Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ilf Si Petrov
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
nefertiti-old
Cei doi rusi au un umor savuros. Eu am citit 'Douasprezece scaune', 'Vitelul de aur' si 'Atitudine dispretuitoare fata de stomac' smile.gif). Mai este cineva care i-a citit si ii place?
surzi
Uite, de "Atitudine dispretuitoare fata de stomac" n-am auzit.....suna oricum interesant......pe celelelate doua le-am citit sufocata de ras, un umor absolut savuros, iesit din realitatea aceea aspra, sovietica, personajele sunt de-o comedie pura, mijloacele de supravietuire in societatea respectiva ii proiecteaza in sarlatani, parveniti, lasi, escroci, nebuni, iar situatiile rezultate cu gaini, americani, masini, scaune sunt dementiale......nu stiu.....mi-au placut enorm cartile.

De altfel, potentialul de bascalie al celor doi autori reiese din primele pagini din Vitelul de Aur, unde e descrisa starea "flower-power" a pietonului de rand, detronat din armonia accesului liber pe strada de catre soferi, o specie hibrida, insensibila si acaparatoare de spatiu rofl.gif

Oricum, n-ai cum sa nu te indragostesti de Ostap Bender wub.gif
nefertiti-old
laugh.gif Au si rusii calitatile lor. 'Atitudine dispretuitoare fata de stomac' e mai putin cunoscuta, eu o aveam intr-o editie destul de veche (din pacate a ramas undeva sad.gif , impreuna cu mare parte din trecutul meu devil.gif ) si nu am mai vazut-o reeditata. Nu e chiar atat de captivanta ca si celelalte doua, dar e acelasi gen de umor. Iar titlul mi s-a parut genial. laugh.gif
Zooey
si mie-mi plac cei doi. cica se semnau cu pseudonimul tolstoyevsky. eu ma tot intreb cum reuseau sa scrie in tandem unsure.gif . am citit doar '12 scaune', 'vitelul' asteapta cuminte sa-mi fac timp pentru el vara asta.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.