HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Istoria Limbii Materne
LINICA
mesaj 4 Aug 2009, 11:40 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Daca pot sa spun ca nu stiu sa deschid/ propun subiecte de discutie, nu pot spune ca nu stiu ce bataie de cap le da studentilor cursul de ILR (istoria limbii romane).

Tin minte ca ne intrebam in timp ce invatam pentru restanta la aceasta materie, de ce trebuie de stim (cu strictete- altfel nu terminam facultatea) evolutia limbii noastre pentru ca sa putem "avea voie" sa-i invatam pe niste copii sa desluseasca un text si sa poate purta o discutie care sa le starneasca dorinta de aprofundare, sau macar intelegere a ... realitatii, la urma urmei, stiindu-se prea bine importanta comunicarii. Atat pentru o buna interrelationare, cat si pentru dezvoltarea personala prin lectura. Atunci ajunsesem cu colegii la concluzia ca e o mare tampenie sa avem materia asta obligatorie. Da, e ok, e interesanta, dar sa fie optionala.

Ma incanta la primele cursuri ideea de a studia/vedea cum am ajuns sa vorbesc si sa gandesc intr-o limba care uneori mi se parea atat de dura- in comparatie cu franceza, spaniola, italiana, care mie, personal, imi par de zeci de ori mai calde, mai muzicale, mai placute auzului. Mai ales ca nu am ales eu sa cresc cu aceasta limba, dar care tind sa cred ca a influentat, psihologic si filosofic, dezvoltarea mea sentimental-intelectuala.

Ma si va intreb de ce, acum, cand s-au deschis granitele, mai este de actualitate un astfel de subiect.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 7 May 2024 - 05:51 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman