HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Imaginea Crestinismului Reflectata In Imaginea, patriahul Teoctisct - poza de prezentare
Clopotel
mesaj 30 Jan 2006, 08:01 PM
Mesaj #36


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Dualist,
QUOTE
Spre deosebire de iluminatul Clopotel, noi astialalti, mai intunecati, care purtam tot timpul ochelari de soare... 

rofl.gif Pai tu n-ai auzit mai ca "iluminatul Clopotel" e de fapt un mare pacatos, ticalos si netrebnic?
Dati-va repede ochelarii jos ca dati in gropi...

QUOTE
Se vede de la o posta ca te cufunzi in dogma crestina, in particular cea ortodoxa. Si cata cunoastere crezi ca vei gasi acolo ? 

Pai daca sunt crestin ortodox si cred in Dumnezeu si Iisus Hristos, nu e normal sa urmez aceasta dogma? ohmy.gif De ce nu apelezi la logica...?

QUOTE
Crezi ca Biserica se afla in posesia Adevarului Absolut ?

Pai daca nu as crede asta cu toata taria, crezi tu ca mi-as pierde timpul pe la Biserica?
Repet: de ce nu apelezi la logica atunci cand vorbesti?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 31 Jan 2006, 11:58 AM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Atatea podoabe si decoratii....E ca atunci cand vrei sa intri intr'un magazin si printre atatea anunturi si reclame undeva pe usa de la intrare e lipit si unul pe care scrie "trage/impinge", pe care cel mai adesea nu il vezi. Mie poza patriarhului imi inspira confuzie si formalism(prin haine) si tristete (prin expresia fetei, ochilor). Cred ca pana la urma el insusi e vazut ca un simbol (de crestinul ortodox) si nu ca un om in carne si oase....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 31 Jan 2006, 01:05 PM
Mesaj #38


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Gypsyhart,
O sa spun acum o parere strict personala, si sa nu uiti totusi ca sunt ortodox (ma rog... ma straduiesc sa fiu...)
QUOTE
Cred ca pana la urma el insusi e vazut ca un simbol (de crestinul ortodox) si nu ca un om in carne si oase....
Pentru mine, Teoctist si cei de la "putere" , ca si credincios, nu au prea mare influenta asupra mea... Eu ii consider ca tinand de partea administrativa a Bisericii... De aceea multi dintre ei se si comporta ca Iuda...adica fura de la Biserica... Pe mine aceasta parte administrativa nu ma intereseaza deloc, ba chiar sustin ca este o pricina de smintire pentru credinciosi...
Eu pe Patriarh, nici nu-l laud, dar nici nu tin sa-l critic... Are cine sa faca asta.... Nici eu nu consider necesar sa se afiseze imbracat ca un pom de iarna, cu tot felul de medalii, mai mult sau mai putin ortodoxe, pe care putini mireni le inteleg semnificatia, si care provoaca tulburari in mintile credinciosilor..
Ca si credincios ortodox, urmaresc cu atentie faptele si vorbele Sfintilor Parinti, de ieri si de azi, si incerc sa fiu ca ei...
Pe Teoctist, pentru care fapta sau vorba deosebita, ar trebui sa-l urmez...?

Rog pe fratii mei ortodocsi, sa nu ma judece pentru aceste cuvinte, nici sa se tulbure, ci sa urmareasca faptele in esenta lor, sa inteleaga cine este in credinta ortodoxa, si sa nu uite ca "pestele de la cap se impute"... Faptul ca exista unele conflicte in sanul Bisericii noastre, faptul ca sunt persecutati cu precadere calugarii, cei care duc cu adevarat credinta ortodoxa nu numai in vorba ci si in fapta, faptul ca se accepta asta, ca sa nu spun mai mult, pe la varfurile "puterii", aceasta arata chiar complicitatea acestora ...
Si daca tot e sa-mi spun oful, mai zic si ca prin acceptarea in randul preotilor, a unora care numai la turma lui Hristos nu se gandesc, ci fac afaceri sau duc o viata destrabalata, este iar o mare greseala... Aceasta duce la scarbirea multor ortodocsi slabi si in credinta si in cunoasterea dogmei, si da prilej sectarilor de batjocorire asupra Bisericii Dreptmaritoare.... Daca preotii si calugarii nostri, ar urma cu sarguinta Mantuitorului si Sfintilor Parinti, nici un sectar nu ar indrazni sa calce pe aici cu alte ganduri decat sa ia aminte...
De aceea, in astfel de cazuri, va rog sa nu judecati, ci doar sa va ganditi la porunca Mantuitorului:
3. Deci toate cate va vor zice voua, faceti-le şi paziţi-le; dar dupa faptele lor nu faceti, ca ei zic, dar nu fac.
5. Toate faptele lor le fac ca sa fie priviti de oameni; caci isi latesc filacteriile si isi maresc ciucurii de pe poale
.(Matei23)
Imi cer iertare pentru aceste cuvinte, poate dure, dar pe care eu le consider adevarate, si va rog sa ma credeti ca e cazul ca Biserica Ortodoxa sa se debaraseze de astfel de lupi in piei de oaie... Dar cine si cum sa faca asta? Noi, fiecare in parte, sa incercam sa intelegem esenta si menirea credintei noastre, sa incercam noi sa facem faptele, iar cand intalnim un popa caci preot nu pot sa-i spun, sa punem fapta noastra langa a lui, si atunci el singur se va rusina si poate se va indrepta...
La spovedanie, noi mergem spre indreptarea noastra si nu spre autoamagire, asa ca trebuie noi sa fim mai drastici cu noi, si noi sa cerem canon pentru pacatele noastre, conform rugaciunilor de spovedanie... Sa nu ne bucuram de canoanele usoare, ca nu duc la vindecarea sufletului....
Scuze daca am zis mai mult decat era necesar...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 31 Jan 2006, 01:12 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Jan 2006, 01:05 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
edinide
mesaj 31 Jan 2006, 06:19 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Imi permit si eu o intrebare. Unde s-ar afla Adevarul Absolut, si ce ar reprezenta acesta?

Abureala,
Raspunsul la intrebarea ta este cunoscut: [Ioan 14.6] "Eu sint calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decit prin Mine." Prin urmare, Adevarul este Fiul Tatalui. Tot Adevar este si Duhul Tatalui, cum tot Isus o spune [Ioan 14.16] "Eu voi ruga pe Tatal, si El va va da un alt Mingiietor, care sa ramina cu voi in veac; 17. si anume, Duhul Adevarului". Adevarul este in ultima instanta Dumnezeu: "adica Duhul adevarului, care purcede de la Tatal".
Prin urmare, Adevarul este Tatal Ceresc, care prin Duhul Adevarului se face cunoscut Fiului Sau. Fiul care ramine in Tatal, prin Duhul Adevarului, devine parte din Adevar, Duhul Sfint fiind astfel Liantul Divin al Treimii. In acest fel, Sfinta Treime este Adevarul.
Ce este Adevarul? Raspunsul merge inapoi la origine: Adevarul este Dumnezeu. Prin urmare, Adevarul este Lumina, fatza de care Soarele paleste; Adevarul este Iubire, nu lumeasca si falsa, ci Absoluta si Substantiata; Adevarul este Cunoastere, nu Cunoastere Lumeasca, relativa la nivelul curent, ci Cunoastere Spirituala, absoluta si vesnica; Adevarul este astfel Viata, nu cea Bilogica si Perisabila, ci Viata Spirituala hranita din Dumnezeu Insusi;
Unde s-ar afla Adevarul? Ti s-a spus deja, este Dumnezeu, acolo se afla, in Dumnezeire. Tu vrei sa stii de fapt cum se ajunge acolo... Se ajunge prin Fiul Tatalui, care este Calea. La fiul Tatalui se ajunge prin Sine, unde adasta Scinteia Divina prin care calitatea de Fiu al Tatalui este si in tine.
Unde sa afla Adevarul? Se afla si in tine... daca ajungi sa-L descoperi... sa-L cultivi... sa te deschizi incit sa te cuprinda cu totul... sa ajungi astfel Una cu Aproapele si Una ci Fiul...
Acum ti s-a spus ce este Adevarul si unde se afla. Nu mai trebuie sa stii decit cum se ajunge la Adevar. Si aceasta ti s-a spus: cauta, si vei gasi... bate, si ti ve deschide...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 31 Jan 2006, 08:24 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
comporta ca Iuda...adica fura de la Biserica...

Pe mine de ce ma blamezi cind vorbesc de Decaderea Popeasca...?

QUOTE
Nici eu nu consider necesar sa se afiseze imbracat ca un pom de iarna

Omul care are in jurul lui drept podoaba Aura Spirituala, nu are nevoie de Stralucirea Aurului, deoarece are Lumina Adevarului de jur imprejurul lui. Cind ti-am spus de "Vesmintele Sfinte", cusute in Aur, m-ai blamat...

QUOTE
acceptarea in randul preotilor, a unora care numai la turma lui Hristos nu se gandesc,

La asta m-am referit cind spuneam de Dictonul Decaderii, care nu serveste Spiritual Omului si nu serveste nici o manifestare concreta cum este Ortodoxia. Daca "orto-dox" inseamna "drept-", cum se poate manifesta prin Strimbatate? Problema nu este Popa Strimb, care a fost printre Preoti si va fi, ci este Sitemul Strimb care da gir Omului Strimb. Eu nu vorbeam de Omul-Popa, Dumnezeu sa-l ierte, ci de Sistemul Popesc... care nu trebuie iertat... ci trebuie indreptat...

QUOTE
ci fac afaceri sau duc o viata destrabalata...

Aici Biserica Ortodoxa nu ar trebui sa vina sa minta ca Duhul Sfint lucreaza prin Popa Decazut, ci sa recunoasca ca Duhul Sfint nu lucreaza prin Decadere, ci prin Puritate, si sa taie madularul mort de la radacina. Popa Decazut neblamat, este un pas mai departe Sistemul Popesc care face lucrarea lui Anti-Hrist prin adoptarea Principiilor Lumesti in Biserica: afaceri, profit, interes, aur si putere. Problema noastra nu este Destrabalatul, a fost si va fi, ci este Sistemul care-l teoretizeaza drept Cinstit...

QUOTE
da prilej sectarilor de batjocorire asupra Bisericii Dreptmaritoare

Daca Biserica adaposteste Minciuna, Decaderea si Lumescul, nu mai este DreptMaritoare ci este DreptAntiHristica... si atunci bine fac Sectarii sa se sectioneze, pentru ce se sectioneaza de Intuneric, Minciuna, Falsitate si Strimbatate, adica pur si simplu fac ce ar trebui orice Om sa faca... Intru Hristos nu se ridica Omul Decazut ci se ridica Sectarul care a scapat din Mrejele Intunericului....

QUOTE
Daca preotii si calugarii nostri, ar urma cu sarguinta Mantuitorului si Sfintilor Parinti, nici un sectar nu ar indrazni sa calce pe aici

Lasa-ma sa completez... daca Popii Ortodocsi ar urma pe El... daca Popii Catolici (ceva mai breji) ar urma pe El... daca Popii Baptisti (si mai breji) ar urma pe El... etc. atunci Biserica Ortodoxa ar deveni Biserica Sectara, Doamne da sa fie!
Problema noastra nu sint Popii Ortodocsi ci problema noastra sintem noi insine... Daca Popa s-ar rusina de Puritatea Mirenilor, de Spiritualitatea Mirenilor, de Elevarea Mirenilor etc. atunci Popa are deveni ei el un Preot... Daca eu si tu sintem Lumesti si Profani, ne meritam Popa Decazut... Popa nu este singurul vinovat, ci este numai fatza opusa a Monedei Decazute: Om Decazut - Popa Decazut... Daca vrei ca Popa sa se ridice, nu i-o spui verbal, ci i-o dovedesti prin Credinta, Iubire, Puritate, Viata Crestina, Spirit Crestin si Elevare Spirituala.

QUOTE
Biserica Ortodoxa sa se debaraseze de astfel de lupi in piei de oaie... Dar cine si cum sa faca asta?

Daca Popa nu-ti poate intinde mina, intinde-i-o tu... si vezi daca este usor sau nu...

QUOTE
Noi, fiecare in parte, sa incercam sa intelegem esenta si menirea credintei noastre, sa incercam noi sa facem faptele, iar cand intalnim un popa caci preot nu pot sa-i spun, sa punem fapta noastra langa a lui

Doamne ajuta-ti! Ti-am mai spus ca nu esti departe de Jugul lui Cristos...


Crestinismul s-a ridicat din ramasitele Iudaismului decazut, a Facerilor Popesti, dupa cum Vechiul Testament a prorocit. Din ramasitele Ortodoxismului decazut se ridica acum, ca si atunci, Jugul Crestin... ca invatatura de minte si pazire de Facerile Popesti... Daca eu, Mireanul, sau Calugarul, sint Preot al lui Dumnezeu, Facerile Popesti sint Des-Facute! Daca noi toti ajungem Preoti Duhovnicesti, nu mai este loc de Decadere Popeasca Bisericeasca... Aceasta este Biserica lui Cristos, Biserica Inimilor Noastre, nu Biserica Popeasca din virful dealului... sau de la Mitropolie....


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 31 Jan 2006, 09:03 PM
Mesaj #41


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Edinide,
QUOTE
Pe mine de ce ma blamezi cind vorbesc de Decaderea Popeasca...?

Cand leul e ranit sacalii si ulii dau tarcoale si se bucura... mad.gif
Eu vorbesc cu sufletul mahnit despre unele nereguli din BO, pe cand tie putin iti pasa de binele ortodocsilor...
In afara de hule si batjocoriri la adresa lor, nu am auzit altceva de la tine...
Eu prin ce spun incerc sa indrept lucrurile acolo, pe cand tu spui cu gand de distrugere...
Asa ca mai bine, vezi-ti de "yoga ta crestina", caci eu nu m-am adresat tie in mesajul precedent...




--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 1 Feb 2006, 08:40 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Cand leul e ranit sacalii si ulii dau tarcoale si se bucura...

Esti rupt de relitate... am vazut cu ochii mei cum sacalii din savana vineaza leul si-i fura prada... deci comparatia ta este falsa de la bun inceput. Si apoi, cine ar fi ranit Ortodoxia? Nu este evident ca s-a auto-mutilat prin Decadere Spirituala? Prin urmare, Ortodoxia nu este nici pe departe Leul Ranit ci este Leul Auto-Mutilat, cu totul altceva.

QUOTE
Eu vorbesc cu sufletul mahnit despre unele nereguli din BO, pe cand tie putin iti pasa de binele ortodocsilor...

Iar te inseli... imi pasa de Aproapele meu ca de mine insumi, Ortodox de-o potriva cu Catolic si cu Budist... Daca tie iti pasa numai de binele Ortodocsilor, inca nu stii ce este binele, care ar trebui sa fie binele Omului, Ortodox sau nu... Dar stiu ca ratacirea aceasta a ta rezulta din Dogma Ortodoxa: "iubeste-ti familia ta mai intii, si apoi prietenii, si apoi pe restul", in mod fatzis Anti-Crestinesc...
Unele nereguli...? minciuna... coruptie... intriga... putere... bogatii... visceralitate... sexualitate... decadere spirituala... idolatire... materialism... intuneric...

QUOTE
In afara de hule si batjocoriri la adresa lor, nu am auzit altceva de la tine...

Ti s-a spus si altceva, dar n-ai fost dornic sa asculti... te-ai oprit numai la afirmatiile negative si ti-ai inchis urechea la ortice afirmatie pozitiva. Nu este ca nu ti s-a spus, este ca nu ai ascultat decit selectiv. Prin urmare, problema vine de la tine, care nu primesti decit ceea ce iti confirma concluziile preconcepute.
Unde tu vezi un Bun Ortodox, eu vad doar un Bun Crestin, fara denominatie... Cit timp Bunatatea la tine vine prin Filtrul Ortodox, nu ai descoperit Bunatatea, care nu are nici o denominatie, in afara de Crestina.

QUOTE
Eu prin ce spun incerc sa indrept lucrurile acolo, pe cand tu spui cu gand de distrugere...

Ortodoxia indreptata... contradictie in termeni... orto=drept => "dreptul indreptat"...
Tot asta iti tot spun si eu, Ortodoxia care necesita Indreptare, nu mai este Ortodoxie ci este Strimbo-Doxie. Daca indrepti "Orto"Doxia, stii ce obtii? Jugul Crestin! Fii deci, binevenit!

QUOTE
Asa ca mai bine, vezi-ti de "yoga ta crestina", caci eu nu m-am adresat tie in mesajul precedent...

Pacat, nu-i asa? Tu nu te adresezi catre oaia ratacita... tu vrei oaia care se tine scai de tine... oaia blindata la ratacire... Ca o asimetrie, eu m-am adresat tie in toate mesajele mele... chiar m-am rugat pentru tine pe la o vreme... si o s-o mai fac.. si m-am adresat si celorlati fara deosebire...
Imi doresc, pentru tine, sa mi te fi adresat mie...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 1 Feb 2006, 09:50 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (edinide @ 1 Feb 2006, 09:40 AM)

QUOTE
Asa ca mai bine, vezi-ti de "yoga ta crestina", caci eu nu m-am adresat tie in mesajul precedent...

Pacat, nu-i asa? Tu nu te adresezi catre oaia ratacita... tu vrei oaia care se tine scai de tine... oaia blindata la ratacire... Ca o asimetrie, eu m-am adresat tie in toate mesajele mele... chiar m-am rugat pentru tine pe la o vreme... si o s-o mai fac.. si m-am adresat si celorlati fara deosebire...
Imi doresc, pentru tine, sa mi te fi adresat mie...

Edinide,

esti adeptul, adepta, crestinismului combinat cu yoga?


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 Feb 2006, 10:59 AM
Mesaj #44


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Edinide,
QUOTE
QUOTE
Eu prin ce spun incerc sa indrept lucrurile acolo, pe cand tu spui cu gand de distrugere... 

Ortodoxia indreptata...

Ca de obicei nu intelegi bine nici macar limba romana... Eu nu am spus ca vreau sa indrept Ortodoxia, caci nu e nimic de indreptat la ea, ea fiind chiar marturisirea Adevarului... Eu am spus ca vreau sa indrept lucrurile care s-au departat de la Ortodoxie, dar unii zic ca ar fi Ortodoxie... E o chestie banala de logica, cu un minim de efort, este imposibil sa nu realizezi ce spun...
QUOTE
imi pasa de Aproapele meu ca de mine insumi, Ortodox de-o potriva cu Catolic si cu Budist...

Daca ar fi asa, atunci ai arata undeva valorile dogmei tale, si nu te-ai apuca sa batjocoresti si sa hulesti alte religii, mai ales ca, ai aratat clar si ai si recunoscut ca habar nu ai de dogmele lor...
Ti-au mai spus si altii: vorbeste de yoga ta crestina, daca zici ca o cunosti bine, si nu sa-i batjocoretsi pe altii despre care habar n-ai... In dezbateri, adu argumente dogmatice, de ce nu ar fi bine la altii si de ce ar fi bine la tine...
Ce e asa de complicat?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 2 Feb 2006, 09:03 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
esti adeptul, adepta, crestinismului combinat cu yoga?

Nu...
Nu este o combinatie cu yoga, ci este o intoarcere la Spiritul lui Isus Cristos, prin care Cei Multi devin Cei Unul, asa cum Isus a poruncit-o. Aceasta unitate este o Injugare Spirituala a Omului, unul cu altul, in Numele Fiului, prin care Omul devine Fiul Tatalui. Spiritul lui Cristos nu sta in Dogma si nu sta in Religie, ci sta in Omul care cauta si dobindeste acest Jug Spiritual. Pe limba veche Ariana, acest Jug era denumit Yoga, avind acelasi sens comun de "jug", extrapolat apoi pe Plan Spiritual. De aici, Jugul Crestin este tot una cu Yoga Crestina, unul si acelasu cuvint la epoci diferite.
Acest Jug Spiritual, sau Yoga, nu este a simpla denumire, ci o Realitate Spirituala dobindibila prin Elevare Spirituala. In acest sens, pot apare conotatii cu Yoga Orientala, dar nu plecind de la Yoga ci constatind ca Spiritual Uman este Unul Singur, Yoga Orientala fiind numai o manifestare particulara a aceluiasi Spirit Uman.
Pentru majoritatea Crestinilor, Omul este un Animal Mamifer cind in realitate Omul este o unitate Spiritualo-Biologica cu o precisa organizare Substantiala precum si Energetica. Cind ajungi la aceasta Cunaostere, apar din nou similaritati cu Yoga Orientala, dar nu pentru ca exista o inspiratie de acolo ci pentru ca Natura Omului este una singura, care se manifesta atit in Crestinismul Spiritual, cit si in Yoga Orientala, cit si in Kabala Iudaica, cit si in Spiritual lui Osiris. Deci, asemanari exista, dar nu prin inspiratie reciproca ci prin Natura Umana comuna toturor Oamenilor.
Deci, nu este Crestinism combinat cu Yoga ci este un Crestinism Spiritual care poate ajunge la similaritati spirituale cu restul Spiritului Uman Universal.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 2 Feb 2006, 09:16 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (edinide @ 2 Feb 2006, 10:03 AM)
Crestinismul Spiritual, cit si in Yoga Orientala, cit si in Kabala Iudaica, cit si in Spiritual lui Osiris. Deci, asemanari exista, dar nu prin inspiratie reciproca ci prin Natura Umana comuna toturor Oamenilor.

Edinide,

crestinismul nu are nimic in comun cu paganismul. Religia satanei este atragatoare, insa este una inselatoare. Mi-am permis sa citesc cate ceva din siteul pe care l-ai realizat. Ceea ce as vrea sa iti spun este o pilda din Pateric.
Era un calugar nevoitor care se ruga la Dumnezeu sa aibe viziuni. Si intr-o zi a avut o viziune si un inger a venit la el. Si el a fost foarte bucuros, si tot ceea ce ii spunea acel inger facea. Din pacate, acel inger era un diavol, dar el nu stia. In ultima clipa cand era sa isi piarda viata, prin mila lui Dumnezeu, a scapat si vazut inselatoria .


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 2 Feb 2006, 08:07 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
crestinismul nu are nimic in comun cu paganismul

Da si nu...

Religiozitatea Omului nu este exterioara ci este interioara Fiintei Umane si prin urmare, o anumita Religie este o Manifestare Exterioara a aceleiasi Realitati Spirituale Interioare. A spune ca Religiile nu au nimic in comun, este a nega Fiinta Umana si a-L nega pe Dumnezeu, deoarece Omul este Unul Singur, creat in Imaginea Tatalui. Orice forma de Religiozitate este o manifestare a Dumnezeirii Omului.

Este adevarat ca Omul si-a folosit Dumnezeirea lui pentru a deveni asemenea lui Dumnezeu, rezultind Caderea Spirituala. Prin urmare, Dumnezeirea Omului poate fi abuzata de catre Om, sau ignorata de catre Om, etc. rezulting Paginism-Crestinism, dar nu poti nega Fondul Spiritual comun, care este Dumnezeu.

La Nivel Religios, poti avea un pic de dreptate, dar nici aceaa prea multa. La Nivel Spiritual, esti cu totul gresit, Omul de la noi fiind tot una cu Budistul, Musulmanul, Iudeul sau Egipteanul. Ca ei toti isi folosesc Dumnezeirea lor catre acelasi scop, sau nu, aflarea Jugului Tatalui, este cu totul altceva...

Nu este greu a vedea Diferentele Religioase dar este Dumnezeieste a vedea Unitatea Spirituala.

QUOTE
Era un calugar nevoitor care se ruga la Dumnezeu sa aibe viziuni


Pavel nu se ruga pentru Viziuni, l-a lovit din senin ca un Traznet! De multe ori nu depinde de tine cind apare Deschiderea Spirituala a ceea ce este inchis in tine, asculta la Pavel. Pentru multi, este o ocazie extrema sau dramatica pe care n-a cautat-o cu luminarea. Chair si asa, putini inteleg ce se intimpla cu ei. Cei mai multi care au intrezarit involuntar Scinteia Spiritului, se inchid in sine deoarece nu stiu stiu ce se intimpla cu ei si nu cunosc calea de cumunicare cu ceilalti.

A te ruga pentru Viziuni, este un lucru. A nega Viziune apriori, in stil Ortodox, din Ignoranta Spirituala, este cu totul un alt lucru. Maria nu si-a negat Viziunea, ci a urmat-o. Pavel nu si-a negat Viziunea, ci a urmat-o. Ioan Teologul nu si-a negat Viziunea, ci a urmat-o. Ortodoxismul neaga totul si urmeaza Dogma. De aici provine dezorientarea ta.
Cit timp negi implicit Sinele tau Spiritual, nu vei cunoaste Credinta si nici Lumina Adevarului. E drept ca poti ramine in Limitele Morale ale Adevarului, dar nu-L vei cunoaste si nu te va ajuta cind vine Ceasul: "deoarece n-a cunoscut-o (calea) cit timp a fost in Trupul sau".

Nu astepa Clipa Finala ca sa ti se deschida Vederea, cauta Deschiderea Vederii cit timp mai poti s-o faci, ca sa nu ajungi acolo Ignorant, Tulburat si Disperat. Daca Calmul nu este cu tine atunci, Furtuna te asteapta...

Acest topic a fost editat de edinide: 2 Feb 2006, 08:12 PM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 3 Feb 2006, 09:21 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (edinide @ 2 Feb 2006, 09:07 PM)
QUOTE
crestinismul nu are nimic in comun cu paganismul

Da si nu...

Pavel nu se ruga pentru Viziuni, l-a lovit din senin ca un Traznet! De multe ori nu depinde de tine cind apare Deschiderea Spirituala a ceea ce este inchis in tine, asculta la Pavel.
Maria nu si-a negat Viziunea, ci a urmat-o. Pavel nu si-a negat Viziunea, ci a urmat-o. Ioan Teologul nu si-a negat Viziunea, ci a urmat-o. Ortodoxismul neaga totul si urmeaza Dogma. De aici provine dezorientarea ta.

Nu astepa Clipa Finala ca sa ti se deschida Vederea, cauta Deschiderea Vederii cit timp mai poti s-o faci, ca sa nu ajungi acolo Ignorant, Tulburat si Disperat. Daca Calmul nu este cu tine atunci, Furtuna te asteapta...

Edinide ,

daca tot citesti Scriptura ar trebui sa stii ca e pacat sa crezi ca Dumnezeu are legatura cu inchinarea la idoli. Imi pare rau sa aud asemenea parere.

Referitor la viziuni sa stii ca si profetul Mahomed a spus ca a primit revelatia de la arhanghelul Gabriel. Nu stiu de ce te compari cu Pavel si Maria, dar esti tu asemenea lor?


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 9 Feb 2006, 07:49 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
daca tot citesti Scriptura ar trebui sa stii ca e pacat sa crezi ca Dumnezeu are legatura cu inchinarea la idoli. Imi pare rau sa aud asemenea parere.


Am mentionat mai sus ca nu este greu a observa diferentele... Sa vedem despre asemanari:
1. arienii, cam 2000 de ani inainte de Cristos, aveau deja in terminologia lor cuvintul "iad" si cuvintul "anghiras" cu aceleasi semnificatii ca si azi, Iadul si Ingerul
2. citeste cartile lui Osiris, cam 1500 de ani inainte de Cristos, este descrisa Viata de dupa Moarte precum si Calea lor de ajunge acolo, nu asa de diferita de Crestinism oricum
3. Zamolxe, isi educa poporul sau despre Viata de dupa Moarte, pe care o cunoscuse din experienta proprie, si le-a dat Legile Bune dupa care sa se conduca
4. Plato, secole inainte de Crisots, descrie Hades (cum pronuntau ei "Iadul"), dreptii si pacatosii, Lumina si Intunericul, Judecata si Rasplata, etc.
5. Citeste pe Budha, decole inainte de Cristos, descrie Viata de dupa Moarte si Calea lui de ajunge acolo, Lumina si Intunericul, Pedeapsa si Rasplata, Iadul si Unirea cu Dumnezeu
6. Isus Cristos ne invata pe noi, Crestinii, Invatatura Sfinta prin care aspiratiile Omului din toate timpurile devin o realitate, prin Calea Fiului catre Tatal.

Din spatiul Carpato-Dunarean, pina in India, Palestina si Egipt, vezi aceleasi manifestari spirituale din toate timpurile. De aceea, nu poti pur si simplu califica pe un Om drept "pagin", deoarece aspiratia fundamentala, Unirea cu Dumnezeu, este in fiecare dintre noi. Daca ceva este Pagin su nu, este mai mult o problema de Dogma decit de Credinta. A fi Pagin fatza de o anumita Dogma, nu inseamna nimic, deoarece Dogma este creata de Om, pentru a cataloga un alt Om. Aminteste-ti ca Isus nu avea nici o Dogma... A fi Pagin fatza de Dumnezeu, este cu totul altceva...

QUOTE
Referitor la viziuni sa stii ca si profetul Mahomed a spus ca a primit revelatia de la arhanghelul Gabriel.

Mimeni nu il crede... Conducator de osti, a ucis cu mina lui... A invatat pe altii sa ucida... Casatorit de nenumarate ori, relatii trupesti cu copile... Nici o Minune nu i-a intarit spusele... n-a vorbit despre Iubire... L-a negat pe Fiul Tatalui, desi nu exista o alta Cale... i-a invatat pe altii sa ucida daca nu se supun... etc.etc.etc.

QUOTE
Nu stiu de ce te compari cu Pavel si Maria, dar esti tu asemenea lor?

E bine sa inveti de la inaintasi... Pavel a fost Pacatos, cel mai mare dintre Pacatosi spune el, dar a ajuns un Sfint, nu se aplica si noua? Maria, stii si tu ce a fost inainte de Iluminare, apoi a scris o Evanghelie, dinn ceea ce i s-a aratat, nu se aplica si noua? Pavel nu a inceput ca Sfint, a devenit Sfint! Maria nu a inceput ca Sfinta, a ajuns Sfinta! Petru a fost un Pescar, a ajuns sa pecuiasca Oameni!
Este bine sa aspiri catre cei care au ajuns sa vada Lumina, este bine sa doresti a ajunge acolo, este bine sa urmezi Calea intr-acolo, este bine sa cercetezi ca sa poti afla, este bine sa ajungi acolo, doar asta a promis Isus Cristos, ca tu sa ajungi ca si El! Daca tu nu vrei sa ajungi ca si Isus, nu vei ajunge, desi El te-a chemat si pe tine...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 9 Feb 2006, 10:40 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (edinide @ 9 Feb 2006, 08:49 AM)

QUOTE
Nu stiu de ce te compari cu Pavel si Maria, dar esti tu asemenea lor?

E bine sa inveti de la inaintasi... Pavel a fost Pacatos, cel mai mare dintre Pacatosi spune el, dar a ajuns un Sfint, nu se aplica si noua? Maria, stii si tu ce a fost inainte de Iluminare, apoi a scris o Evanghelie, dinn ceea ce i s-a aratat, nu se aplica si noua? Pavel nu a inceput ca Sfint, a devenit Sfint! Maria nu a inceput ca Sfinta, a ajuns Sfinta! Petru a fost un Pescar, a ajuns sa pecuiasca Oameni!
Este bine sa aspiri catre cei care au ajuns sa vada Lumina, este bine sa doresti a ajunge acolo, este bine sa urmezi Calea intr-acolo, este bine sa cercetezi ca sa poti afla, este bine sa ajungi acolo, doar asta a promis Isus Cristos, ca tu sa ajungi ca si El! Daca tu nu vrei sa ajungi ca si Isus, nu vei ajunge, desi El te-a chemat si pe tine...

Edinide,

m-am lamurit. Nu mai am nici o intrebare. Sa dea Dumnezeu sa fii mai mare decat Pavel si Fecioara Maria, si odata cu aceasta sa iti vina si bunul simt.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 9 Feb 2006, 01:46 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Edinide,
QUOTE
Mimeni nu il crede... Conducator de osti, a ucis cu mina lui... A invatat pe altii sa ucida... Casatorit de nenumarate ori, relatii trupesti cu copile... Nici o Minune nu i-a intarit spusele... n-a vorbit despre Iubire... L-a negat pe Fiul Tatalui, desi nu exista o alta Cale... i-a invatat pe altii sa ucida daca nu se supun... etc.etc.etc.
Citi islamisti ai convins sa treaca la crestinism daca nu il crede nimeni...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 11 Feb 2006, 07:52 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
m-am lamurit. Nu mai am nici o intrebare. Sa dea Dumnezeu sa fii mai mare decat Pavel si Fecioara Maria, si odata cu aceasta sa iti vina si bunul simt

Vorbean the alta Marie... au fost mai multe...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 11 Feb 2006, 07:54 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
Mimeni nu il crede... Conducator de osti, a ucis cu mina lui... A invatat pe altii sa ucida... Casatorit de nenumarate ori, relatii trupesti cu copile... Nici o Minune nu i-a intarit spusele... n-a vorbit despre Iubire... L-a negat pe Fiul Tatalui, desi nu exista o alta Cale... i-a invatat pe altii sa ucida daca nu se supun... etc.etc.etc.

Citi islamisti ai convins sa treaca la crestinism daca nu il crede nimeni...

Vizi si tu cine-l crede... cel care ucide pe altii... cel care se sinucide, omorind pe altii, ca sa cistige sapte fecioare pe vesnicie... cel care in Trupul sau si Viata asta, si dupa... tu cauta-i un nume...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 12 Feb 2006, 12:54 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Nu se poate generaliza plecind de la citeva exceptii. Putini islamisti sunt atit de radicali incit sa declanseze razboi sfint. Totusi, s-ar putea analiza care sunt aspectele care mentin aceasta credinta inca vie si ar fi foarte instructiv pt. noi.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 15 Feb 2006, 06:43 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Totusi, s-ar putea analiza care sunt aspectele care mentin aceasta credinta inca vie si ar fi foarte instructiv pt. noi.

Mai multi factori.
Unul dintre ei este factorul care a facut Ortodoxia sa dureze 1500 de ani pina acum: Credinta "Oficiala"... care are girul Puterii Statale asupra Omului de rind: nu ai optiune, pentru ca platesti cu Viata. Fundamentalistii actioneaza pentru abolirea Puterii Statale, considerata Erezie, si inlocuirea ei cu Puterea Bisericii. Daca sub comunisti nu prea ai avut alternative, sub ei ai si mai putine... este ceea ce i-a unit pe comunsti cu arabii-extermisti in prima instanta. Deci, dureaza, pentru ca nu ai alternativa...
In Asia, ei inca ucid la Crestini de cite ori au ocazia, in locurile cu credinte mixte. In locurile cu credinta dominanta, nu esti in Viata daca nu esti cu ei. Aceasta scrie in Cartea lor, sa ucida pe cei care nu-i urmeaza pe ei.
Mai exista un factor, cel Politic, prin Religie identificindu-se Dusmani Ancestrali, de la Avram, copilul "vitreg" Ismail, facut cu o Egipteanca, din care se trag Arabii, si copilul "legitim" facut cu Sara, Isac, din care se trag Evreii. Atunci, s-au luptat pentru mostenire, copilul lui Sara cntra copilului lui Agar, acum este Arabii impotriva Evreilor: disputa veche purtata acum cu tancuri si restul cadourilor Americane...
Acum, cit timp Iudaismul este identificat de catre Arabi ci Crestinismul, restul Lumii este tot "impotriva" Arabilor, deci un alt motiv de a sta impreuna, Religia ca si Identificator Politic. In urma Agresiunii pe care o promoveaza, ei sint inca lipsiti de mijloace de distrugere in masa pe care "Crestinii" le detin, se pare ca si Evreii le detin, si lor le sint refuzate, vezi situatia cu Iranul. Inca un factor de a fi uniti in "Credinta", chiar daca nu este cea Dreapta...
Americanii vor sa instaureze "democratii", stiind ca acolo domneste Banul, sau Satana Americana, si nu mai este loc pentru Extremismul Islamic, care astfel se va relaxa. Si ei stiu, asa ca americanii sint identificati cu evreii si in general cu europenii, pe linia Iudeo-Crestina (asa cum America a si declarat de altfel inainte sa invadeze Iracul).
Ce este de speriat este faptul ca Uciderea Aproapelui este scrisa in Cartea lor...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 04:27 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman