HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Armata Romaniei: Imagologie, Tel, Misiune
Ovidiu Bufnila
mesaj 12 May 2006, 07:42 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Armata Romaniei? Sa trecem dincolo de cacatisurile zilnice. Sa incercam sa descatusam Ideea de Disciplina ascunsa in istoria zbuciumata a Armatei Romaniei. Cum definiti Armata Romaniei? Ce a animat soldatul roman? Cum il priviti de-a lungul istoriei noastre? Ce fel de soldat esti? Mai esti? Care e deosebirea dintre civilie si catanie la romani? Ce este Imagologia Militara la Romani?
thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
maggio
mesaj 30 May 2006, 05:18 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 23 May 06
Forumist Nr.: 8.286



Armata Romana, a Romaniei si imagologia sa.... Nu e un subiect la care ma pricep foarte bine sau deloc, daca e s-o luam p-a dreapta, da' pot sa-mi dau cu parerea, de ce nu? Imagologia sau imaginea noastra in lume, dpdv al apararii, al armatei, banuiesc ca este una destul de buna, daca privim stirile cu soldatii nostri din Irak si de aiurea. Dar cred, in aceeasi masura, ca e vorba de strategie in cele din urma, e o imagine strategica, cu alte cuvinte! Suntem bine vazuti atita vreme cind strategia noastra este una cu imagine! Armata Romana a viitorului se va numi Armata Voluntara Populara si asta pt. ca toti militarii ce vor urma vor fi voluntari, barbati sau femei, asta se va intimpla volens-nolens si Populara pt. ca este, a fost si va trebui sa fie in slujba populatiei, a cetateanului din interiorul acestor granite. Armata Romana e, din pacate ca si medicina romana: fara scule si aparatura moderna, doar cu oameni bine pregatiti psihic si sufleteste, cu cunostinte, valori si dorinte de reusita. Militarii romani sunt apreciati dincolo si asta nu trebuie sa ne-o spuna ziarele ori televiziunile, ne-o spun chiar ei, acolo unde exista militari in famlie si nu neaparat de cariera. Sunt apreciati pt. ca sunt stoici si pt. ca indura, sunt apreciati pt. ca ajuta si pt. ca se informeaza pt. a evolua, sunt apreciati pt. ca-si doresc sa apere. Pt. mine, personal, asta inseamna totul cind spun militar si armata romana.

Acest topic a fost editat de maggio: 30 May 2006, 05:19 PM


--------------------
Nu am nevoie de fanatici! Vreau o armata [...] sanatoasa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 17 June 2024 - 01:00 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman