HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> “processus Contra Templarios”.
Hary
mesaj 16 May 2008, 04:23 PM
Mesaj #36


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 30 May 07
Forumist Nr.: 9.913



QUOTE(The Dude @ 16 May 2008, 04:39 PM) *
Toate cele 12 ??? ooh.gif glases.gif hmm.gif ohno.gif whistling.gif

nope...Hai sa o lasam asa cum a cazut.....sa ne judece cei care ne citesc.
Vorba impuscatei: "Sa ma judece prietenii mei academicienii !!!" rofl.gif rofl.gif rofl.gif


Atunci citeste macar cartea "Adevaratii templieri" a lui Stefan Masu, te va ajuta sa intelegi mai clar despre ce este vorba.

QUOTE(The Dude @ 16 May 2008, 04:39 PM) *
Apropo, vezi ca utilizezi periculos de des cuvantul "absolut"...doar o observatie prietenasca..


cat despre "absolut", l-am folosit in doua contexte normale, in timp ce tu ai declarat: "procentele sunt absolut reale !! " in conditiile in care stii bine ca sunt acceptate si femei in OSMTH si nici macar Vasiliu nu s-ar hazarda sa ofere un procent, e evident ca (99%) nu are legatura cu realitatea si chiar nu am ce sa mai comentez.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 May 2008, 05:01 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 16 May 2008, 02:39 PM) *

QUOTE
Calugarii Constructori

Nu exista nicio legatura intre Templieri si "Calugarii Constructori" a nu se confunda arhitectul cu zidarul, cioplitorul, etc.. Eu cred ca zidarii si-au insusit calitatea de urmasi ai Templierilor si nimic mai mult.
QUOTE
Calugarii Constructori, mai apoi aparatori ai pelegrinilor ce se deplasau spre tara sfanta descinde ideologic din secta esenienilor, descendenta reclamata cu multe dovezi greu de combatut (ritual aproape identic) si de masoni. Templul insusi e originea ritualului masonic. Solomon, Hiram...

Esenienii reprezentau o secta precrestina din care chiar Isus a facut parte, majoritatea membrilor acestei secte proveneau din randurile dulgherilor.
QUOTE
Dupa executia lui Jacques de Molay, pe care acesta o anticipase cu mult inainte, contrar a ceea ce s-a crezut Ordinul Templierilor nu a disparut, ci s-a mutat in Scotia din initaitiva cavalerului templier Andrew Michael Ramsay sustinut de contii de Rosslyn. Pierdusera influenta, mari averi, pe marele maestru si o mare parte din inaltii cavaleri. Erau fugari...dar nu au pierit. De aici urmeaza o parte a istoriei pe care uni o contesta. Ea ne spune ca Ordinul s-a transformat in Marea Loja Scotiana in fruntea careia ajunge mai tarziu chiar William Sinclair de Rosslyn, urmasul contilor Rosslyn.

Este doar o ipoteza cu care eu nu sunt de acord. Pietrarii scotieni, francezi si italieni au preluat prerogativele Cavalerilor Templieri pe care le-au folosit pentru "publicitatea" breslele respective. Cavalerii erau calugari militari, ei participau atunci cand era necesar la muncile de jos, rolul lor era unul strict militar sau in cel mai bun caz de "investitor" "proprietar" "arhitect" decat de meserias cioplitor, zidar, dulgher, etc. Pregatirea militara era pregatirea de baza a cavalerilor celelalte activitati fiind strict reglementate de biserica catolica si regulile militare.
QUOTE
Indiferent de controverse legatura Templieri-Ramsay-Scotia ramane necontestata de nimeni, iar daca cea dintre Ramsay-Rosslyn-Masoni e inca pe alocuri atacata, nimeni nu are cum sa furnizeze o alta explicatie, logica si convingatoare, pentru sirul de coincidente ce rezida intre moartea Ordinului Templier din Scotia si nasterea imediata si succesiva tot acolo a Ritului Scotian Antic si Acceptat, intre rolul contilor Rosslyn in OT pe de-o parte si in RSAA pe de alta, intre transferul patrimonial de la OT catre RSAA..etc...

Probabil s-a dorit salvarea ideii de cavaler templier si nimic altceva. E ca si cum stapanul moare fara urmasi iar slugile isi asuma continuitatea.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hary
mesaj 16 May 2008, 05:53 PM
Mesaj #38


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 30 May 07
Forumist Nr.: 9.913



QUOTE(marduk @ 16 May 2008, 06:01 PM) *
Nu exista nicio legatura intre Templieri si "Calugarii Constructori" a nu se confunda arhitectul cu zidarul, cioplitorul, etc.. Eu cred ca zidarii si-au insusit calitatea de urmasi ai Templierilor si nimic mai mult.

Esenienii reprezentau o secta precrestina din care chiar Isus a facut parte, majoritatea membrilor acestei secte proveneau din randurile dulgherilor.

Este doar o ipoteza cu care eu nu sunt de acord. Pietrarii scotieni, francezi si italieni au preluat prerogativele Cavalerilor Templieri pe care le-au folosit pentru "publicitatea" breslele respective. Cavalerii erau calugari militari, ei participau atunci cand era necesar la muncile de jos, rolul lor era unul strict militar sau in cel mai bun caz de "investitor" "proprietar" "arhitect" decat de meserias cioplitor, zidar, dulgher, etc. Pregatirea militara era pregatirea de baza a cavalerilor celelalte activitati fiind strict reglementate de biserica catolica si regulile militare.

Probabil s-a dorit salvarea ideii de cavaler templier si nimic altceva. E ca si cum stapanul moare fara urmasi iar slugile isi asuma continuitatea.


Sunt de acord cu tine ca nu exista un act istoric care sa ateste fara echivoc faptul ca masonii sunt continuatorii templierilor, insa exista o sumedenie de indicii. Stefan Masu le-a grupat, in cartea recomandata mai sus, pe 6 categorii (este foarte mult de discutat aici).
In orice caz, coroborand cele citite cu cele traite, simt ca exista aceasta continuitate dar ajung la cuvintele lui Chirovici (citez din memorie): "Nu ai cum sa povestesti cuiva un spectacol de opera, el trebuie trait".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 May 2008, 12:04 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Nope....Teoria ta marduk e bazata pe informatii unilaterale si se refera strict la masoneria speculativa. Despre templieri, care la origini au fost calugari constructori si care abia mai apoi au dvenit calugari razboinici iti recomand sa citesti carti de referinta din autori consacrati si in niciun caz cartea unui mascarici de talia lui Masu, macar ca nu a scris-o el.

Eu am publicat pe aici o teorie proprie despre originile masoneriei pe care am dezbatut-o indelung cu Horia Nestorescu Balcesti. E posibil sa fie gresita, insa are in spate un studiu amplu, o abordare academica si o larga bibliografie...Stiu bine ce vorbesc.

Esenieni aveau ritualuri si reguli aproape identice cu masonii, iar masonii si-au bazat intregul ritual pe o legenda care le confirma participarea la constructia templului lui Solomon. Macar si numai prin asta ei sunt anteriori templierilor.
Parerea mea e ca templierii sunt un curent masonic, sa-i spunem de extrema, care s-au rupt din Ordin si care atunci cand au dat de greu au revenit la el prin infintarea RSAA.

Fiecare e liber sa creada ce vrea pana la urma..adevarul vine in multe forme..cine il poate recunoste ???
Poate cel lipsit de prejudecati si de partipriuri, cel care priveste lucrurile detasat si obiectiv ??
Daca ai sa faci asta atunci trebuie sa recunosti ca primul constructor a fost primul mason.

......nu cred sa mai am ceva de adugat aici...


PS ....eu am fost un sceptic cand am abordat analiza Ordinului si pana sa devin frate.

Acest topic a fost editat de The Dude: 18 May 2008, 12:29 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
francmason32
mesaj 18 May 2008, 12:23 PM
Mesaj #40


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 121
Inscris: 26 December 05
Forumist Nr.: 7.532



QUOTE(The Dude @ 18 May 2008, 12:04 PM) *
Parerea mea e ca templierii sunt un curent masonic, sa-i spunem de extrema, care s-au rupt din Ordin si care atunci cand au dat de greu au revenit la el prin infintarea RSAA.


Cred ca voiai sa spui York.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 May 2008, 12:28 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Nu. Dar ai dreptate e mai potrivit asa thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 18 May 2008, 06:37 PM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Prea multa fantezie pentru un istoric: esenieni, ruptura, templieri, York, un subiect supermisto pentru un roman.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 18 May 2008, 11:12 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Fiecare e liber sa creada ce vrea pana la urma..adevarul vine in multe forme..cine il poate recunoste ???
Poate cel lipsit de prejudecati si de partipriuri, cel care priveste lucrurile detasat si obiectiv ??


Off si cat m-am chinuit sa ajung sa aud fraza magica.... rofl.gif
Sa ne vindecam de aparente si sa aspiram a le inlocui cu realitatea...totusi am trecut de mult la maturitate..

Totusi nu pot fi de acord cu teza legata de esenieni...desi sunt multi care o atribuie...
Daca mergem pana la a crede astfel de genealogii fantastice ne pierdem ratiunea...am putea astfel ajunge sa credem ca stim raspunsul acestei intrebari...:
"Stiti cui apartine reteaua de televiziune CNN?"...(CNN este reteaua care la data de 11 septembrie 2001 nu avea nici un membru in Birourile din World Trade Center)...unui evreu bineinteles.. blink.gif aoleeooo!!!..si totusi cu totii stiam raspunsul...deci in spate avem o conspiratie rofl.gif ...am gandi!!...dar numai primul instinct ne canalizeaza a crede asta...dovezile insa ne asigura particica care ne repun rotitele in miscare..si ne ofera o baza solida.
Cladirea unei teorii inainte de a aduna toate dovezile este o greseala capitala.Ea poate falsifica rationamentul...si poate induce superstitia...
Banuiala ca ar fi de fapt un intreg ansamblu bine definit,in pofida absentei oricarui indiciu palpabil..ne stimuleaza imaginatia si capacitatea fabulatorie...Ceea ce este destinat,prin natura, sa mocneasca in umbra, renaste mereu, dupa consumptie, din propria cenusa.Presentimentul acesta genereaza teama, sporeste neliniste..dar si credinta ca totul a fost prevazut pe o plansa bine trasata..si ca de fapt mersul spre viitor s-ar explica.Desigur,nu fictiunea ca atare trebuie incriminata..pentru ca vizeaza aceea eliberare din sentimentul de izolare pe care libertatea moderna il ofera.A ne arata indignati ca intr-o epoca a stiintei mai exista inca oameni care sunt dispusi sa creada "baliverne" sau sa se manifeste entuziast pentru superstitii depasite este o forma plina de naivitate de-a exprima un punct de vedere progresist.Strategiile de evadare dintr-o lume prozaica, demagogic sau din ratiuni publicitare prezentata ca aducand divinul sau sacrul la indemana oricui prin analogii si descendente milenare nu pot conta ca forme de initiere sau de asceza.Aceasta se poate traduce lesne ca fiind o criza a Luminilor sau a Ratiunii... mwah1.gif Astfel suntem indemnati sa visam in roz sau in negru... unsure.gif
Mitul recapata valente si revizuirea biografiei sau posteritatii unui personaj istoric presupus mare (chiar daca e pe deplin necunoscut/cunoscut gen Isus-citeste esenienii)sau unei familii ori dinastie (Merovingienii,Graaal-Trencavel=Parzival-Perceval,Jacques de Molay-citeste templierii) naste dorinta de supranatural....de a demasca,decodifica, decripta...
Prejudecata asupra contextului dicteaza interpretarea textului.Identificarea suportului sterge continutul mesajului. blink.gif Mai pe scurt intoleranta fata de sursele unei informatii genereaza rezistenta la continutul acestei informatii reduse la semnificatia unui indiciu , a unui simptom sau a unei masti.
Atentie un initiat convins ca patrunde sensul ascuns, crede ca se afla in posesia adevarului si ca stie ca este dincolo de aparente, si ca,astfel insusi exista ca fiinta plenara.
Nimic mai fals..
Mitul isi pastreaza ambivalenta:el continua sa functioneze ca teroare si poezie...jamie.gif
Oare facem poezie???...(si iata folosind un cod de criptare acrostic sugerez treziti-va)..

As any wise man will know,
Women have charms of unending bliss,
And can bring to all who would care to know,
Knowledge, joy, happiness, and delight,
E'en though the price is sometimes much great.... rofl.gif rofl.gif

mwah1.gif

"Privit de aproape, nimic nu ne poate consola"


--------------------
"Mã simt ca într-o barcã, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacã as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa cã prefer sã tac si sã cred cã alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 May 2008, 06:17 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE
"Privit de aproape, nimic nu ne poate consola"

Cui apartine citatul?


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 20 May 2008, 03:45 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(exergy33 @ 19 May 2008, 05:17 AM) *
Cui apartine citatul?


Draga exergy33....Blaise Pascal mwah1.gif

Acest topic a fost editat de cocosel: 20 May 2008, 03:46 PM


--------------------
"Mã simt ca într-o barcã, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacã as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa cã prefer sã tac si sã cred cã alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Black&White
mesaj 20 Sep 2008, 06:27 PM
Mesaj #46


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 19 September 08
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 11.991



O carte fascinanta care ii are ca motiv centru pe Templieri: Pendulul lui Foucalt de Umberto Eco... Este ceva de genul Codul lui da Vinci, dar il depaseste cu mult, continand multa filosofie si informatii despre doctrinele hermetice. Sfarsitul e pur si simplu :X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 16 Oct 2008, 11:47 AM
Mesaj #47


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Imi imaginez ce simte Eco atunci cand e comparat cu Dan Brown.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 16 Oct 2008, 11:49 AM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Black&White, un topic despre Umberto Eco ar revigora sectiunea filosofie.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 16 Oct 2008, 12:04 PM
Mesaj #49


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(The Dude @ 18 May 2008, 01:04 PM) *
Esenieni aveau ritualuri si reguli aproape identice cu masonii, iar masonii si-au bazat intregul ritual pe o legenda care le confirma participarea la constructia templului lui Solomon. Macar si numai prin asta ei sunt anteriori templierilor.
Parerea mea e ca templierii sunt un curent masonic, sa-i spunem de extrema, care s-au rupt din Ordin si care atunci cand au dat de greu au revenit la el prin infintarea RSAA.

Documente ceva pe care se fundameneaza teoria ta despre doctrina si ritualurile eseniene? Istoria este totusi o stiinta, teoriile nu pot fi construite pe poeme si legende.




--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 29 Oct 2008, 06:22 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



eu cam asa vad istoria:
templieri-rozicrucieni-scotieni antici acceptati-masoni actuali
nu cred ca a ramas un fir direct intre vechii templieri si actualii (cel mult poate dinspre rozicrucieni...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
francmason32
mesaj 2 Nov 2008, 12:19 AM
Mesaj #51


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 121
Inscris: 26 December 05
Forumist Nr.: 7.532



http://www.inrebus.com/chinon.php
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 9 Nov 2008, 06:51 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



*Scotian rectificat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 15 Nov 2008, 05:36 PM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(francmason32 @ 2 Nov 2008, 01:19 AM) *

Wow, un manual de limba latina: gramatica, dictionar, rima, topica frazei! Chiar daca nu are legatura cu subiectul. Multam fain!


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
francmason32
mesaj 22 Nov 2008, 02:06 PM
Mesaj #54


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 121
Inscris: 26 December 05
Forumist Nr.: 7.532



QUOTE(andra_v @ 15 Nov 2008, 05:36 PM) *
Wow, un manual de limba latina: gramatica, dictionar, rima, topica frazei! Chiar daca nu are legatura cu subiectul. Multam fain!


Stiu ca ai un hdicp in folosirea internetului asa ca nu ma mira afirmatia ta.
Iata despre ce ste vorba pe acel link:
"Rough translation of an obscure document that seems to demonstrate that the leaders of the Order of the Knights Templar were pardoned by papal investigators. For more information see the Wikipedia article


The text has also been published by Barbara Frale in Il papato e il processo ai templari : l'inedita assoluzione de Chinon alla luce della diplomatica pontificia. Le edizioni del Mulino. 2004"

Ca sa accesezi dai dor un click pe link.smile.gif



Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 01:41 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman