HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Visarea = Nefericire? Visatorii Sunt Nefericiti?
Rehael
mesaj 6 May 2007, 07:22 PM
Mesaj #71


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Pentru ca te respect mult, dar nu numai pe tine, o sa-mi insusesc critica adusa... Dar daca se dovedeste ca a miscat din fund, daca injectia a durut?

Am revenit de fapt pentru ca doream sa fac o completare:
Deci nu cred in unicitate dar cred ca fiecare om este deosebit de pretios si, intradevar, sa visezi ca toata lumea sa aiba parte de bine este parca cel mai frumos.

PS pentru cine ar crede altceva o sa marturisesc acum ca mie imi place de exergy, chiar daca mai face cate o pozna cand si cand, si o admir pentru eleganta cu care foloseste cuvintele chiar daca mai exagereaza sau nu-i impartasesc ideile.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 6 May 2007, 09:42 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Eu nu m-am gindit ca critic. Am dat o alta modalitate de a privi lucrurile, o idee costructiva legata de exprimarea adevarului, o simpla parere intr-o discutie...

Dar daca tot ai adus vorba, citeva precizari suplimentare, din punctul meu de vedere....
Nu cred ca ar trebui sa luam personal toate discutiile din jurul unui subiect. Nici nu se intimpla acest lucru daca suntem constienti de faptul ca in intimitatea noastra doar noi putem schimba lucrurile si ca putem vorbi despre ele cu ceilalti, fara pericol, chiar daca au alte pareri.
E nevoie de putina incredere iar uneori trebuie sa trecem cu vederea cum ni se ofera informatia si sa fim mai atenti la valoarea ei. E firesc ca ”antenele de pericol” sa detecteze agresiunile din mediul social, insa pe un forum, unde nu exista amenintare directa, ele dau alarme false. Aici, cea care ar putea aparent suferi este doar imaginea noastra, cind cineva face aprecieri negative. In realitate ceilalti vad daca are sau nu dreptate ”atacatorul” si poate mai mult rau isi face siesi. Asta depinde si de reactia noastra, daca nu reactionam demn si facem jocul provocatorului, nu suntem mai buni ca el.

De aceea in crestinism solutia e a intoarce celalalt obraz, adica transcederea nivelului conflictului...

Care e legatura cu visarea si Idealurile? Acestea se alimenteaza din interiorul fiintei, iar energia pusa in slujba lor trebuie sa dea rezultate, daca suntem consecventi. Asa cum doar noi insine ne putem transforma, asa si accesul altora la idealurile si visurile noastre e neglijabil. O viata fara un tel, un ideal, un vis ce trebuie implinit, nu stiu daca e viata. E ca o calatorie fara destinatie...
La fel ca propria forta, si propria fericire este in miinile noastre...
Cred ca oamenii ar putea fi apreciati si dupa idealurile, visele lor, si dupa efortu pe care il fac sa le implineasca. Si acest han a fost cindva un vis, sa-l intrebam pe Mihai daca il face fericit sau nefericit.

Multumesc pentru incredere si respect, e valabila si reciproca.

Acest topic a fost editat de IoanV: 6 May 2007, 10:00 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 15 May 2007, 10:06 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE
- Ştim atât de puţine despre Visători… se opri o clipă şi privi spre paznic dar acesta privea cu ochi goi şi inexpresivi undeva în spaţiul dintre ei doi. Continuă coborând totuşi glasul: pe vremuri, se pare că toţi oamenii visau… Ştiu că toţi credem că sunt numai legende dar se pare că există un sâmbure de adevăr în ele. Si mai este ceva… S-au găsit fragmente disparate de informaţii care puse cap la cap ar demonstra că atunci  … în vremurile acelea, totul în jurul nostru era real.

Fragment dintr-o povestire SF scrisa de Sergiu Somesan . smile.gif

http://sergiusomesan.wordpress.com/2006/09...imul-visator-2/


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 May 2007, 10:06 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Rehael
mesaj 16 May 2007, 11:07 PM
Mesaj #74


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Fiind o povestire SF este clar ca actiunea se petrece in viitorul omenirii, prezentul nostru reprezentand trecutul lor si despre care se zice clar ca "toti oamenii visau", deci autorul nu se indoieste ca in prezentul nostru toti oamenii viseaza. hmm.gif Probabil ca asta ai vrut sa spui si tu din moment ce ai dat fragmentul.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 17 May 2007, 10:41 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



... printre altele si asta . smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 02:08 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman