HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vectori Ortogonali?, Help!
Olaf
mesaj 11 Apr 2005, 10:30 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Am si eu o problema: daca definesc produsul scalar intre doi vectori apartinand unui spatiu R^n ca fiind coeficientul de corelatie normata intre cei doi vectori, cum pot sa-mi gasesc un set de vectori ortogonali?
Stiu ca o solutie ar fi generarea de numere aleatoare cu distributie normala, dar atunci ar trebui ca n sa fie foarte mare (preferabil infinit). Totusi, vectorii mei trebuie sa fie finiti (chiar de dimensiune relativ mica).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Olaf
mesaj 13 Apr 2005, 02:02 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE
Algebra = Ramură a matematicii care se ocupă cu studiul operaţiilor aritmetice independent de valorile lor numerice.

Pai poti sa faci operatii aritmetice intre functii, limite, derivate, sau sa consideri diverse operatii definite in algebra ca aplicatii...

QUOTE
Geometria = Ramură a matematicii care studiază formele şi proprietăţile corpurilor, precum şi raporturile lor spaţiale.

Este suficient sa iti stabilesti un punct de origine, trei drepte neparalele si o unitate de masura, ca ai si dat in algebra smile.gif
rolleyes.gif Si eu am o gramada de lacune la matematica, cred ca de-aia ma tot inpotmolesc... unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 13 June 2024 - 10:58 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman