HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  « < 8 9 10  
Closed TopicStart new topic
> Francmasoneria - Pro Si Contra, discutii pe tema acestei grupari
nefertiti-old
mesaj 30 Apr 2004, 10:33 AM
Mesaj #316


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



E ultima data cand sterg mesaje aici. Ori va mentineti on-topic, ori acest subiect va fi inchis, pentru ca oricum nu duce nicaieri. Iar thunder este rugat sa se abtina de la a mai posta anumite lucruri fara sa mentinoneze sursa. Iar daca poate chiar sa isi expuna propriile idei, nu doar trimiteri catre diverse linkuri. Va multumesc.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Apr 2004, 10:43 AM
Mesaj #317


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (thunder @ 29 Apr 2004, 05:23 PM)
,

- vrei linkuri cu protocoalele ca sa ce ? Sa-i denigrezi si calomniezi pe aceia ? Asta e politikia voastra, de (pro)masoni ?

- ia de aici mai multe linkuri si denigreaza-i pe toti !

PS. Tu ai habar cu cine joci ?

Link-urile care le dai prezinta aceeasi "Marie cu alta palarie". Adica aceleasi gunoaie in ambalaj diferit ohyeah.gif
Si cartea prezinta tot aceleasi lucru numai ca numele traducatorului ,Ioan Mota , parca spune ceva. E vorba de "eroul" de la Majadahonda sau de tatal lui ?

Mai, Thunder ti-am spus ca nu sunt mason dar vad ca dupa atita literatura ezoterica si conspirationista vezi numai comploturi masonice si evreiesti in jurul tau ! Eu nu am indraznit sa-ti spun ca sustinerile/opiniile tale de la acest subiect se apropie foarte mult de cele ale legionarilor. Care-i atacau feroce si pe masoni si pe evrei.( ca de altfel toate regimurile totalitare ). Dar cum nu-ti poti exprima pe fata antisemitismul folosesti tactica de "ricoseu" lovind continuu in masoni, iar in ultimul timp ai inceput sa te exprimi mai direct , in iudeo-masoni.

March

p.s. Ca sa-ti usurez munca de despicarea firului in patru iti spun eu ca acest mesaj al meu contine 105 cuvinte ohyeah.gif

****

Si pentru ca nu stii engleza iata ca iti dau un text in romana despre teoriile conspirationiste, "comploturi" masonice si evreiesti :

Teoriile conspiratiei

De la nivelul unui caz – cultul unui guru spiritual –, George Voicu trece, in Zeii cei rai, la un sub-produs al acestei culturi a spectacularului: viziunea conspirativa, atit de productiva in perioada postcomunista2. Utilizind cu precadere conceptele definite de Karl Popper in interpretarea „teoriei sociale a conspiratiei“ (Societatea deschisa) si ale recentei carti a lui Daniel Pipes (Conspiracy), Voicu izbuteste sa puna la punct o tehnica a analizei textelor conspirationiste care permite o abordare sistematica a lor, o clasificare tematica si mai ales o tipologie a functionarii gindirii conspirationiste, detectabila in capitolele care grupeaza enormul material: Revelatia conspirationista (mecanismele „iluminarii“), Cine conspira?; De ce conspira?; Cum conspira?. Fireste, evreii si masonii au partea leului. Scopurile lor sint binecunoscute: dominarea lumii, distrugerea lumii crestine sau „iudaizarea“ ei, cu deosebire transformarea Romaniei intr-o colonie, fie israeliana, fie americana.
Voicu ia in serios o zona vasta a toxinelor pe care le produce o societate inca puternic marcata de lunga boala a pervertirii comuniste si national-comuniste, dar si de consecintele unei dificile faze de tranzitie, de instabilitate economica si sociala. E o zona subculturala si sociala dispretuita sau ignorata de lumea intelectuala, desi recentele performante electorale ale unor corifei ai teoriei conspiratiei si ale formatiunilor politice care le promoveaza ar putea avertiza ca, daca intorci spatele unui pericol social, el nu inceteaza sa existe.
Cine sint autorii bogatei literaturi conspirationiste? In afara de previzibila categorie a grafomanilor cu bogata imaginatie paranoida, autorii se recruteaza din zone profesionale variate: gazetari, autori de literatura fantasmagorica, dar si politicieni si parlamentari, scriitori, profesori universitari. Foarte activi si prolifici sint citiva fosti ofiteri de Securitate. In afara de carti si brosuri, presa este principala cale de diseminare a discursului conspirationist, la loc de frunte fiind Romania Mare, organul puternicului partid extremist cu acelasi nume, condus de fostul zelator al lui Ceausescu, Corneliu Vadim Tudor. Unei alte directii extremiste, a dreptei ortodoxiste si prolegionare, apartine revista Puncte cardinale. Proeminenti printre ei sint citiva tineri intelectuali cu o buna cultura occidentala, impartasind un fel de fundamentalism crestin, intr-un stil sofisticat, emfatic teologic, departe de agresivitatea ultranationalista a fostilor suporteri ai lui Ceausescu.
Acumularea cantitativa a exemplelor adunate in cartea lui Voicu, ca si datele despre succesul de distribuire a acestor produse (unele adevarate best-sellers) dau o idee a proportiei unei devieri sociale grave, pe care Voicu o exploreaza cu sentimentul unei necesare opere de igiena sociala. Ca „echipament de protectie“ pentru aceasta scufundare intr-un mediu verbal si mental toxic, Voicu adopta o necesara terapie a umorului, sprijinita de sugestive citate din autori satirici celebri, dar nu pierde din vedere gravitatea unei maladii care afecteaza discursul public, viata politica, atingind uneori si viata intelectuala.
Voicu demonstreaza convingator ca literatura conspirationista functioneaza ca o ideologie politica, bine articulata, care isi propune demonizarea strainului si a minoritatilor etnice, urmarind sa transfere intreaga cauzalitate a fenomenelor sociale asupra unor forte straine misterioase si dusmanoase, ca in fragmentul citat de autor dintr-o brosura recenta: „Aproape tot haosul care exista astazi in Romania si in general pe aceasta planeta a fost si este dirijat intr-un mod diabolic de Miscarea Sionista“ (p. 78).
In mod diabolic“, precizarea e mereu obligatorie, pentru ca, la fel ca in Protocoalele Inteleptilor Sionului, demonismul ramine cea mai stabila trasatura a evreului conspirator. Daca ceilalti conspiratori, scrie Voicu reluind metafora lui Popper, sint „zeii cei rai“, evreul e Zeul si Raul suprem, adica Satan.
Presupusul complot evreiesc sau masonic pare a fi o cheie ideala cu care se poate descifra secretul schimbarilor extraordinare din ultimii ani. Interpretarea ideologica, impusa in mod oficial, s-a prabusit; ramine necompromis numai intelesul ascuns, irational si mistic, pentru ca acesta a fost respins de ideologia marxista. Mitul unei conspiratii evreiesti pare sa ofere o explicatie clara a evenimentelor, da coerenta contradictoriilor prototipuri evreiesti imaginare (atit capitaliste, cit si comuniste): evreul mitic poate folosi orice mijloc pentru a domina lumea.
Un numar mare de carti ilustreaza in detaliu imagistica apocaliptica a pretinsului imperialism evreiesc care tinteste sa stabileasca o republica universala prin intermediul unor institutii deja existente, create cu acest scop diabolic: Organizatia Natiunilor Unite, Fondul Monetar International si NATO. Dupa „iudaizarea“ Statelor Unite, este acum rindul Europei, in conformitate cu Protocoalele Inteleptilor Sionului, pentru a distruge societatea crestina traditionala si statele nationale.
Capacitatea neobisnuita a mitului de a-si asuma asemenea radacini eclectice si contradictorii este posibila din cauza reprezentarii proteice a evreului ca intruchipare a primejdiei. Multiplele lui radacini – legate de religie, superstitii si mituri populare, de anxietati individuale sau sociale, de xenofobie, precum si de o demonizare a „celuilalt“ – transforma motivul intr-un mit puternic, concentrind toate tipurile de pericole care bintuie civilizatia occidentala, adica distrugerea crestinismului, decaderea morala, abandonarea valorilor traditionale, degenerarea „rasei ariene“.
In aceste circumstante, se intensifica frica de o patrundere insidioasa a unui element periculos, difuz, toxic, un virus sau un rau invizibil, o forta diabolica, gata sa foloseasca noile tehnologii pentru a perverti si a controla omenirea.
Aceasta veche-noua realitate mitologica despre un inamic puternic, fara contururi precise, se intilneste cu tendinta de a evita responsabilitatea morala sau asumarea unei examinari critice a trecutului. Perioadele de instabilitate politica sint, in mod evident, favorabile acestei „socializari“ a imaginatiei paranoide. Explicatiile extravagante, bizare sau apocaliptice sint percepute ca fiind poate putin exagerate, dar nu lipsite de sens. Aceasta noua „realitate“ este rationalizata in discursul public; de regula, este marginala la nivelul institutiilor politice, dar nu respinsa in mod deschis. Aceste teorii au cistigat o popularitate neasteptata si fac parte dintr-o noua subcultura care influenteaza, in grade diferite, comportamentul social si politic al anumitor segmente ale populatiei.
In aceste scenarii conspirativ demonice nu sint multe innoiri, cu exceptia unor „conspiratori“ de data recenta, cu deosebire de organizatiile internationale „globalizante“. Originalitatea contributiei romanesti este vazuta de Voicu cu deosebire intr-o „teribila, nestapinita febra a exprimarii“ (p. 186), dublata de un umor involuntar.
In spiritul lui Karl Popper, Voicu detecteaza in viziunea conspirationista un arhetip religios si o finalitate politica: lichidarea democratiei si restabilirea unei paradisiace „virste de aur“. Astfel, teoria conspiratiei aduna toate marile mituri politice, pentru a le asambla intr-un rationament ideologic unitar, devenit „un ingredient esential al multor ideologii politice radicale“ (p. 227).

B]Stereotipuri antisemite [/B]
Mitul conspiratiei mondiale evreiesti este bine reprezentat si in a treia carte a lui Voicu, Teme antisemite in discursul public, alaturi de alte opt teme pe care le defineste si le ilustreaza, in functie de relevanta lor ideologica actuala: „evreii au adus comunismul“, „evreii au demolat comunismul“, „evreii sint profitorii noii ordini politice“, „«antiromanismul» evreilor“, caracterul „demonic“ al evreilor; inocentarea legionarilor; reabilitarea lui Antonescu; negarea sau minimalizarea Holocaustului.Inainte de a deconstrui si clasifica stereotipurile antisemite din discursul public din Romania, Voicu le fixeaza succint radacinile istorice, reperate in antisemitismul traditional, ca si formele specifice, derivate din ideologia comunista in varianta sa nationalista introdusa de Ceausescu.
Mijloacele de colportare a acestui discurs sint aceleasi ca si in cazul literaturii conspirationiste, la care se adauga o cale foarte fertila, inca neexplorata de autor: Internetul si posibilitatile lui nelimitate de a raspindi materiale propagandistice antisemite. ("Observatorul Cultural", aprilie,2002)

****

Citeste bine, de trei ori ,cele de mai sus, asa cum ai citit si " protocoalele" ohyeah.gif


Si mai studiaza si cartile acestea si dupa aia mai stam de vorba :


George VOICU
Zeii cei rai. Cultura conspiratiei in Romania postcomunista
Editura Polirom, Colectia „Stiinte politice Opus“, Iasi, 2000, 246 p., f.p. 2000

George VOICU
Teme antisemite in discursul public
Editura Ars Docendi, Bucuresti, 2000, 234 p., f.p.

Acest topic a fost editat de March: 30 Apr 2004, 10:52 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 Apr 2004, 10:47 AM
Mesaj #318


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (talusa @ 30 Apr 2004, 11:07 AM)
Tot acest subiect este AIURISTIC!! wink.gif (Cu sau fara "taguri aranjate!)

Adică orice discuţie despre francmasonerie e din start aiurea ? unsure.gif

Asta-mi sună a "extremism invers" faţă de ce debitează Thunder !! tongue.gif

"Nefertiti" - bine ai procedat spoton.gif , sper să nu īnchizi subiectul că eu īncă mai aştept de la Minerval un răspuns două ... deşi văd că el se cam fofilează ... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Solar
mesaj 30 Apr 2004, 10:53 AM
Mesaj #319


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.279



talusa :

QUOTE
Ce  argumente  pot  da  la  un  subiect  care  suna:

"Solar  este  extraterestru!!"

talusa

p.s.Thunder  nu  publica  nimic!
El  citeaza  din linkuri  discutabile.
Si  sper  ca  stii  cum  se  publica  genul  acesta  de  stiri  pe  Internet!
Unul  preia  de  la  altul  si  toti  sunt  alimentati  cu  stiri  "ideologice"  de  Ro.Altermedia sad.gif


Eviti subiectul discutiei in continuare si pui doar "etichete" unor participanti la discutie si unor link-uri.
Asta poti, asta faci.

Acest topic a fost editat de Solar: 30 Apr 2004, 10:57 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 30 Apr 2004, 10:56 AM
Mesaj #320


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (Solar @ 30 Apr 2004, 11:55 AM)
QUOTE (talusa @ 30 Apr 2004, 12:19 PM)



talusa :

QUOTE
Ce  argumente  pot  da  la  un  subiect  care  suna:

"Solar  este  extraterestru!!"

talusa

p.s.Thunder  nu  publica  nimic!
El  citeaza  din linkuri  discutabile.
Si  sper  ca  stii  cum  se  publica  genul  acesta  de  stiri  pe  Internet!
Unul  preia  de  la  altul  si  toti  sunt  alimentati  cu  stiri  "ideologice"  de  Ro.Altermedia sad.gif


Eviti subiectul discutiei in continuare si pui doar "etichete" unor participanti la discutie si unor link-uri.
Asta poti, asta faci.

Nici nu merita efortul sa fac mai mult! laugh.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 Apr 2004, 10:59 AM
Mesaj #321


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 30 Apr 2004, 11:45 AM)
Care-i atacau feroce si pe masoni si pe evrei.( ca de altfel toate regimurile totalitare ).

March - īţi atrag atenţia că şi ăsta e tot un stereotip, dar unul favorabil "masoneriei" ( pun īntre ghilimele, că habar nu am de care lojă anume poate fi vorba unsure.gif ) - masonii cei buni şi luminaţi, care se opun, fie şi pasiv, regimurilor totalitare, care-i persecută absolut aiurea ş.a.m.d., ş.a.m.d ... tongue.gif
Te rog să nu-mi insulţi inteligenţa - şi a altora - ( oricum pari mult mai echilibrat decīt Thunder ) şi să-mi serveşti un stereotip īn locul altuia - O.K. ? wink.gif

Cel mai mare şi "istoric" duşman al Masoneriei a fost, dacă e aşa, Biserica Catolică şi structurile sale, mai mult sau mai puţin "oculte" ... devil.gif
Ca şi părere personală - să crezi īn mod fanatic īn Protocoalele Īnţelepţilor Pionului sau, invers, să negi cu īndīrjire orice urmă "conspiraţionistă" denotă o atitudine cam la fel de "problematică". ph34r.gif

Oricum - personal să fiu admin de forum aş interzice cam orice pistonare obsesivă pe tema unor făcături dovedite ca falsuri, precum respectivele "Protocoale". Deşi, din motive de principialitate, nu se poate nega ca, paralel cu "Protocoalele" false să existe unele reale şi care să fie relativ asemănătoare ... sorry.gif ... dar despre care, fiind secrete, să nu se ştie ( aproape ) deloc. rolleyes.gif

P.S. : Apropo de citatul tău - "Observatorul Cultural" nu reprezintă pentru mine deloc un reper/sursă rezonabilă ... ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 30 Apr 2004, 11:01 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 30 Apr 2004, 11:05 AM
Mesaj #322


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE

P.S. : Apropo de citatul tău - "Observatorul Cultural" nu reprezintă pentru mine deloc un reper/sursă rezonabilă ... 


Si "Dezvaluiri", DA?


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 Apr 2004, 11:09 AM
Mesaj #323


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (talusa @ 30 Apr 2004, 12:07 PM)
QUOTE

P.S. : Apropo de citatul tău - "Observatorul Cultural" nu reprezintă pentru mine deloc un reper/sursă rezonabilă ... 


Si "Dezvaluiri", DA?

Nici măcar nu auzisem de saitul/revista asta sau ce o fi ... smile.gif

Acuma ceva timp pe un forum cineva a dat o adresă la ceva de genul "dezvaluiri.go.ro", m-am uitat 5 minute ... m-am tăvălit pe jos de rīs cīnd am văzut interpretări de "gesturi ultrasecrete" ale unor personalităţi şi cam asta e. La saitul ăla te referi ? wink.gif

Dar tu ocoleşti răspunsul la ce te-am īntrebat eu : Consideri că, din principiu, e inutil să se discute despre francmasonerie şi alte societăţi secrete/conspirative ? devil.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 30 Apr 2004, 11:11 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Apr 2004, 11:18 AM
Mesaj #324


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@ Mia,
Sorry, nu stiu cum ai tras concluzia ca iti insult inteligenta ? sad.gif Eu sper sa comentezi ceva pe marginea materialului aparut in "O.C" si care nu-mi apartine



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Apr 2004, 11:22 AM
Mesaj #325


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 30 Apr 2004, 01:11 PM)

Dar tu ocoleşti răspunsul la ce te-am īntrebat eu : Consideri că, din principiu, e inutil să se discute despre francmasonerie şi alte societăţi secrete/conspirative ? devil.gif

Desigur ca trebuie sa se discute , dar vad ca aici "calul de bataie" e masoneria si evreii si aproape de loc alte societati secrete/conspirative sau oculte, ca sunt destule .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 Apr 2004, 11:24 AM
Mesaj #326


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE
Sorry, nu stiu cum ai tras concluzia ca iti insult inteligenta ?


Păi simplu - Thunder s-a făcut penibil pentru că atunci cīnd i s-a solicitat o dovadă că "Times" era ziar masonic a luat-o pe arătură făcīnd ceva de genul unui "raţionament circular" : "Nu am nici o dovadă despre asta, dar nu e clar că aşa trebuie să fie ??" ( mă rog, la modul mai violent verbal ... ). tongue.gif
Şi la tine am avut un picuţ aceeaşi impresie deoarece spusele tale sunau cam la fel : "Nu am nici o dovadă că masoneria actuală chiar ar face lucruri O.K., dar ştiu că unii care i-au criticat īn trecut pe masoni au fost nişte criminali ..."

Cred că e destul de clar ce am vrut să zic - nu ? rolleyes.gif

Comentariul ... o să-l fac un pic mai īncolo că acuma nu am timp destul. sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 Apr 2004, 11:28 AM
Mesaj #327


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 30 Apr 2004, 12:24 PM)
QUOTE (MIA @ 30 Apr 2004, 01:11 PM)

Dar tu ocoleşti răspunsul la ce te-am īntrebat eu : Consideri că, din principiu, e inutil să se discute despre francmasonerie şi alte societăţi secrete/conspirative ?  devil.gif

Desigur ca trebuie sa se discute , dar vad ca aici "calul de bataie" e masoneria si evreii si aproape de loc alte societati secrete/conspirative sau oculte, ca sunt destule .

Asta mi se pare normal, deoarece titlul subiectului indică destul de clar că e vorba despre Francmasonerie. Iar despre evrei ... discuţia e cam pe līngă subiect, īn afara eventualelor referiri/dispute pe marginea lojii alea formate exclusiv din evrei ( nu mai ştiu cum īi zice şi mi-e lene să caut īn urmă ) despre care pomenea şi Hampu. smile.gif

Sau ai prefera ca la un subiect despre francmasonerie să se discute despre ... Al-Quaeda de exemplu ? ohmy.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Apr 2004, 11:30 AM
Mesaj #328


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 30 Apr 2004, 01:01 PM)

Cel mai mare şi "istoric" duşman al Masoneriei a fost, dacă e aşa, Biserica Catolică şi structurile sale, mai mult sau mai puţin "oculte" ...  devil.gif

Desigur, asa e. Sunt multe dovezi in acest sens. Dar cand a fost in interesul ei , a stiut sa faca pactul cu "Diavolul", vorba aia ( vezi scandalul Celli si al Bancii Ambrosiano)

Acest topic a fost editat de March: 30 Apr 2004, 11:43 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 Apr 2004, 11:33 AM
Mesaj #329


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 30 Apr 2004, 12:32 PM)
Dar cand a fost in interesul ei , vorba aia, a stiut sa faca pactul cu "Diavolul"( vezi scandalul Bancii Amdosiano)

Mărturisesc că nu ştiu exact la ce te referi ... unsure.gif - aş aprecia dacă mi-ai furniza o adresă ceva ... wink.gif

Oricum - Biserica Catolică a dispus destul de repejor şi dispune şi acum de o reţea formată după principii destul de asemănătoare cu cea a mult-hulitei Masonerii ... hmm.gif ... poate de-aia şi e conflictul ăsta, uneori cine se aseamănă ... se mai şi războieşte !! tongue.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 30 Apr 2004, 11:34 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 30 Apr 2004, 11:34 AM
Mesaj #330


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



[QUOTE=MIA,30 Apr 2004, 12:11 PM] [QUOTE=talusa,30 Apr 2004, 12:07 PM] [QUOTE]
P.S. : Apropo de citatul tău - "Observatorul Cultural" nu reprezintă pentru mine deloc un reper/sursă rezonabilă ... 
[/QUOTE]

Acuma ceva timp pe un forum cineva a dat o adresă la ceva de genul "dezvaluiri.go.ro", m-am uitat 5 minute ... m-am tăvălit pe jos de rīs cīnd am văzut interpretări de "gesturi ultrasecrete" ale unor personalităţi şi cam asta e. La saitul ăla te referi ? wink.gif

Cum MIA, tu te prapadesti de ras la Site-urile/Link-urile din care Thunder citeaza cu atata seriozitate? yikes.gif



=====
Uciderea lui Eminescu de către francmasoni - O CRIMĂ ODIOASĂ CARE POATE FI GHICITĂ NUMAI DE CĂTRE ...
=====


talusa

p.s.Nefertiti, apreciez interventia ta!Era foarte "la locul ei!

Acest topic a fost editat de talusa: 30 Apr 2004, 11:35 AM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Apr 2004, 11:56 AM
Mesaj #331


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



[QUOTE=MIA,30 Apr 2004, 01:30 PM] [QUOTE=March,30 Apr 2004, 12:24 PM] [QUOTE=MIA,30 Apr 2004, 01:11 PM]
Dar tu ocoleşti răspunsul la ce te-am īntrebat eu : Consideri că, din principiu, e inutil să se discute despre francmasonerie şi alte societăţi secrete/conspirative ?  devil.gif [/QUOTE]
[/QUOTE]
Tu ai pomenit despre " si alte societati secrete/conspirative", nu eu ! ( acest raspuns este legat de ultima postare a ta, sorry )

Acest topic a fost editat de March: 30 Apr 2004, 11:58 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Apr 2004, 12:07 PM
Mesaj #332


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 30 Apr 2004, 01:35 PM)
QUOTE (March @ 30 Apr 2004, 12:32 PM)
Dar cand a fost in interesul ei , vorba aia, a stiut sa faca pactul cu "Diavolul"( vezi scandalul Bancii Amdosiano)

Mărturisesc că nu ştiu exact la ce te referi ... unsure.gif - aş aprecia dacă mi-ai furniza o adresă ceva ... wink.gif

Oricum - Biserica Catolică a dispus destul de repejor şi dispune şi acum de o reţea formată după principii destul de asemănătoare cu cea a mult-hulitei Masonerii ... hmm.gif ... poate de-aia şi e conflictul ăsta, uneori cine se aseamănă ... se mai şi războieşte !! tongue.gif

Nu am la indemna linkuri privind scandalul despre renegata Loja "Propaganda Due (P2)" seful ei Licio Gelli, Banca Ambrosiano ( de fapt banca Vaticanului) directorul ei Roberto Calvi ( gasit spinzurat sub podul Blackfriars din Londra) si Cardinalul Marcinkus, seful finantelor Vaticanului . Dar da-i pe Google cu una din aceste info si o sa gasesti toata povestea acolo. ( Istoria acestui scandal a fost data si si pe Discovery) si de asemenea sunt cateva carti pe marginea lui.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 30 Apr 2004, 12:29 PM
Mesaj #333


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Nu a existat nici un Cardinal cu acest nume ci doar un Monsenior.

Persoanele care fac parte din Francmasoneria anticlericala sunt "ipso factum" excomunicate de Biserica Catolica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Apr 2004, 12:44 PM
Mesaj #334


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Cipri @ 30 Apr 2004, 02:31 PM)
Nu a existat nici un Cardinal cu acest nume ci doar un Monsenior.

Persoanele care fac parte din Francmasoneria anticlericala sunt "ipso factum" excomunicate de Biserica Catolica.

Ma rog, Arhiepiscopul Paul Marcinkus, daca precizarea asta e miezul problemei rolleyes.gif tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 30 Apr 2004, 12:51 PM
Mesaj #335


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Va multumesc pentru participarea in cadrul acestei discutii. Tinand cont ca deja nu se mai dezbat idei ci se ataca persoane, voi inchide (cel putin temporar) acest topic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  « < 8 9 10
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 12:58 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman