HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Drumetii/excursii/expeditii, povestiri, descrieri de trasee, aventuri, plimbari
pelicanul
mesaj 20 Dec 2010, 04:23 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



Salutari
Invit aici pe toti cei care doresc sa impartaseasca din bucuria descoperirii ineditului in natura, sa-si expuna in text si imagini istorisirile legate de iesiri in afara aglomeratiilor urbane.

Acest topic a fost editat de pelicanul: 20 Dec 2010, 04:25 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Erwin
mesaj 23 Dec 2010, 10:24 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Ca om al muntelui cred că ştii că nu eşti niciodată cu adevărat pregătit pentru ceva... în viaţă înveţi permanent. Scrie, că scrii bine şi ai multe de împărtăşit! Cizelarea vine scriind. spoton.gif

Mai erau pe han destui iubitori ai muntelui şi ai călătoriilor, de pildă actionmedia care a povestit pe larg excursia lui de astă vară. Îl aşteptăm şi pe-aici.

PS
abia acum realizez că în viaţă şi învaţă au doar o literă şi un spaţiu diferenţă! biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 23 Dec 2010, 10:26 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 23 Dec 2010, 12:12 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



[quote name='Erwin' date='23 Dec 2010, 10:24 AM' post='697590']
Ca om al muntelui cred că ştii că nu eşti niciodată cu adevărat pregătit pentru ceva... în viaţă înveţi permanent. Scrie, că scrii bine şi ai multe de împărtăşit! Cizelarea vine scriind. spoton.gif

Mai erau pe han destui iubitori ai muntelui şi ai călătoriilor, de pildă actionmedia care a povestit pe larg excursia lui de astă vară. Îl aşteptăm şi pe-aici.

Da, ar fi interesant de relatat/redat, orice istorioara, din orice fel de calatorie, daca se poate, cu afisarea unor imagini din respectiva intreprindere...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 24 Dec 2010, 12:00 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



Tot pentru a incerca sa inspir si pe altii, postez in cele ce urmeaza cateva randuri legate de un parc de pe malul Muresului loc pe unde am copilarit eu, pe care am tot incercat sa-l aduc la o forma "verde". Trebuie sa recunosc ca inca este una din deziluziile mele, nereusind acest lucru din diverse motive. Fiind vorba de un spatiu verde destinat plimbarilor si recreerii, sper sa nu depasesc limitele topicului...


Anul 2007
Am mai scris catre oficialitatile de la acea vreme, o scrisoare asemanatoare acum vreo 18 ani, pe cand eram in liceu. Atunci am primit toate asigurarile ca randurile-mi vor fi citite si pare-mi-se am primit si un numar de ordine. Cu acestea am si ramas in urma demersului meu. Acum, dupa atatia ani, ajuns la varsta maturitatii, incerc sa reiau o idee, care sper sa o pot dezvolta, nu atat prin prisma faptului ca sunt legat sentimental de locul vizat (am copilarit pe aleile parcului despre care va fi vorba), ci prin posibilitatile lui reale de a reprezenta ceva pentru comunitate.
Daca s-ar alcatui o harta a tuturor pasilor facuti de fiecare om in viata sa, sunt sigur ca a mea ar reliefa cea mai mare densitate in parcul din cartierul Muresel-Aradul Nou. Si totusi, din cauza doar ca m-am nascut putin prea tarziu, n-am cunoscut vremea infloritoare a acestui loc. Ea a fost in vremea copilariei si adolescentei fratelui meu, deci cu o generatie inainte de a mea. Anii erau pe la 1965-1975. La acele vremuri aria respectiva (apreciata de mine ca fiind de aproximativ 3000 metri patrati), delimitata de malul stang al Muresului si digul de protectie al cartierului Muresel, iar la capete de singurul domeniu particular (casa locuibila), din lunca raului ce strabate orasul si de scoala primara la celalalt capat, era ceea ce se poate numi un parc, cu randuri de pomi, cu rondouri de flori si banci, cu teren de joaca pentru copii si leagane, precum si cu un teren de fotbal pentru cei mai mari. Avea chiar si un administrator/paznic, platit de primarie, care se ocupa de tot ceea ce se strica…Si locul chiar arata bine, asta pana pe la inundatia din 1975, cand a inceput decaderea. Incet, incet, locul a intrat in degradare, fiind uitat de toti. Pomii au fost taiati in decursul anilor, bancile distruse sau furate, leaganele pentru copii au ajuns probabil la fier vechi. Un timp, copii din cartier, prin forte proprii doar si ajutati uneori de parinti sau cunoscuti, au mai incercat cat s-a putut sa intretina anumite zone, mai ales cea dinspre locul unde se juca mingea, dar incercari au fost si in zona leaganelor. Ulterior au mai intervenit cu o ultima lovitura, lucrarile de reparatie a podului ce leaga Aradul Nou de centruil urbei. Atunci zona respectiva a fost cea mai afectata, fiind de fapt transformata in santier. Si cum lucrarile au tinut cativa ani, incepand de pe la 1997, locul a ajuns intr-o stare care nici nu putea macar sa mai aminteasca ce a fost odinioara. Cand lucrarile au fost in sfarsit finalizate, la parasirea lui de catre utilaje, peisajul arata mai mult selenar decat ca apartinand de terra. In afara de bolovanii ramasi, doar gunoiul, cauciucurile uzate si alte reziduuri demonstrau ca este un loc pe care au calcat pasi omenesti… Am discutat la acea vreme de mai multe ori, direct cu seful de santier, care mi-a promis ca se va ocupa de reabilitarea zonei si chiar cu directorul de la drumuri si poduri din acea vreme, care a promis si el sprijin logistic pentru reabilitare. Am facut impreuna cu dansii chiar un plan pe domenii, la fata locului, dar desigur ca acesta a fost si singurul rezultat al intreprinderii mele…Desigur, nimeni nu avea de castigat nimic din aceasta actiune, decat doar comunitatea, oamenii Aradului, iar cand lucrurile stau asa, de obicei promisiunile sunt repede uitate.
Din nou, cu o ultima fortare, au intervenit cei din cartier, oamenii locului, cu resurse proprii si au igienizat cat de cat zona. Acum, la aceasta vreme, a ramas intr-adevar doar o zona, o arie cu aceleasi delimitari, curatata de bolovanii si gunoaiele ramase dupa santier, cu un mic teren de joaca. In sezonul cald, mai sunt vazute in zona animalele care pasc si pescari pe malul apei…Nu mai exista nici un fel de spatiu verde, nici un fel de structura amenajata, daca nu luam in calcul cele doua porti pentru fotbal, plantate la capatul de nord(de catre copiii cartierului). Nu mai exista decat cativa plopi din cele 4 sau 5 randuri de pomi ce margineau pe timpuri aleile parcului.
Daca ar fi sa fie luat in discutie potentialul zonei, ar putea fi aduse in discutie multe argumente pentru o eventuala reabilitare a locului respectiv. Astfel, la vremea lui de glorie, a fost singurul loc amenajat ca si parc cu multiple facilitati si functionalitati, pentru toate categoriile de varsta, din zona Aradul Nou. Amplasamentul sau este ideal, pe malul Muresului, putand rivaliza cu zona similara din dreptul salii polivalente. Deschide o arie larga de posibilitati de amenajare, incepand de la terenuri de sport multifunctionale, pana la reamenajarea a ceea ce au fost aleile umbroase cu copaci, banci si flori, pentru cei ce ar veni aici doar pentru promenada. Ar putea fi amplasat chiar si un mic debarcader pe rau, zona finnd propice, pe vremuri existand aici o moara pe piloni, locul ramas in urma ei fiind acum un golf format pe albia raului. Sunt sigur ca idei si initiative s-ar gasi, doar sa existe interes. Acesta, in mod normal ar trebui sa existe, avand in vedere posibila intrare in circuitul turistic al Cetatii Aradului, precum si extinderea in plin avant a cartierului Subcetate. Raman de gasit posibilitatile de finantare, dar si organul sau organizatia care sa ia atitudine si sa se ocupe efectiv de reamenajarea si ulterior administrarea zonei. Forma de utilizare a domeniilor si proiectele de peisagistica si cele pentru terenuri de sport ar face obiectul unei alte documentatii, dar cu siguranta ele ar putea fi duse la indeplinire..
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
pelicanul   Drumetii/excursii/expeditii   20 Dec 2010, 04:23 PM
pelicanul   puterea exemplului - ca sa existe un inceput, am s...   20 Dec 2010, 05:45 PM
The Dude   misto Pelicanul...ar trebui sa scri o carte....eu ...   22 Dec 2010, 11:22 AM
pelicanul   QUOTE(The Dude @ 22 Dec 2010, 11:22 AM) m...   22 Dec 2010, 08:13 PM
Erwin   Ca om al muntelui cred că ştii că n...   23 Dec 2010, 10:24 AM
pelicanul   [quote name='Erwin' date='23 Dec 2010,...   23 Dec 2010, 12:12 PM
pelicanul   Tot pentru a incerca sa inspir si pe altii, postez...   24 Dec 2010, 12:00 PM
pelicanul   LA MULTI ANI!   2 Jan 2011, 06:04 PM
pelicanul   Vad ca nu se prea inghesuie lumea pe aici sa isi s...   6 Jan 2011, 01:09 PM
pelicanul   Incursiune in albul absolut 26dec 2010-30dec 2010 ...   6 Jan 2011, 02:17 PM
The Dude   Superb Pelicanul...te urmaresc cu sufletul la gura...   6 Jan 2011, 03:26 PM
pelicanul   QUOTE(The Dude @ 6 Jan 2011, 03:26 PM) Su...   6 Jan 2011, 04:01 PM
pelicanul   Incursiune in albul absolut 26dec 2010-30dec 2010 ...   7 Jan 2011, 03:34 PM
pelicanul   Incursiune in albul absolut 26dec 2010-30dec 2010 ...   8 Jan 2011, 04:31 PM
pelicanul   Incursiune in albul absolut. 26.12-30.12 2010 Ziu...   10 Jan 2011, 11:11 AM
pelicanul   Cam asta a fost tot, imi cer scuze pentru spatiul ...   10 Jan 2011, 08:58 PM
The Dude   ...iar noi te felicitam pentru extraordinara reusi...   11 Jan 2011, 09:15 AM
andra_v   Superbe poze, Pelicanul! Week-end-ul asta voi ...   11 Jan 2011, 05:04 PM
The Dude   MmmmmmDa...am fost si eu... Da a fost subtire de t...   21 Jan 2011, 08:47 AM
pelicanul   Salutari Scriu cateva randuri in urma incursiunii ...   7 Feb 2011, 04:39 PM
Cla   http://www.enduromania.net/   8 Feb 2011, 05:13 PM
pelicanul   QUOTE(Cla @ 8 Feb 2011, 05:13 PM) http://...   8 Feb 2011, 06:17 PM
pelicanul   Din salbaticie, mai atasez cateva imagini "fu...   8 Feb 2011, 06:34 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 09:33 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman