HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Elogiul Filmelor De Categoria D, [Cronica de Film a lui Flu]
Mihai
mesaj 17 Mar 2005, 12:33 AM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Un film bun? Un spectacol de teatru interesant?

Va invit sa ne delectam impreuna cu scurte (sau complexe) comentarii ale lui flu referitoare la filmele si spectacolele de teatru pe care le-a vazut. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
flu
mesaj 19 Mar 2005, 02:29 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Astazi a fost Hotel Rwanda. Mi-a lasat un gust amar.

A fost al naibii de veridic, aproape documentar, a fost trist , a fost puternic.
Inainte de a-l vedea stiam vag despre cele petrecute in Rwanda in 1994, filmul mi-a oferit o lectie cruda de istorie. Au fost acolo doua fraze care ies in relief si care spun multe despre ce este inca lumea de azi. Prima este replica lui Joaquin Phoenix si in mare suna cam asa: "I think if people will see this footage they will say 'Oh my God, that's horrible', and then they'll go on eating their dinners". Cealalta era replica lui Nick Nolte: "They're not coming. To them (superputerile) you're not even a nigger, you're African".

Amandoua sunt perfect valabile si la noi. Atata timp cat in turnul de clestar e liniste si pace, cui ii pasa de ce se intampla in cealalta parte a lumii? Unde pe deasupra mai sunt si negri. Aduceti-va aminte de sosirea negrului italian in Occident...

Filmul e un manifest impotriva intolerantei si ar putea fi folosit oriunde in lume unde gasim xenofobie si extremism.

La sfarsit ajungi sa te intrebi la fel ca si unul dintre personaje: "De ce sunt oamenii atat de cruzi?" Si nu cred ca exista raspuns la intrebarea asta, important e sa vezi ca exista si oameni care nu sunt cruzi si care reusesc sa se sacrifice pentru ceilalti.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 7 June 2024 - 07:02 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman