HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Drumetii/excursii/expeditii, povestiri, descrieri de trasee, aventuri, plimbari
pelicanul
mesaj 20 Dec 2010, 04:23 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



Salutari
Invit aici pe toti cei care doresc sa impartaseasca din bucuria descoperirii ineditului in natura, sa-si expuna in text si imagini istorisirile legate de iesiri in afara aglomeratiilor urbane.

Acest topic a fost editat de pelicanul: 20 Dec 2010, 04:25 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
The Dude
mesaj 21 Jan 2011, 08:47 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



MmmmmmDa...am fost si eu...
Da a fost subtire de tot. Iar rusoaicele ???...vai mama lor sorry.gif

Ce mi-a placut mie a fost ca mi-a pus una (secuie) rochia in cap..era imbracata in tiganca, si acolo, in penumbra m-am simtit ca in sala de spectacol, macar ca pe ecran nu se dadea nimic si ca totul n-a durat decat o secunda. drool.gif

...eu am fost la Bran, Tu ??

..da mai inainte si dupa asta am fost si eu in drumetii...si am si poze...timp nu prea am


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 7 Feb 2011, 04:39 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990




Salutari
Scriu cateva randuri in urma incursiunii de la sf saptamanii trecute in muntii Godeanu, unde am stat doua nopti - vineri spre sambata si sambata spre duminica, in refugiul Borascu.
Am constatat cu o oarecare insatisfactie, faptul ca infrastructura aduce dupa sine aglomeratie, facilitatile oferite de drumul de acces care te lasa exact la intrarea in padure, unde incepe urcusul, facand ca in zona sa apara tot mai multi turisti.
Trecand peste consideratiile mele personale cu privire la aceasta afluenta masiva (am mers noi 5 oameni, dupa care au venit tot vineri seara inca 3, iar sambata au mai aparut 8..), o sa fac o scurta analiza a ceea ce a fost acolo de la inceputuri.
Iernile sunt din ce in ce mai putin abundente in zapada, odata cu trecerea anilor, iar in privinta asta lipsesc din pacate si exceptiile. poate sa mai ninga anul acesta, dar daca s-ar face un grafic, cel putin pe zona asta, caderile de zapada sunt pe o panta descendenta. Cu ani in urma, cand am urcat pentru prima data la refugiu, am fost nevoiti sa lasam masina la capatul dinspre vale al barajului (lucrul asta s-a mai intamplat apoi, dar din ce in ce mai rar). Atunci am facut 8 ore pana la refugiu, iar ulterior intr-un an imediat urmator, in conditiile unei ascensiuni dupa o cadere masiva de zapada am stabilit si recordul in ore - 12(!) de la baraj pana la refugiu. In ultimul timp, lasand masina la baza padurii, urcarea se face in 2 ore, maxim 2 si jumatate. Zapada suficienta, pe care sa se poata urca pe schiuri prin padure nu mai tin minte de cand nu a mai fost.
Deoarece se lucreaza intensiv la defrisari in zona, directia silvica mentine drumul de contur al lacului practicabil - acesta s-a si modernizat in ultimi ani, asa ca s-au creat premisele unui acces facil catre crestele muntelui, pe cararea ce trece prin poiana Borascu.
Pana in 2010 am urcat personal de nenumarate ori si am dormit la refugiu, dar absolut niciodata nu s-a intamplat ca macar sa vina cineva dupa noi acolo, dec. In ultimul timp se pare ca ar trebui pus la punct un sistem de rezervare a locurilor acolo...Iar acum 5+6 ani, au fost mai multe ierni in care eram aproape saptamanal in Borascu.
Ca sa nu scriu prea mult, mai spun doar ca m-am hotarat ca peste 2 saptamani, adica cu plecarea de vineri 18 februarie, sa fac o tura in forta pentru amenajarea (in primul rand dotarea cu o soba) refugiului de pe Lapusnicul Mic - cel la care am fost de cele mai putine ori pana acum. Deocamdata este si putin cunoscut public si cu cat lucrurile ar ramane mai mult timp asa, din punctul meu de vedere, este cu atat mai bine. Treaba e ca trebuie carate desigur cateva materiale - topor, cuie, burlane si desigur o soba. Toate acestea sunt acum in refugiul Borascu (vechea soba se poate inca folosi, doar ca va trebui trecuta peste munte..). E nevoie de 4, maxim 5 oameni si eu zic ca proiectul e fezabil, chiar daca nu va fi usor - soba se poate cara intr-un ruksac de 80 de litri, dupa ce in prealabil se impacheteaza intr-un sac. Dar detaliile le voi stabili cu echipa, acum, in prima faza, trebuie sa vedem cine se raliaza la aceasta incercare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
pelicanul   Drumetii/excursii/expeditii   20 Dec 2010, 04:23 PM
pelicanul   puterea exemplului - ca sa existe un inceput, am s...   20 Dec 2010, 05:45 PM
The Dude   misto Pelicanul...ar trebui sa scri o carte....eu ...   22 Dec 2010, 11:22 AM
pelicanul   QUOTE(The Dude @ 22 Dec 2010, 11:22 AM) m...   22 Dec 2010, 08:13 PM
Erwin   Ca om al muntelui cred că ştii că n...   23 Dec 2010, 10:24 AM
pelicanul   [quote name='Erwin' date='23 Dec 2010,...   23 Dec 2010, 12:12 PM
pelicanul   Tot pentru a incerca sa inspir si pe altii, postez...   24 Dec 2010, 12:00 PM
pelicanul   LA MULTI ANI!   2 Jan 2011, 06:04 PM
pelicanul   Vad ca nu se prea inghesuie lumea pe aici sa isi s...   6 Jan 2011, 01:09 PM
pelicanul   Incursiune in albul absolut 26dec 2010-30dec 2010 ...   6 Jan 2011, 02:17 PM
The Dude   Superb Pelicanul...te urmaresc cu sufletul la gura...   6 Jan 2011, 03:26 PM
pelicanul   QUOTE(The Dude @ 6 Jan 2011, 03:26 PM) Su...   6 Jan 2011, 04:01 PM
pelicanul   Incursiune in albul absolut 26dec 2010-30dec 2010 ...   7 Jan 2011, 03:34 PM
pelicanul   Incursiune in albul absolut 26dec 2010-30dec 2010 ...   8 Jan 2011, 04:31 PM
pelicanul   Incursiune in albul absolut. 26.12-30.12 2010 Ziu...   10 Jan 2011, 11:11 AM
pelicanul   Cam asta a fost tot, imi cer scuze pentru spatiul ...   10 Jan 2011, 08:58 PM
The Dude   ...iar noi te felicitam pentru extraordinara reusi...   11 Jan 2011, 09:15 AM
andra_v   Superbe poze, Pelicanul! Week-end-ul asta voi ...   11 Jan 2011, 05:04 PM
The Dude   MmmmmmDa...am fost si eu... Da a fost subtire de t...   21 Jan 2011, 08:47 AM
pelicanul   Salutari Scriu cateva randuri in urma incursiunii ...   7 Feb 2011, 04:39 PM
Cla   http://www.enduromania.net/   8 Feb 2011, 05:13 PM
pelicanul   QUOTE(Cla @ 8 Feb 2011, 05:13 PM) http://...   8 Feb 2011, 06:17 PM
pelicanul   Din salbaticie, mai atasez cateva imagini "fu...   8 Feb 2011, 06:34 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 10:37 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman