HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

> Experiente Mistice, Generalitati, experimentul lui Deikman
Tudy
mesaj 9 Jan 2004, 10:16 AM
Mesaj #1


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Incep aici un thread despre experientele "mistice". Lectura este din nou una destul de consistenta, dar nu e sub nici o forma o pierdere de vreme pentru cei interesati de subiect... wink.gif

Lectura placuta! thumb_yello.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Tudy
mesaj 9 Jan 2004, 10:23 AM
Mesaj #2


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Biografia postnatala si subconstientul individual

Acest domeniu nu necesita o prezentare prea amanuntita, pentru ca el consta in tot ceea ce se cunoaste pana in prezent in psihologie. Exista totusi unele diferente intre a aborda acest domeniu prin psihoterapie verbala sau cu ajutorul starilor holotropice. Amintirile emotionale relevante nu sunt pastrate in subconstient ca un mozaic de imprimari izolate, ci in forma unor constelatii complexe dinamice. Stanislav Grof le-a numit "sisteme de experienta condensata" (SEC). Un astfel de sistem este alcatuit din amintiri incarcate emotional din perioade diferite ale vietii ce se aseamana unele cu altele prin calitatea emotiei sau senzatia fizica pe care le evoca. Fiecare astfel de sistem are o tema de baza, iar straturile individuale contin variatii pe aceasta tema din diferite perioade ale vietii.

Natura temei centrale variaza considerabil de la un sistem la altul. Astfel de teme sunt: amintiri cu privire la toate experientele de umilire, rusine care ne-au condus la pierderea respectului fata de sine, amintiri cu privire la starea de anxietate avuta in experientele socante sau sentimente de sufocare si claustrofobie experimentate in situatiile opresive, amintiri cu privire la respingere sau deprivare emotionala care ne-au condus la pierderea increderii in oameni, amintiri legate de situatii care au generat in noi profunde sentimente de vinovatie si esec, evenimente care ne-au lasat convingerea ca sexualitatea este periculoasa sau dezgustatoare etc. Aceste sisteme contin in special amintiri legate de situatiile care pericliteaza viata, sanatatea si integritatea corporala.

La prima vedere s-ar putea crede ca "sistemele de experienta condensata" guverneaza dinamica nivelului biografic al subconstientului. La o privire mai atenta insa realizam ca radacinile acestor sisteme ajung mult mai in adancime. Fiecare pare a fi in legatura cu un aspect particular al traumei nasterii. In plus, un astfel de sistem ajunge mult mai departe, in formele variate ale fenomenelor transpersonale, cum ar fi experiente din vietile anterioare, arhetipuri jungiene etc.

SEC joaca un rol important in viata noastra psihologica. Ele pot influenta modul in care ne percepem pe noi insine, pe ceilalti oameni, lumea si ceea ce simtim despre toate acestea. Ele sunt forte dinamice ce se afla dincolo de caracteristicile noastre emotionale sau psihosomatice, de dificultatile pe care le intampinam in relatiile cu celelalte fiinte. Exista un joc dinamic intre un sistem si lumea exterioara. Evenimentele exterioare ale vietii noastre pot activa sistemele corespondente si, invers, sistemele ne pot determina sa percepem si sa ne comportam intr-un mod prin care sa recream tema lor fundamentala in viata noastra.

Este important sa mentionam pe scurt o caracteristica extraordinara si foarte importanta a starilor holotropice, care a jucat un rol deosebit in descoperirea teritoriilor experentiale ale psihicului uman. Starile holotropice tind sa actioneze precum un radar intern, care aduce in mod automat la nivelul constiintei continuturi din subconstient care au cea mai mare incarcatura emotionala si sunt cele mai relevante din punct de vedere psihodinamic. Acest fapt este un mare avantaj in comparatie cu psihoterapia verbala, unde pacientul prezinta un spectru larg de informatii de diferite tipuri, iar medicul trebuie sa decida ce este relevant, ce este irelevant si unde se afla blocajul.


Sursa: www.yogaesoteric.net


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Tudy   Experiente Mistice   9 Jan 2004, 10:16 AM
Tudy   Ce trebuie sa stim despre trairile mistice Lite...   9 Jan 2004, 10:18 AM
Tudy   Experiente holotropice O grupa importanta a sta...   9 Jan 2004, 10:19 AM
Tudy   O viziune asupra unei psihologii spiritualizate ...   9 Jan 2004, 10:20 AM
Tudy   Noua intelegere a psihicului uman Psihologia tra...   9 Jan 2004, 10:21 AM
Tudy   Biografia postnatala si subconstientul individual ...   9 Jan 2004, 10:23 AM
Tudy   Nivelul prenatal al psihicului Cand procesul de...   9 Jan 2004, 10:25 AM
Tudy   Matricile prenatale fundamentale Prima matrice ...   9 Jan 2004, 10:27 AM
Tudy   Un experiment care a revolutionat psihiatria Ar...   9 Jan 2004, 10:31 AM
Tudy   Rezultatele experimentului lui Deikman Rezultate...   9 Jan 2004, 10:33 AM
Tudy   Succesul in meditatie necesita ghidare Atat li...   9 Jan 2004, 10:35 AM
Tudy   Gandirea mistica – o gandire a viitorului? De m...   9 Jan 2004, 10:36 AM
IO   OK, Tudy! Citit si placut. Da' tu .. ai av...   3 Feb 2004, 03:21 PM
Bralgei   Corect! Desi ar parea stupid pentru unii, prea...   4 Feb 2004, 12:00 AM
Tudy   QUOTE (RZA @ Feb 3 2004, 03:21 PM) OK, Tudy! C...   4 Feb 2004, 12:33 AM
IO   Multumesc ... pentru concizie, Tudy. Bralgei, ce ...   4 Feb 2004, 11:40 AM
zET   Toate aceste teorii si experiente reprezinte de fa...   11 Feb 2004, 12:25 PM
Marcus   zET, incearca si convinge-te singur...   11 Feb 2004, 02:28 PM
IO   zET Rolul antrenamentului spiritual nu este neapar...   11 Feb 2004, 07:07 PM
zET   QUOTE zET, incearca si convinge-te singur... De c...   12 Feb 2004, 03:46 PM
Bralgei   RZA, matricea umana este ceva ce multi mistici o d...   20 Feb 2004, 11:39 PM
Tudy   În primul rând aş dori să-mi cer scuze, ...   23 Feb 2004, 01:31 AM
zET   Tu, gio, ai avut vreo experienta mistica?   12 Mar 2004, 03:20 PM
gio19ro   Da.   12 Mar 2004, 04:35 PM
Tudy   gio19ro:   12 Mar 2004, 06:34 PM
Falanstera   sunt de acord cu zET. exercitiile astea parca prea...   10 Apr 2006, 11:59 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 03:42 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman