HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Ilf Si Petrov
nefertiti-old
mesaj 11 Jun 2005, 11:23 PM
Mesaj #1


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Cei doi rusi au un umor savuros. Eu am citit 'Douasprezece scaune', 'Vitelul de aur' si 'Atitudine dispretuitoare fata de stomac' smile.gif). Mai este cineva care i-a citit si ii place?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
surzi
mesaj 12 Jun 2005, 01:21 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 286
Inscris: 29 January 05
Forumist Nr.: 5.580



Uite, de "Atitudine dispretuitoare fata de stomac" n-am auzit.....suna oricum interesant......pe celelelate doua le-am citit sufocata de ras, un umor absolut savuros, iesit din realitatea aceea aspra, sovietica, personajele sunt de-o comedie pura, mijloacele de supravietuire in societatea respectiva ii proiecteaza in sarlatani, parveniti, lasi, escroci, nebuni, iar situatiile rezultate cu gaini, americani, masini, scaune sunt dementiale......nu stiu.....mi-au placut enorm cartile.

De altfel, potentialul de bascalie al celor doi autori reiese din primele pagini din Vitelul de Aur, unde e descrisa starea "flower-power" a pietonului de rand, detronat din armonia accesului liber pe strada de catre soferi, o specie hibrida, insensibila si acaparatoare de spatiu rofl.gif

Oricum, n-ai cum sa nu te indragostesti de Ostap Bender wub.gif

Acest topic a fost editat de surzi: 12 Jun 2005, 01:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Jun 2005, 02:03 PM
Mesaj #3


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



laugh.gif Au si rusii calitatile lor. 'Atitudine dispretuitoare fata de stomac' e mai putin cunoscuta, eu o aveam intr-o editie destul de veche (din pacate a ramas undeva sad.gif , impreuna cu mare parte din trecutul meu devil.gif ) si nu am mai vazut-o reeditata. Nu e chiar atat de captivanta ca si celelalte doua, dar e acelasi gen de umor. Iar titlul mi s-a parut genial. laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Jun 2005, 02:03 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Zooey
mesaj 19 Jun 2005, 10:21 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 289
Inscris: 2 September 04
Forumist Nr.: 4.387



si mie-mi plac cei doi. cica se semnau cu pseudonimul tolstoyevsky. eu ma tot intreb cum reuseau sa scrie in tandem unsure.gif . am citit doar '12 scaune', 'vitelul' asteapta cuminte sa-mi fac timp pentru el vara asta.


--------------------
[less is more]
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 02:15 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman