Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Armata Romaniei: Imagologie, Tel, Misiune
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Armata Romaniei? Sa trecem dincolo de cacatisurile zilnice. Sa incercam sa descatusam Ideea de Disciplina ascunsa in istoria zbuciumata a Armatei Romaniei. Cum definiti Armata Romaniei? Ce a animat soldatul roman? Cum il priviti de-a lungul istoriei noastre? Ce fel de soldat esti? Mai esti? Care e deosebirea dintre civilie si catanie la romani? Ce este Imagologia Militara la Romani?
thumb_yello.gif
Ovidiu Bufnila
In valuririle informationale ale Mileniului Trei, ARMATA isi redefineste esentele. Artele Militare devin ceva mai sofisticate. Cum ne descurcam?
Stie cineva? hai casunt curios ce idei aveti.

Ov
Felina
nu avem
Ovidiu Bufnila
fel, erai in Irlanda, parca sau gresesc?
Ov


Daca inca esti in Irlanda o sa-ti pun o intrebare armata.
Felina
nu sunt harhar.gif
maggio
Armata Romana, a Romaniei si imagologia sa.... Nu e un subiect la care ma pricep foarte bine sau deloc, daca e s-o luam p-a dreapta, da' pot sa-mi dau cu parerea, de ce nu? Imagologia sau imaginea noastra in lume, dpdv al apararii, al armatei, banuiesc ca este una destul de buna, daca privim stirile cu soldatii nostri din Irak si de aiurea. Dar cred, in aceeasi masura, ca e vorba de strategie in cele din urma, e o imagine strategica, cu alte cuvinte! Suntem bine vazuti atita vreme cind strategia noastra este una cu imagine! Armata Romana a viitorului se va numi Armata Voluntara Populara si asta pt. ca toti militarii ce vor urma vor fi voluntari, barbati sau femei, asta se va intimpla volens-nolens si Populara pt. ca este, a fost si va trebui sa fie in slujba populatiei, a cetateanului din interiorul acestor granite. Armata Romana e, din pacate ca si medicina romana: fara scule si aparatura moderna, doar cu oameni bine pregatiti psihic si sufleteste, cu cunostinte, valori si dorinte de reusita. Militarii romani sunt apreciati dincolo si asta nu trebuie sa ne-o spuna ziarele ori televiziunile, ne-o spun chiar ei, acolo unde exista militari in famlie si nu neaparat de cariera. Sunt apreciati pt. ca sunt stoici si pt. ca indura, sunt apreciati pt. ca ajuta si pt. ca se informeaza pt. a evolua, sunt apreciati pt. ca-si doresc sa apere. Pt. mine, personal, asta inseamna totul cind spun militar si armata romana.
Olaf
Maggio, imi pare rau sa te contrazic, dar voluntariatul nu este neaparat ceva minunat. Unii sunt voluntari si pentru ca nu au altceva mai bun de facut. In afara de asta, se vorbeste de moral ridicat si profesionisti, cand in unele aplicatii cantitatea de bautura depaseste cantitatea de echipamente? Cand soldatii se trezesc de dimineata cu gandul "b*gami-as, iar ma duc in gaura aia de sarpe, in locul ala uitat de lume, ca sa ce? Sa fac ture de stadion si dup-aia sa frec menta pana la ora 8 cand plec acasa." Frumos. Mai mult reclama de ei.
maggio
Nu trebuie sa-ti para rau, Olaf, ca ma contrazici! A te contrazice cu cineva inseamna a evolua! Si, uite-asa evoluam impreuna! thumb_yello.gif Pe de alta parte, chiar daca tie ti se pare o treaba de mintuiala si neplacuta a face voluntariat in armata sau oriunde in alt domeniu, parerea mea e ca ar trebui impus voluntariatul!!! Si-am sa-ti dau un singur exemplu. Locuiesti la bloc? Citi dintre locatarii de pe scara ta arunca intentionat/voluntar (!) bonul de casa in casa scarii sau biletul de tramvai folosit cind isi scot cheile din buzunare? Citi dintre noi ridicam cu buna stiinta/voluntar (!) o hirtie aruncata de altcineva pe strada in fata noastra? Bineinteles nu e de dorit ca in armata sa se intimple lucrurile de care ziceai, pt. ca la urma-urmei vorbim de aparare ori cine ne apara daca nu armata? Si asta va fi armata: voluntara! E adevarat, nu stim daca cei ce se vor duce voluntar in armata o vor face pt. a "se intoarce barbati", pt. bani, grade si pozitie sociala, ca nu au altceva mai bun de facut ori pt. ca...li se impune...sau ca isi doresc... Asta va fi de urmarit! Fratele meu a prins Revolutia....a fost ingrozit de ceea ce a vazut si de mirosul singelul pe tunica lui, a creierilor imprastiati sau a ceea ce mai ramasese din multi colegi de-ai lui, unii chiar de liceu sau de clasa... A fost pur si simplu terifiat, chiar si la saptamini dupa terminarea armatei, acasa fiind si in "pace", cu un nou regim, se uita mereu in spate, pt. ca nu a vrut sa traga in populatia nevinovata cum li se ceruse! Si totusi e mindru si se uita in ochii oamenilor cu bucurie! Oare de ce?
Ovidiu Bufnila
Care este Fundamentul Spiritului Militar Romanesc?
rofl.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Felina @ 30 May 2006, 07:17 PM)
nu sunt harhar.gif

Ai fost in Irlanda acum un post.

Ov
http://www.phantazm.net/art/index.htm
Felina
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 7 Jun 2006, 01:07 PM)
QUOTE (Felina @ 30 May 2006, 07:17 PM)
nu sunt harhar.gif

Ai fost in Irlanda acum un post.

Ov
http://www.phantazm.net/art/index.htm

Acum sunt. Atunci eram cu gandul departe, pe alte taramuri. Magic, nu? girlchat.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Felina @ 7 Jun 2006, 05:00 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 7 Jun 2006, 01:07 PM)
QUOTE (Felina @ 30 May 2006, 07:17 PM)
nu sunt harhar.gif

Ai fost in Irlanda acum un post.

Ov
http://www.phantazm.net/art/index.htm

Acum sunt. Atunci eram cu gandul departe, pe alte taramuri. Magic, nu? girlchat.gif

Oauuu, magic, Felinaaa?E atât de usor atunci când incerci sa induci in eroare forumistii vrând sa-i faci sa creada ca esti in masura sa decodezi intreaga informatie continuta in turbulente si in evenimente mici! Registrul de navigatie noastra s-a dedublat si imaginarul lui s-a transformat intr-un pitoskin straniu care ne va destructura? Si atunci in ce pozitie ne aflam? Cum suntem dispusi in plan in raport cu piratii veniti de dincolo de orizontul vizibil? Suntem nordul sau sudul, estul sau vestul sau piratii sunt fie partea dreapta, fie partea stânga? Dar este importanta pentru ei pozitionarea? De ce nu par interesati sa-si schimbe coordonatele? S-ar putea multiplica iar multiplicantii i-ar putea inlocui cu succes in lupta cu uniformitate acvatica noastra informationala! De ce nu incearca sa extraga bibliografia? De ce nu sunt interesati de harti maritime? Doar traim intr-o lume de harti maritime! universul acvatic e fictiunea generalizata si generalizanta.
Registrul de navigatie e fictiunea generalizata si generalizanta. Forma in miscare e fictiunea generalizata si generalizanta. Hartile maritime se insinueaza in uniformitatea noastra acvatica producând bifurcatii, draga Felinaaaa!
Hashaspire
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 14 Jun 2006, 10:07 PM)
Registrul de navigatie e fictiunea generalizata si generalizanta. Forma in miscare e fictiunea generalizata si generalizanta.

Daca vezi ca tot nu merge, poti sa incerci cu biserica. Zi-i unui preot treaba aia si vezi ce-ti recomanda. loooooool blink.gif
Felina
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 14 Jun 2006, 08:07 PM)
De ce nu sunt interesati de harti maritime? Doar traim intr-o lume de harti maritime!

Draga Ovidiu,

Pentru inceput as vrea sa-ti spun ca sunt bine sanatoasa mersi si tie lafel. smile.gif
Pe vremea cand inca traiam in lumea de harti maritime - ca acuma traiesc in lumea hartilor autocad - gadeam si eu la fel ca tine. Adica de ma, de ce? De ce nu erau aia interesati de hartile maritime care efectiv ne inconjurau si faceau, deci, parte din fiecare minutel din viata noastra? Am intrebat in stanga, am intrebat in fata, am intrebat in drapta, am intrebat in spate si am repetat operatiunea asta de cateva ori pana cand am ametit si am cazut cu capul de ciment. Norocul meu a fost ca n-am cazut prea de sus - eram mai mica atunci - si deci nu mi-am spart capul. Atata imi trebuia, sa patez hartile acvatice cu sange! Stii si tu ce pedeapsa mare e pentru patarea hartilor acvatice! Groaznic. Deci, cum ziceam, dupa patania asta am zis ca nu mai merge asa, e prea periculos. Asa ca mi-am dat doua palme sa-mi revin. Asa-mi trebuie! Am incetat sa mai cercetez de ce nu erau aia interesati de hartile maritime si asa viata mea a luat o intorsatura magica, pentru ca am avut timp si de alte chestii, cum ar veni sa intalnesc un tip cu care sa mi-o trag zi si noapte. Obosita fiind si nedormita de atata sex, m-am trezit din somn in lumea asta de harti autocad. E mai bine in lumea hartilor autocad pentru ca aici e mai mult sex si mai de calitate. In lus am scapat de aia care nu erau interesati de hartile maritime si mi-a trecut si cucuiul care imi crescuse atunci cand am cazut de la atatea cercetari despre altii.

Astept cu nerabdare raspuns din lumea hartilor acvatice,
Felina,
Cu drag si dor,
din lumea hartilor autocad.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.