera in mod direct si deschis explicatii (chiar la intrebari nerostite), si asta duce la o reactie de tipul "mama lor de conspiratori, ce se cred ei Buricul Pamantului ?". De aici pana la asocierea cu Satana nu mai e decat un pas.
S-ar presupune ca Masoneria stie cate ceva despre psihologia maselor. Ei, daca stie inseamna ca in ultimul timp nu s-a folosit la capacitatea necesara de ea.
Stilnox, interesant avatarul tau. cool.gif Ni-l explici, te rog ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stilnox
mesaj 29 Mar 2004, 12:15 AM
Mesaj #30


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 28 March 04
Forumist Nr.: 2.788



Personal sunt indiferent fata de (franc)masonerie, e un arhaism care nu isi mai are rolul in societatea rationala de azi. Evident, self-importanta unor membri ai ei este jenanta, iar cei care chiar iau in serios toate prostioarele si semnele lor secrete nu sunt mult mai dezvoltati intelectual decat cei ce ii ataca pe masoni din motive dogmatic religioase.

Scopul initial (real) al lojelor masonice era "sa faca oamenii si lumea mai buna". In ziua de azi nu vad cum participarea intr-un fantasy game cu pretentii deplasate poate face acest lucru. Participarea intr-un proiect open source, voluntariatul in ONG-uri serioase sau pur si simplu indeplinirea functiei de cetatean activ si bun-platitor de taxe intr-un stat democratic sunt sigur cai mai bune de a face acest lucru- chiar daca nu dau in clocot semiotico-ezoteric, macar sunt reale.

Si acum pentru posibilii masoni (to-be, wannabe): daca vreti fantasy din genul celui practicat de masoni incercati:
- EverQuest, Star Wars Galaxy, Dark Age Of Camelot (Massive Multiplayer Online RPG (Role Playing Game))
- Diablo (RPG)
- Warcraft 3, Starcraft, Age Of Mythology (Real-Time Strategy)
- Simcity 3000 (simulari de constructii, pentru cei inspirati de originea "constructorista" a masoneriei)


P.S. Avatarul meu are legatura cu acest gag legat de Catedrala Neamului:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=3094& ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de stilnox: 29 Mar 2004, 02:44 AM


--------------------
Fie c-a fost, cum a fost, intr-un fel tot a fost
Inca niciodata n-a fost intr-un fel sa nu fie fost
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 29 Mar 2004, 10:50 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



......mmda !!
acu nici nu stiu ce sa fac. Sa continui, sa nu continui...?
Te Salut Minerval !
Dragul meu thunder crede-ma nutresc cel putin aceiasi compasiune fata de "indoctrinarea" ta excesiva....
Cine stie poate ca amandoi suntem in eroare ?

Pana una alta am sa continui sa dialoghez cu tine; inteleg asadar ca pe tine te intereseaza mai putin Masoneria ca atare, cat imaginea ei.
Si eu sunt peste media de varsta ce pare sa domine acest site, dar asta nu are nici o legatura cu nimic. Am intalnit ades la unii din mai tinerii mei interlocutori idei, si argumente mai mult decat sclipitoare care m-au facut sa imi reconsider pozitia dintr-o anume controversa.
Te rog frumos crede-ma pe cuvant nu sunt tapi la tinutele masonice, nici crucifixe rasturnate, nici nimic din ce pretinde revista aia ca ar fi...

Chiar povestile alea cu juramintele fata de Ordin si cu structura piramidala sunt exagerari..
Odata pe trimestru cred, au loc tinute deschise, sunt asa numitele tinute de pasaj pentru gradele superioare. Ele se petrec la Teatrul National Sala Atelier si una tocmai a avut loc Sambata asta; acolo participa toti masonii de grad inalt si toti sunt la vedere...La fel in cadrul unei loji la tinutele regulate, participa toate coloanele acelei loji, prezenta fratilor fiind obligatorie, indiferent de gradul pe care il au; astfel se gasesc "cot la cot" si ucenici si calfe si maestrii si grade mai mari 30, 32 etc., si ca atare se cunosc foarte bine intre ei.

Nu neg ca evreimea si alte cercuri financiare au promovat conflictele cu potential razboinic ca pe o afacere profitabila
(adica acele conflicte care puteau degenera in razboi) din motive pur speculative; iarasi nu neg ca este posibil ca printre acestia sa fie si masoni...
Dar Masoneria ca Ordin si ca organizatie nu a avut niciodata un astfel de scop. Este a patra sau a cincea oara in care te rog sa faci o delimitare intre Ordin si fratii care il compun.

Greseste mult si stilnox cand spune ca Ordinul nu vrea decat sa isi faca publicitate, si ca "membrii lui nu vor decat sa isi arate muschii"..
Mai mult decat orice Masoneria este o societate DISCRTEA, nu una secreta; iar masonul de rand sau cel mai inalt in grad (deopotriva amndoi pentru ca fiind frati ei sunt egali) au suficiente motive sa fie mandrii de Ordin si de realizarile lui, ca sa mai aiba nevoie de alte aprecieri.
Masoni reclama inceputul lor in anul 4000 b.C.
Ei sustin ca fratia lor a fost prima forma de civilizatie, si ca numai datorita eforturilor lor lumea arata azi asa cum arata (da stiu nu arata chiar grozav, dar ar fi putut arata ca la 1500 b.C.).

Masonii si-au cinstit intotdeauna fratii, si chiar au ajutat ori de cate ori a fost posibil pe cei in nevoie. Afirmatia ca ei s-ar fi "descotorosit" pe drum de cei de care nu au mai avut nevoie este falsa si rautacioasa.

Chestia cu copii ziditi in fundatiile catedralelor iarasi iti tradeaza clar partizanatul la alta tema decat cea in dialog...Nu conteaza daca sufletul trece sau nu la cladirea zidita; important este ca acei masoni credeau cu tarie acest lucru si ca in numele lui faceau un gest criminal.

Ceasusecu nu a fost mason !
Implicarea lui in scandalul lojei P2 are o explicatie foarte simpla; dar mai intai hai sa vedem "ce a fost loja P2 ?".
Pai toti masonii astazi, ca si atunci au divulgat imediat aceasta manevra ca pe o foarte elaborata "diversiune".
Era stilul clasic de a discredita utilizat de KGB, si preluat de la ei si de celelalte servicii de informatii straine.
Vrei sa compromiti o miscare sau o organizatie ? ...faci repede una asemanatoare ca scop si aspiaratii dar pe care sa o poti controla in totalitate. In felul asta pe de o parte creezi confuzie in jurul problemei, pentru ca imediat organizatia pe care ai creat-o va acuza cealalta organizatie de tot ce e mai rau, iar pe de alta discreditezi in ochii publicului intreaga poveste. Organizatiile crapa amandoua, iar scopul este astfel definitiv atins.
Cu P2 nici nu a fost o treaba prea grea. Aceasta asazisa "loja" cuprindea deja membrii importanti ai Mafiei, ai Terorismului International si nu in ultimul rand elemente corupte ale Vaticanului. Nu a fost initial decat o chestiune de finantare.
Si-au facut socoteli gresite bagatelizand Masoneria; si adevarul este ca nimeni nu s-a asteptat la o asemenea luare de pozitie din partea unor guverne si chiar a unor presedinti de stat.
Nici unul dintre conspiratorii care au planuit scandalul P2 nu s-a asteptat la un astfel de raspuns.
Disproportia intre ceea ce s-a dorit sa fie o inscenare locala cu miza relativ mica si valoarea spectaculoasa a reactiei, a dovedit inca odata puterea si gradul de raspandire al Masoneriei.
Numele lui Ceausescu a fost legat de P2, imediat dupa inchiderea scandalului, si este mai mult ca sigur ca a fost adaugat acolo de catre cercuri de influenta masonica ca o replica si o plata a faptului ca regimul Ceausescu participase prin intermediul Securitatii la regizarea grandiosului spectacol, si pentru ca stiau ca pe Ceausescu nimic nu l-ar fi iritat mai tare decat asocierea numelui lui cu cel al... "cercurilor reactionare iudeo-masonice" pe care in politica lui interna le culpabiliza mereu de toate relele.

....ei si acum inapoi la tine stilnox, iti dai seama ce sustii tu exact ? Deci daca nu ar fi asa, conspiratia nici nu ar exista ?
Fiecare din guvernele lumii nu ar avea alta preocupare decat cresterea nivelului de trai ale propriei tari, spionajul nu ar mai avea nici un sens, la fel toate celelalte idei care tin de intersul international cum ar fi globalizarea, eradicarea HIV, a celorlalte boli, problema alimentatiei la nivel planetar etc...
Din cand in cand cate o tara ar tasnii in sus ca rezultat al harniciei propriilor ei cetateni, sau s-ar duce de-a dura direct in neant din cauza leni acestora.
Daca ar fi asa cum spui tu, pai atunci Castro a preluat puterea in Cuba doar cu o mana de sustinatori, Presedintele Kennedy a fost doar victima psihopatului Lee Oswald, Ceausescu a fost inlaturat in urma unei revolte spontane....

Ce frumoasa ar fi lumea daca ar fi atat de simpla !!

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 29 Mar 2004, 10:58 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 29 Mar 2004, 11:12 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Hampu The Great @ 29 Mar 2004, 11:50 AM)
Dragul meu thunder crede-ma nutresc cel putin aceiasi compasiune fata de "indoctrinarea" ta excesiva....
Cine stie poate ca amandoi suntem in eroare ?

Da, poate ... vremurile in care vom afla adevarul nu sint prea indepartate, dupa cum deruleaza ele acum.

Vad ca esti sincer sau pari sa fi sincer. Te sfatuiesc sa citesti si sa meditezi asupra acelui mesaj: "masonii in grad mic sint mintiti".

Repet si tie intrebarea pt. Minerval:

Apropos, ce poti sa ne spui ce initiarea primite in "taine semnelor si semnalelor" pe care masonii le fac in public ? Ne poti face citeva revelatii, sau sint secrete de "familie" ?

PS. Restul voi comenta alta data, cind voi avea timp liber mai mult.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stilnox
mesaj 29 Mar 2004, 11:18 AM
Mesaj #33


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 28 March 04
Forumist Nr.: 2.788



Eu sustin ca cercurile de interese sunt cu totul altele decat cele imaginar masonice.

Cand a cazut Ceausescu in '89 a fost pentru ca Securitatea i-a dat drumul din labe si pentru ca oricum se prabuseau restul sistemelor in jur. Asta nu face ca revolta oamenilor sa fie mai putin autentica, e doar acel factor care a asigurat succesul imediat, fara victime prea multe. Despre Kennedy nu stiu, dar sunt convins ca masonii se uitau si ei la TV ca orice alt bun American cand s-a intamplat acel act- si cam atat.

In general, aceasta chestiune a influentei masonice trebuie tratata prin prisma Occam's razor: este o ipoteza nenecesara, introdusa in scena de dragul unei atmosfere de conspiratie care sa va faca sa va simtiti importanti. Dar, again: aveti la dispozitie o gama larga de jocuri pe PC si console care sa va serveasca acestui scop, please use that!

Daca se face cu ceva "vinovata" masoneria este cultivarea gratuita a "conspirationismului" si a ceea ce se cheama "centralized mindset" (tendita de a explica fenomenele prin atribuirea unei cauza centralizate, planificate). Una peste alta asta se numeste dezinformare.

Poti sa iti zic ca am citit si urmarit tone de material istoric despre istoria comunismului in Ro (including doua carti ale lui Pacepa si toate cartile de memorii ale lui Paul Goma) si numarul de referinte la masonerie era chiar zero. Of course, o sa imi zici ca agentii si-au pastrat afiliatia masonica secreta si de aceea nu am aflat nimic, etc. Iar eu o sa iti spun ca in cazul acesta la fel de bine putea sa actioneze din umbra Fratia Inelului sau Marea Conspiratie a Iepurasilor cu Codita Pufoasa din Padurea Neagra.

Ce bine ar fi daca lumea ar pune imaginarul la locul lui si ar inceta sa introduca ipoteze si complexitate nenecesara intr-o lume supra-inundata deja de informatie.



--------------------
Fie c-a fost, cum a fost, intr-un fel tot a fost
Inca niciodata n-a fost intr-un fel sa nu fie fost
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Mar 2004, 11:44 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (stilnox @ 29 Mar 2004, 01:15 AM)
Personal sunt indiferent fata de (franc)masonerie, e un arhaism care nu isi mai are rolul in societatea rationala de azi. Evident, self-importanta unor membri ai ei este jenanta, iar cei care chiar iau in serios toate prostioarele si semnele lor secrete nu sunt mult mai dezvoltati intelectual decat cei ce ii ataca pe masoni din motive dogmatic religioase.


Masoneria un arhaism in Romania de azi ? Ce vorbesti domn'le. N-ai auzit de multele somitati politice , indiferent de culoare, care sunt masoni ? Sau care dau din coate sa intre in Masonerie ?
Si daca tot te-ai bagat in acest subiect, vino cu discutii serioase , precise , pro sau contra , referitoare la masonerie ( vezi schimbul de replici Thunder - H. the G.), din care sa invatam si noi, invataceii, ceva , si nu cu " disertatii" care bat apa in piua !

Acest topic a fost editat de March: 29 Mar 2004, 11:46 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 29 Mar 2004, 11:54 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Stilnox:

nici nu am incercat sa pretind macar ca masonii au avut ceva cu asasinarea lui Kennedy......
Nu e stilul masonilor iar Kennedy era "de bine"; si apoi oricum era prea mare imbulzeala de oferte pentru treaba asta....
Pana la urma poate CIA, Mafia sau vicepresesedintele Johnson si chiar Pentagonul, plus cercurile alea cubaneze care ii reprosau lui Kennedy neinterventia din Golful Porcilor...cine stie.?...vorba lui thunder vom afla.
In treacat fie spus Kennedy este singurul presedinte nemason din istoria SUA; Eu dand acest exemplu am vrut numai sa spun ca in mod explicit conspiratia exista, si ca ea este de multa vreme o regula de baza in politica mondiala.

Isi lua Securitatea mana de pe Ceausescu ?? Ce naiba, nimeni nu poate fi atat de naiv !!
Securitatea era o structura care nu stia altceva decat sa actioneze la ordin, si asta a si facut.
Problema este cine, si de ce a fost dat un astfel de ordin ?
stilnox, cu tine m-am lamurit.... Ramai asadar in universul tau limpede si curat acolo unde cea mai mare parte a grijilor existentiale, se pot rezolva pe o consola, cu un PC...ma rog tu stii

thunder:
..e cam tarziu sa meditez la tema propusa de tine. Am gradul 30 !
Cand spui "semne si semnale" ma gandesc ca defapt vrei sa te referi la "arcane si atingeri". In Masonerie ele reprezinta regulii de baza privind atitudinea pe care un mason trebuie sa o aiba in interiorul Templului si semne discrete care le permit masonilor sa se recunoasca intre ei.
Toate aceste lucruri petrecandu-se in interiorul Templului sunt sacre si deci incomunicabile profanului. Sorry...


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V   1 2 3 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 11:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman