HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate cāte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

> Doua Intrebari: 1.despre Biserica Si 2. Despre Fiv
Cinderella
mesaj 13 Apr 2004, 10:14 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 26 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.757



Va bat iar la cap cu doua intrebari...

Prima: ce parere aveti- poate trai dupa voia lui Dumnezeu si poate creste spiritual un crestin fara sa se duca la biserica ?
Eu sunt de cateva luni in Germania impreuna cu familia mea, mergem (nu foarte des) aici la o biserica luterana, unde slujba este, evident, in germana. Estimarile mele sunt ca va trece muuuuulta apa pe Rhin pana voi invata eu suficienta germana ca sa pot intelege o predica. In plus, interactia cu ceilalti membrii ai bisericii este aproape nula (as zice-nu din vina noastra, sau, ma rog, sa zicem ca singura noastra vina este ca nu vorbim decat putin germana). In conditiile astea, eu simt ca mersul la biserica nu mai are nici o semnificatie. Sau are ????
In oraselul nostru nu exista nici o biserica in care se predica in engleza.
Singura sursa de a auzi Cuvantul lui Dumnezeu si de a avea legatura cu alti credinciosi ramine internetul - mai ascult predici pe internet si mai corespondez cu prietene crestine.


A doua intrebare- este mai mult o curiozitate...ce parere are biserica despre fertilizarea in vitro (FIV) ? stiu ca biserica ortodoxa o considera un pacat; eram curioasa sa stiu ce parere au celelalte biserici, catolica si diferitele culte din biserica protestanta ?

Va multumesc anticipat,

O-bebelusha-in-credinta

Acest topic a fost editat de Cinderella: 13 Apr 2004, 10:15 PM


--------------------
"Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara."
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
TriRegnum
mesaj 15 Apr 2004, 12:59 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
TriRegnum, vreau sa te intreb ceva, si imi cer scuze din start pentru ignoranta mea.
Am frecventat timp de un an jumate o biserica catolica din Tokyo. Acolo, la Euharistia, ni se dadea numai paine, nu si vin. Doar preotul bea vinul. De ce ???
Am intrebat mai multi membrii ai bisericii, dar nu au stiut sa imi spuna, ba au fost chiar foarte mirati cand au auzit ca in alte biserici sa dau si paine si vin. Am vrut sa-l intreb chiar pe preotul japonez, dar al meu sotz mi-a spus ca "nu se face", asa ca am renuntat.

Multumesc inca o data si...astept in continuare raspunsuri


Nu e nici o ignoranta, pur si simplu e alt rit si de aceea e normal sa nu stii totul despre el.
Puteai linistita sa-l intrebi pe preotul japonez, era datoria lui sa-ti explice si cu siguranta ar fi facut-o bucuros.
La inceput in Biserica Crestina, credinciosii se impartaseau cu ambele Specii Euharistice; in schimb in Biserica Apuseana inca din Evul Mediu Timpuriu s-a trecut la impartasirea sub o singura Specie si anume Painea Euharistica si asta pentru ca de multe ori preotul (sau diaconul, dar preotul mai ales cand nu avea un diacon care sa-l ajute) varsa Potirul cu Vinul consacrat -ceea ce e mare pacat sa-ti cada pe jos Sangele Mantuitorului (cel ce o face voit sau ia acasa la el Sfanta Impartasanie, fie cleric sau enorias, este excomunicat latae sententiae)- si astfel Biserica a permis impartasirea doar sub chipul Painii Ceresti (in Biserica Ortodoxa se impartasesc doar cu Paine Euharistica luata din Chivot, doar bolnavii;...la Impartasanie la Liturghie in Biserica Ortodoxa e mai simplu deoarece ei impartasesc cu paine si vin ambele in acelasi Potir, in Biserica Apuseana se respecta ordinea pe care Mantuitorul a lasat-o: intai paine, apoi vin).
Pana la Conciliul Vatican II era interzisa impartasirea credinciosilor cu ambele specii, acum insa e permis si astfel de impartasire cu Paine si Vin se practica in Biserica Catolica (de fapt e la latitudinea preotului celebrant), din cate stiu eu la Manastirea Franciscana din Sabaoani impartasea cu Paine si Vin, recomand tuturor credinciosilor de la Han, fie ortodocsi sau protestanti, sa o viziteze.
Impartasirea sub o singura specie e la fel de valabila ca si cea cu doua pentru ca luand numai Trupul Mantuitorului il primesti in suflet pe Isus Cristos intreg si in toata Dumnezairea Lui si nu pe jumatate (jumatate cu Paine, jumatate din DUmnezeu cu Vin - cum afirmau unii frati despartiti).

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 15 Apr 2004, 01:00 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 June 2024 - 10:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman