HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Marele Cutremur, ..cum il intampinam ?
The Dude
mesaj 12 Nov 2013, 12:54 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Asadar nu mai e un secret pentru nimeni..Urmeaza...

Autoritatile au lasat la o parte placa tocita si penibila a grijei de a nu provoca panica si au ales deja abordarea mult mai corecta, mai onesta si mai eficenta de a pregatii populatia pentru ceva ce pare sa fie iminent..

Tu ce masuri ai luat ?
Dormi deja cu saculetul de prim ajutor langa pat ?
Sau poate ti-ai reimprospatat stocul de carti de rugaciuni, ori indesit vizitele pe la biserica ?

Te-ai pus in acord cu tine insuti..?...Ai inceput sa iti asterni ideile generale necesare redactarii unui testament greu de atacat ?

Ti-ai depus actele pentru emigrare...ori pentru un contract de lucru in afara pe o perioada de cel putin doi ani..?

Esti abandonat carciumilor, bordelului...?..iti bagi intens in vena...?...tragi pe nas...?
Ai facut deja loc desfraului pentru o iesire din scena "en fanfare"..?


..sau ai ales sa nu iti pese...sa lasi destinului un spatiu total de manevra....?


Tu ce ai facut frate ca sa intampini cum se cuvine un asemenea eveniment ?

Acest topic a fost editat de The Dude: 12 Nov 2013, 12:55 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Marduk
mesaj 13 Nov 2013, 10:26 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 13 Nov 2013, 12:42 AM) *
... Nu imi dau seama exact cum se transmite alarma cetatenilor, odata declanshata...

Ce sa transmita? PANICA, iar panica face cele mai multe victime. Trebuie sa fi parasutist sau atlet sa cobori de la etajul 8-9-10 in 28 de secunde, poate daca o sa cobori cu tot cu scara sau blocul atunci sa reusesti.

QUOTE(The Dude @ 13 Nov 2013, 09:09 AM) *
QUOTE
...E o mare stupiditate sa afirmi asa ceva (recomand "1977 - Cazuri Ciudate - Demetriade...nu mai stiu cum).

Eu cred ca este o stupiditate sa crezi ca Demetriade a stiut ceva concret, fizic, matematic s-a brodit sa fie si de atunci este "zeu" tot ce spune el este privit cu admiratie. Sti care-i problema cu "profetii" ca nimeni nu verifica predictiile gresite ale acestora.
QUOTE
...atunci afla ca noi astia de-am trait 04.03.1977 avem senzatia de deja vu.

Care-s senzatiile alea de "deja vu"? ca noi astilalti de-am trait 04.03.1977 nu ne mai aducem aminte sa fi existat ceva inainte de "marele cutremur". Zvonistica circula si in acea vreme desi nu era o media ca cea de azi, la coltul strazii auzeai tot felul de pareri trasnite, despre ce-o sa fie, cum o sa fie, unde o sa fie etc. Ce-mi aduc bine aminte este clipa, secunda de dinainte de cutremur, un vuiet si-o uruiala ce strabatea parca din pamant, misunatul sobolanilor, cainii latrand ca la urs dupa care a urmat miscarea, panica celor care incercau sa coboare scarile, desi recomandarea era sa nu iesim pe scari, zgomotul indepartat al blocurilor prabusite, ca o avalansa si bineinteles PRAFUL, ce se ridica de peste tot.
QUOTE
..Ideea topicului este ce ai face daca..

Ce-ai putea sa faci in 28 de secunde? cat de naiv sa fi sa crezi ca daca blocul in care locuiesti, la etajul 10, se prabuseste vei avea sanse sa supravietuiesti, fugind pe scari? avand camara plina, sau migrand in aceste zile de "predictie" la tara, la cabana, aiurea prin munti?
QUOTE
...Discutii din astea pot fi utile, nu parerile tale sceptice...

Eu recomand ca in caz de cutremur sa mergeti in baie, in cada, cu o sticla mare, de apa. In astfel de cazuri daca esti prins undeva, nu mori de foame, dar sigur de sete poti sa mori.
QUOTE
....ci doar o stare de haos..Ca si atunci...

Dap, panica si haosul sunt mai rele decat cutremurul. In '77 multi au murit impuscati, pentru ca plecasera la furat nu la ajutat victimele. Eu prefer sa fiu optimist nu pesimist, desi as zice ca daca dupa un cutremur ca cel din '77 nu se iau masuri dure riscam sa avem miscari sociale si chiar progromuri daca unii coetnici nu-si pot controla dorinta.
QUOTE
după 11 zile de la cutremur. Ultimul salvat, tānărul de 19 ani, Sorin Crainic...

Se zvonise ca tanarul era la furat, nu stiu daca s-a descoperit ce cauta el acolo, era angajat, client sau ............... Cert este ca a supravietuit pentru ca a avut lichide sa se hidrateze.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Nov 2013, 11:15 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Marduk @ 13 Nov 2013, 10:26 AM) *
Eu cred ca este o stupiditate sa crezi ca Demetriade a stiut ceva concret, fizic, matematic s-a brodit sa fie si de atunci este "zeu" tot ce spune el este privit cu admiratie. Sti care-i problema cu "profetii" ca nimeni nu verifica predictiile gresite ale acestora.


Bai frate tu ai o problema...cine o zis ca saracul a prognozat ceva ?...Omul a pus cap la cap niste intamplari dovedite cu multi martori. Da cred ca n-ai citit cartea, asa ca iti zic doar trei:

-Cafeneaua Veche, ziua fatidica 04.03...orele 19.30 (cutremurul avea sa se produca la 21.20)..jos la subsol era o sala cu mai multi consumatori, la un moment dat, unul dintre ei se ridica brusc: urla cat il tin plamanii: CUTREEEEEEMUUUURRR!!!..si se repede buluc pe scari...Toti cei prezenti, dar si cei de la nivelul superior au iesit pe strada...unde....Nimic...au stat vreo juma de ora, apoi s-au intors la locurile lor...inclusiv tipul aflat intr-o stare de agitatie extrema
-Radio Roamania, o doamna Raluca Stan aintrat ingrozita in birourile conducerii solicitand evacuarea imediata a incaperiilor pe motiv ca un cutremur devastator avea sa se petreaca in seara aceleiasi zile...Se intampla pe la orele 10 de dimineata.
-Unitati informative ale securitatii au primit avertismente in legatura cu evenimentul cu cateva zile inainte din surse care evaluau si monitorizau activitatile paranormale din Romania. Alte avertismente au fost primite de misiuni diplomatice din intreaga lume, iar ele au permis lansarea pe piata a unei teorii potrivit careia sesismul ar fi putut sa aiba cauze provocate..

QUOTE
Trebuie sa fi parasutist sau atlet sa cobori de la etajul 8-9-10 in 28 de secunde, poate daca o sa cobori cu tot cu scara sau blocul atunci sa reusesti.


Trebuie sa fi tampit rau de tot sa faci asa ceva...cand toata lumea iti spune ca acea casa a scarilor e singura neproiectata antiseismic


QUOTE
Care-s senzatiile alea de "deja vu"? ca noi astilalti de-am trait 04.03.1977 nu ne mai aducem aminte sa fi existat ceva inainte de "marele cutremur".


Daca ai fost suficient de lucid si de matur ca sa iti poti acumula o experienta...atunci nu stiu despre ce vorbesti.
Totul se repeta la indigo...inclusiv frecventa si inmultirea evenimentelor tectonice premergatoare...

Insa asta e o latura speculatica neinteresanta discutiei de aici...
Aici, cum ti-am mai spus, propusesem o discutie care sa incepa de la asta:

QUOTE
exista un avertisment al institutiei specializate si mai multe reactii ale factorilor responsabili (administratia de stat), implicati (cei ce ar trebui sa intervina) si interesati (ambasade, misiuni, etc)



QUOTE
Ce-ai putea sa faci in 28 de secunde?


Cateodata numai cateva secunde fac diferenta intre viata si moarte...iar eu zic ca 28 sunt de ajuns si daca iti incerci sansa pe scari de la etajul 10 (fara indoiala o gigantica prostie)..caci cele 28 sunt inaintea evenimentului...iar el debuteaza de regula printr-o faza care mai aduce inca ceva secunde...iar cladirile din Romania sunt proiectatate sa reziste la unele unde...asa ca niciuna nu va cadea din prima..aduna, imparte si scade...Tot asa scurte iti par cele 28 de secunde ?

QUOTE
Eu recomand ca in caz de cutremur sa mergeti in baie, in cada, cu o sticla mare, de apa. In astfel de cazuri daca esti prins undeva, nu mori de foame, dar sigur de sete poti sa mori.


de acord...baia pare sa fie cel mai sigur loc dintrun bloc de apartamente...cele mai multe sunt constructii monobloc adauagate unei structuri de rezistenta deja existente...dar nu numai asta...faptul ca au deschideri mici, ca sunt suprapuse formand un fel de pilon...baia cel mai sigur loc la bloc thumb_yello.gif ..cu sticla de apa dar si cu traista de zic aia...e musai..

Acest topic a fost editat de The Dude: 13 Nov 2013, 11:17 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
The Dude   Marele Cutremur   12 Nov 2013, 12:54 PM
Marduk   Eu nu cred in "marele cutremur" itai de ...   12 Nov 2013, 01:51 PM
The Dude   ...frate nu de asta discutam... e predictibil si...   12 Nov 2013, 03:46 PM
Marduk   QUOTE(The Dude @ 12 Nov 2013, 03:46 PM) ....   12 Nov 2013, 04:26 PM
Olaf   Nici eu nu cred ca e predictibil in vreun fel, dar...   12 Nov 2013, 11:59 PM
dandanescu   Exista peste tot planuri gata facute pentru situat...   13 Nov 2013, 12:27 AM
dandanescu   Detalii despre sistemul de alarma la cutremur folo...   13 Nov 2013, 12:42 AM
The Dude   Marduk...nimeni nu a pretins ca poate prognoza un ...   13 Nov 2013, 09:09 AM
Olaf   QUOTE(dandanescu @ 13 Nov 2013, 12:27 AM)...   13 Nov 2013, 10:14 AM
Marduk   QUOTE(dandanescu @ 13 Nov 2013, 12:42 AM)...   13 Nov 2013, 10:26 AM
The Dude   QUOTE(Marduk @ 13 Nov 2013, 10:26 AM) Eu ...   13 Nov 2013, 11:15 AM
The Dude   ...asa e frate Olaf...aveam unele, dar n-aveam alt...   13 Nov 2013, 10:30 AM
Marduk   QUOTE(Olaf @ 13 Nov 2013, 10:14 AM) QUOTE...   13 Nov 2013, 10:44 AM
Marduk   QUOTE(The Dude @ 13 Nov 2013, 11:15 AM) Q...   13 Nov 2013, 12:41 PM
The Dude   ..asta pentru ca discutam despre chestiuni diferit...   13 Nov 2013, 01:01 PM
The Dude   ...am zis ce ar trebui sa contina desaga...dar iar...   13 Nov 2013, 01:06 PM
Marduk   QUOTE(The Dude @ 13 Nov 2013, 01:01 PM) Q...   13 Nov 2013, 01:32 PM
The Dude   "In ultimii 200 de ani, Romania a fost zgudui...   13 Nov 2013, 02:06 PM
The Dude   arata asa...   13 Nov 2013, 02:09 PM
Marduk   QUOTE(The Dude @ 13 Nov 2013, 02:06 PM) ....   13 Nov 2013, 02:59 PM
The Dude   ...nu stii tu.... si nici nu vrei sa afli...da ...   13 Nov 2013, 03:14 PM
Marduk   Nu se poate accesa sursa!! Am destule topi...   13 Nov 2013, 04:35 PM
ilie   cred ca trebuie facute doua pregatiri: 1. cand est...   14 Nov 2013, 07:41 AM
exergy33   QUOTE(ilie @ 14 Nov 2013, 08:41 AM) cred ...   14 Nov 2013, 05:26 PM
The Dude   de acord...sunt cel putin doua scenarii diferite.....   14 Nov 2013, 08:51 AM
Marduk   Trebuie sa mai fim atenti la ceva foarte important...   14 Nov 2013, 09:44 AM
The Dude   ...iar daca ne aflam in deplasare..pe strada...ne ...   14 Nov 2013, 09:45 AM
fiatlux   pregatiti-va ! io-s sigura c-am sa scap c-am a...   14 Nov 2013, 10:31 AM
turbo trabant   Intrebare la radio erevan filiala vaslui: se poate...   14 Nov 2013, 11:45 AM
The Dude   QUOTE...c-am auzit la niste babe ca D-zeu ii ia do...   14 Nov 2013, 11:53 AM
fiatlux   intreaba babele ! ele-s cu selectia   14 Nov 2013, 12:09 PM
ilie   Cred ca in lift e cel mai rau, nu atat ca nu poti ...   15 Nov 2013, 06:58 AM
The Dude   Spectaculos...dar nu periculos...In fapt chiar mai...   15 Nov 2013, 08:21 AM
Marduk   Aseara au fost alte 3 cutremure in "zona Vran...   15 Nov 2013, 11:40 AM
The Dude   ...daca te uiti pe statistici cutremure iarna n-au...   18 Nov 2013, 08:47 AM
Marduk   Eu imi fac griji oricand pentru un cutremur in Rom...   18 Nov 2013, 10:28 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 7 May 2024 - 03:25 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman