HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Capitalismul, o utopie
jet li
mesaj 20 Aug 2006, 12:37 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Eu sunt impotriva capitalismului ca sistem. Nu sunt nostalgic dupa comunism, si acela e un sistem la fel de prost.
Capitalismul este o utopie pentru ca niciodata nu o sa poata trai toti oamenii la fel de bine ca cei in tarile dezvoltate - lucru spre care tindem de la sfarsitul comunismului. Daca toti oamenii ar traii asa resursele planetei s-ar termina foarte rapid, nu sunt destule pentru ca toti 6 miliarde sa traiasca dupa standardul occidental.
Pentru ca unii sa traiasca "bine" trebuie deci ca altii sa traiasca mai prost. Permisul pentru a folosi resursele pentru a traii "bine" dupa standardul de azi se numeste "ban". Functioneaza foarte bine acest "permis". Cine il are are si o gramada de drepturi pe care cei fara "permis" nu le au. Dar e vina lor daca "sunt prosti" sau "nu muncesc" de parca toti am putea avea slujbe frumoase si cu salariu mare la vreun birou asa cum ne invata reclamele. Mai trebuie si oameni care sa lucreze "jos" pentru ca cei de "sus" sa existe, mai sunt si oameni care se nasc in familii fara "permis" cea ce ii face sa fie lipsiti de o gramada de "drepturi" inca de la inceput.
Capitalismul nu e foarte deosebit de sclavagism. Un sclav modern e acela caruia nu i se da nici mancare nici casa ci niste bani-putini, si iluzia ca e liber sa faca "ce vrea" cu ei, sa "traiasca bine". Oamenii sunt brainwashed cu ideea de a "trai bine" ,asta e noua religie care face organizarea noastra sa functioneze.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 June 2024 - 04:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman