HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

> Absurditatea De A Nadajdui, aici si dincolo de anosta realitate
bishop
mesaj 17 Apr 2005, 10:31 PM
Mesaj #1


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



"Proprietari si cersetori: doua categorii ce se opun oricarei schimbari, oricarei dezordini innoitoare. Aflati la cele doua capete ale scarii sociale, ei se tem de orice modificare in bine sau in rau: sunt la fel de solid instalati, unii in belsug, altii in saracie. Intre ei se afla - sudoare anonima, temelie a societatii - cei ce se zbuciuma, ostenesc, persevereaza si cultiva absurditatea de a nadajdui. Statul se hraneste cu anemia lor; fara ei, ideea de cetatean n-ar avea nici continut si nici realitate, si nici cea de lux si de pomana: bogatii si cersetorii sunt parazitii saracului.
Exista nenumarate leacuri pentru a ne vindeca de mizerie, dar nici unul care sa ne vindece de saracie. Cum sa-i ajuti pe cei ce se incapataneaza sa nu moara de foame ? Nici chiar bunul Dumnezeu nu le poate indrepta soarta. Intre privilegiatii destinului si amaratii in zdrente, circula acesti infometati onorabili, exploatati de fastul unora si de peticile celorlalti, jefuiti de cei care, urand munca, se cuibaresc, dupa cum le e norocul sau vocatia, in salon sau in strada." - Emil Cioran

Ce resurse invigoreaza oare fiinta, astfel incat visam dincolo de anosta realitate ? Ce ne determina sa o luam din nou de la capat, construind castele de nisip ? Absurd este sa speri sau sa deznadajduiesti ? Pe momente avem revelatia sfarsitului inexorabil, a inutilitatii oricarei tentative de a continua, si totusi, revenim proiectand planuri de viitor marete... Pana cand ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
OMU'BUN
mesaj 20 Apr 2005, 11:01 PM
Mesaj #2


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Octavi, vazandu-te cum te "desfasori" in rationamentul tau aproape puteam sa jur ca esti frate geaman cu thunder. Prin logica lui infailibila doreste sa lase impresia ca le stie pe toate si ca este cu totul absurd ca el sa se poata insela! Ba mai mult, nu conteaza ce spui tu, ca el nu tine cont de context, ci NUMAI de ceea ce intelege el si se raporteaza la lumea lui, chiar daca tu nu ti-ai imaginat scenariul sub forma care i-o da el!... Deci... sigur nu sunteti gemeni?
QUOTE

...fara rugaminti, ai fi obtinut acelasi rezultat; cu rugaminti, viata o sa-ti dea ocazia din pacate, sa obtii acelasi rezultat nedorit ca si in cazul in care nu te-ai fi rugat. E un fapt de care s-au prins chiar si multi religiosi . . .

Ma intreb daca tu chiar crezi in ceea ce scrii? Daca da, esti un om fericit! Cand ai sa intelegi ca viata e un pic mai complexa, deja incep intrebarile la care nimeni n-o sa-ti poata da un raspuns... argumentat!!!
Iar religiosii care s-au prins nu sunt cei de care vorbim noi aici, ci nehotaratii si cei care se indoiesc in credinta lor. Oare n-am fost indeajuns de clar? N-am spus eu ca pe parcurs apar motive de indoiala, cum ca poate nu meriti, poate iti dauneaza, poate iti pierzi vremea crezand ca Dumnezeu te baga pe tine in seama... In asemenea cazuri e greu de crezut ca poti obtine vreo... favoare! Asta nu inseana insa ca "s-au prins religiosii", ci s-au indoit, ceea ce-i cu totul altceva!
Fara rugaminti nu stiu ce s-ar fi intamplat. Tu spui ca as fi avut acelasi rezultat. Ma intreb de unde stii? Eram casatorit, venise deja primul copil, iar noi locuiam intr-o garsoniera cu chirie fara absolut nici o sansa sa avem casa noastra (bani, mosteniri, etc) Era ilogic sa cred ca in urmatoarele 40 de zile din momentul in care am spus "Vreau casa noastra!" sa se poata indeplini. Si totusi, n-am primit nici mostenire, n-am jucat nici la loto sau bingo, n-am facut scris la primarie si nici n-am platit pe la sapte manastiri, ci pur si simplu au aparut un sir de coincidente astfel incat am avut casa noastra. S-ar fi intamplat oare daca nu... interveneam. Eu spun sigur ca nu. Sau poate nu atunci!

QUOTE
Si cum l-ai "cunoscut" pe Dumnezeu? L-ai vazut? L-ai auzit? L-ai mirosit? L-ai dedus logic? L-ai dovedit exeperimental?

Pentru un baiat atat de inteligent, trebuie sa recunosti ca aici dezamagesti. Incearca sa te pui in locul oricarui credincios, si sunt convins ca genul asta de intrebari vor disparea cu desavarsire! Nu cred ca e cazul sa dezvoltam (ironic) modul in care crede fiecare si de ce! Pot insa sa-ti spun cu certitudine ca nu de... nebun!
QUOTE
Sau cum . . . . Daca o sa-mi spui ca ai simtit asa o stare, am sa-ti zic ca sunt multe stari care ne inseala; care ne dau senzatia de realitate, insa nu fac o realitate.

Exact ce spuneam mai inainte: esti frate geaman cu thunder, fiindca se pare ca tu stii mai bine decat mine ce simt eu de fapt! Pentru linistea ta, iti spun ca nu fac absolut nimic deosebit, nu intru in transa, nu m-apuca tremuratul... Sunt un om normal si cred ca si cei din jurul meu vad in mine un om cat se poate de normal.
QUOTE
Eh, aici ai atins punctul nevralgic al religiei: subiectivitatea.

N-am intalnit in viata mea un om 100 % obiectiv. Se pare ca tu da! Altfel nu ti-ai permite sa localizezi subiectivismul. Tu crezi despre tine ca esti destept. Eu spun doar ca esti inteligent. Si tu si eu suntem subiectivi. De ce crezi tu ca ar conta pentru mine lucrul asta, atat timp cat fiecare isi are drumul lui? Daca peste noapte unul dintre noi ar deveni prim ministru sau presedinte sau papa, normal ca ar exista mai multe tabere (toate subiective la randul lor) care sa se tot contrazica de ce asa si nu invers, si care tin mereu sa li se dea explicatii de ce presedintele sau primul ministru sau papa sunt la fel de supusi greselilor, sau poate de ce folosesc si ei toaleta... Ca doar ei au fost investiti de catre alesii poporului cu puteri nush' de care!... Inainte de a judeca ceva sau pe cineva, este bine sa evitam in primul rand rautatea dar si orgoliul, in sensul ca vrem sa dovedim celorlalti de ce rationament maret suntem noi in stare. Poate ca au existat altii inaintea noastra care s-au straduit sa puna rationamentele cap la cap, iar cel pe care tu il prezinti acum ca o noutate in materie, sa fie vechi de cand lumea si sa fi cazut cu succes la capitolul practica!
QUOTE
E important oarecum, in masura in care se contrazice permament, de-a lungul si latul textelor sacre

Parca vorbeai de subiectivism. Ce ma intereseaza pe mine ca se contrazic textele. Am eu vreun interes sa ma contrazic cu Dumnezeu? Ma intereseaza pe mine ce zice Coranul si ce zice Biblia? Dumnezeu exista in fiecare dintre noi mai presus de orice scriere sfanta! Imi pare rau cand Il dezamagesc si stiu ca nu se cade, dar si copii mei ma dezamagesc de multe ori. Ii iubesc eu mai putin? In general se straduiesc sa mearga catre un tel rezonabil!
QUOTE
nebuni care asteapta OZN-uri si ii lasa realitatea doar cu ochii in soare, etc.
Deci inteleg exact si corect, despre ce vorbesti

Dimpotriva nu prea cred ca intelegi cu adevarat ceva. Nu sunt fan OZN, dar sunt curios ce-ai zice daca peste cativa ani chiar vom reusi sa intram in contact cu o civilizatie extraterestra? Am vazut de curand imagini surprinse pe extrem de multe pelicule din lume, (care de altfel fusesera oricum difuzate la vremea lor, dar nimeni nu sesisase nimic neobisnuit) niste insecte (sau ce-or fi...) care nu pot fi detectate cu ochiul liber datorita vitezei cu care zboara. Noi nu stim foarte bine ce se afla in imediata apropiere, dar avem puterea sa sustinem ca nu exista OZN-uri, la fel cum inaintasii nostri considerau ca e o nebunie sa spui ca pamantul e rotund si se mai si invarteste... fara ca noi sa ametim, dom'ne!
QUOTE
...a crede in Dumnezeu, e mai onorabil decat multe alte superstitii! E mai filozofic, e mai inaltator, e mai nobil.

Fantastic! Te-ai prins! Asta era motivul pentru care credem noi cei ce credem... E... inaltator!... E... patriotic!!! (Aplauze furtunoase!!!)
QUOTE
Realitatea ne invata, crud, ca nu exista un echilibru intre alb si negru, in lumea asta ticaloasa.

Pacat! Esti mult prea sumbru pentru varsta ta! Asta la modul psihologic. Filozofic vorbind nimic in lume nu se poate fara echilibru. (Incearca la filozofia chineza, daca altele nu te conving!) Intreaba-te de ce tarisoara aia a noastra e atat de batuta de soarta (inundatii in fiecare an, secete, ploi cu grindina, cutremure, ingheturi) in timp ce altii stau bine mersi de sute de ani, desi au inselat, au furat, au purtat razboaie etc... Cam asta e echilibru' pe care Mama Natura intelege sa-l faca!... cry.gif Oare pentru ca suntem mai buni, sau mai rai? Nu stiu. Dar sunt sigur ca numai nevoile te fac intelept!
QUOTE
E o forma de infatuare ce zici. (...) Singura grija care poate apare vazand un astfel de mod de gandire, este daca nu cumva asta poate duce la intoleranta; la dorina de a-l domina, de a-i impune celuilalt adevarul tau, realitatea ta; de a-l intregi cu forta;

Aici ai maaare dreptate!... Imi si pasa mie (sau celorlalti) daca si in ce cred ateii! Ma tem ca situatia sta taman pe dos: voi doriti sa ne impuneti anumite rationamente, iar daca nu le acceptam (ma rog, fiecare din motivele lui) devenim in scurt timp tinta ironiilor voastre, pentru ca voi sunteti total incredintati de infaibilitatea rationamentului vostru!

Saramango
QUOTE
Daca masina aceea este un motiv de mandrie pe care il simti cand mergi cu ea pe langa altii care nu au cerut masina lui D-zeu si asta iti strica caracterul de inocenta

Saramango, ma faci sa si rad! Tocmai tu? Crede-ma, te rog: sunt un om normal. Nimic pe lume n-am avut fara efort. Doar ca imprejurarile de a obtine ceva nu ne sunt prielnice dupa vointa noastra. Pentru asta, din punctul meu de vedere, se pare ca uneori trebuie sa-i amintesc lui Dumnezeu ca imi este necesar acel "ceva", iar el vine, dar nu pus in traista, ci muncind pentru el cu un altfel de spor!... smile.gif Mandru? Nu cred ca de mandrie este vorba, ci de a recunoaste ca daca unii primesc fara sa ceara, eu n-am fost unul dintre aceia. Unii copii trebuie "sa planga" pentru a fi alaptati; altii primesc laptic poate mai mult decat le-ar trebui! De ce? Pai de unde sa stiu eu? unsure.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
bishop   Absurditatea De A Nadajdui   17 Apr 2005, 10:31 PM
Saramago   Nu sunt de acord cu afirmatiile lui Emil Cioran. ...   18 Apr 2005, 12:06 AM
OMU'BUN   Viata fara speranta este fada si inutila. Spera si...   18 Apr 2005, 12:38 AM
solipso   Un raspuns direct: Absurd este sa deznadajduiesti....   18 Apr 2005, 09:22 PM
Octavi   Putem oare delimita puterea lui Dumnezeu? Putem sp...   19 Apr 2005, 01:34 AM
solipso   Si ce legatura are cu topicul?? Nu cred ca este lo...   19 Apr 2005, 06:59 PM
jet li   Ce nadejde ? Pentru ce ? Pentru o masina, casa ,ha...   19 Apr 2005, 09:58 PM
OMU'BUN   QUOTE Ai probat vreodata daca rugandu-te la unicor...   20 Apr 2005, 12:32 AM
Octavi   De ce crezi tu ca unui musulman i-ar surade sa se ...   20 Apr 2005, 03:30 AM
Saramago   QUOTE (OMU'BUN) Iar daca spun favoruri special...   20 Apr 2005, 07:08 AM
abis   OMU'BUN: QUOTE Omul care se ghideaza numai dup...   20 Apr 2005, 09:36 AM
bishop   QUOTE Viata fara speranta este fada si inutila. S...   20 Apr 2005, 10:17 PM
OMU'BUN   Octavi, vazandu-te cum te "desfasori" in...   20 Apr 2005, 11:01 PM
Octavi   [Octavi, vazandu-te cum te "desfasori" i...   21 Apr 2005, 02:47 AM
OMU'BUN   QUOTE Spre deosebire de altii, am si oarece argume...   21 Apr 2005, 03:59 AM
bishop   @ Octavi & Omu'Bun Apreciez inteligenta/...   21 Apr 2005, 09:29 PM
Octavi   QUOTE (bishop @ 21 Apr 2005, 10:29 PM) @ Octavi ...   21 Apr 2005, 11:38 PM
bishop   @ Octavi Nu omule, nu vreau sa taci ! Pur si ...   22 Apr 2005, 07:21 AM
solipso   QUOTE QUOTE Absurd este sa deznadajduiesti. Pentru...   22 Apr 2005, 12:01 PM
Felina   QUOTE (bishop @ 17 Apr 2005, 11:31 PM) Ce resurse...   22 Apr 2005, 05:24 PM
Saramago   QUOTE (solipso)QUOTE (Saramago)Este ceea ce fac si...   24 Apr 2005, 06:57 AM
OMU'BUN   Saramago QUOTE Sincer as vrea sa am o discutie pe ...   24 Apr 2005, 11:50 AM
Saramago   QUOTE (OMU'BUN) Sfatul meu ar fi sa mai astept...   25 Apr 2005, 12:10 AM
caa   Eu unul nu pot să diger aproape nimic din cit...   25 Apr 2005, 03:58 PM
Saramago   milimetru, subscriu la tot ce ai spus.   25 Apr 2005, 06:00 PM
bishop   @milimetru QUOTE Eu cred că viaţa unui ...   30 Apr 2005, 08:57 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 June 2024 - 06:34 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman