HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Ateii?
Mihai
mesaj 23 Mar 2003, 02:35 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Ce parere aveti despre atei?
Atei - cred ca Dumnezeu nu exista; sau nu cred in Dumnezeu, chiar daca exista?
Trebuie ateul sa demonstreze afirmatiile sale? Are posibilitatea sa o faca?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
114 Pagini V   1 2 3 > »   
Start new topic
Raspunsuri (1 - 99)
Daphne
mesaj 23 Mar 2003, 09:08 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 March 03
Forumist Nr.: 92



Ateii, cred eu, sunt oameni care au crezut odata in Dumnezeu, dar au fost dezamagiti( in opinia lor) sau oamenii sceptici care simt nevoia palpabilului si care vor sa " pipaie si sa strige: ESTE!"


In principiu, ateii nu cred in existenta lui Dumnezeu, nu vor sa creada ca exista ceva mai presus de toate.

E greu sa demonstrezi daca exista Dumnezeu sau nu. Dovezile sunt pretutindeni, daca vrei sa le vezi, dar daca nu vrei sa le vezi vei incerca sa cauti, pentru tot ceea ce se intampla, o explicatie logica, sa negi existenta unei puteri divine.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 24 Mar 2003, 09:13 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Si ateii au un Dumnezeu. Multi vorbesc de Mama Natura, soarta, viata etc. Ba chiar societati ateiste, in care Dumnezeu este alungat cu brutalitate, isi dezvolta o pseudoreligiozitate evidenta. E cazul dictaturilor, in care locul lui Dumnezeu este luat de cel mai iubit fiu, marele strateg etc. Mircea Eliade vorbeste de reflexul religios al fiintei umane, si cred ca are dreptate.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Mar 2003, 09:13 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
aburealaold
mesaj 24 Mar 2003, 11:20 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 95



QUOTE (Figaro @ Mar 24 2003, 09:25 AM)
Si ateii au un Dumnezeu. Multi vorbesc de Mama Natura, soarta, viata etc. Ba chiar societati ateiste, in care Dumnezeu este alungat cu brutalitate, isi dezvolta o pseudoreligiozitate evidenta. E cazul dictaturilor, in care locul lui Dumnezeu este luat de cel mai iubit fiu, marele strateg etc. Mircea Eliade vorbeste de reflexul religios al fiintei umane, si cred ca are dreptate.

Referitor la Mircea Eliade, e o vorba care am auzit-o mai demult. Un mare preot ortodx, care a stat vreo 14 ani in inchisorile comuniste, pentru simplul fapt ca nu s-a lepadat de Cristos, l-a intrebat pe un crestin "Care a fsot cel mai mare cunoscutaor al religiilor?". Omul nu a sttiu, si parintele i-a raspuns. "Mircea Eliade, a fost cel mai mare cunoscator al religiilor, caci nu nimeni care sa fi stiut cat stia el, caci toate religiile din lumea asta le-a cunoscut, numai pe a lui , nu". Aviz amatorilor de superficialitate. Astea sunt lucruri cu care nu se glumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ulysses.Odyossus
mesaj 24 Mar 2003, 04:58 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 283
Inscris: 4 March 03
Din: Mediterana
Forumist Nr.: 16



Vorbiti despre atei ca si cum acestia ar fi o rusine a omenirii. Ateilor li se imputa o anumita aroganta. M-am tot gandit si am realizat ca poate este o urma de adevar in toate astea. Ateii, majoritar, provin din mediile stiintifice. Registrul disputelor dintre religiosi si atei aproape ca a disparut. Cele mai mari razboaie s-au dat pe frontul genezei si evolutiei. Cum problema aceasta a fost rezolvata (cel putin la nivel ideatic) din punctul de vedere al oamenilor de stiinta (exista un acord comun in privinta asta), e normal ca orice discutie pe aceasta tema sa fie respinsa brutal, ca si cum cineva ar mai contesta ca Pamantul se misca in jurul Soarelui.


--------------------
The CSena Slayer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 25 Mar 2003, 11:30 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Daca tema ar fi epuizata atunci ar trebui ca oamenii de stiinta crestini sa se reprofileze pe ateism. Ori, din cate stiu, exista numerosi oameni de stiinta crestini, Universitati Crestine, centre de cercetare crestine etc. Cat despre "rusine a omenirii" e putin cam deplasata afirmatia ta.



--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ulysses.Odyossus
mesaj 25 Mar 2003, 11:34 AM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 283
Inscris: 4 March 03
Din: Mediterana
Forumist Nr.: 16



Figaro, am mai discutat chestiunea universitatilor crestine- banii. Daca lucrezi intr-o universitate crestina nu inseamna ca esti crestin. Da' unii inteleg mai greu.


--------------------
The CSena Slayer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 25 Mar 2003, 12:15 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



M-ai inteles gresit: m-am referit la acele persoane care sunt si crestini si oameni de stiinta. Scuze pentru confuzie.



--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arus
mesaj 25 Mar 2003, 05:14 PM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 16
Inscris: 25 March 03
Forumist Nr.: 128



QUOTE
Cele mai mari razboaie s-au dat pe frontul genezei si evolutiei. Cum problema aceasta a fost rezolvata (cel putin la nivel ideatic) din punctul de vedere al oamenilor de stiinta (exista un acord comun in privinta asta), e normal ca orice discutie pe aceasta tema sa fie respinsa brutal, ca si cum cineva ar mai contesta ca Pamantul se misca in jurul Soarelui.


Eu nu cred ca s-a rezolvat .
Evolutionismul nu este decat o filozofie, poate cu anumite interpretari ale unor observatii stintifice,
dar fara dovezi sau demonstratii clare asa cum se pot gasi in disciplinele cu adevarat stintifice cum ar fi fizica , chimia , etc. In ultimile decenii a aparut un curent , numit creationism stintific , care sustine ca observatile asupra naturii duc mai degraba catre concluzia existentei unui Creator .
La editura Anastasia a aparut deja traducerea unei carti despre creationismul stiintific pe care am citit-o in parte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ulysses.Odyossus
mesaj 25 Mar 2003, 06:08 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 283
Inscris: 4 March 03
Din: Mediterana
Forumist Nr.: 16



arus, daca tot ai adus vorba, imi poti spune si mie numele fizicienilor care sunt citati (eventual colaboratori la lucrarea in discutie- fireste, filosofii stiintei sunt exclusi din start pe motive de incompetenta).


--------------------
The CSena Slayer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arus
mesaj 25 Mar 2003, 08:36 PM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 16
Inscris: 25 March 03
Forumist Nr.: 128



Nu sunt citati fizicieni.
Chiar si autorii filozofeaza pe marginea unor observatii asupra naturii.
Eu n-am intentionat sa spun ca ei au demonstrat stintific ca lumea a
fost creata .
Am spus doar ca evolutionistii nu pot nici ei demonstra aparitia spontana a vietii.


Sa-ti citez cateva paragrafe . Este vorba despre cautarea verigii lipsa intre om
si maimuta :

Omul de Nebraska.
" Acesta a fost innobilat prin numele de Hesperopithecus haroldcookii , dar
tot ce a fost cunosut vreodata din el este un dinte. Prin pura imaginatie , dintele
a fost plantat intr-un craniu , craniul plasat pe un schelet , apoi s-a asezat pe
acest schelet [imaginar] musculatura , par si in fine a fost imbogatit chiar si cu o
familie !
Doi ani mai tarziu , Omul de Nebraska era din nou dar un dinte. Dar de data
aceasta dintele era atasat de un craniu adevarat, legat la randu-i de un schelet adevarat. Dar prin aceasta s-a dovedit ca dintele nu apartinea de fapt unui
stramaos al omului , ci unei specii de porc disparute !"


Mai sunt si alte exemple.
Ce crezi ca este asta , stiinta sau filozofie ?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburealaold
mesaj 26 Mar 2003, 02:09 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 95



QUOTE (Ulysses.Odyossus @ Mar 25 2003, 06:20 PM)
arus, daca tot ai adus vorba, imi poti spune si mie numele fizicienilor care sunt citati (eventual colaboratori la lucrarea in discutie- fireste, filosofii stiintei sunt exclusi din start pe motive de incompetenta).


Citeste articolul asta http://www.revistapresei.ro/RO/articol.cfm...ential&ID=37782
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 26 Mar 2003, 02:45 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Nu cred ca exista o legatura foarte mare intre stiinta si Dumnezeu, si nu cred ca poti explica demonstra prin fizica existenta/intexistenta lui Dumnezeu, dupa cum nu poti demonstra geniul dramaturgiei lui Shakespeare analizand compozitia chimica a cernelii pe care autorul a folosit-o.

Nu exista o realitate unica - realitatea stiintei - ci o gama de sisteme - de la stiintele exacte si pana la discipliniele spiritului - toate dezvaluind o cate o portiune din ce numim realitate. Un termen pe care ar fi interesant sa-l definim...


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ulysses.Odyossus
mesaj 26 Mar 2003, 02:46 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 283
Inscris: 4 March 03
Din: Mediterana
Forumist Nr.: 16



QUOTE (abureala @ Mar 26 2003, 02:21 PM)
QUOTE (Ulysses.Odyossus @ Mar 25 2003, 06:20 PM)
arus, daca tot ai adus vorba, imi poti spune si mie numele fizicienilor care sunt citati (eventual colaboratori la lucrarea in discutie- fireste, filosofii stiintei sunt exclusi din start pe motive de incompetenta).


Citeste articolul asta http://www.revistapresei.ro/RO/articol.cfm...ential&ID=37782

Foarte multumesc pentru link. E cea mai buna dovada de imbecilitate. Nu inteleg de ce nu pricepeti lucruri atat de simple- desi, in medie, toti ne nastem cu un anumit simt al cauzalitatii. Faptul ca daca axa de rotatie a Pamantului ar fi fost inclinata sub un alt unghi existenta noastra ar fi foarte improbabila nu implica existenta unui Ziditor. Existenta noastra e pur si simplu un efect al unui numar infinit de cauza.

Acest topic a fost editat de Ulysses.Odyossus: 26 Mar 2003, 02:47 PM


--------------------
The CSena Slayer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 26 Mar 2003, 02:58 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Orice cauza are un efect. Indiferent de concursul de imprejurari, exista niste legi fixe in Univers. Aceste legi trebuie sa aiba o cauza care le-a generat, dupa cum intreg Universul trebuie sa fie efectul unei cauze. Altfel legea cauzalitatii se anuleaza, si ajungem la un fel de Univers care a existat in vecii vecilor, fara de inceput si fara de sfarsit. Adica tot un fel de Dumnezeu, un Dumnezeu al ateilor.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ulysses.Odyossus
mesaj 26 Mar 2003, 03:15 PM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 283
Inscris: 4 March 03
Din: Mediterana
Forumist Nr.: 16



Am impresia ca ti-e teama de un anumit tip de libertate provenind din lipsa unor repere absolute.


--------------------
The CSena Slayer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 26 Mar 2003, 04:53 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Nu stiu daca exista repere absolute. Generalizarea ta nu are nici o legatura cu Kepler, care era crestin protestant, nu catolic. In fine, pot sa il deschid daca doresti. Practic nu ai facut decat sa extinzi asupra intregii omeniri (!!!!!) o vina care apartine catolicilor.

Nu vad ce adevaruri absolute exista la acest subiect. Exista oameni de stiinta crestini, dupa cum exista si oameni de stiinta atei.

Acest topic a fost editat de Figaro: 26 Mar 2003, 05:13 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 26 Mar 2003, 05:48 PM
Mesaj #18


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE (Figaro @ Mar 26 2003, 02:57 PM)
nu cred ca poti explica demonstra prin fizica existenta/intexistenta lui Dumnezeu

Prin fizica cuantica s-a facut cel mai mare pas din istoria stiintei spre aceasta demonstratie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 27 Mar 2003, 11:20 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Nu asta am vrut sa spun. Si eu imi pot demonstra prin fizica sau biologie propria existenta (faptul ca respir, ca interactionez cu mediul etc.), dar aceste lucruri nu spun nimic despre persoana mea, ci doar despre mine ca individ biologic.

In plus stiintele exacte sunt un sistem initiatic. 99,9% au auzit vag de fizica cuantica. Realitatea fizicii cuantice functioneaza doar pentru cei care cunosc fizica cuantica.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 10 Apr 2003, 02:21 AM
Mesaj #20


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Fratilor,
Prin generala sau liceu ne-au impuiat astia capul cu experimentul ala ,supa primordiala sau ceva asemanator.Intr-un vas de sticla ,un lichid,carbon,ce naiba mai era pe acolo,adica numai substante chimice.Si cu o descarcare e lectrica au aparut nu-s ce naiba de celule,bacterii,naiba stie.Poate stiti la ce ma rafer.
Acu eu intreb e adevarata sau nu povestea asta.Exista ceva despre asa ceva pe net,ce experiment a fost asta?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dhi
mesaj 11 Apr 2003, 07:27 PM
Mesaj #21


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 16
Inscris: 21 March 03
Forumist Nr.: 104



fizica cuantica dimpotriva, contureaza ideea transcendentului. lungimea Planck-Wheeler reprezinta o limita a realului in scara micro. se arata ca realitatea are o limita peste care nu se poate trece. nu exista infinit mic!

apoi, fizica cuantica este doar un model epistemologic, deocamdata inca plin de paradoxuri. astfel mi se pare hazardat sa il consider baza pentru demonstrarea unui realitatzi absolute/obiective.

bdl,

s-au facut multe astfel de experimente, insa nu shtiu nici-unul care sa fi concluzionat cu certitudine "da, asha a aparut viatza". insa, exista forme de viatza la limita dintre organic shi anorganic (virusuri, de exemplu)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 12 Apr 2003, 02:52 AM
Mesaj #22


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Nu mai,
Eu ma refer la un experiment prin care din substante anorganice s-au obtinut celule(Niste fiinte unicelulare) vii.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 12 Apr 2003, 07:18 PM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



BDL se refera la asa-numita "supa primordiala" pe care au tratat-o cu descarcari electrice la o anumita temperatura, incercand sa reproduca acele conditii in care se presupune ca s-ar fi nascut viata; m-a cam lasat memoria si pe mine, nu mai stiu cu siguranta daca au reusit sa obtina (dupa cateva esecuri) animale/plante unicelulare sau doar niste lanturi proteice. Sorry, mai mult nu-mi mai amintesc nici eu... Era un fel de incercare disperata de a demonstra ca Darwinismul reprezinta adevarata istorie a aparitiei vietii pe Pamant si nu Creationismul. Oricum, nu le-a prea reusit sa obtina nici "punctul de plecare"; cum, oare, credeau ca vor demonstra evolutia vietii pana la nivelul omului zilelor noastre?! Toate incercarile de a copia natura sunt sortite esecului; un motiv in plus sa ne gandim ca acel Ceva sau Cineva care ne-a creat este incomparabil peste nivelul cunostintelor noastre (nu ii suntem nici la degetul mic de la picior, macar!).

Acest topic a fost editat de melinda: 12 Apr 2003, 07:23 PM


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dhi
mesaj 14 Apr 2003, 01:27 PM
Mesaj #24


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 16
Inscris: 21 March 03
Forumist Nr.: 104



Exact la acele tipuri de experimente faceam si eu referire.

O corectie: darwinismul analizeaza evolutia speciilor. Abia ulterior, evolutionismul a inceput sa lege teorii cosmogonice precum cea a lui Weizsacker de teoria lui Darwin pentru a obtine un tot. De aici si ruptura intre anorganic si organic care trebuie explicata cumva. Una din portite, este cea de care am pomenit mai sus, si anume gasirea unor specii vii la limita dintre organic si anorganic.


O mica rugaminte: daca este posibil, evita folosirea grupurilor 'tz' si 'sh' in locul 'ş' si 'ţ'. Din moment ce acest forum are suport pentru diacritice, le poti pe cele 'naturale' in locul acestor grupari de litere, sau pur si simplu t in loc de tz si s in loc de sh. Multumesc pentru intelegere; Mihai.

Acest topic a fost editat de Mihai: 9 Oct 2003, 09:36 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 27 Jan 2004, 02:55 AM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



Sunt ateu numai fiindca spiritul meu are nevoie de dovezi. Ateul este un om fara Dumnezeu, sa fie clar...Stiinta are prea putina importanta, mai mult cred ca dicteaza sufletul cand e vorba de a crede sau nu. Spiritul are nevoie de dovezi, nu CREIERUL!


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 27 Jan 2004, 03:42 AM
Mesaj #26


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Hmm,
Prima data am crezut ca e vorba de o noua boala, un nou virus numit "ateii", am crezut ca aveti ceva impotriva lor. Eu sunt una dintre ei. Am speriat-o pe mama acum 9 ani cand am dat icoana jos de pe peretele dormitorului meu, a spus ca D-zeu ma va pedepsi. Sa mai spun ca nu m-a trasnit nimic?...
Am renuntat la ortodoxie si la toate invataturile care mi-au fost facute. Nu m-am schimbat cu nimic. Iubesc viata, am respect pentru tot si pentru toate, cred in mine si in oameni. De multe ori cred ca sunt mai toleranta decat cei care fac totul in numele lui Dumnezeu...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 27 Jan 2004, 03:45 AM
Mesaj #27


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Jasmine,
Esti o pacatoasaaaaaaa....
Hai sa pacatuim, te rog io mult...... tongue.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
santiago
mesaj 27 Jan 2004, 01:12 PM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 6 January 04
Forumist Nr.: 1.722



Sir Fred Hoyle, fost presedinte al Royal Astronomical Society
Marea problema a biologiei nu consta in faptul incontestabil ca o proteina este alcatuita dintr-un lant de aminoacizi legati intre ei intr-un anumit fel, cat in faptul ca succesiunea aminoacizilor ii confera lantului resp. proprietati remarcabile... Daca aminoacizii ar fi legati la intamplare, un numar mare de dispuneri ale acestora nu ar servi scopului celulei. Daca luati in considerare ca o enzima tipica are un lant care cuprinde probabil 200 de legaturi cu aminoacizi si ca exista 20 de posibilitati de realizare a fiecarei legaturi, este lesne de inteles ca numarul posibil de dispuneri inutile este enorm, chiar mai mare decat numarul de atomi existenti in toate galaxiile care pot fi vazute cu ajutorul celor mai mari telescoape. Acest lucru este valabil in cazul unei singure enzime, insa exista mai bine de 2000 de enzime, care, in esenta sevesc celor mai diferite scopuri. Asadar cum au ajuns aminoacizii sa se lege unii de altii in anumite moduri pentru a alcatui atat de multe feluri de enzime?" Hoyle mai spune :" In loc sa acceptam fantastic de mica probabilitate ca viata sa fi aparut datorita fortelor oarbe ale naturii, s-a parut preferabil sa presupunem ca la originea vietii a stat un act intelectual bine intentionat"
asadar, e nevoie de mai mult de o supa primordiala cu un continut atent selectionat si niste descarcari electrice yikes.gif yikes.gif yikes.gif

Acest topic a fost editat de santiago: 27 Jan 2004, 01:14 PM


--------------------
"Drinking beer is easy. Trashing your hotel room is easy. But being a Christian, that's a tough call. That's rebellion."
Alice Cooper
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 27 Jan 2004, 01:14 PM
Mesaj #29


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Nu prea cunosc alti atei, dar confirm faptul ca BDL e incomparabil cu atatia credinciosi smile.gif . Am zis.


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 27 Jan 2004, 02:28 PM
Mesaj #30


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (Mihai @ Mar 23 2003, 02:37 PM)
Ce parere aveti despre atei?
Atei - cred ca Dumnezeu nu exista; sau nu cred in Dumnezeu, chiar daca exista?
Trebuie ateul sa demonstreze afirmatiile sale? Are posibilitatea sa o faca?

Daca e vorba de a demonstra ceva, nu ateii trebuie sa demonstreze inexistenta lui Dumnezeu, ci credinciosii trebuie sa demonstreze existenta lui Dumnezeu. Asa e principial, zic eu. smile.gif



--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 27 Jan 2004, 04:06 PM
Mesaj #31


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



QUOTE (ypsilonalpha @ Jan 27 2004, 02:30 PM)
[QUOTE=Mihai,Mar 23 2003, 02:37 PM] Ce parere aveti despre atei?
Daca e vorba de a demonstra ceva, nu ateii trebuie sa demonstreze inexistenta lui Dumnezeu, ci credinciosii trebuie sa demonstreze existenta lui Dumnezeu. Asa e principial, zic eu. smile.gif


Bine ai grait!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 27 Jan 2004, 04:37 PM
Mesaj #32


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Pana la urma toti care stau sa se gandeasca ajung la concluzia ca este ceva fara inceput si implicit fara sfarsit. Acesta este Dumnezeu. Acuma unii vor sa creada ca ne-a creat si ca trebuie sa-l ascultam, altii spun contrariul.
Oricum daca stai sa cercetezi lucrurile in profunzime vei vedea ca supa organica din care unii spun ca a aparut viata nu s-a creat de la sine. Si ajungi la atmosfera bogata in amoniac si hidrogen. Si la descarcarile electrice care au avut loc. Si acestea trebuie sa fii avut un creator. Si tot asa.. pana la atom, molecula... si pana la urma la Cineva care apare din neant si care este in afara timpului. Este inceputul.Este Dumnezeu. Existenta lui este usor de demonstrat pe acest principiu. Dar de aici incepe greul. Unii ii spun natura, altii materia, altii energia, altii YHVH. Deci problema nu este de a demonstra existenta, ci identitatea. Dar si aici, cu sinceritate si credinta ajungem la Dumnezeu.Acel Dumnezeu la care Patriarhii,Moise si poporul evreu i s-au inchinat.


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 28 Jan 2004, 12:03 AM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (ypsilonalpha @ Jan 27 2004, 02:30 PM)
Daca e vorba de a demonstra ceva, nu ateii trebuie sa demonstreze inexistenta lui Dumnezeu, ci credinciosii trebuie sa demonstreze existenta lui Dumnezeu. Asa e principial, zic eu.

Adica cine a fost mai intai, oul sau gaina?


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ganesha
mesaj 28 Jan 2004, 12:24 AM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 19 January 04
Din: Nek'Na'Duk City
Forumist Nr.: 1.880



Parca in Biblie spune ca existenta lui Dumnezeu nu trebuie contestata, ceva legat de credinta si ascultare...Eu personal cred intr-o forta superioara, hai sa-i spunem entitate, care fie ca ia numele de Buddha, fie Dumnezeu, fie Allah si lista poate continua...Este mult prea egoist din partea mea sa cred ca eu sunt fiinta superioara din univers spoton.gif ...ca sunt propriul meu stapan(asa cum gandesc ateii)...In lumea noastra fiecare nas isi are nasul, deci logic analizand premisele ajungi la concluzia ca tot trebuie oranduit de catre cineva...my opinion... wink.gif Daca cititi Maestrul si Margarita de Mihail bulgakov va asigur ca va veti intari credinta in ceva...in carte se domenstreaza binele prin rau...o questie absolut totala
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 28 Jan 2004, 12:35 AM
Mesaj #35


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



QUOTE (Ganesha @ Jan 28 2004, 12:26 AM)
Parca in Biblie spune ca existenta lui Dumnezeu nu trebuie contestata, ceva legat de credinta si ascultare...

Ganesha,
Personal cred ca in Biblie si in nici o carte sfanta nu ar trebui sa scrie chestia asta. De ce sa nu punem intrebari? De ce ne vrea Dumnezeu sa luam ce ni se ofera fara a chestiona? Eu prefer sa pun intrebari si de cele mai multe ori vreau si raspunsuri ca altfel ma simt singura... smile.gif
Voi ce ziceti? E corect sa ti se ceara sa crezi fara "a cerceta"? Nu scria pe undeva "bate si ti se va deschide"?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 28 Jan 2004, 12:52 AM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (Jasmine @ Jan 28 2004, 12:37 AM)
Voi ce ziceti? E corect sa ti se ceara sa crezi fara "a cerceta"? Nu scria pe undeva "bate si ti se va deschide"?

Dintr-un anumit punct de vedere mi se pare mai intelept sa nu chestionezi. Dupa cum scrie in Biblie toata fericirea omeneasca a incetat dupa ce primul om a muscat din fructul cunoasterii. Din acel moment linistea lui sufleteasca a incetat pentru totdeauna fiindca a inceput sa se indoiasca de tot si de toate. Nimic nu a mai fost bun so nici suficient.Omul a vrut si vrea tot mai mult. Prin educatie ni se instila gustul pentru cercetare si reverenta pentru stiinta dar cu cit stim mai mult cu atit suferim mai mult. Cel putin asta observ, cei mai nefericiti si mai nemultumiti sint cei care vor sa stie mai mult si niciodata nu ajung la un liman. Acel liman nu exista. Sa luam de exemplu curiozitatea bolnavicioasa a unora de a afla un secret sau a afla ce a zis x sau y despre el/ea. Si dupa ce afla in sfarsit ce urmeaza? Venin, suparare,certa poate mai rau. Un om de stiinta cauta si cauta ceva nici el nu prea stie bine ce. Om de stiinta a fost si inventatorul bombei atomice. Mare descoperire si realizare pentru stiinta si cunoastere, si mare nenorocire pentru oameni!
"Bate si ti se va deschide" eu nu inteleg a bata la usile misterelor sau ale stiintelor, ci a avea incredere in oamenie si intelegere sufleteasca. Tu, calator obosit si infometat de pe drumuri, sa ai curaj a bate la usa necunoscutului pentru a afla adapost si intelegere, si tot tu atunci cind te vei afla inauntru, sa fii pregatit a deschide o usa ( sau bratele) unuia care cauta ajutor la tine. Unul din marile handicapuri ale vremilor noastre este lipsa de incredere si teama pe care o avem in semenii nostri fiindca omul s-a invatat sa se gandeasca in primul rind la el, si mai apoi la altii.

Acest topic a fost editat de Oul Dogmatic: 28 Jan 2004, 12:54 AM


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 28 Jan 2004, 01:30 AM
Mesaj #37


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Fericirea omeneasca? Ai vreo dovada ca a existat si de-aia a disparut? Sau zici asa pt ca ASA zice acolo? Care era marea fericire? Ca umbla Adam in fundul gol prin rai? Da daca nu musca, cum se inmulteau oamenii? Cum aparea omenirea asta? Explica tu chestia asta, ca vad ca Biblia are raspuns la orice.
Omul a vrut si vrea tot mai mult. Mama ce prostie din partea lui. Mai bine sa stea si sa moara ca fraierul la orice raceala. Unde era Isus vindecatorul cind au fost molimele alea? In laborator sigur nu, ca daca era acolo, in loc de cele zece porunci baga 10 retete gratuite.
De ce nu stai tu fratioare cu luminarea pe masa si sa scrii cu pana, ce treaba ai cu calculatorul, ca precis niste incuiati de savanti l-au descoperit si pe asta. N-au avut de lucru, i-a mincat in fund. Vad ca biserica nu prea se inghesuie la cercetare, in schimb foloseste toate inventiile necredinciosilor sa-si faca reclama.
Omule, ateii nu le zic in nici un fel credinciosilor. dar noi pt voi sintem pacatosi. Si ateii nu bat la usa nimanui sa explice ca nu e bine sa crezi. Si nici nu impart fituici pe strada. wink.gif
"Unul din marile handicapuri ale vremilor noastre este lipsa de incredere si teama pe care o avem in semenii nostri fiindca omul s-a invatat sa se gandeasca in primul rind la el, si mai apoi la altii. " Aici ai nimerit in plin. Certuri mai mari ca intre credinciosii din biserici diferite nici ca am vazut. hh.gif


Acest topic a fost editat de bdl: 28 Jan 2004, 01:32 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 28 Jan 2004, 01:49 AM
Mesaj #38


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Oule,
Mie imi place sa stiu cat mai multe, imi place sa descopar lucruri noi si nimic nu ma poate opri de la asta. Imi place sa intreb si sa nu iau nimic de pomana. Poate intr-un fel ai dreptate, ignoranta e uneori binecuvantare, dar e mai bine sa stiu lucruri mai putin placute si sa fac ce-mi sta in putere sa le schimb... Unde ar fi lumea acum daca nu am fi avut curiozitatea? Bine spune Bdl... Oricum numai unul a inventat bomba atomica dar o mie pe langa el au inventat si lucruri bune pentru omenire. Citind Cartea Sfanta nici Dumnezeu nu a stat cu mana in san, si el a omorat. Daca nu direct, indirect prin intermediul altora. Hmm, oare cati parinti isi omoara copii pentru ca nu se comporta dupa litera?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 28 Jan 2004, 03:10 AM
Mesaj #39


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (bdl @ Jan 28 2004, 01:32 AM)
Fericirea omeneasca? Ai vreo dovada ca a existat si de-aia a disparut? Sau zici asa pt ca ASA zice acolo? Care era marea fericire? Ca umbla Adam in fundul gol prin rai?  Da daca nu musca, cum se inmulteau oamenii? Cum aparea omenirea asta? Explica tu chestia asta, ca vad ca Biblia are raspuns la orice.Omul a vrut si vrea tot mai mult. Mama ce prostie din partea lui. Mai bine sa stea si sa moara ca fraierul la orice raceala. Unde era Isus vindecatorul cind au fost molimele alea? In laborator sigur nu, ca daca era acolo, in loc de cele zece porunci baga 10 retete gratuite.De ce nu stai tu fratioare cu luminarea pe masa si sa scrii cu pana, ce treaba ai cu calculatorul, ca  precis niste incuiati de savanti l-au descoperit si pe asta. N-au avut de lucru, i-a mincat in fund. 


bdl stai asa nu te infierbanta! Sari de la una la alta. Mai intai, referirea la Biblie este absolut simbolica si hai sa ne tinem de ea, sa nu le amestecam. Dupa Biblie - ca la capitolul cu religia sintem, omului nu-i lipsea NIMIC in gradina Edenului. Avea ce manca , si de restul nu-i pasa, de imbracat n-avea nevoie ca era cald si bine si oricum nu cunoscuse rusinea. Conceptia de copil nu o avea deci nici grija aia de parinte ca aoleo ce le dau la plozi sa manince..! Putin modificata eu vad imaginea asta idilica ca atunci cind mai descopera dicovery chanel cate un trib din ala uitat prin jungla, si-i vezi cum stau toata ziulica la soare, maninca ce le pica in gura si au reguli de conduita pe care noi le-am uitat de mult.
Biblia spune clar ca omul a avut un defect din fabricatie, anume slabiciunea de caracter ( ce sa-i faci s-a nimerit taman la muiere) si s-a luat dupa sarpe. Doar asa a ajuns sa guste din pomul cunoasterii. De mentionat, NU A FOST IMPULSUL PROPRIU, a venit de la altcineva! De aici inainte omul si muierea lui au inceput sa cunoasca o data cu "descoperirea" lumii si necazurile ei, durerea si .....mai ales MOARTEA! Biblia nu e limpede daca Adam si Eva erau nemuritori inainte dar spune ca au fost izgoniti pentru ca sa nu apuce sa manince din pomul viatii si sa traiasca vesnic. Cum Geneza este plina de contradictii face loc la multe interpretari r, in general, mai toate miturile omenirii incep la fel.
Ce a urmat dupa asta nu a mai putut fi schimbat si nici nu mai poate fi. Cred ca ne imbatam cu apa rece. Omenirea nu este mai sanatoasa decat acum 2000 de ani, nici mai fericita, nici mai pacifista. Razboaiele , mizeria si suferinta secera oameni in continuare . Tu te uiti doar la tine sau la cei din jurul tau. Dar ca tot ai mentionat computerul de ce nu faci un click ca sa vezi ca descoperirile stiintei nu sint accesibile pentru toti
http://www.photovault.com/Link/People/o/vP...OVVolume01.html
Cel mai usor este sa ignori si sa crezi ca toti sint la fel de norocosi ca tine, dar nu e asa. La progresul ala grozav la care am ajuns ca civilizatie si de care te simti asa de mindru n-ar trebui sa existe copii care mor de foame, de gripa, batrani care mor de caldura sau de frig, parinti care se arunca de pe poduri fiindca nu au cu ce-si hrani copiii, bunicute cersetoare, populatii care inca mai mor de varicela sau tuse convulsiva, TBC.
Sigur ca stiinta a facur si bine, sigur ca face si bine dar nu vad importanta colosala pe care i-o dai fiindca fara elementul uman, fara etica si compasiune, stiinta nu face doi bani.

Acest topic a fost editat de Oul Dogmatic: 28 Jan 2004, 03:44 AM


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 28 Jan 2004, 03:27 AM
Mesaj #40


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (Jasmine @ Jan 28 2004, 01:51 AM)
Oule,Mie imi place sa stiu cat mai multe..........sa fac ce-mi sta in putere sa le schimb...

Este doar rezultatul educatiei pe care ai primit-o si este normal sa nu vrei altceva. Dar asta nu inseamna ca asa cum gindesti tu este adevarat pentru toti. Atunci cand vrem sa schimbam ceea ce ni se pare noua ca e "neplacut" poate ar trebui sa ne oprim o clipa si sa ne gandim inca o data ceea ce facem si daca nu cumva facem mai mult rau decit bine.

QUOTE
Unde ar fi lumea acum daca nu am fi avut curiozitatea?

In Gradina Edenului smile.gif wub.gif


QUOTE
Bine spune Bdl... Oricum numai unul a inventat bomba atomica dar o mie pe langa el au inventat si lucruri bune pentru omenire.
Nu, nu pentru toata lumea. Nu toata lumea ajunge la lucrurile bune. Nu toata lumea are computer. Nu toata lumea maninca de 3 ori pe zi, sau nici macar de doua. Ceea ce ( filosofic vorbind) era pentru toti in Eden acum , in lumea cunoasterii este valabil si posibil doar pentru unii. Uitati-va cum se organizeaza un trib simplu de bosimani( da, mergeti la carti sau arhive ca nu mai exista) nu exista mari diferente de trai intre ei . Vineaza impreuna, impart tot ce au intre ei, isi cresc copiii impreuna, accepta moartea cu seninatate si. cel mai important , sint cu totii o mare familie.


QUOTE
Citind Cartea Sfanta nici Dumnezeu nu a stat cu mana in san, si el a omorat. Daca nu direct, indirect prin intermediul altora. Hmm, oare cati parinti isi omoara copii pentru ca nu se comporta dupa litera?


Da, citind VT vedem cum Dumnezeu Tatal a dat zeci de sanse poporului ales sa mearga pe drumul bun, si de geaba, ei au facut tot invers. Dumnezeu nu i-a omorat, ci i-a pedepsit. E vorba de un popor care inca exista. In NT DUmnezeu ii iarta pe oameni prin sacrificiul Fiului Sau. Chiar daca nu crezi in provenienta divina a lui Isus, eu zic ca simbolismul mesajului este suficient. Ce poate exista mai dureros, mai puternic sau mai convingator decit sacrificarea unui copil pentru salvarea celorlalti? A celorlati care de fapt, l-au condamnat la moarte. Nu mi se pare ca Biblia propaga imaginea unui Dumnezeu blind si milos, ci drept si categoric. Este singura modalitate de a "civiliza" samanta omeneasca vesnic cartitoare, nemultumita si geloasa.

Acest topic a fost editat de Oul Dogmatic: 28 Jan 2004, 03:42 AM


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 28 Jan 2004, 03:57 AM
Mesaj #41


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Civilizatie cu forta, parca imi suna cunoscut. E un refren drag bisericii.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 28 Jan 2004, 04:02 AM
Mesaj #42


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (bdl @ Jan 28 2004, 03:59 AM)
Civilizatie cu forta, parca imi suna cunoscut. E un refren drag bisericii.

bdl e vorba de VT in care daca l-ai citit, poporul ales practica sacrificii de tot felul si alte lucruri "urate" care au fost condamnate si in alte culturi. Pe vremea aia nu exista biserica si nici Crestinism. blink.gif

Acest topic a fost editat de Oul Dogmatic: 28 Jan 2004, 04:03 AM


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 28 Jan 2004, 08:25 AM
Mesaj #43


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Cum adica sa nu cercetezi? Cine a zis asta? In Biblie am gasit numai indemnuri la cercetare:
1Tesaloniceni
21. Ci cercetati toate lucrurile, si pãstrati ce este bun.
22. Feriti-vã de orice se pare rãu.

Iar dragul meu bdl, de ce confunzi pe Dumnezeu cu oamenii care s-au substituit lui si au scos o gramada de mituri...
Moralitate cu forta este o doctrina pe care nu o sa o gasesti in Biblie. Ea a fost cel mai bine ilustrata in Nord America cu prohibitia alcoolului... Un lucru care parea bun, dar fara suport Biblic... si la ce a dus? Razboi, moarte si la fel de mult alcool.
Daca vrei sa ai o conduita morala ridicata atunci este alegerea ta... dar asta va influenta relatia ta cu Dumnezeu
Cine a zis "Crede si nu cerceta"? Gasesti asa ceva in cuvintele lui Dumnezeu? Eu nu cred, din contra, crede,cercetaza si pastreaza ce este bun. Dar Dumnezeu te avertizeaza asupra consecintelor unor lucruri, si pe care nu ar fi bine sa le cercetezi pentru ca ai sa ajungi la rezultatul pe care Dumnezeu l-a spus dinainte. Adam la ce rezultat a ajuns dupa ce a mancat din pom? La moarte? Dumnezeu nu ia zis ca va muri?


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 3 Feb 2004, 03:47 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Unde era Isus vindecatorul cind au fost molimele alea?


Un om se plimba descult pe malul marii si alaturi de el mergea, invizibil, Dumnezeu. In urma lor ramaneau 2 perechi de urme. Dupa traversarea unei zone pline de scoici si roci, omul se uita in urma si vede uimit o singura pereche de urme.
"Cum Doamne, tocmai cand mi-a fost mai greu m-ai lasat singur?"
"Dimpotriva, raspunde Dumnezeu, acolo unde ti-a fost mai greu Eu te-am dus in brate".


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 4 Feb 2004, 03:34 AM
Mesaj #45


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Sola,
Da conchistadorii nu erau si sub obladuirea bisericii cumva?
Rza,
Si ideea care e?
Oule,
Ca e vechiul sau noul testament, e o scriere "sfinta", dupa care lumea se ghideaza. Iar indemnul la crima, indiferent ce substrat are, tot indemn la crima e. Spui ca-si proteja poporul ales? Si Hitler tot asta a facut. wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 4 Feb 2004, 04:40 AM
Mesaj #46


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



Parerea mea este ca exista foarte putini atei.Majoritatea celor care se declara atei sunt doar "areligiosi".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 4 Feb 2004, 05:43 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



blink.gif Si atunci ce inseamna ateu?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 4 Feb 2004, 05:51 AM
Mesaj #48


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



Pai pentru mine ateu e ala care crede ca Dumnezeu nu exista.Areligios e ala care nu crede in religie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gaijin
mesaj 5 Feb 2004, 02:41 PM
Mesaj #49


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.744



QUOTE (willie @ Feb 4 2004, 05:51 AM)
Pai pentru mine ateu e ala care crede ca Dumnezeu nu exista.Areligios e ala care nu crede in religie.

Un ateu adevarat trebuie sa fie in primul rand un areligios. Pentru ca un ateu adevarat nu are cum sa nu creada in dumnezeu si sa creada totusi intr-o religie.

Eu sunt ateu. Si hai sa va dau definitia ateismului meu:

Nu cred intr-o fiinta(forta) suprema pentru ca nu am nici un fel de dovezi palpabile sau nu, in aceasta privinta ci dimpotriva. Cred ca religia s-a nascut din slabiciunea oamenilor, din nevoia lor de a avea un sprijin atunci cand le este greu. Dar nici nu neg existenta unei astfel de fiinte, pentru ca este foarte probabil ca ea sa existe. Dar cum eu nu am nici o dovada in acest sens, nu pot sa cred in ceva ce ar fi posibil sa fie doar o himera doar un vis.

Asa ca dupa parerea mea un adevarat ateu este o persoana care nu poate sa spuna nici ca exista dumnezeu dar nici ca nu exista.


--------------------
Get rich or die trying
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 5 Feb 2004, 02:44 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Religia - ca termen (religo = a (re)lega) - reprezinta fenomenul de comunicare cu Dumnezeu, in cazul in care acesta exista.

Ori daca tu spui ca nu putem stabili cu precizie daca exista sau nu insemana ca nu putem stabili cu precizie daca religia este o himera sau o forma de comunicare autentica. Observ ca int-o anumita directie ai dubii iar in alta ai deja certitudini.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 5 Feb 2004, 03:01 PM
Mesaj #51


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



QUOTE (gaijin @ Feb 5 2004, 02:41 PM)

Eu sunt ateu. Si hai sa va dau definitia ateismului meu:

Nu cred intr-o fiinta(forta) suprema pentru ca nu am nici un fel de dovezi palpabile sau nu, in aceasta privinta ci dimpotriva. Dar nici nu neg existenta unei astfel de fiinte, pentru ca este foarte probabil ca ea sa existe. Dar cum eu nu am nici o dovada in acest sens, nu pot sa cred in ceva ce ar fi posibil sa fie doar o himera doar un vis.

Asa ca dupa parerea mea un adevarat ateu este o persoana care nu poate sa spuna nici ca exista dumnezeu dar nici ca nu exista.

Gaijin
Asta se numeste "agnosticism", un fel de "nu cred pana nu vad".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistique
mesaj 7 Feb 2004, 05:02 PM
Mesaj #52


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.129



Ateii sunt si ei oameni, si nu trebuie priviti diferit de restul, care cred. Mai bine ateu, decat unul care spune ca el crede in Dumnezeu si de fapt o zice doare de gura lumii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 7 Feb 2004, 06:25 PM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (Mistique @ Feb 7 2004, 04:02 PM)
Ateii sunt si ei oameni, si nu trebuie priviti diferit de restul, care cred. Mai bine ateu, decat unul care spune ca el crede in Dumnezeu si de fapt o zice doare de gura lumii...

Corect sint oameni si ii respectam.
Diferit sint priviti si cei care cred de catre atei.
Eu nu as pune mai bine ateu...de ce mai bine??...sintem egali, cine spune ca este credincios si minte asta e treaba lui, la fel putem gasi cazuri si la atei de neadevaruri.Mai bine as pune corect si cu respect.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 8 Feb 2004, 02:00 AM
Mesaj #54


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Bubule,
Cei care cred nu sint priviti diferit de catre atei, poate nu sint intelesi din punctul asta de vedere. Dar nu sint etichetati. In schimb ateii pt credinciosi sint pacatosi din start, indiferent daca au o viata exemplara. wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 8 Feb 2004, 09:52 AM
Mesaj #55


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE
Cei care cred nu sint priviti diferit de catre atei

...poate ca nu este cuvintul potrivit, dar eu zic ca acelasi lucru se intimpla in ambele cazuri.Credinciosii sint etichetati de catre atei si nu o spun numai din experienta de la han dar si din viata de zi cu zi.
QUOTE
In schimb ateii pt credinciosi sint pacatosi din start, indiferent daca au o viata exemplara.

Pt. credinciosi toti oamenii sint pacatosi si toti oamenii sine egali.Ba mai mult sintem constienti ca mai repede intra un "ateu" in ceruri decit un credincios care crede si nu face ce trebuie.
Deci eu zic ca balanta este egala in ceea ce priveste privitul intre cele 2 parti.Desi daca stau si analizez bine cei mai batjocoriti sau luati in deridere sint cei care cred intr-o carte si intr-un lucru care nu l-a vazut nimeni.

Acest topic a fost editat de bubu: 8 Feb 2004, 09:54 AM


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 8 Feb 2004, 01:15 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Dar ce credeti despre opinia unor credinciosi si nu numai ca cei care nu cred intr-o divinitate sunt iremediabil pacatosi?!
De asemenea, nu putini la numar sunt preotii care sustin ca un ateu comite prin insasi orientarea sa areligioasa un pacat.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 8 Feb 2004, 02:04 PM
Mesaj #57


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Pacat pentru un credincios inseamna a face un lucru rau vazut prin prisma Dumnezeului pe care il slujeste.
Nu trebuie sa deranjeze pe ateu aceasta afirmatie.
Ateul nu pacatuieste fata de oameni ci fata de Dumnzeul in care crede cel credincios.
Nu sint deacord cu acei credinciosi care striga in gura mare Pacatosilor si nu se uita la ei.
Discutia dintre un ateu si un credincios trebuie sa se situeze undeva pe la mijlocul adevarului(care e ala?), fiecare isi spune parerea si zimbeste amiabil(nu fals).


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 8 Feb 2004, 02:39 PM
Mesaj #58


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (Oul Dogmatic @ Jan 28 2004, 12:03 AM)
QUOTE (ypsilonalpha @ Jan 27 2004, 02:30 PM)
Daca e vorba de a demonstra ceva, nu ateii trebuie sa demonstreze inexistenta lui Dumnezeu, ci credinciosii trebuie sa demonstreze existenta lui Dumnezeu. Asa e principial, zic eu.

Adica cine a fost mai intai, oul sau gaina?

Despre ce ou si depsre ce gaina vorbesti ?!? ohmy.gif eu vorbeam de cu totul altceva.

Se da un fenomen/entitate/chestie-trestie despre care nu se stie daca exista sau nu. Cel care sustine ca acest fenomen exista trebuie sa aduca dovezi in sprijinul existentei sale. Cel care neaga nu are nevoie de dovezi in sprijinul non-existentei. In momentul in care dovezile apar, cel care sustine cistiga, cel care neaga pierde. Seamnaa cu principiul din drept care zice ca acuzatorul trebuie sa dovedeasca vinovatia acuzatului, si nicidecum acuzatul sa-si dovedeasca nevinovatia. Ce-i asa greu de inteles? smile.gif



--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gaijin
mesaj 9 Feb 2004, 03:28 PM
Mesaj #59


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.744



QUOTE (Figaro @ Feb 5 2004, 02:44 PM)
Observ ca int-o anumita directie ai dubii iar in alta ai deja certitudini.

Deocamdata am certitudinea ca dumnezeu nu ezista. Si am dubii privind aceasta certitudine. Undeva in Biblie se spune ca cei care nu cred sunt nebuni. Ei bine eu nu sunt un nebun, las un pic de loc si pentru cealalta varianta. Mi se pare o tampenie sa crezi cu indarjire si fara nici o indoiala ca dumnezeu nu exista, te-ai asemana cu habotnicii si in felul asta nu stiu daca ai mai fi ateu si ai avea si tu un crez "acela ca dumnezeu nu exista".
Oricum daca ma intrebi daca cred in dumnezeu o sa-ti spun ca nu cred chiar daca in adancul sufletului meu am o farama infima de indoiala care probabil se naste din slabiciunea umana din nevoia de avea pe cineva care sa-l sprijine atunci cand ii este greu.


--------------------
Get rich or die trying
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gaijin
mesaj 9 Feb 2004, 03:32 PM
Mesaj #60


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.744



QUOTE (Jasmine @ Feb 5 2004, 03:01 PM)
Gaijin
Asta se numeste "agnosticism", un fel de "nu cred pana nu vad".

Si nu cred pana nu vad nu inseamna ca nu cred? Pentru ca hai sa fim seriosi nimeni dintre noi nu a vazut nimic.


--------------------
Get rich or die trying
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 9 Feb 2004, 05:54 PM
Mesaj #61


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



QUOTE
Deocamdata am certitudinea ca dumnezeu nu ezista. Si am dubii privind aceasta certitudine


huh.gif blink.gif rolleyes.gif biggrin.gif

Sper ca n-ai vorbit serios, nu? Caci daca "ezista" dubii cu privire la o certitudine, ce fel de certitudine mai e aia? Puteai spune ca ai certitudinea ca ai dubii cu privire la "ezistenta" sau "inezistenta" lui "dumnezeu".

Altfel... suna cam haios! tongue.gif

Ateii sunt de mai multe categorii: cei militanti, care vor sa convinga pe toata lumea de "adevarul" lor ca "Dumnezeu nu exista", si cei obisnuiti, care urmaresc cu totul alte lucruri in viata (placeri, sau studii avansate, sau cariere, etc.) si chiar nu au timp sa se gandeasca profund la problema existentei sau inexistentei unui Dumnezeu.

Cei din ultima categorie sunt pusi uneori in fata unei alegeri. Sa decida daca cred sau nu. Si atunci, in mod curios, foarte multi devin credinciosi. Chiar intra in extrema fanatica, pentru ca majoritatea simt ca au fost privati mult timp de ceva pretios.

Cei din prima categorie nu se deosebesc prea mult de fanaticii religiosi, fiind doar o alta manifestare a paranoiei specifice speciei umane...

Cred ca avem mult de invatat de la cei ce sunt cu adevarat oameni, indiferent de ceea ce cred sau nu cred ei...


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 11 Feb 2004, 06:30 AM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (gaijin @ Feb 5 2004, 02:41 PM)


Eu sunt ateu. Si hai sa va dau definitia ateismului meu:


Cred ca definitia lui Tutea e mult mai nimerita strainule biggrin.gif


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zET
mesaj 11 Feb 2004, 03:17 PM
Mesaj #63


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 96
Inscris: 11 February 04
Forumist Nr.: 2.182



Cine e ateu, ateu sa ramana, asa cum cine este religios e bine sa ramana cu credinta lui. A incerca sa determini, uneori cu forta, persoane cu o alta credinta decat tine, sa creada in ceea ce crezi tu, eu unul o vad ca un fel de crima. Nu o crima fizica, ci una spirituala. Parerea mea este ca si ateii sunt religiosi - in credinta lor ca Dumnezeu nu exista. Mai grava este trecerea lor spre satanism, datorita pozitiei pe care o adopta fata de Dumnezeu.


--------------------
viatza... acest labirint al eternitatii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Feb 2004, 03:48 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Corect, insa ca un ateu sa ajunga la satanism ar insemna sa creada in Satan, deci sa creada automat si in Dumnezeu, deci sa nu mai fie ateu. biggrin.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 12 Feb 2004, 01:14 AM
Mesaj #65


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mai degraba satanistii sint credinciosi satui de aceleasi idei rasuflate spuse din cap in coada si din coada in cap. jamie.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 12 Feb 2004, 03:26 AM
Mesaj #66


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



QUOTE (gaijin @ Feb 9 2004, 03:32 PM)
QUOTE (Jasmine @ Feb 5 2004, 03:01 PM)
Gaijin
Asta se numeste "agnosticism", un fel de "nu cred pana nu vad".

Si nu cred pana nu vad nu inseamna ca nu cred? Pentru ca hai sa fim seriosi nimeni dintre noi nu a vazut nimic.

So, daca ai vedea, ai crede?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gaijin
mesaj 12 Feb 2004, 09:27 AM
Mesaj #67


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.744



ABSOLUT!

Nu vad nici un motiv pentru care nu as crede ce vad. Decat daca am probleme cu vederea.


--------------------
Get rich or die trying
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 12 Feb 2004, 10:57 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Ai probleme cu vederea. Ochii tai percep o zona ingusta din spectrul cromatic. Nu poti vedea dincolo de zona ultravioleta sau infrarosie. De altfel cam toata imaginea pe care o ai despre mediul inconjurator e mediata de organele tale de simt. Care sunt limitate din punct de vedere biologic.

Acest topic a fost editat de Figaro: 12 Feb 2004, 10:58 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 12 Feb 2004, 11:05 AM
Mesaj #69


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



smile.gif Atunci Dumnezeu ar trebui sa se manifeste in spectrul de frecvente corespunzator, astfle incit sa-l percepem si noi ... daca nu-i cerem prea mult. smile.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gaijin
mesaj 12 Feb 2004, 12:16 PM
Mesaj #70


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.744



QUOTE (Oul Dogmatic @ Feb 11 2004, 06:30 AM)
Cred ca definitia lui Tutea e mult mai nimerita strainule biggrin.gif

Oule dogmatic inainte sa te bagi in seama poate ar fi mai bine sa citesti mai atent ce am scris eu acolo. Am zis ca aia este definitia ateismului meu . Deci este o parere personala si nu ma intereseaza parerea ta daca nu poti veni cu argumente care sa ti-o sprijine. Sa ne dam asa cu parerea nu este ceva iesit din comun, acest lucru il poate face oricine.

Pentru 1,618033:
Hai sa nu facem analiza gramaticala a ceea ce am spus eu. Pentru ca nimic pe lumea asta nu este absolut sigur si cert. Totul este relativ. Eu personal am dubii si sunt suspicios cu orice lucru pe care tu il crezi cert. Tu ai inteles foarte bine ce am vrut sa spun eu, dar ai zis ca este mai bine sa te iei de greselile mele gramaticale.
"am certitudinea ca am dubii"? Adica as putea avea si dubii ca am dubii?? Vezi ca pot si eu sa ma iau de modul tau de exprimare? Hai totusi sa vorbim despre topic nu despre gramatica.

La categorii trebuie sa fiu de acord cu tine dar nu ai facut decat sa repeti ce am spus eu, adica: ateii din prima categorie nu sunt atei veridici pentru ca pana la urma se aseamana f. mult cu cei care cred.

Referitor la cea de-a doua categorie, nu vad in ce situatie un ateu ar putea fi pus in fata unei alegeri. Cei care devin credinciosi nu cred ca ajung sa creada deoarece la un moment dat a fost necesar sa aleaga. De cele mai multe ori fac aceasta alegere voluntar si fara sa fie constransi de nimeni si de nici o situatie.

"Cred ca avem mult de invatat de la cei ce sunt cu adevarat oameni, indiferent de ceea ce cred sau nu cred ei... "
Ai zis si tu ceva bun in toata expunerea ta.
Iar in aceasta ordine de idei nu poti spune ca un ateu este o persoana mai rea din punct de vedere moral decat un credincios, in cele mai multe dintre cazuri fiind exact invers.


--------------------
Get rich or die trying
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 12 Feb 2004, 12:19 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Pai .. decat sa-i ceri lui Dumnezeu sa vina la tine (si implicit sa se "restranga" ... a mai facut asta o data si cred ca stii cum a fost primit), nu e mai bine sa incerci sa ajungi tu la El (educandu-ti si dezvoltandu-ti alte simturi decat cele biologice, cel transcendental de exemplu) ca sa-L poti percepe? In primul caz nu castigi absolut nimic. Dar in al doilea ... thumb_yello.gif
Parerea mea.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gaijin
mesaj 12 Feb 2004, 12:26 PM
Mesaj #72


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.744



QUOTE (ypsilonalpha @ Feb 12 2004, 11:05 AM)
smile.gif Atunci Dumnezeu ar trebui sa se manifeste in spectrul de frecvente corespunzator, astfle incit sa-l percepem si noi ... daca nu-i cerem prea mult. smile.gif

Figaro nu a vrut decat sa-mi spuna ca poate Dumnezeu exista, este langa mine numai ca eu cu primitivismul organelor mele de simt nu pot sa-l simt, sa-l percep. Si in acest sens are perfecta dreptate. Tocmai de aceea eu nu pot sa fiu 100% convins ca Dumnezeu nu exista. Si tocmai de aia spun ca daca esti 100% convins ca Dumnezeu nu exista trebuie sa fii ori prost ori nebun ori total neinformat.

Dar nu pot sa cred in Dumnezeu doar pentru atata lucru. Si asa cum spui tu, daca este Dumnezeu poate ar trebui sa se arate astfel incat sa-l percepem si noi. Ca doar a mai facut-o, nu?


--------------------
Get rich or die trying
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gaijin
mesaj 12 Feb 2004, 12:34 PM
Mesaj #73


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.744



QUOTE (RZA @ Feb 12 2004, 12:19 PM)
Pai .. decat sa-i ceri lui Dumnezeu sa vina la tine (si implicit sa se "restranga" ... a mai facut asta o data si cred ca stii cum a fost primit), nu e mai bine sa incerci sa ajungi tu la El (educandu-ti si dezvoltandu-ti alte simturi decat cele biologice, cel transcendental de exemplu) ca sa-L poti percepe? In primul caz nu castigi absolut nimic. Dar in al doilea ... thumb_yello.gif
Parerea mea.

Eu nu am auzit de simtul transcedental. Tu probabil te referi la autosugestie. Si crede-ma ca nu faci decat sa te amagesti si sa traiesti intr-o lume imaginara.

Eu nu am nevoie sa traiesc intr-o astfel de lume pentru a fi mai bun cu cei din jur, mai fericit si mai linistit. Nu inteleg de ce trebuie neaparat sa crezi in dumnezeu pentru a fi fericit si a te ghida dupa niste principii morale.

Poate nu te-am inteles eu bine, dar eu alte avantaje nu vad in a crede in dumnezeu. Tu la ce avantaje te refereai?


--------------------
Get rich or die trying
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 12 Feb 2004, 12:48 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("gaijin")

Eu nu am auzit de simtul transcedental.


N-ai vrut sa auzi. L-a teoretizat unu'. I zice Mircea Eliade.

QUOTE ("gaijin")

Si crede-ma ca nu faci decat sa te amagesti si sa traiesti intr-o lume imaginara.


Depinde ce intelegi prin imginara. Probabil esti genul nu cred decat in ceea ce vad.

QUOTE ("gaijin")

Nu inteleg de ce trebuie neaparat sa crezi in dumnezeu pentru a fi fericit si a te ghida dupa niste principii morale.


Interesant. Sa inteleg ca tu nu ai principii morale? Nu prea cred. Orice om are principii morale, fie ca e ateu sau religios.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 12 Feb 2004, 04:02 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Multumesc pentru raspunsuri, Figaro smile.gif m-ai scutit de un efort.
Multumesc pentru parere, gaijin. Lumea aia imaginara, cum o numesti tu, pe mine si pe altii ne face sa ne simtim fericiti si impliniti. Pe tine lumea reala pe care o vezi in jurul tau cat de mult te bucura?...

Acest topic a fost editat de RZA: 12 Feb 2004, 04:02 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 12 Feb 2004, 04:08 PM
Mesaj #76


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Figaro:
QUOTE

Interesant. Sa inteleg ca tu nu ai principii morale?


Doar daca esti batut in cap poti sa intelegi asta. Omul a zis tocmai ca nu conteaza ca necredinta in Dumnezeu nu-i afecteaza morala.

RZA:
QUOTE

Lumea aia imaginara, cum o numesti tu, pe mine si pe altii ne face sa ne simtim fericiti si impliniti. Pe tine lumea reala pe care o vezi in jurul tau cat de mult te bucura?...


Asa zic si dependentii de heroina. Si ei se simt impliniti in universul lor atunci cand isi iau doza... insa lumea reala nu ii satisface, ba chiar se simt foarte rau in ea!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 12 Feb 2004, 04:33 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Asa zic si dependentii de heroina.

Iar unul ca tine a denumit religia "opiul maselor". devil.gif

Diferenta dintre extazul religios si un trip consta tocmai in lipsa unor substante chimice care sa-ti gadile in mod placut cerebelu'. Credinciosul e pe cont propriu acolo, in "camaruta" lui .. u know ..



--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 13 Feb 2004, 01:27 AM
Mesaj #78


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Tot autosugestie se cheama, RZA, oricum o prezinti. mwah1.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 13 Feb 2004, 07:40 AM
Mesaj #79


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE
Cei care devin credinciosi nu cred ca ajung sa creada deoarece la un moment dat a fost necesar sa aleaga. De cele mai multe ori fac aceasta alegere voluntar si fara sa fie constransi de nimeni si de nici o situatie.


Sa-mi crape mie coaja daca inteleg ceva ohmy.gif !



--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 13 Feb 2004, 01:15 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Rog pe cei necredinciosi sa nu compare credinta in Dumnezeu cu starea de exaltare data de heroina dependentilor acestui drog. Va rog aveti putin respect si cautati alte exemple.

Mi-as dori sa va demonstrez ca Dumnezeu exista, dar din pacate trebuie ca si voi sa il simtiti si astfel poate as reusi. Imi aduc aminte in primii ani de seminar, vin acasa bucuros si cu argumente filosofice ca Dumnezeu exista si eram sigur ca toti vor cadea pe spate si-mi vor da dreptate; vin acasa ii spun tatei care era ateu si....nimic. Daca nu il simti pe Dumnezeu nu ai cum sa-l vezi, El se reveleaza tuturor, dar nu in acelasi timp si spatiu, ci diferit.

Rog ateii sa-mi explice viata, cum a aparut, cine o intretine, cine intretine Universul, cine l-a creat?; te uiti la un pom inmugurit si vezi ca traieste, are viata...cine i-a dat-o? cine are grija de copacul din padure?...cine are grija de pasarile cerului care nu seamana ogoare si uite ca traiesc?.................
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 13 Feb 2004, 11:56 PM
Mesaj #81


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Rog pe cei necredinciosi sa nu compare credinta in Dumnezeu cu starea de exaltare data de heroina dependentilor acestui drog.


Nimeni nu a facut comparat credinta cu exaltarea drogurilor. Insa impresia pregnanta a comunicarii cu Dumnezeu este asemanatoare cu drogul...

QUOTE

viata, cum a aparut, cine o intretine, cine intretine Universul, cine l-a creat?; te uiti la un pom inmugurit si vezi ca traieste, are viata...cine i-a dat-o? cine are grija de copacul din padure?...cine are grija de pasarile cerului care nu seamana ogoare si uite ca traiesc?


Dar de copiii care se nasc morti cine are grija? si de miile de victime ale cutremurelor cine are grija? pe caprioara sfasiata de lup a intrebat-o cineva daca e de acord?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 14 Feb 2004, 12:23 AM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Dar de copiii care se nasc morti cine are grija? si de miile de victime ale cutremurelor cine are grija? pe caprioara sfasiata de lup a intrebat-o cineva daca e de acord?


Copii nascuti morti nu au suflet de aceea nu traiesc.
Cutremurul e dat ca ispasire pentru pacatele oamenilor, daca omul ar trai dupa legile lui Dumnezeu, nu ar mai exista sufeinta.
Capriaoara sfasiata de lup e o veriga din lantul trofic, trebuie sa se hraneasca asa cum si noi sacrificam animale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 14 Feb 2004, 06:47 AM
Mesaj #83


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



QUOTE (Catalin @ Feb 13 2004, 11:56 PM)
pe caprioara sfasiata de lup a intrebat-o cineva daca e de acord?

rofl.gif pe iarba sfasiata de caprioara a intrebat-o cineva daca e de acord? thumb_yello.gif Bun "argument" hh.gif

Daca oamenii ar asculta semnele din jur nu si-ar mai construi case acolo unde pericolele sunt mari sau daca le-ar construi in locuri cu primejdie de cutremure ar face precum japonezii... tongue.gif

Candva am vazut un documentar despre un dezastru de undeva din America de Sud: dupa o ploaie puternica au fost maturate la vale o multime de case... unii, curiosi, au cercetat povestirile din zona aceea, au constatat ca bastinasii nu isi construisera pe valea aceea case pentru ca stiau ca nu e un loc bun - candva tribul/triburile trecusera printr-o experienta similara si au invatat lectia.

Cutremurele sunt necesare, se mai misca si pamantul asta pe care stam noi... jamie.gif ca oamenii vor orice bucatica de pamant fara sa isi puna probleme pentru siguranta lor ... e alegerea lor nu a lui Dumnezeu... ca in Turcia se fac blocurile de locuinte DAR se fura mult din materialele de constructie si la un cutremur blocurile devin arme de distrugere in masa... ei, nu Dumnezeu i-a invatat pe aia sa fure.

Ia tara, adica in România, vesnic vedem la TV sinistrati luati de ape, ii plangem, apoi aflam ca ba nu s-au alocat fonduri pentru construire de diguri, ba oamenilor li s-au interzis/spus sa nu isi faca locuinte pe-acolo etc.

Acest topic a fost editat de RamonaV: 14 Feb 2004, 06:48 AM


--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 14 Feb 2004, 02:07 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



QUOTE (TriRegnum @ Feb 13 2004, 12:15 PM)
Rog pe cei necredinciosi sa nu compare credinta in Dumnezeu cu starea de exaltare data de heroina dependentilor acestui drog. Va rog aveti putin respect si cautati alte exemple.


Alte exemple cu care sa compare credinta in Dumnezeu???tu ce exemple ai da?


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 14 Feb 2004, 02:17 PM
Mesaj #85


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



QUOTE (TriRegnum @ Feb 13 2004, 01:15 PM)
Rog ateii sa-mi explice viata, cum a aparut, cine o intretine, cine intretine Universul, cine l-a creat?; te uiti la un pom inmugurit si vezi ca traieste, are viata...cine i-a dat-o? cine are grija de copacul din padure?...cine are grija de pasarile cerului care nu seamana ogoare si uite ca traiesc?.................

Sa imi fie cu iertare TriRegnum dar cum pot explica "credinciosii" asta? Simplu, la obiect, convingator si... cum mai vrei tu? Daca am fi pus toate pe seama Divinitatii, crezi ca se mai nasteau toate stiintele astea? De la Agronomie pana la Fizica moleculara... blink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 14 Feb 2004, 02:24 PM
Mesaj #86


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



QUOTE (TriRegnum @ Feb 14 2004, 12:23 AM)
[Capriaoara sfasiata de lup e o veriga din lantul trofic, trebuie sa se hraneasca asa cum si noi sacrificam animale.

Ma intreb si eu asa... Exista vreun pasaj exact in Biblie unde spune ca noi trebuie sa omoram animalele ca sa ne hranim?
Atunci de ce noi nu avem coltii carnivorelor ca sa sfasiem carnea? Ne-am folosit de creier ca sa o gatim... Yep! Atunci de ce stomacul nostru nu secreta sucuri care sa digere total carnea? De ce intestinul nostru e mai lung decat al carnivorelor si mai are si fante? Asta apropos de designul nostru facut dupa asemanarea lui D-zeu. Nu ar fi intersant sa il vezi pe D-zeu iesind la vanatoare si gatindu-si mancarea?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 14 Feb 2004, 03:07 PM
Mesaj #87


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Draga Jasmine, prin Biblie mai sunt si expresii figurate.

S-a discutat despre geneza, despre una, despre alta in incercatea de a se demonstra faptul ca Dumnezeu exista. Credinciosii au ramas credinciosi, iar ateii atei. Fiecare are dreptul de a crede ce vrea.

Ateii in credinta lor despre inexistenta lui Dumnezeu au uitat ca atunci cand mori urmeaza sa fii judecat. Ateii isi vor primi rasplata pentru faptele lor asa cum credinciosii si-o vor primi pe-a lor. In ziua aceea as vrea sa le vad fetele si as vrea sa-i aud cum ii zic in fata lui Dumnezeu ca ei nu au crezut in existenta lui.

un mesaj pentru atei:
Dragii mei sa spunem ca nu exista Dumnezeu: atunci e bine pentru voi. Dar daca exista Dumnezeu? Ce va faceti? Nu e mai bine sa va pregatiti pentru ce-i mai rau si sa strangeti si voi niste fapte bune inainte sa muriti. Nu se stie niciodata ca-ti rezerva viitorul! tongue.gif cool.gif cool.gif cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 14 Feb 2004, 03:14 PM
Mesaj #88


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Dragul meu Mundus,
Iete, in ziua cand cineva s-o intoarce de unde s-a dus si mi-o spune ca a venit de la judecata si e de rau, atunci.... oi vedea eu! Pana atunci raman cu ale mele. Tare mi-e teama ca atunci cand o sa ajung la judecata de care zic ceilalti am sa fiu primita cu ... ceva bun pentru ca sunt "fata de treaba" nu de frica lui Dumnezeu ci pentru ca asa sunt eu!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 14 Feb 2004, 04:21 PM
Mesaj #89


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



QUOTE (Jasmine @ Feb 14 2004, 03:14 PM)
Iete, in ziua cand cineva s-o intoarce de unde s-a dus si mi-o spune ca a venit de la judecata si e de rau, atunci.... oi vedea eu!

huh.gif Si daca ar veni cineva si ti-ar spune: "M-am intors de unde m-am dus" tu i-ai spune " ohmy.gif Esti nebun?! Nimeni nu se poate intoarce! harhar.gif " si nu l-ai crede... Ce dovezi ai vrea sa iti aduca de dincolo, totusi? blink.gif Ca pe vorbe goale, nu l-ai crede, nu?


--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 14 Feb 2004, 04:45 PM
Mesaj #90


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (TriRegnum)
Copii nascuti morti nu au suflet de aceea nu traiesc.

Să înţeleg de aici că până în momentul naşterii copiii nu au suflet?

QUOTE (TriRegnum)
Cutremurul e dat ca ispasire pentru pacatele oamenilor, daca omul ar trai dupa legile lui Dumnezeu, nu ar mai exista sufeinta.

Perfect adevărat... thumbs-up.gif

QUOTE (TriRegnum)
Capriaoara sfasiata de lup e o veriga din lantul trofic, trebuie sa se hraneasca asa cum si noi sacrificam animale.

Din acest punct de vedere, cu ce suntem noi, oamenii, mai presus decât celelalte vieţuitoare? În afară de faptul că suntem situaţi undeva în partea superioară a lanţului trofic?... De ce "sacrificatul" animalelor în cazul omului diferă faţă de modul în care alte animale îşi obţin o sursă de hrană?


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 14 Feb 2004, 05:28 PM
Mesaj #91


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



In ziua de azi si miracolele sint privite cu succeptibilitate.
Se merge pe aceleasi simturi invechite "ce-i in mina nu-i minciuna"
Dar nimic nu va ramine ascuns noua, totul va iesi la iveala, toti vom cunoaste adevarul si vom sti unde am gresit, ne vom regasi asa cum sintem si nu cum credem ca sintem.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 14 Feb 2004, 05:33 PM
Mesaj #92


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (Mundus @ Feb 14 2004, 02:07 PM)

un mesaj pentru atei:
Dragii mei sa spunem ca nu exista Dumnezeu: atunci e bine pentru voi. Dar daca exista Dumnezeu? Ce va faceti? Nu e mai bine sa va pregatiti pentru ce-i mai rau si sa strangeti si voi niste fapte bune inainte sa muriti. Nu se stie niciodata ca-ti rezerva viitorul! tongue.gif cool.gif cool.gif cool.gif

Mundus,
Tu daca faci niste fapte bune, meritul e al credintei tale, corect? Eu daca fac, e meritul meu. Nu a trebuit sa ma invete nimeni treaba asta, doar parintii in copilarie.
Ma intreb daca ii iei credinta unui credincios , ce ramine din el ca OM ? Intreb asta datorita citatului tau. Vad ca e greu de priceput ca si un ateu poate face fapte bune. Vrei sa crezi ca faptele bune sint numai apanajul credinciosilor? wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 14 Feb 2004, 05:51 PM
Mesaj #93


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (bdl @ Feb 14 2004, 04:33 PM)
Tu daca faci niste fapte bune, meritul e al credintei tale, corect? Eu daca fac, e meritul meu.

Pai in viziunea unui credincios nu este meritul tau.Discutia poate merge la infinit.
QUOTE
Vad ca e greu de priceput ca si un ateu poate face fapte bune.

Depinde ce fapte, unele sint considerate bune numai de catre atei iar pentru credinciosi sint pacate, altele intr-adevar bune vin de la Dumnezeu si din nou discutia tinde catre infinit.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
greenhorn
mesaj 14 Feb 2004, 06:50 PM
Mesaj #94


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 113
Inscris: 2 January 04
Forumist Nr.: 1.676



cate religii au fost pe pamantul asta? poate da cineva un numar precis? cate dintre ele au fost monoteiste? oare putem sa le interpretam pe toate drept diverse fete ale unei religii unice, ale unui singur Dumnezeu?
pana acum s-a vorbit in principal despre religia crestina. consider acest lucru total gresit in discutie si il consider o concesie nemeritata pe care o fac scepticii/ateii credinciosilor. cu toate acestea argumentele lor au ramas neconvingatoare.

oare omul este creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu sau invers? admitand ca exista Dumnezeu ca entitate perfecta, atunci de ce s-ar asemana omului, o creatura neinsemnata si neindoielnic imperfecta. care este asemanarea noastra cu el? moralitatea? aceasta presupune traiul intr-o societate. dorinta de cunoastere? el este totul. inteligenta? ma indoiesc ca putem compara inteligenta umana cu cunoasterea absolutului. si nu am cautat asemanari ridicole de ordin fizic si anatomic.

despre aparitia vietii din nimic, aceasta este destul de improbabila dar nu imposibila. cu cat durata acestei aparitii creste, cu atat probabilitatea creste, si daca varsta Pamantului ar fi prea mica pentru aparitia vietii aici, exista posibilitatea aparitiei unor forme de viata extraterestre care ar fi ajuns pe Terra intr-un fel sau altul.

sunt doua moduri de a privi problema: 1 omul este centrul Universului 2 omul nu este decat o particica neinsemnata
viata este un miracol sau doar un ansamblu de procese complexe fizice si chimice?

as mai avea destule de spus dar nu vreau sa supar pe nimeni aici. imi pare rau ca mi-am pierdut credinta pentru ca religia isi are si ea rolul ei foarte important, altfel nu ar mai fi aparut. e bine sa poti sa fii sigur de ceva.


--------------------
"m-am pierdut pe drum si vreau sa stiu
oare-am sa mai fiu vreodata cum vroiam sa fiu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 14 Feb 2004, 09:50 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Sufletul e primit din momentul conceptiei, dar cei ce nu au suflet traiesc datorita mamei, stand in uterul mamei sunt hraniti, impulsul vital il primesc de la sufletul mamei; cand sunt pe cont propriu neavand suflet nu are cine sa le intretina viata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 14 Feb 2004, 10:23 PM
Mesaj #96


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



QUOTE
Si daca ar veni cineva si ti-ar spune: "M-am intors de unde m-am dus" tu i-ai spune "  Esti nebun?! Nimeni nu se poate intoarce!  " si nu l-ai crede... 


bine zis!!! spoton.gif spoton.gif spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 14 Feb 2004, 11:12 PM
Mesaj #97


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Pentru mine omul nu este decat un animal cu religie. Ce ar mai ramane din om daca si-ar pierde religia?

Ateii sustin ca Dumnezeu nu exista, dar ma intreb cine e alaturi de ei atunci cand le este greu si nu e nimeni acolo sa le aline durerea. Individului nu-i sta in fire sa fie un rebel, asa ca sa lasam divinitatea la locul sau de cinste caci Dumnezeu e singrul care este cu noi atunci cand noi ne simtim doborati. El este lumina. De ce nu ne-am lasa sufletele intuneca luminate?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 15 Feb 2004, 03:15 PM
Mesaj #98


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (Mundus @ Feb 14 2004, 10:12 PM)

Ateii sustin ca Dumnezeu nu exista, dar ma intreb cine e alaturi de ei atunci cand le este greu si nu e nimeni acolo sa le aline durerea.

Prietenii si rudele. Pt mine astia sint arhisuficienti si in plus sint acolo tot timpul.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 15 Feb 2004, 06:28 PM
Mesaj #99


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Considera-te un supernorocos si incearca sa faci si tu ceea ce fac si ei pentru tine. thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Feb 2004, 10:03 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



As ruga ateii si pe cei care-si fac un dumnezeu virtual asa cum il vor ei, sa-mi spuna: ati simtit vreodata sa mergeti in vreo biserica? nu ati simtit niciodata ca viata voastra e pustie? nu v-a acuzat constiinta vreodata de ceva? nu va doare ca nu-L aveti pe Dumnezeu?
(desi cred ca raspundeti ca NU, dar cred ca in sufletul vostru e ceva, ceva ce nu recunoasteti, un DA mai mic de care va e frica)

Nici nu stiu cei ce intra in cetegoriile de mai sus ce pierd renuntand la DUmnezeu. Pierd viata, viata cea vesnica, pierd bucuria...pierd totul. Asadar ganditi-va bine la modul de viata si analizati putin daca merita.

Harul Domnului nostru Isus Cristos si dragostea lui Dumnezeu Tatal si impartasirea Duhului sfant sa fie cu voi toti! si sa va lumineze intunericul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

114 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 June 2024 - 05:11 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman