Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Capitalismul
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
jet li
Eu sunt impotriva capitalismului ca sistem. Nu sunt nostalgic dupa comunism, si acela e un sistem la fel de prost.
Capitalismul este o utopie pentru ca niciodata nu o sa poata trai toti oamenii la fel de bine ca cei in tarile dezvoltate - lucru spre care tindem de la sfarsitul comunismului. Daca toti oamenii ar traii asa resursele planetei s-ar termina foarte rapid, nu sunt destule pentru ca toti 6 miliarde sa traiasca dupa standardul occidental.
Pentru ca unii sa traiasca "bine" trebuie deci ca altii sa traiasca mai prost. Permisul pentru a folosi resursele pentru a traii "bine" dupa standardul de azi se numeste "ban". Functioneaza foarte bine acest "permis". Cine il are are si o gramada de drepturi pe care cei fara "permis" nu le au. Dar e vina lor daca "sunt prosti" sau "nu muncesc" de parca toti am putea avea slujbe frumoase si cu salariu mare la vreun birou asa cum ne invata reclamele. Mai trebuie si oameni care sa lucreze "jos" pentru ca cei de "sus" sa existe, mai sunt si oameni care se nasc in familii fara "permis" cea ce ii face sa fie lipsiti de o gramada de "drepturi" inca de la inceput.
Capitalismul nu e foarte deosebit de sclavagism. Un sclav modern e acela caruia nu i se da nici mancare nici casa ci niste bani-putini, si iluzia ca e liber sa faca "ce vrea" cu ei, sa "traiasca bine". Oamenii sunt brainwashed cu ideea de a "trai bine" ,asta e noua religie care face organizarea noastra sa functioneze.
Catalin
QUOTE

Pentru ca unii sa traiasca "bine" trebuie deci ca altii sa traiasca mai prost.


Esenta capitalismului este, de fapt, "pentru ca putini sa traiasca bine, multi trebuie sa produca mai mult decat primesc inapoi".
Kyklos
CAPITALISM


CAPITALISM TRADITIONAL
Ai doua vaci. Vinzi una si cumperi un taur. Cireada se inmulteste
iar economia prospera. Le vinzi si iesi la pensie cu castigul.

CAPITALISM CORPORATIST (TIP ENRON)
Ai doua vaci. Vinzi trei dintre ele companiei tale listate
public,folosind scrisori de credit deschise de cumnatul tau la banca, apoi
executi un schimb datorie/creanta cu o oferta generala asociata, astfel incat
recapeti cele patru vaci, cu o scutire de taxe pentru cinci vaci.
Drepturile asupra celor sase vaci sunt transferate, printr-un
intermediar catre o companie din Insulele Cayman, detinuta in secret de
actionarul majoritar, care revinde companiei tale drepturile pentru toate
cele sapte vaci. Conform raportului anual, compania detine opt vaci, cu
o optiune pentru inca una.
Vinzi o vaca pentru a cumpara un presedinte al SUA, ceea ce te
lasa cu noua vaci. Nu se furnizeaza nici o foaie de bilant impreuna cu
comunicatul.
Publicul inghite.

COMPANIE AMERICANA
Ai doua vaci. Vinzi una si fortezi pe cealalta sa produca lapte
pentru patru. Esti surprins cand vaca moare.

COMPANIE FRANCEZA
Ai doua vaci. Faci greva pentru ca doresti sa ai trei vaci.

COMPANIE JAPONEZA
Ai doua vaci. Le reproiectezi astfel incat sa fie de zece ori mai
mici decat o vaca obisnuita si sa produca de douazeci de ori mai mult
lapte.
Apoi creezi imagini animate inteligente ale vacii, numite
Cowkemon si le promovezi la scara globala.

COMPANIE GERMANA
Ai doua vaci. Le reproiectezi astfel incat sa traiasca 100 de
ani,sa manance o data pe luna si sa se mulga singure.

COMPANIE BRITANICA
Ai doua vaci. Amandoua sunt nebune.

COMPANIE ITALIANA
Ai doua vaci, dar nu stii unde sunt. Pleci in pauza de pranz.

COMPANIE RUSEASCA
Ai doua vaci. Le numeri si afli ca ai 5 vaci. Le numeri din nou
si afli ca ai 42 de vaci. Le numeri din nou si afli ca ai 12 vaci. Te
opresti din numarat vaci si deschizi alta sticla de vodca.

COMPANIE ELVETIANA
Ai 5000 de vaci, dintre care nici una nu-ti apartine. Facturezi
celorlalti cheltuieli de depozitare.

COMPANIE INDIANA
Ai doua vaci. Te inchini la ele.

COMPANIE CHINEZA
Ai doua vaci. Ai 300 de oameni care le mulg. Declari somaj zero,
productivitate bovina inalta si arestezi reporterul care a publicat
cifrele.

COMPANIE ROMANEASCA
Ai 6 vaci, costuri cat de 10, mulgi doar 3, alergi bezmetic
printre ele, mai aduci personal pentru alte 5, dai faliment si dai vina pe bou
mutulica
comunismul nu a inlaturat proprietatea privata. a incercat, s-a chinuit dar nu a reusit...
singurele forme de convietuire "comuniste" care au functionat sunt kibutzurile evreiesti, dar ... premisele acolo au fost de criza si supravietuire, motivatia participantilor la aceasta forma de viata fiind putin diferita

de fapt... noi vorbim de cit de mutl poate acumula cineva, pe ce cai, si pentru cat timp. s-a dovedit ca indif de forma de guvernare, unii sunt mai descurcaretii decit altii...
capitalismul ca si concept a inlocuit forma de declarare a averii... in feudalism erau de baza imobiliarele si posesia de aur.. in capitalism sunt acceptate hartiile de valoare cunoscute sub numele de actiuni...
pribeagul
Mie cel mai afurisit lucru în capitalism mi se pare hărţuirea potenţialului consumator cu reclame. Poţi să fabrici un produs execrabil, însă dacă ai bani să plăteşti o mare firmă publicitară să-ţi facă ditamai campania de imagine, te îmbogăţeşti de pe urma unei false imagini pe care o induci populaţiei. Pe urmă mai ai şi pe toate străzile indivizi bine informaţi în probleme financiare, care încearcă să escrocheze oameni naivi cu tertipuri imorale, dar perfect legale.

Plus că produce mult stres tot amalgamul de publicitate stradală pe care vrei, nu vrei, îl înghiţi zilnic. Înainte de-a interzice fumatul în locuri publice, eu unul aş interzice reclama în locurile publice.
axel
QUOTE (pribeagul @ 22 Dec 2006, 12:11 AM)
Mie cel mai afurisit lucru în capitalism mi se pare hărţuirea potenţialului consumator cu reclame. Poţi să fabrici un produs execrabil, însă dacă ai bani să plăteşti o mare firmă publicitară să-ţi facă ditamai campania de imagine, te îmbogăţeşti de pe urma unei false imagini pe care o induci populaţiei.

Nu-i chiar asa. Nu degeaba se zice: "Fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me"
Chestia asta ca cu reclama poti sa vinzi orice, la infinit, este mit. Produsele bune in cele mai multe cazuri primeaza.
Mrs. Rogers
QUOTE (axel @ 22 Dec 2006, 12:33 AM)

Nu-i chiar asa. Nu degeaba se zice: "Fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me"
Chestia asta ca cu reclama poti sa vinzi orice, la infinit, este mit. Produsele bune in cele mai multe cazuri primeaza.

Asa e , dar ce te faci la produse pe care nu le cumperi frecvent , ca si electrocasnicele de exemplu?
Sau la produse si servicii unde nu poti sa-ti dai seama de calitatea pe care o primesti? de exemplu vitamine ?
axel
Tu nici pana acum nu stii ce e bun si ce nu e bun, la acele produse cum ar fi electrocasnicele?
bdl
Exista niste chestii numite "consumer report"....mai exista alti utilizatori, plus prieteni, plus internetul...Cine intr-adevar vrea sa afle mai multe despre un produs, poate afla....
mutulica
QUOTE (toxic @ 22 Dec 2006, 12:41 AM)
Asa e , dar ce te faci la produse pe care nu le cumperi frecvent , ca si electrocasnicele de exemplu?
Sau la produse si servicii unde nu poti sa-ti dai seama de calitatea pe care o primesti? de exemplu vitamine ?

poate ar trebui sa schimbi obiceiurile si sa le cumperi frecvent...
iar la vitamine... se pot inlocui cu apa sfintita
Mrs. Rogers
Si cat de frecvent ar trebui sa-mi cumpar masina de spalat rufe si masina de uscat rufe in opinia ta ? rolleyes.gif
ilie
QUOTE
iar la vitamine... se pot inlocui cu apa sfintita
rofl.gif

eu am incercat cu succes asta si am reusit!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.