HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Andrei Are Nevoie De Noi, Un copil, niste oameni, o viata
Cucu Mucu
mesaj 16 Oct 2009, 12:55 PM
Mesaj #1


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Acum e randul meu sa va cer ajutorul.

Mama copilului este o colega de liceu de-a mea, si, intamplator, cautand pe net urme ale colegilor mei, am dat de strigatul ei disperat. Sunt parinte, si imi pot doar inchipui prin ce trece, gandindu-ma ca noi nu putem dormi toata noaptea daca are bebelu putina febra. Dar ea... dar bebelusul ala, atatea zile prin spital si tratamente! Viata nu e dreapta, dar noi o putem face mai frumoasa! Va rog sa mai facem o minune!


Andrei are nevoie de tratament in strainatate


“Buna,

Sunt Andrei si m-am nascut pe 8 octombrie 2008. Inca de la nastere am avut numeroase probleme, fiind internat si operat la varsta de numai sase zile de enterocolita ulcero-necrotica, cu complicatii grave – peritonita cu septicemie.

Cu ajutorul bunului Dumnezeu si al unor medici minunati de la Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii “Grigore Alexandrescu” Bucuresti, am trecut peste acest moment greu, dupa mai bine de doua luni de tratament in spital, in sectiile de terapie intensiva si pediatrie.

Astazi, implinesc zece luni, din care sase le-am petrecut internat in spital, avand diferite infectii severe: faringita acuta, stomatita micotica, anemie carentiala, otita medie, otomastoiditã (cu interventie chirurgicala), enterocolita, infectie cu bacilul piocianic, septicemii cu candida, acidoza.

Acum sunt din nou in spital, internat cu laringita si, din nou, infectie cu bacilul piocianic si acidoza metabolica.

In urma unor analize specifice efectuate la Institutul National “Victor Babes”, concluzia a fost ca sistemul meu imunitar a fost si este foarte afectat, orice afectiune, oricat de mica si de banala ar parea, manifestandu-se mult mai intens si mai grav.

Dupa alte analize, efectuate de aceasta data la Spitalul de Copii din Zurich, Elvetia, concluzia este una destul de dura: diagnosticul este neutropenie congenitala severa.

Din pacate, un diagnostic final – pentru tipul de sindrom – si un tratament adecvat (care in unele cazuri este zilnic si pe viata) nu pot fi stabilite decat tot in urma unor analize specifice efectuate in strainatate.

Un lucru este totusi cert, chiar daca este foarte dur: cu toata bunavointa, priceperea si profesionalismul lor, medicii din Romania nu ne pot ajuta, datorita lipsei de experienta, a aparaturii si a studiilor de cercetare pe aceste tipuri de tratamente.
Singura noastra sansa ramane astfel tratamentul in strainatate, unde din pacate C.N.A.S. nu ne-ar deconta (prin formularul E112) un tratament pentru o boala cronica.

Eu nu stiu ce inseamna toate aceste cuvinte, stiu doar ca ma chinuie si nu ma lasa sa ma bucur de viata.
Cei care doresc sa imi intinda o mana de ajutor o pot face in conturile umanitare de mai jos, deschise la Banca Comerciala Romana, Sucursala Rm. Sarat :

Cod IBAN : RO65 RNCB 0097 0039 9051 0001 – LEI

Cod IBAN : RO38 RNCB 0097 0039 9051 0002 – EURO

Cod BIC (sau SWIFT) : RNCBROBU sau : RNCBROBUXXX

Nume titular cont : Bilauschi Daniela Nicoleta

Pentru o vorba buna, va rog sa luati legatura cu parintii mei :

Daniela Bilauschi – 0745.06.33.42
e-mail : dana_bilauschi@yahoo.com
Lucian Bilauschi – 0745.00.24.30
e-mail: lucian_bilauschi@yahoo.com
Va multumesc din suflet!
Andrei”



--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 07:17 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman