HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cea Mai Frumoasa Excursie
Mihai
mesaj 3 Jun 2003, 02:15 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Care a fost cea mai frumoasa excursie pe care ati avut-o pana acum? Ce v-a placut cel mai mult?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gabriel
mesaj 5 Jun 2003, 06:40 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 11 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 65



Mihai pe forumul de unde provin eu exista un obicei. Cel care initiaza subiectul...este totodata si cel care raspunde primul , astfel dand exemplu. Tu de ce nu faci asa ?

Am facut o gramada de excursii frumoase...dar de una ma simt foarte mandru. La data de 24 august 1987 , pe cand aveam 8 ani...am urcat impreuna cu parintii mei pe Moldoveanu. Pentru un pusti ca mine a fost ceva maretz sa ajung pe "acoperisul Romaniei" , la o altitudine de 2544 m. Si acum ma simt mandru.





--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>It's so easy to laugh. It's so easy to hate.</span>
It takes strength to be gentle and kind.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 5 Jun 2003, 07:04 PM
Mesaj #3


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Pentru a nu influenta biggrin.gif
Serios vorbind, prefer sa imi spun parerea dupa cateva raspunsuri oferite de ceilalti.
Cea mai frumoasa excursie de pana acum a fost una la Cheia, la Muntele Rosu. Mai fusesem la munte, dar acolo a fost ceva special. Am baut atunci pentru prima data lapte de vaca facut cu 30 minute inainte biggrin.gif
Si un alt eveniment deosebit a fost vizita ursoaicei. Eu, de la etajul 1, am deschis lanterna, iar ea s-a uitat drept la mine. Cred ca avea ceva important sa imi spuna, dar eu nu i-am dat atentie. rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Jun 2003, 07:04 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mistinguett
mesaj 6 Jun 2003, 03:31 AM
Mesaj #4


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



De un 1 Mai, la cota 2000 - si trebuie sa mai povestesc amanunte. Eu, cel mai bun prieten-baiat al meu (din copilarie) si alti 2 prieteni, baiat si fata.

Am plecat din Sinaia la picior - vreme superba, floricele si iarba verde, etc. Dupa vreo 15 minute de urcat am inceput sa chestionez de ce nu am luat telecabina pana la 1400, daca tot exista. Ca sa ma faca sa tac, Bogdan, prietenul meu, mi-a luat geanta de voiaj ca sa o care el (care ducea in spate si rucsacul cu cort si 2 saci de dormit). Tragedia mare a fost ca de la 1400 in sus incepuse frigul si zapada. S-au mai usurat gentile, dar nu urcarea.

Ajungem la 2000 si aflam ca intreaga cabana este rezervata pentru o clasa din Ploiesti care sarbatoreau bac-ul. Am avut acces la sala de mese insa, cu alti drumeti care si-au pus ciorapii la uscat pe soba. Normal, nu? Nu, conform clasei a 12-a din Ploiesti, care vine in sala de mese gatita la 4 ace, baietii la costum si fetele in rochii de seara cu sandale cu toc. Dupa discutii interminabile care au durat vreo ora laugh.gif , dupa ce au realizat ca drumetii nu vor pleca, si ca ciorapii nu miros chiar asa de rau, au decis ca mai bine ne imprietenim cu totii si ca fetele in bocanci danseaza la fel de bine ca cele in sandale.

Cand a cazut noaptea, eu cu Bogdan am dormit in cort - saci de dormit cu puf de gasca, bun de tot. Ceilalti au dormit in sala de mese, pe mese si sub mese. Noi am fost sculati cu zgaltaituri si tipete, ca peste noapte ninsese si cortul nostru era 3/4 ingropat in zapada - dar ce stiau fraierii ca de fapt zapada ne tinea de cald.

Tragedia urmatoare a fost ca inghetasera conductele de apa si din cauza ca nu aveam apa sa ma spal pe dinti am facut tapaj. Tot dragul de Bogdan s-a dus si a facut rost de o sticla de apa minerala la jumate, a platit ceva la modul de 20 de ori pretul. Dupa ce am fost imbunata in felul asta, ne-am dat de cateva ori pe derdelus pe pungi de plastic si am decis ca e cazul sa o luam la vale sa ajungem la trenul de 7 in Sinaia.

A fost cum a fost la vale pe zapada, dar cand am ajuns la partea unde nu mai era zapada si am coborat asa vreo 200 de metri mai mult pe fund prin namol (am taiat-o printr-o padure, ca era tarziu) ce bogodaneli am tras si cate referinte la originile muntilor, ca prietenul meu de-o viata a declarat ca nu ma mai ia la munte niciodata, si de suparare ne-a facut sa luam cabina de la 1400 la Sinaia. wink.gif

Si asta a fost cea mai memorabila excursie a mea.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fani
mesaj 6 Jun 2003, 11:41 AM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 300



Super 40.gif . M-a amuzat putin. 5.gif


--------------------
" Adesea cuvantul spune mai putin decat tacerea"- Ovidiu
" Inspaimantator este doar faptul de a-ti vedea gandurile reflectate intr-o oglinda care le deformeaza si le saraceste. Nu trebuie sa spui nimic celorlalti din ceea ce faci, mai inainte de a fi facut: fara aceasta, nu ai mai avea curajul de a merge pana la capat; caci nu ar mai fi ideea ta, ci netrebnica idee a altora, pe care ai vedea-o in tine" - "Jean Christophe"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 6 Jun 2003, 01:15 PM
Mesaj #6


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Din pacate nu prea am facut excursii la viata mea si, citind tot ce postati voi pe aici, incep sa regret mult mai mult decat o faceam inainte.

Oricum, cea mai frumoasa excursie de pana acum este chiar ultima, la Viena. In primul rand pentru ca am vazut prima tara straina - live si fara montaj - si mi s-a parut extraordinara, curata si cu oameni foarte calzi (ma rog, si romanii sunt calzi cu turistii smile.gif ). In al doilea rand am descoperit o fata extraordinara, care a facut saptamana asta de vis sa se transforme intr-una pur si simplu sublima.
Am mers si foarte, foarte mult pe jos, spre deosebire de aici, unde nu cred ca merg mai mult de 30 min in total pe jos (si inca nu am 100kg smile.gif ) si am descoperit cat de frumos este sa descoperi smile.gif Adica sa mergi intr-un loc total necunoscut si sa ii cauti toate frumusetile, toate secretele etc. Si sunt convins ca nu am reusit acest lucru in totalitate, dar atat cat am facut-o, a meritat.
De aceea, acum, hotarat sa fac mai multe excursii, pot zice ca abia o astept pe cea care sa o inlocuiasca pe actuala si, bine-nteles, sa vin sa va povestesc si voua }{


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atta
mesaj 18 Jun 2003, 05:29 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 373
Inscris: 18 June 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 386



Cu siguranta, in cazul meu trebuie sa fie vorba de o excursie la munte. Si acolo toate au fost frumoase. Totusi, mai frumos mi'e mie muntele iarna decat vara... si atunci cea mai frumoasa excursie ar fi prima exursie pe care am facut'o la munte iarna. Stiti voi, copiii se bucura mai mult de viata pentru ca pentru ei totul este nou.
Era in 2000. Din Sinaia am urcat la Piatra Arsa si de acolo a inceput greul. A trebuit sa deschidem drum pana la Padina prin zapada ce ne ajungea pana la genunchi. In stil clasic, am trecut si prin episodul scurtatura... la un moment dat se vedea cabana in stanga, iar drumul mergea inainte... asa ca ce ne'am gandit noi, ce sa mai ocolim atata... uitand ca drumul cel mai scurt este cel pe care il stii, si bazandu'ne pe faptul ca drumul cel mai scurt intre 2 puncte este linia dreapta (euclidian vorbind smile.gif ), am luat'o la stanga. si am mers, si am mers.... trebuia sa urmarim cursul unui paraias, care din cand in cand se mai vedea pe sub zapada, si cu toate ca ne tineam dupa el, un baiat a zis la un moment dat ca ne invartim in cerc... smile.gif).
Partea cea mai grea a fost dupa ce am vazut cabana... care cu toate ca parea aproape.... era departe, departe (vezi Mecca).
Vara am mai fost odata pe acelasi drum, si suprinzator a fost ca scurtatura era intr'adevar scurtatura in lipsa zapezii.

La polul opus este o excursie de asemeni frumoasa, vara in Piatra Craiului... unde nu aveam pic de apa... si am fost f fericiti sa gasim o pestera, La Ulcior, in care se strangea apa potabila, un deliciu si apa asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Jun 2003, 07:51 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




He He rolleyes.gif Cum se zice: Ce nu omoara...caleste!!! 40.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 20 Jun 2003, 09:14 AM
Mesaj #9





Guests






Nu pot sa zic ca excursia in sine a fost frumoasa, pt ca am fost cu ai mei si, evident, au fost unele "interdictii" biggrin.gif Insa mi-a placut mult de tot cand am fost la Vatra Dornei si m-am plimbat cu telescaunul si atingeam brazii cu picioarele (aproape mi se facuse rau din cauza fricii de inaltime biggrin.gif ) sau cand ne plimbam prin padurile de pe acolo, cand alergam pe unele coline pline cu flori de toate felurile si toate culorile, sau cand am facut un picnik intr-o poienita , Poaiana zanelor, parca se numea, si intr-adevar arata ca un taram al zanelor din basme.Si a mai fost frumos cand am fost la Slanic Moldova, cu mai multi nebunatici si am mers vreo 6 km pe jos si am urcat un pic si pe munte si, fiind iarna mi-au degerat picioarele, dar seara tot am fost la discoteca laugh.gif ..
P.S. Abia astept sa merg la munte cu al meu.De asta vara tot pregatim excursia asta, insa vad ca mai avem un pic de asteptat.Oricum o sa va povestesc cum a fost, cand oi apuca s-o fac. biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 01:51 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman