HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> O Lupta Milenara...un Razboi Secret?, Asasinii contra Templierii
cocosel
mesaj 9 Oct 2011, 11:33 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



...Laa shay'a waqi'un mutlaq bale kouloun mumkin....(Nothing is true, everything is permitted)

Hashshashin sau Asasinii sau Assasseen (din araba insemnand pazitori secretelor) dupa numele unui drog pe care il foloseau inainte de a savarsi o crima, au fost si mai sunt ohyeah.gif o societate secreta cu o ierarhie piramidala si descendenta din sectele islamice a lui Hakim, a Fatimizilor, Salinilor si Sutilor. In anul 872 d.Ch.sau 400 si ceva, un oarecare Abdullah ibn Mayrmin a infiintat secta Batini, care a dat tonul pentru dezvoltarea sectei Asasinilor. Bazandu-se pe cultul Roshaniya sau Cei Huminati..au devenit din 1094 dupa cucerirea fortaretei din Iran de la Alamut, tarmul Marii Caspice..una dintre cele mai de temut organizatii secrete din toate timpurile.

Despre Templierii nu cred ca mai are rost sa fac alte precizari deoarece sunt numeroase topicuri dedicate lor...asa ca voi rezuma intrand direct in lumina ascunsa din spatele cortinei.

Se spune ca intre cele doua ordine odata cu aparitia Templierilor in 1119 ar fi izbucnit un razboi secret foarte crunt... desi multe surse neaga si vor nega in continuare date semnificative...Ambele ordine fiind de origine frateasca...(masonica)...ar fi detinut secrete ce nu puteau fi puse in circulatie decat prin acordul partilor...ceea ce era destul de greu de obtinut. Asasinii isi revendicau apartenenta inca din vremuri imemoriale, plus de asta isi atribuiau uciderea lui Ceasar (40 de asasini), Cleopatra (asasinul Amunet), Caligula (asasinul Leonius)...dar in acelasi timp aveau ca si doctrina cultivarea individualitatii si a libertatii in forma ei cea mai pura.Ei credeau ca lupta impotriva oricarei forme de abuz de putere in sprijinul celor care nu puteau, nu aveau cunostiinte sau abilitati sa o faca.In realitate luptau pentru cu totul altceva...secret detinut doar de maestrii lor...si care se regasea adanc in religie. Ei isi duceau mai departe crezul prin credinta ca uciderea unui om de rang inalt dar inconstient si mediocru politic, poate salva milioane...si in final poate schimba cursul istoric. Totul se facea printr-o strategie bine pusa la punct si cu tinta precisa. Pare absurd dar daca analizezi mai atent si inlaturi panza de paianjen vei constata ca scopul lor in final scuza mijloacele.

May the Father of Understanding guide us..

De partea opusa Templierii... desi multi ii dau ca si inceput anul 1119 prin Hugo van Payens in Ierusalim istoria poate sugera ca SPQR (Senatul Roman) este un precursor al acestui ordin ca sa nu amintesc de Cain. rofl.gif . unsure.gif Asa cum probabil stim doctrina templiera pune accentul pe ideea ca lumea poate fi salvata daca puterea o detin alesii/initiatii...chiar daca libertatea va fi suprimata pana la un anumit nivel.

Razboiul secret dintre cele doua ordine a fost in cea mai mare parte a lui unul cu foarte multe conotatii religioase. Daca in 1154 Templierii il cumparau pe Printul Egiptului pentru a deveni crestin si a renunta la religia musulmana...Asasinii in 1152 il ucideau cu sange rece pe Contele de Tripoli, Raymond...

...va urma... thumb_yello.gif










--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
cocosel   O Lupta Milenara...un Razboi Secret?   9 Oct 2011, 11:33 PM
The Dude   Daaa...si jocul a trecut la varianta II "Ass...   10 Oct 2011, 07:39 AM
The Dude   Acu fara gluma: "Potrivit lui Webster, membr...   10 Oct 2011, 07:53 AM
The Dude   "O singura mentiune as avea, aceea ca NU ...   10 Oct 2011, 08:08 AM
exergy33   QUOTE(cocosel @ 10 Oct 2011, 12:33 AM) .....   10 Oct 2011, 08:04 PM
cocosel   Dude! Pe langa gluma cu jocul destul de bun p...   10 Oct 2011, 08:09 PM
The Dude   QUOTE(cocosel @ 10 Oct 2011, 08:09 PM) Du...   11 Oct 2011, 09:37 AM
cocosel   QUOTEUn subiect de discutie interesant . As avea...   10 Oct 2011, 08:16 PM
goguta   Un lucru e prins aiurea in discutia asta. Illumina...   10 Oct 2011, 10:13 PM
exergy33   QUOTE(cocosel @ 10 Oct 2011, 12:33 AM) .....   11 Oct 2011, 09:22 PM
cocosel   QUOTECateva obiectii si completari Din Qazvin si...   12 Oct 2011, 12:24 AM
cocosel   QUOTEDenumirea sectei vine de la haşiş ....   12 Oct 2011, 01:14 AM
exergy33   QUOTE(cocosel @ 12 Oct 2011, 02:14 AM) De...   12 Oct 2011, 05:48 AM
cocosel   QUOTEDa, evorba de ultima vineri a Ramadanului nu ...   12 Oct 2011, 05:21 PM
exergy33   Ba da. Citesc cu atentie si tocmai de aceea vreau ...   12 Oct 2011, 09:42 PM
exergy33   QUOTE(cocosel @ 12 Oct 2011, 06:21 PM) Ma...   13 Oct 2011, 05:22 PM
cocosel   QUOTE(exergy33 @ 13 Oct 2011, 04:22 PM) D...   14 Oct 2011, 05:00 PM
Marduk   In evul mediu musulmanii preparau vin cat si alcoo...   13 Oct 2011, 03:47 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 June 2024 - 02:28 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman