Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Extremul Orient ...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
MIA
Am sa deschid un paragraf special pentru acea zona - ca eu zic ca s-a putea sa "fie nevoie". unsure.gif

Deocamdata - dupa cum se stie cred - Coreea de Nord si-a umflat muschii si ( dupa reducerea de rigoare a ratiilor de orez pentru amaritii de rind sorry.gif ) au anuntat ca au reusit sa fabrice primele bombe atomice. hh.gif
Mie nu mi-e ca o sa le foloseasca, dar daca se lasa cu o bisnita nucleara mica ? devil.gif

Apoi - se pare ca Japonia si China se hiriie asa ... "in silent mode" deocamdata dupa cum se spune in articolul acesta. blink.gif

E posibil sa se lase destul de rau pe-acolo sau nu ? ce credeti ?
abis
Bine ar fi sa nu "fie nevoie"! biggrin.gif

Posibil este; nu stiu daca este si foarte probabil. Depinde in primul rand de evolutiile din Coreea de Nord (intre China si Japonia nu prea cred ca ar fi altceva decat o "haraiala")... Mai e si chestiunea Taiwanului, dar pana acum China nu a dat semne ca este dispusa sa riste un razboi...
dead-cat
zicea unul, "nu stim cu certitudine daca DRK are bomba, dar trebuie sa-i tratam ca si cum ar avea-o".
Cla
...si asta "unul", precis ca a fost american...
Trist e ca n-au de mancare, dar bani pt. o bomba nucleara. Nu tine chestia, pe curand se va prabusi. Cum de fapt s-a intamplat in tot comunismul... e doar o chestiune de timp pana ce oamenii s-au saturat... o sa fie reintrunirea Coreeana si problemele care revin Coreei de Sud, Germany reloaded... jamie.gif
MIA
QUOTE (abis @ 21 Feb 2005, 05:30 PM)
Mai e si chestiunea Taiwanului, dar pana acum China nu a dat semne ca este dispusa sa riste un razboi...

Sincer - nu stiu daca pe problema Taiwanului sau pe alta, dar eu unul am presimtirea proasta ca lucrurile pot sa o ia razna si fara astfel de pretext. sorry.gif

Pe undeva situatia actuala a Chinei mi se pare similara cu cea a Germaniei pe la sfirsitul sec. al XIX-lea inceputul sec. al XX-lea : risca sa devina victima propriului succes economic. unsure.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.