HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Extremul Orient ..., Adica toti aia :China, Japonia, Coreile
MIA
mesaj 21 Feb 2005, 05:22 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Am sa deschid un paragraf special pentru acea zona - ca eu zic ca s-a putea sa "fie nevoie". unsure.gif

Deocamdata - dupa cum se stie cred - Coreea de Nord si-a umflat muschii si ( dupa reducerea de rigoare a ratiilor de orez pentru amaritii de rind sorry.gif ) au anuntat ca au reusit sa fabrice primele bombe atomice. hh.gif
Mie nu mi-e ca o sa le foloseasca, dar daca se lasa cu o bisnita nucleara mica ? devil.gif

Apoi - se pare ca Japonia si China se hiriie asa ... "in silent mode" deocamdata dupa cum se spune in articolul acesta. blink.gif

E posibil sa se lase destul de rau pe-acolo sau nu ? ce credeti ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Feb 2005, 05:30 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Bine ar fi sa nu "fie nevoie"! biggrin.gif

Posibil este; nu stiu daca este si foarte probabil. Depinde in primul rand de evolutiile din Coreea de Nord (intre China si Japonia nu prea cred ca ar fi altceva decat o "haraiala")... Mai e si chestiunea Taiwanului, dar pana acum China nu a dat semne ca este dispusa sa riste un razboi...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 21 Feb 2005, 05:39 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



zicea unul, "nu stim cu certitudine daca DRK are bomba, dar trebuie sa-i tratam ca si cum ar avea-o".


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Feb 2005, 05:39 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 21 Feb 2005, 05:53 PM
Mesaj #4


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



...si asta "unul", precis ca a fost american...
Trist e ca n-au de mancare, dar bani pt. o bomba nucleara. Nu tine chestia, pe curand se va prabusi. Cum de fapt s-a intamplat in tot comunismul... e doar o chestiune de timp pana ce oamenii s-au saturat... o sa fie reintrunirea Coreeana si problemele care revin Coreei de Sud, Germany reloaded... jamie.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 Feb 2005, 06:01 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 21 Feb 2005, 05:30 PM)
Mai e si chestiunea Taiwanului, dar pana acum China nu a dat semne ca este dispusa sa riste un razboi...

Sincer - nu stiu daca pe problema Taiwanului sau pe alta, dar eu unul am presimtirea proasta ca lucrurile pot sa o ia razna si fara astfel de pretext. sorry.gif

Pe undeva situatia actuala a Chinei mi se pare similara cu cea a Germaniei pe la sfirsitul sec. al XIX-lea inceputul sec. al XX-lea : risca sa devina victima propriului succes economic. unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 May 2024 - 07:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman